Technici vs Provozari

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chel 14. 1. 2016 19:36

Kdyz na jednom serveru probihala diskuze ohledne nejakeho foceni dospel jsem k rozdeleni lidi kolem foceni na dva tabory.
Provozar - zjisti si jaky fotak je dobry a koupi si ho a foti a foti
Technik - prakticky ani moc nefoti, ale stale cte clanky o novych fotacich, starych fotacich, snimacich u kterych vi presne rozmery v mm i palcich a jakou technologii je to vyrobeno.
V diskuzich o technice se podle me vyskytuji prakticky jen technici, proc protoze provozari foti nebo premysli co vyfotit a proto nemaji cas na kraviny.

Oba tabory bavi co delaji, ale jen jeden tabor o mnoho lepsi vysledky v podobe fotek. Hadejte ktery a proc?
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 14. 1. 2016 19:56

Tak tento topic je asi ďalší, ktorý je na 2 veci. Myslím, že podobné somariny sa tu riešia skoro č každom vlakne.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Lotrandor 14. 1. 2016 19:58

Tenhle topic je o tom, ze provozář Chel se nudí a chce si povídat, ale o technice to moc nepůjde, tak si něco založí. Proč ne, stejně se tu krafe o kde čem.

chel: málokdy narazíš na čisté formy, takže to dělení je sice pěkné téma (něco jako společenská rozprava o počasí), ale od počátku zatížené. svět není černobílý
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 14. 1. 2016 20:14

A potom su tu ludia, ktori by radi behali po vonku a prirode a fotili, ale cely den, ked je svetlo musia sediet v kancelarii .. takze vysledok je, ze studuju fotaky a vypisuju po diskusiach :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 14. 1. 2016 20:20

Alebo sa neda fotit kvoli mikrokontrastu objektivu, pripadne 45 inym dovodom... ;-)
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 14. 1. 2016 20:27

Já jsem asi superpozice obou.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 14. 1. 2016 20:27

Já bych chelovo nápady na diskusi nepodceňoval, založil suverénně nejlepší vlákno na fóru, vlastně jediné kam si jde člověk odpočinout.

-- 14. 1. 2016 20:30 --

Chel : myslím, že průšvih nastává v okamžiku kdy si člověk splete prostředek (techniku) s cílem (fotografie).
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 14. 1. 2016 21:57

"Já bych chelovo nápady na diskusi nepodceňoval, založil suverénně nejlepší vlákno na fóru, vlastně jediné kam si jde člověk odpočinout."
to neni pravda nejlepsi je kdy beznosorozci nahradi zrcadlovky ;)

-- 14. 1. 2016 22:00 --

Lotrandor píše:chel: málokdy narazíš na čisté formy, takže to dělení je sice pěkné téma (něco jako společenská rozprava o počasí), ale od počátku zatížené. svět není černobílý

Hele kam patri puntik nebo Ganec?
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 14. 1. 2016 22:02

Ganec je technik, u Puntíka těžko říct, ale třeba se s nějakou rolí identifikuje
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 14. 1. 2016 23:27

Zacinal jsem jako provozar, postupne jsme presel na technika a zase jsem vice provozar. Na druhou stranu si rad o technologickych novinkach prectu a Otuse si rad na zkousku u Skody take pujcim, pro ten pocit z doteku dokonalosti :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Poltergeist 15. 1. 2016 00:11

to už bych si spíš pučil Voigtlanger 58mm . . (jen manuální ostření)
Poltergeist
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 15. 1. 2016 09:28

Troufam si tvrdit, ze treba taky neexistuje nikdo "kdo si vyjde a foti" v pozitivnim slova smyslu. Budto ty lidi foti koncepcne (psy jako LHE, baby jako chel, sport jako Kozak jako obziva), pak je tu 95% lidi co si foti "deti a manzelku" (coz je pozitivni, ale neprenosny) a z celkoveho poctu lidi je tak 50% lidi co amortizuji nakup prave tak "ze si vyjdou" misto se psem tak s fotakem a to je prave ta situace, kdy nemaji sanci nic nafotit, leda reku a kopretinu.
Dnes se fotek plna *****, nejaka fotka reky a 8 stromu nikoho nezajima, jedine co muze mit trochu smysl je nejaky soubor, nejaka koncepcni prace, nejaky styl, nejaky look prace.
Nedovedu si predstavit nekoho jak pise chel co "foti a foti" a je to nejake vyznamne procento co je treba zminovat. Podle mne se to kryje, je to jedna skupina co "foti z balkonu protejsi barak" a zaroven se ukaji technikaliemi. Pak je jeste cestovni fotografie, ale definoval bych to spis tak ze jsou lidi co se venuji fotografii, coz muze byt 1-2% a zbytek co kupuje fotaky a prvni mesic si je nosi do prace aby na firemnim parkovisti vyfotili kolegu az po variantu ze za pul roku si to vezmou "na vychazku". Nicemu ale nebrani, aby o tom fotaku psali 2 A4 denne.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 1. 2016 11:37

Ale jo Radku, akorát je to hodně zřídka, tak 2x za rok je moc. Ale občas si prostě urvu dvě tři hodiny a jdu po městě s cílem jen tak zkoušet, co se mi podaří vymyslet. Někdy je z toho další aktivita, kdy jdu pro konkrétní obrázek za určitých světelných podmínek. Rodina je jak píšeš, na druhou stranu za rok 2015 jsem spokojenej, obzvlášť když porovnávám s předchozími roky. A ta průběžná spokojenost ze zlepšování je fajn na nervy. že by mě to živilo, tu myšlenku si nehýčkám a fotky neprodávám pod cenou (což je tak obvyklá nabídka u nějakých věcí co dělám pro sebe a pak to někdo "obdivuje", ale nechce ten obdiv promítnout do peněz :)). Jinak je to akorát s focením pro známý, tam jsem se posunul od focení zadarmo, k focení za levno. Nemám povahu na kasírování známejch, ale zase svůj čas si cením, takže varianta brod.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 15. 1. 2016 11:56

Já se teda přiznám, že to mam zhruba tak, jak píše Radek. Kdykoliv sem si vzal foťák jen tak ven, že si něco po cestě něco cvaknu, tak sem nic smysluplného nedonesl. Teda buď sem vyfotil něco, co s tím "jen tak po cestě cvaknu" nesouviselo (syn, naši psy apod.) a nebo sem pak ze zoufalosti vyfotil něco jako "zajímavá pavučina na křoví na F2" nebo "zábradlí" a ty fotky buď smazal a nebo nikdy nezpracoval... Ale že bych vyrazil bez jakýhokoliv záměru někam a donesl dobrou fotku, to si nepamatuju.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod chel 15. 1. 2016 13:12

Pokud chces neco vyfotit mel by jsi jit nekam, kde se neco deje a je to fotogenicke nebo si to vytvorit.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků