objektiv na svatby

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod petulky 26. 9. 2015 17:47

Hezký večer,

jdu si pro radu. Mám Nikon D5100, seťák 18-55mm,který vůbec nepoužívám a pak 50 f/1,8.
Zajímá mne jaký byste mi doporučili objektiv na focení svateb, nějaký zoom, ale jaký?
Dnes sem měla v ruce 70-300 a vypadalo to dobře. Jenže je prý více typů a já netuším co sem měla v ruce.
Takže pokud dáte konkrétní odkaz, budu ráda. A jaký byste doporučili externí blesk?

A pak mne zajímá jaký objektiv na focení v interiéru? Nějaký širokoúhlý? Pevný, zoom?
Prosím, mám v tom strašný zmatek a nevím co chci :-D
petulky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dadajax 26. 9. 2015 17:50

nevím co chci


Což v překladu znamená že zbytečně vyhodíš peníze z okna. Je fakt lepší si promyslet co potřebuješ. Jak máš seťák a pevnou padesátku, co ti na nich nevyhovuje, co ti chybí?

Já osobně fotil svatbu s dvěma pevnými skly: 23mm a 56mm a nic více jsem k tomu nepotřeboval. Jeden na širší záběry a více reportážní styl, druhý na detaily a portréty.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 26. 9. 2015 19:02

dadajax
bolo to na FF ALEBO krop

ja som s ff a 24-70 2,8 + 50 1,4 nafotil svadbu minulí týždeň.. externý blesk metz 48 na odraz ale len ako dopomoc na tváre....

doporučujem blesk skôr s hlavou čo sa dá natočiť hlava.. inak je to asi jedno..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 26. 9. 2015 19:03

Byl to crop, stejný jako u zmíněného Nikonu, tedy 1,5x.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snopa 26. 9. 2015 19:37

petulky

pokud nemáš zkušenost alespoň jako fotící host svatby, tak bych se do tohoto typu focení vůbec nepouštěl, ani kvůli tomu nakupoval objektivy :hm

do interiéru se mi osvědčil na FF Samyang 14mm a na APS C Tokina 11-16mm ;-)
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ziki 26. 9. 2015 20:29

Já si na poslední svatbě loni vystačil s Pentaxem k-r, seťákem 18-55 a bleskem Metz 52 AF1. Bylo to na zámku a světelné podmínky špatné, ale byl tam celkem nízký klenutý strop bílé barvy, takže se příjemně blýskalo odrazem. Měl jsem s sebou i pevnou 35/2,4 a 50/1,8 (tu rovnou na záložním těle), ale ty jsem využil až na venkovní portrétní focení. Fotit obřad jen pevnými skly jsem si zatím netroufl (aspoň ne civilní, kde za 15 minut je po všem a ne v uzavřených prostorách, kde si nemohu v případě potřeby odstoupit).

petulky: A moje rada je asi taková, jestli máte v brzké době někomu fotit svatbu jako hlavní fotograf, tak bych doporučoval se z toho nějak zdvořile vykroutit. Poněvadž dotazy typu, jaký objektiv na focení v interiéru, jestli pevný nebo zoom, tak takové dotazy bych od potenciálního fotografa, který by mi měl fotit svatbu nečekal. Doporučuji nejprve místo nákupu objektivů zainvestovat spíše do znalostí, knižních publikací na téma svatební fotografie je hodně a dost informací se dá také najít na internetu. Takže nejdřív něco nastudovat a až poté nakupovat fototechniku. A taky zkusit fotit nějaké svatby jako host, na tohle seťák postačí a samá si nakonec vyberete, která ohniska vám nejvíce sedí ;-) .
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 26. 9. 2015 20:41

Kamarád fotí svatby kinofilmovým pentaxem, jde všechno
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ziki 26. 9. 2015 21:09

Pár let zpátky fotili na film/kinofilm úplně všichni, tak není důvod, proč by to nemělo jít :-D. Jinak také fotím na kinofilmový pentax (a vyvolávám), ale svatbu na kinofilm bych fotil buď jen jako host nebo druhý fotograf. Jako najatý hlavní fotograf fotící na kinofilm bych měl asi hodně velkou trému jak při focení, tak i při vyvolávání :D.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 26. 9. 2015 21:23

ona se mi neodeslal odpoveď tak to maličko nedává smysl, bylo to na dadajaxe kdy jeho řešení mi přijde právě z té kategorie ono to nějak půjde a nějak to dopadne. Dvě pevný skla bez dvou těl je nesmysl. Stejně jako tele pokud má být využíváno na podobné příležitosti jako záklaďák. Těžko někdo bude přehazovat při obřadu skla.

17-50 v 2,8 řeší problém co za sklo na svatby, pokud dotyčný nemá zkušenosti
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 26. 9. 2015 21:39

ziki píše:petulky: A moje rada je asi taková, jestli máte v brzké době někomu fotit svatbu jako hlavní fotograf, tak bych doporučoval se z toho nějak zdvořile vykroutit. Poněvadž dotazy typu, jaký objektiv na focení v interiéru, jestli pevný nebo zoom, tak takové dotazy bych od potenciálního fotografa, který by mi měl fotit svatbu nečekal. Doporučuji nejprve místo nákupu objektivů zainvestovat spíše do znalostí, knižních publikací na téma svatební fotografie je hodně a dost informací se dá také najít na internetu. Takže nejdřív něco nastudovat a až poté nakupovat fototechniku. A taky zkusit fotit nějaké svatby jako host, na tohle seťák postačí a samá si nakonec vyberete, která ohniska vám nejvíce sedí ;-) .


suhlasim. ak si niekomu slubila, ze ako hlavny fotograf nafotis svadbu a nevies ani ake objektivy potrebujes, odriekni to. fot tam vedla fotografa co si objednaju a uvidis aspon ako to prebieha.

do buducnosti:
ak nevyuzivas setak 18-55 a ani nevies ake ohnisko s tym zoom 70-300 by si chcela, dobra volba moze byt toto:
Nikkor 35/1,8G AF-S - do vnutra sa s tym este zmestis
Nikkor 85/1,8G AF-S - na vonok na detaily z dialky a portrety
blesk Nikon SB700 - snazit sa ho pouzit ked je uz fakt malo svetla a to s vyklopenou hlavou dohora a vytiahnutou bielou kartickou
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 26. 9. 2015 21:54

Za mňa navrhujem najprv fotoroman.cz a študovať. Potom 17-50/2,8 + 85/1,8 + 35/1,8. Blesk samozrejmosť....
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 26. 9. 2015 22:20

Heh, ja zrovna ten blesk pouzivam mozna casteji venku, nez v interieru. Jinak predstava zoomu, diky kteremu fotim obrad z jednoho fleku, me vubec netahne, radsi soupu nohama s pevnou dvacetosmickou nebo ctrnactkou. Tele az na portrety a skupinovky, jinak to strasne mrvi atmosferu deje, ta splostela perspektiva a uzky zorny uhel, imho.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 26. 9. 2015 22:45

Já nevím jak v Mělníku, ale pokud se koná obřad v síni, jsem rád za 2x2m a tam moc parády s jedním pevným sklem neuděláš
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 26. 9. 2015 22:52

Oprav si to prosim na "neudelam", dekuji. A ne, nefotim jen NA Melniku.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 27. 9. 2015 03:32

Petr Luňák píše: Jinak predstava zoomu, diky kteremu fotim obrad z jednoho fleku,


To máš otočený, ty jsi nucen fotit z jednoho fleku, nemáš moc na výběr. Za oddávajícího nesmíš, k novomanželům nesmíš, pohybovat se po sále není dovoleno. Co s tím? Jak odfotíš svatebčany maminku, tatínka, svědky... Pevnou 28 z úrovni oltáře? První manželský polibek, prstýnky taky fotíš na 28mm, nebo dokonce na 14mm? Mohl by jsi poslat prosím ucelený fotoreport z obřadu kde prokážeš že to lze? Nezapomínej na podmínku omezeného pohybu (proto sem uváděl Mělník, třeba tam máte tolerantnější oddávající u nás to tak bohužel není)
Nebo máš na D5300 50, případně 85mm kterou kombinuješ s výše uvedeným?
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků