Ulice - jen tak.

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lotrandor 9. 10. 2015 10:37

blacksquare: u nás platí, že na veřejném místě můžeš fotit a publikovat vše, co chceš, ty fotky by se neměly dotýkat ničí důstojnosti, na požádání je pak dobré zvážit, zda fotku nestáhnout, pokud si to zobrazovaná osoba výslovně přeje. Pokud je to tak super fotka, že ji chceš ukazovat třeba v portfoliu, je dobrý mít souhlas portrétované osoby, třeba jim tu fotku pošli pro vlatní použití, nebo print. To už závisí na vyjednávacích schopnostech aždého soudruha.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blacksquare 9. 10. 2015 10:45

Hmm...s tím souhlasem portrétované osoby je trochu problém, protože při samotném focení není jisté, jak to bude k něčemu a budu jí chtít třeba prezentovat na svých stránkách....a nedokážu si představit získávat souhlas třeba skupiny lidí :)
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 9. 10. 2015 11:01

Pokud je to veřejné místo a ty svou fotografií dotyčné osobě nesnižuješ důstojnost, publikuj dle libosti. Když ti napíše, že si nepřeje fotku dál uveřejňovat, musíš zvážit jak si stojíš. Pokud jsi pevný v kramflecích, a víš jistě že fotka nijak neubližuje (bavíme se o normálních aktivitách), klidně publikuj dál. Riskuješ soud, který ale nejspíš vyhraješ. Pokud je osoba třeba opilá, a stalo se to na Oktoberfestu, patrně soud uzná, že buď dotyčný neměl na veřejnosti chlastat, nebo si nemá stěžovat. Pokud vyfotíš opilého souseda přes plot, máš problém ty. Není na to žádná šablona, je to mezilidská interakce a kde se nepotká, nastupuje soud. Jen musíš počítat s tím, že soudce bude rozhodovat podle nějakého konsenzu společnost o tom, co je ok, ne podle toho co ty nebo dotyčný ještě považujete ok.

-- 9. 10. 2015 12:02 --

Jo a bacha za hranicemi, tak je to nezřídka jinak, třeba Francie. Příklad, vyfotit si Eifellovku a prodávat obrazy u nás můžež, u nich platíš autorská práva. viz. poslední diskuze o svobodě panoramatu.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 9. 10. 2015 11:04

Toto je neuveritelne vycpele tema, ktere navic nema nic spolecnyho s focenim, to je tema pro druhy rocnik FFMU, nejakeho oboru sociologie, pripadne nejake mediciny, protoze lidi co nemuzou vyfotit fotku na ulici, protoze nemaji "souhlas" jsou nemocni. Fotku jsem nesmazal ani kdyz me chytla v Bejrtutu armada (mel jsem velkou brasnu a delal jsem ze jsem reporter "Reuters" a vyhrozoval jsem pomoci pruvodce velvyslanectvim Nemecka), jediny pripad se stal pred pul rokem, kdy jsem fotil v strojirenskem zkusebnim ustavu nejaky testy vzorku vyrobku - byl jsem na navsteve a pozadali mne abych to smazal. Firmy tam testuji veci, ktery prijdou teprve na trh, to dava cely smysl.
Mazat neco co se vyfoti venku je neco neuveritelnyho, mam asi 10 let takovou behaci nemoc a furt nekde cupim ve kru, asi 2x mne u toho nejaci pubertaci fotili, propadl bych se do zapadniho nemecka kdybych mel pozadovat, aby to smazali, to ze seru do kra je muj problem. Takze by se dalo rici, ze co nechci aby se delo mne, tak necinim jinym. Jestli nekoho vyfotim jak jde normalne po ulici a mu se to nelibi, tak je sociopat a vazne nemocnej clovek a kdyz by mela vybuchnout planeta, tak ho do rakety nevezmu ani za zlaty sele.
Fotil jsem v tom Bejrutu samy fojáky, nedivím se že se trochu vztekali. (neupravena fotka ze storage)
Obrázek

-- 9. 10. 2015 12:07 --

No ano, pokud chces delat business, tak do toho vstupuji jina problematika. Ale v pripade zpravodajstvi treba(to je business), mam treba obavu ze je to jeste agresivnejsi, nez ze nekdo vystavi u Hybernu fotku matky jak tlaci kocarek. Zpravodajstvi nafoti vozralou matku jak se vali pochcana pod kosem na odpadky a vedle rve dite v prevracenym kocarku. Vsechno ma svoje.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod .ce. 9. 10. 2015 11:24

Radek71 píše:Fotil jsem v tom Bejrutu samy fojáky, nedivím se že se trochu vztekali. (neupravena fotka ze storage)

Bola by varianta bez tej oblohy vzadu?
.ce.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 9. 10. 2015 11:31

Však ano, mám na to podobný názor, šlo mí spíše o tu praxi, když vidím, že tu ulici fotí docela dost lidí.
Business z toho dělat nechci, ale i tak, třeba něco v malém vystavím a bude to chtít nedejbože někdo koupit, pak co?
Nechci cpát někomu foťák pod nos či fotit lidi v rozporuplných situacích. Prostě klasické focení ve městě, kde na záběru může být člověk, či více lidí.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 9. 10. 2015 11:37

S tím focením na veřejnosti se to dá jednoduše pojmout tak, že když vyfotíš na ulici (jako amatér) třeba nějakého potentáta cíleně a chceš se na něj dívat doma, neměl by být problém (i když někteří, hlavně ti, co se svým zevnějškem a úsměvy živí, to také neradi dávají zadarmo). Pokud ovšem takovou fotku chceš zveřejnit, potřebuješ souhlas, nejlépe písemný. Pak dotyčného vyhledej a poděl se s ním o honorář.

Pokud vyfotíš třeba farmářský trh, kde se ti do obrazu onen potentát prokazatelně připletl (není to úmyslný záběr na jeho osobu), bez problémů.
Pak jde ještě o moment práva na informace a další nuance, ale ty se tě, jako nenovináře, netýkají. :-)



Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 9. 10. 2015 11:38

Ale zrovna ty rozporuplný situace tomu dávají "příběh", 37493."kolemjdoucí" v prázdné ulici asi už nikoho nenadchne... :)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 9. 10. 2015 11:44

Myslíš takhle ?

PSVZ.jpg

Mně se líbí. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 9. 10. 2015 11:49

No asi nebola, byla to tmava ulicka, Olympus, JPG a nejsem Ganec. Tady mam jednu z oblohou, pockal jsem si az tam nebudou vojaci a vyfotil si checkpoint, az dneska jsem si vsiml toho vojaka pod billboardem co na mne kouka. Toto je dokumentacni fotka, nikde jsem to nedaval nikdy, byl jsem docela ve stresu a moc jsem toho stejne nevyfotil.
Obrázek
Obrázek

-- 9. 10. 2015 12:50 --

Jo takze tady mam jako s oblohou kdyz chces oblohu :-)
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hujer90 9. 10. 2015 11:58

Zamyšlená slečna v Olomouci
Přílohy
Olomouc.jpg
Hujer90
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 9. 10. 2015 13:01

.."Jó, panáčku.... je sice dražší, zato je stejně tak dobrá, jako ta levnější..." :-)

Jó,-panáčku....jpg


tedy když jsme u těch "farmářskejch"...


Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 9. 10. 2015 13:44

T-Lama píše:Ale zrovna ty rozporuplný situace tomu dávají "příběh", 37493."kolemjdoucí" v prázdné ulici asi už nikoho nenadchne... :)


No, pro mě zrovna lidi na fotkách z ulice nejsou to nejdůležitější. Více mě láká přistupovat k tomu spíše jako ke krajině. Lidi dotváří atmosféru, ale nefotím to kvůli nim.
Mnohem více mne zajímá světlo/stíny, tvary atd., lidi klidně jen jako siluety. Hodně se mí líbí třeba Fan Ho.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 9. 10. 2015 14:11

Zakladni prvek foceni na ulici je to, ze pokud je polocelek nebo sirsi, tak s kazdym dnem stari te fotografie se dost zveda hodnota a smysl. To uz fotky portretu omezene a krajiny nebo makra skoro vubec.
A uplatni se i "podprumerne fotky". Kdysi jsem zjistil, ze uz "hodinu" listuju docela remeslne spatnejma fotkama, ale s zajimavym tematem ulice 80tych let.
Brano do dusledku, pokud na to nemam, tak potrety k nicemu nejsou, stejne jako pohled z hory do udoli, pokud vyfotim cloveka jak jede s nakupnim kosikem z Lidlu, mam alespon sanci, ze se to za 100 let uplatni :-)
Klasicky - Puntikova (omalovánka/akvarel???) ted je to normalni fotka, ale v roce 2105 uz asi na ulici nepujde nic prodavat, bude to neuveritelna, uhranujici fotka. Asi jako dneska fotka ledare na Vltave.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 9. 10. 2015 14:28

Mě je teda jedno, jestli moje fotka bude za 100 let zajímavá tím, že je tam prodavač klobásy :)
Když jsem zmínil toho číňana, tyhle fotky se mi hodně líbí a na spoustě z nich neni poznat, jestli byla vyfocená před 50, 20 či 2 lety.
http://goo.gl/wbs3nC
http://goo.gl/a7k3yg
http://goo.gl/jj9qxE
http://goo.gl/25BZKP
http://goo.gl/AZKZKU
http://goo.gl/aOgoua

Ale možná tohle není ta správná "ulice" a jsem mimo, nevím :)
blacksquare
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků