Jakou clonu při rodinných fotkách

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dendyna 28. 7. 2016 20:04

Drazí přátelé, nemám moc zkušeností s focením tří a více lidí, co se týče rodinných fotek, jakou clonu doporučujete volit, jedná se mi o to aby měli dotyční ostré oči, používáte i bodové ostření v těchto případech ? děkuji
Dendyna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martik__ 29. 7. 2016 06:46

Obávám se, že na toto neexistuje univerzální a jednoznačná odpověď, záleží vždy na podmínkách, při jakých fotíš...
martik__
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dendyna 29. 7. 2016 08:52

Jedná se výlučně o exteriér, zlatá hodinka, případně odpoledne ve stínu stromů
Dendyna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 29. 7. 2016 09:10

Raději více clonit, f/4-8. Na přesné posouzení je to ale málo informací.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 29. 7. 2016 10:59

Podle toho co chces ... jestli chces aby fotky vypadaly jako z mobilu a bylo tam vse videt tak to co doporucoval lotr. pokud chces aby fotky vypadaly vic umelecteji tak clonu co nejvice otevrit co zvladne objektiv. 1.8, 2.8
jinak ja pouzivam vylucne jen stredovy bod a ostrim na oci.
Nejake vicebodove kraviny zajima snad jen technofily a reportery. ;)
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 29. 7. 2016 14:47

On chce mít u všech ostré oči. Můžeš mi prosím Víťo vysvětlit, jak toho dosáhneš na 1.8? Děkuji předem.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 29. 7. 2016 15:10

Pokud člověk zvládne naskládat všechny osoby do přesné roviny souběžné se snímačem, dá se fotit i na plně otevřenou clonu. Ale to už chce hodně praxe a stejně se to někdy nepovede.

Jinak záleží na vzdálenosti lidí od foťáku, použitém ohnisku a taky na tom, jak daleko od sebe ti lidi stojí. Když je více řad, snažím se ostřit někde cca do prostřední řady. Když je focení hektické a nejsem si jistý která clona bude stačit pro to, aby byli všichni v hloubce ostrosti, vyfotím variant více na různé clony (např f2, 4, 5,6). U každé varianty ideálně více snímků...čím větší skupina, tím větší šance že zrovna bude někdo mrkat, nebo se tvářit blbě. Vyřezávat pak obličeje z různých fotek není žádná sranda, proto se tomu snažím vyhnout.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 29. 7. 2016 16:17

Lotrandor píše:On chce mít u všech ostré oči. Můžeš mi prosím Víťo vysvětlit, jak toho dosáhneš na 1.8? Děkuji předem.

to jsem prehlidl .. sorry .. ale at tu spostne jake fotky chce a treba zjisti ze to co chce fotit je uplne neco jineho :D
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 29. 7. 2016 18:14

Taky záleží na přístroji, u některých může být např. F4 zbytečně moc, u jiných zase málo. Lidi můžou být různě vzdálený, bez typické ukázky tohle zkrátka nejde zodpovědět.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 30. 7. 2016 11:42

Zas u menších snímačů tenhle problém nenastane, předpokládám tedy nějaký AP-C snímač.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dendyna 11. 8. 2016 10:47

Ano jedná se o o Nikon D5200, s objektivem 35mmf1.8 , chtěla bych fotit skupinku 4 dětí , pokud možno na ISO 100-160, líbí se mi i mázlé pozadí, tak jsem chtěla vědět zda existuje kompromis, jak to řešit pokud mi budou všichni koukat do objektivu, děkuji
Dendyna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 11. 8. 2016 11:56

Zadaj si do Google kalkulátor DOF. Nakŕmiš údajmi a vypľuje Ti to v rozsahu koľko cm pred a za bodom ostrenia bude obraz ostrý pri akej clone a vzdialenosti.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dendyna 11. 8. 2016 14:33

Díky, dobrá pomůcka
Dendyna
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků