Jak fotit v mírném protisvětle

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Hans.Wolfenstein 5. 2. 2017 14:44

Zdravím,

zrovna procházím některé fotky z loňského roku a narazil jsem na pár kousků, které mají příliš jasnou oblohu a opar. Výsledkem je horší kontrast a podání barev - musím pak v NX-D či Lightroomu zvyšovat saturaci nebo živost a vytahovat detaily ze stínů, nicméně výsledek stále není ideální.

Chtěl bych se tedy zeptat, jak postupovat při focení takové scény - držím se pravidla lepší nějaká fotka , než-li žádná :) Zda-li je chyba v postupu a nebo se jedná o limit sestavy D5200 s N18-105 a CPL Haida.

A pokud už k takové situaci dojde, jak co nejlépe tyto fotky upravit?
Pro letošní rok budu pořizovat N20 f/1.8, ten má nějaké antireflexní prvky, je možné, že při takovéto situaci pomohou?

NEF soubory jsou k dispozici zde:
https://uloz.to/!VVRGxeCp41RG/archiv-zip

Děkuji.
Přílohy
DSC_0157.jpg
DSC_0811.jpg
DSC_0545.jpg
PC: Intel Xeon E3-1230, 16GB DDR3, Asus P8B WS, GF 460 GTX OC, Seasonic S12 II 520W, Chieftec LBX-02B-B-B, EIZO EV2455
Hans.Wolfenstein
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 5. 2. 2017 17:22

Jestli se dobře koukám, tak to je prostě opar. S tím nic moc neuděláš.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vegan 5. 2. 2017 17:33

V rychlosti jsem něco zkusil koukni jak si s nimi spokojen, nic jsem nechtěl složitě maskovat a podobně takže jsem jen aplikoval celo plošné filtry, svým fotkám bych se asi věnoval více, ale tady jsem záměrně použil jen co nejednoduší postup jak to nějak vytáhnout.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Jinak použit DxO OpticsPro11
vegan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 5. 2. 2017 19:40

to Hans.Wolfenstein: Špatně. Užívej si dovolené, či výlet a šetři čas i síly na fotky, až to za to bude stát. S takovouhle fotkou se trápit bez kloudného výsledku je ztráta času. Na všech je opar a nějakého opravdu dobrého výsledku se nedobereš bez ohledu na foťák, či objektiv. Leda počkat, až se ochladí a opar zmizí. Ale to je většinou mimo možnosti. Znám to velice dobře.
Můj rychlý pokus:
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hans.Wolfenstein 5. 2. 2017 19:51

Díky všem za rady, asi se s tím oparem nedá nic dělat... :)
PC: Intel Xeon E3-1230, 16GB DDR3, Asus P8B WS, GF 460 GTX OC, Seasonic S12 II 520W, Chieftec LBX-02B-B-B, EIZO EV2455
Hans.Wolfenstein
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 5. 2. 2017 20:28

Opar se dá zlikvidovat pouze infrafiltrem, ovšem se zcela nepřirozeným převodem do ČB, takže nic. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hruza 6. 2. 2017 14:36

Zoner Photo Studio X se chlubi, ze s oparem umi pracovat. Ale tuhle verzi nemam tak nevim jake jsou vysledky.
hruza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod metatron 6. 2. 2017 18:54

Ved aj novy LR ma fukciu Dehaze, ale zazraky to nevie myslim
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 7. 2. 2017 14:40

Mé úpravy vypadají asi takhle. Jinak pokud nebyl použit, tak doporučuji používat polarizační filtr, částečně může odstranit ten opar a zlepšit kresbu v dálkách.
Přílohy
DSC_0811-z.jpg
DSC_0545-z.jpg
DSC_0157-z.jpg
DSC_0152-z.jpg
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 7. 2. 2017 15:38

nejak to jde .. sice tam mam chyby precmary spatne masky (jen mysi tablet mam doma )atd. ale nejak to jde
DSC_0157-m.jpg
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hans.Wolfenstein 7. 2. 2017 20:07

Děkuji za užitečné tipy, mohu se zeptat, jaký SW pro úpravu fotek byl použit?
PC: Intel Xeon E3-1230, 16GB DDR3, Asus P8B WS, GF 460 GTX OC, Seasonic S12 II 520W, Chieftec LBX-02B-B-B, EIZO EV2455
Hans.Wolfenstein
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Obšák 7. 2. 2017 20:28

U mě Lightroom 5
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 7. 2. 2017 23:20

u me photoshop. Jen krivky pro kazdou oblast zamlzeni jinak nastavenou, protoze cim dal tim vetsi svetelne zkresleni.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hruza 13. 2. 2017 15:22

hruza píše:Zoner Photo Studio X se chlubi, ze s oparem umi pracovat. Ale tuhle verzi nemam tak nevim jake jsou vysledky.


Nema nekdo zkuenost s tim posledním Zonerem? A jak tam funguje ta prace s oparama?
hruza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bosonozka 13. 2. 2017 15:54

Zoner žádný zázrak v tomto směru není, dobrý především na pročištění oblohy... když se přežene, tak vodní hladina a to co je v oparu, ujíždí silně barevně do modra. Přkládám rychloúpravu ze zoneru.
Přílohy
DSC_0157.jpg
bosonozka
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků