Čo znamená "naučiť sa fotiť"

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod blacksquare 25. 5. 2015 14:47

Lotrandor píše:třeba tenhle američan je obzvlášť nebezpečnej


Jó, Nick Brandt, to jsou pěkný věci. Vždycky se podívám na Pentax 67 ve skříňce, ale jsem už na klasiku moc línej :)
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 25. 5. 2015 16:08

Já myslel i Teda Forbse, někdy tam zajdu podívat a zaposlouchám se, umí mluvit o fotkách, koneckonců, je to bývalý učitel.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blacksquare 25. 5. 2015 16:44

Jo, kanál The Art of Photography taky navštěvuju....mám rád cokoliv, co se netýká jen techniky...
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 5. 2015 17:05

Nevim jak to mysli O. Bobek, ale naucit se nevnucovat co si mysli fotak je az vyssi liga. Videl jsem spoustu lidi v kreci, kterym na workshopu (co je zdarma, treba kdyz si koupis PEN) rekli, ze prace s clonou a casem je zaklad a tim je znicili. V roce 1970 urcite, protoze to jinak neslo, ale timto bych fakt nezacinal. Kdyz uz teorie tak o smyslu toho co se deje. Napriklad at si klidne prinese svoje fotky z dovolene a rekne ke kazde neco, proc to bylo vyfoceny takto, co ta fotka vlastne znamena, proc existuje apod. Nejaka hloubka ostrosti a prace s casem, panning apod, to bych dal az v tretim kole. Jedna z veci, kterou je potreba hlodat je aby se nevymlouvali "toto je jenom takovy cvak z vychazky" apod. Proste nejdriv socializovat aby prestali lhat a vymlouvat se.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 5. 2015 17:15

Radku absolutni souhlas. Problem ovsem nastane, kdyz "jak by to melo vypadat" ukaze treba Neff. Jinymi slovy je to tak motivujici, jako kdyby chtel nekoho evidentne pohybovy antitalent ucit salto.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod .ce. 25. 5. 2015 17:22

Radek71 píše:prinese svoje fotky z dovolene a rekne ke kazde neco, proc to bylo vyfoceny takto, co ta fotka vlastne znamena, proc existuje apod.

..fúha,
tak na tieto otázky by som asi odpovedať nevedel - prinajmenšom nie pri každej fotke čo mám v albume...asi sa nedá všetko definovať.
.ce.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 25. 5. 2015 17:30

Radek71 píše:Proste nejdriv socializovat aby prestali lhat a vymlouvat se.

:D :D

Inak, Ganec niekam zmizol .. asi pripravuje novy clanok :hm
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 25. 5. 2015 17:33

Mně se docela líbí časopis Digitální foto, kde někteří tvůrci popisují, jak došli k dané fotce a proč dělali to či ono. Člověk si to může porovnat s tím, jak by to dělal on a poučit. Něco jako škola vaření.

Ono je to jako s řízením auta. Něco málo je teorie, pak praktické jízdy a pak spousta praktických zkušeností, spousta rozhodnutí, někdy i blbých a někdy i s fatálními následky. Je překvapivě hodně lidí, kteří jsou k řízení auta velmi netalentovaní, patřím mezi ně. Ale ta více než desítka vystřídaných aut a více než 2 milióny kilometrů se projeví v tom, že ty situace se opakují a já je po vícero opakováních řeším zkušeněji.

Když jsem začínal řídit, byl můj bratr o hodně lepší řidič. Dnes je to naopak, je to vidět na jistotě kličkování v přehuštěných městech a ve schopnosti polykat kilometry bez větší únavy. Jistou roli přitom hraje i zvládnutí dnešní vysoce elektronizované techniky, pochopení, v čem a kdy mi to může pomoci (a kdy ne).

Ohledně fotografování jsou dva rozdíly, je tam to vyjádřit svůj pocit (emoce), náladu, světový názor, ten okamžik a prvek čistě umělecký. A je tam jakási stoletím zhmotněná zkušenost, to jsou ty hrátky s ústředním motivem detaily v obloze, kompozicí atd. Je to jako lyžování, za století se vybrousila nějaká lyžařská technika, nějaký styl, který dává i v různých podmínkách optimální výsledky, kreativní šusopluh to neumožní.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 5. 2015 17:39

Radek, kazdy to mame asi trocha inak... :) preto som pisal o sebe a nie nejak vseobecne.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 5. 2015 18:13

.ce. píše:
Radek71 píše:prinese svoje fotky z dovolene a rekne ke kazde neco, proc to bylo vyfoceny takto, co ta fotka vlastne znamena, proc existuje apod.

..fúha,
tak na tieto otázky by som asi odpovedať nevedel - prinajmenšom nie pri každej fotke čo mám v albume...asi sa nedá všetko definovať.


Proč definovat, neděláme manuál pro kosmonauty. Jde o to aby lidi vedeli co delaji. Napriklad klasicka lziva klicka: Co jsi fotil tady na te fotce -> psa -> toho psa co na 25 pixelech, je zezadu a nejsou videt 2 nohy? -> tak fotil jsem jakoze krajinu se psem -> vidim nejaky svah s naletovym akatem a kus silnice, to je ta krajina? -> JA SI MUZU FOTIT CO CHCI

Tak takto neni sance se nikdy nic naucit.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 5. 2015 18:24

ltokar: bol som v práci.

K vašim reakciám:
dadajax píše:Výsledkem by měly být snímky, které na první pohled nevypadají .. jako práce někoho, kdo si foťák pořídil jen k dokumentaci věcí co vidí kolem sebe.
Prečo by mali vypadať inak, keď práve na to som si foťák kúpil?
(a "miliónkrát" som napísal že nemám žiadne umelecké ambície)

Allydamm píše:Mohlo by jít o rozpor, umět fotit vs umět dělat obrázky co se líbí
Ja si myslím, že pod pojmom "umět fotit" si tu niektorí predstavujú skôr to druhé.

No čo je to "líbí"?
BFU sa najviac páčia pozlátka a gýče. Prekontrastené "pouťovky", nereálne DOF-ky, nezvyčajne vyzerajúce umenie a manipulatívne tutovky (ako ktosi písal, že najviac lajkov malo jednoduché foto dieťa + pes).
Na tom teda nie je nič zložité a už to vôbec to nie je o fotení, ale o zisťovaní, čo si dav žiada.

Pre mňa je teda fotenie proces pred postprocessingom.
(maximálne tak po opravu chýb, ktoré sa nedali opraviť skôr)
To ďalšie je už skôr marketing...

-- 25. 5. 2015 19:27 --

bob222 píše:Základom je naučiť sa pouzívať ikonku kôš. Väčšina záberov aj dobrých fotografov tam skončí...
A to nemyslím ako iróniu, ale úprimne.
Máš dáky tip ako sa to naučiť?
A tiež to nemyslím ironicky, fakt "si neviem vybrať" .. pred príchodom e-P5 s tým nebol problém .. no pri fotení pohybu vzniká aj veľa balastu (nielen odpadu)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 25. 5. 2015 18:32

Už jsem to tu psal, kdysi jsem se ptal jednoho českého profesionála, který pro nás jako jeden z mála Čechů dělal, jak je možné, že ty jeho fotky jsou tak konkurenceschopné (minimálně na úrovni našich ostatních světových dodavatelů), tak mi s úsměvem řekl: "Ty špatné mažu." Když jsem se usmál, tak doplnil: "To není vtip, já to tak dělám."
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 5. 2015 18:32

A naopak obcas vidim (hlavne holky, nikdy kluka) ze prijdou (ne ke mne samozrejme) a rozlozi 5-6 fotek a zacnou fnukat, ze mely koncept jakoze nafotit XY a ze myslela ze to pojme nejak, ale ze to dopadlo neslane/nemastne a asi mela vic delat toto, nebo mozna todleto, priste taky uz nebude asi delat toto a takze se v tom koupe, pricemz ma fotky o tridu lepsi nez nekdo, kdo SI MUZE FOTIT CO CHCE.
Dalsi vec ze jsou netechnicky, takze vzdycky vidi problem v necem jinem, nez ze meli 35mm ale potrebovaly by 28mm a taky jim to moc sumi apod. Dobre pribehy jsou taky s bleskem a rozumovani kolem neho.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 25. 5. 2015 18:39

Když se vrátím k té paralele s auty, tak Ganec mi připomíná řidiče, který začne po autoškole vytvoří na automobilovém fóru diskusi, kdy Citroen porazí Mercedes a BMW. Z jeho pohledu je to už dnes, protože Citroen má lepší barvy karosérie a třeba lepší wifi připojení. Všichni zkušení řidiči si myslí, že spadl z jahody a jeho kecy o výhodách technologie Citroenu jim připadají na hlavu, ale neuvědomují si, že on rozdíl mezi Mercedesem a Citroenem nevnímá a vlastnosti BMW jsou mu na nic, protože neumí řídit, ale jen točit volantem (a nechápe ten rozdíl).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fajkusj 25. 5. 2015 18:41

Dovolím si poněkud odlehčenou odpověď.

Položená otázka: „Čo KONKRÉTNE by som sa napríklad ja ešte mohol naučiť, aby mi to niektorí už nemohli napísať?“.

Rozbor otázky: Pokládáš otázku anonymnímu davu a nedodáváš podstatné informace (kdo, kde a co). Přitom otázka zjevně míří na konkrétní jedince a konkrétní připomínky předpokládám ke konkrétním fotografiím. Podle mě, už otázka není dobře (a tím pádem jsem v řadě Tvých kritiků).

Odpověď: Spolehlivé řešení můžeš získat jedině od těch, kteří Ti vytkli nedostatky a od těch, kteří Ti nedostatky vytýkat budou. Jediní jsou schopni Tě uspokojit přesnou a správnou odpovědí. Ostatní budou jen hádat.

Poznámka k odpovědi: I pokud od Tvých vytýkajících dostaneš konkrétní a přesný popis Tvých nedostatků, pak to neznamená, že Ti nemohou vytknout v budoucnosti něco dalšího. Tedy řešení, "aby mi to niektorí už nemohli napísať" není na dosah.

Závěr: Nepočítej s tím, že Ti rady pomohou stát se dokonalým a že by jsi našel spolehlivou možnost, jak se navždy zbavit připomínek.

Chtěl jsem diskuzi odlehčit a věřím, že jsem nikoho neurazil. :-)
fajkusj
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků