objektiv na svatby

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 27. 9. 2015 06:42

Tohle tema, se tu resilo uz vickrat a proste PL ma bud superschopnosti nebo stesti na obrady, kde jsou volnejsi pravidla.... Jinak na vsech svatbach, kde jsem byl (neresim jestli jako host nebo i fotit), mel fotograf behem obradu bud 24-70 nebo dve tela s necim podobnym a zakaz pohybu behem obradu. Max se mohl pohybovatv v uzkem pruhu nekde na kraji, kdyz prichazeli novomanzele. Ale predstava, jak tam obyha s 28mm nebo dokonce 14mm na FF a foti p-p-p a svatebcany, to jsem jeste nezazil.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 9. 2015 06:44

- menej skuseny/pohodlny fotograf nafoti obrad zoomom
- skuseny fotograf nafoti obrad aj pevnými sklami
oponovat obmedzenym priestorom/pohybom moze kazdy,ale ti ostatni nafotia aj tak hodnotne fotky bez brekotania.

zacinal som na APS-C s 16-45/4 (makke rohy do f6,3), potom vyskusal 28-75/2,8 (na zaciatku malo siroke), dotiahol to k 17-50/2,8 (vcelku spokojnost)
a skoncil som pri 15/4 a 35/2,4 s dvoma telami a dvoma bleskami (ktore som zapinal/vypinal podla svetla/vysky stropu, blesky kazia atmosferu).
Naposledy upravil lennyl_2 dne 27. 9. 2015 07:18, celkově upraveno 1
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 27. 9. 2015 06:47

Lennyl_2: To by me zajimalo, kolik profiku foti s jednim telem a prehazuje behem obradu dve pevna skla.... Jak rikam, co jsem videl, zazil a priprladne cetl vybavu, tak to je dost miziva cast. O foceni svatby "pro sebe" se nebavim.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 9. 2015 06:52

lukas: no a teraz si zober dotaz slecny co zalozila vlakno, ma jedno telo a setak + 50/1,8 a nevie ako na to. co jej clovek asi tak poradi? :)

jednu svadbu som robil aj cisto na zoomy s 2x APS-C s 17-50/2,8 + blesk a 70-200/2,8 + blesk (battery gripy som nechal doma) a taky som bol zrobeny, ze ma to prestalo rychlo bavit.

po par skúsenostiach som vedel ako vsetko casovo a priestorovo prebieha a robil uz iba s jednym telom a prehadzoval 15mm, 35mm, 55mm skla. ale som trpol, nech neodide fotak, zly pocit...
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 27. 9. 2015 07:45

Svatby jsem driv fotival docela dost a myslim, ze nikdy nebyl problem s pohybem fotografa. Parkrat si neprali, abych vstupoval do prostoru mezi oddavajicim a novomanzely, ale jinak uplne v pohode. A fotival jsem jednim telem a s vymenou objektivu jsem taky nemel problem.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 27. 9. 2015 07:52

Je fakt že v mém případě to probíhalo venku a měl jsem volný pohyb a mohl jsem fotit odkudkoliv. A pokud jde někdo na svatbu jako hlavní fotograf, tak je snad samozřejmostí že si vezme i druhý foťák a není tak problém mít na každém foťáku jedno ohnisko - to pak eliminuje riziko že prošvihne moment kvůli výměně objektivu.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 27. 9. 2015 08:09

Pokud jde o ty momenty, tak ono jich tam moc neni a vsechny jsou predvidatelne (vsechny svatby jsou stejne), takze to taky nebyl problem. Pouze myslim jednou se mi stalo, ze jsem si naplanoval foceni nasazovani prstynku delsim sklem a pak mi do toho vlezl oddavajici nebo nekdo a musel jsem improvizovat.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 27. 9. 2015 08:18

Tak určite to druhé telo by malo byť pre fotografa, čo za to chce peniaze povinné. Tazatelka neuviedla, či ide fotit kamošku pre zábavu alebo má podnikatelský zámer.
A keď fotím len tak pre kamošov? V drevených dobách digitálu som nafotil svadbu s C5050 kompaktom a externým bleskom a šlo to.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 27. 9. 2015 08:30

Ak chces fotit cely priebeh svadby (tj. pripravy, portretovky, odobierku, kostol, gratulacie, fotky s novomanzelmi (casto aj velku spolocnu), neskor uvitanie a hostinu), tak urcite treba na D5100 nieco svetle a univerzalne, napr. Sigmu 17-50/2,8 a ext. blesk (staci aj nejaky Yongnuo). Cele sa to da pokryt aj s 3-4 pevnymi sklami, no na zaciatok je to velmi narocne,...

Najskor by som to ale skusil popri nejakom fotografovi alebo aspon ako host - minimalne naucit sa menit nastavenia vo velmi rozdielnych situaciach/podmienkach, vhodne vyberat objektivy a napr. aj rozumne davkovat blesk (ked uz sa tu spomina film - vela majitelov spickovych masin a skiel foti "retro sposobom" s bleskom o strop na ISO 100-400, co mi pride chore...vyzera to ako z kompaktu a navyse baterky v bleskoch menia tak 3x za hostinu). Da sa to velmi rychlo naucit, svadby su casto dost podobne...

Neskor by sa hodil dlhsi svetlejsi objektiv,... 85/1,8 je minimum
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flayer 27. 9. 2015 09:11

lukas_highenergy.cz píše:Lennyl_2: To by me zajimalo, kolik profiku foti s jednim telem a prehazuje behem obradu dve pevna skla.... Jak rikam, co jsem videl, zazil a priprladne cetl vybavu, tak to je dost miziva cast. O foceni svatby "pro sebe" se nebavim.


Asi jsi toho ještě moc nezažil :) Říkají ti něco jména Štěpán Vrzala a Michal Mecner? Oba mají 1 FF tělo a 2-3 pevná skla, které dle potřeby přehazují. Tohle jsem viděl na 3 z 5ti posledních svatbách. Osobně bych jako ideální setup na svatbu viděl FF tělo + záložní tělo někde v autě + 35mm + macro 60mm + 85/135mm
Flayer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 27. 9. 2015 09:31

No, mať najmenej 35 mm neviem neviem, zažil som obradnú sieň, kde bolo 28 mm už sakra moc, ak nechce mať človek vsetky fotky len do pása, tak je širšie sklo nutné (aspoň 24-28 mm)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 9. 2015 12:27

" pohybovat se po sále není dovoleno."

To je ale blbost, kolego. Jestli nekdo neco takoveho vyrkl, tak ses vokurka, ze to respektujes. Chapu zakaz vstupu mezi oddavajiciho a novomanzele, to je logicke. Pochopim zakaz vstupu za oddavajiciho, ale fakt mi nikdo jeste nikde nenaridil, ze musim stat na miste jak vocas :D To sis bud vymyslel, nebo mi prosim sdel, kde maji takovato "inteligentni" pravidla.

Fotky ze svateb obvykle nezverejnuju, ale klidne neco nadhodim, jen pocitej s cenzurou obliceju.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 9. 2015 12:43

ja som zo slusnosti nepobehoval pri oddavani hore dolu, bol na boku a raz isiel na druhu stranu miestnosti, fotil potom aj od zadu miestnosti. priebeh je predvitalelny, skla si zmenim dopredu.
ako bolo napisane, nejdem medzi oddavajuceho a mladych (na urade) a nemozem chodit za oddavajuceho/farara v kostole + v kostole som raz dostal poziadavku od farara fotit bez blesku, co bolo uplne v pohode, svetla dost, ISO 1250 tusim max vychadzalo, skor ten blesk pouzivam vonku ako fill in (ale nikdy nie napriamo,to je uplne zabite)

dnes by som zasa fotil inak (svadby uz odriekam/teda nehrniem sa ich fotit), mam FF, 20/1,8 (celkove zabery), 35/1,4 (vacsina situacii), 58/1,4 (detaily + portety),jedine by som musel dokupit 105/2,8 alebo 135/2.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 27. 9. 2015 13:10

U mna je napr. bezne ze si odfotim salu/kostol vratane hosti. Casto sa tam deju mile situacie, kedy niekto napr. place, decka nevedia obsediet a tak vymyslaju, niekedy to da len iny pohlad na obrad...
Urcite treba byt pokojnejsi, neupriamovat prilis pozornost na seba, ale da sa to s usmevom a pohodovo zvladnut... tieto zabery z "flakania sa" medzi ludmi su peknym spestrenim :)
Treba akurat vediet co sa kedy odohrava, aby clovek nezmeskal nieco, co moze byt pre rodiny dolezite - napr. citania alebo spievania,...
Raz som tak nahanal chalanov co pomahali fararovi aby mi zohnali kluce, nech sa dostanem hore na balkony. Mali to mat pocas obradu odomknute, no zabudli na to, tak sme to riesili po prstienkoch... par ludi si to zachranovanie pocas obradu vsimlo, no rodinu potesilo, ze sa mi tam podarilo dostat :D

Keby mam mat na svadbe vyhradne pevne skla, tak urcite nieco velmi siroke, dalsi by bol na reportaz v miestnostiach, idealne medzi 28-35mm, treti na skoro portrety ci decentnejsie fotenie (50-60mm) a stvrty jednoznacne 135mm - kazdy by mal vyuzitie, a myslim si, ze pomerne rovnomerne, pricom by pravdepodobne nenastala situacia, ktora by sa nedala s tymto zvladnut.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 27. 9. 2015 13:21

Tohle co piseš Ondro je úplně jiný level než co jsem zažil na civilních obřadech u nás. Tam se vše odbude do 15minut, pár chvilek je než přijde nevěsta, když oddávající čte z desek, což vychází na 3-5minut a hotovo. Většinou máme židle až do krajů místnosti, takže projít se dá jen středem a upřímně nenapadlo mě tam jít, přišlo by mi to nezdvořilé. Příkaz zde je prostor pro fotografa jsem rovněž tak nějak ctil. Asi (určitě) nemám top snímky, ale zas o mě nikdo nemůže říct že bych se choval jako hulvat
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků