Čo znamená "naučiť sa fotiť"

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radek71 7. 6. 2015 10:46

Tema auditoria samozrejme s zobrazenim vlasu okolo usi nesouvisi, pouze se sem presunuje cast diskuze odjinud.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 6. 2015 22:29

Doterajšie zhrnutie k pôvodným otázkam:

K téme (Čo znamená "naučiť sa fotiť") sa vyjadrili:
- Allydamm: Mohlo by jít o rozpor, umět fotit vs umět dělat obrázky co se líbí
- Fryw: Praktičtější by možná bylo se na tuto otázku podívat z pohledu cílů. Jak se nám daří naplňovat cíle, pro které jsme do techniky investovali (napr: zábava a rodinný album)
- Ondrej Bobek: 1. naucit sa exponovat vedome tak ako chcem (čo Radek71 nepovažuje za prvoradé) a chytat tie momentky, ktore potrebujem, 2. naucit sa spracovat fotky 3. vyraznejsia kreatvita pri práci s ľuďmi 4. naucenie sa toho, co je este "vkusne" a co uz znacne prestrelene alebo privelmi fadne
(vediet fotku spravit tak, aby bola vacsinou ludi povazovana za dobru, je dost narocna vec)
- Daemonius: musíš vědět co chceš fotit, mít přibližnou představu jak to má vypadat, umět tu představu zrealizovat (čo sa podľa Puntíka nedá: jak tu představu u běžícího psa zrealizovat jinak, než se spokojit s tím, co mi pes nabídne sám)
- Callgaro: posunout se z podprůměru do nadprůměru
- daikatana_: Nemyslim si, že se dá naučit fotit. Dá se naučit ovládat foťák, dá se naučit využít světlo, dá se naučit postprodukce, ale nedá se naučit fantasie, představivost a cit pro celkovou fotku.
- pemar: Ono je fotit a fotit. Naše micina je hodně švihnutá uměním a cítí to jinak. Pro mne bylo zajímavé, jak mazala všechno, co nebylo nekopromisně podle jejích představ. A nelitovala té vložené energie, když se jí to nepovedlo.
- FotoABC: umět ze svého fotoaparátu .. dostat to, čeho je schopen; umět diváka zaujmout

Odpovede na otázku: Fotenie je len práca s foťákom, či aj upravovanie v PC?
- dadajax: oboje
- Ondrej Bobek: oboje, dokonca aj prezentovanie fotky
- ja: len práca s foťákom
- Allydamm: {práca s foťákom} nepodstatné detaily můžete svěřit grafikovi, on už si pohraje

Odpovede na otázku: Čo KONKRÉTNE by som sa napríklad ja ešte mohol naučiť?
- hoax: Už nic, fotíš už dlhé roky, máš to zmáknutý všechno
- bob222, pemar: Základom je naučiť sa používať ikonku kôš {toto fakt uznávam, že neviem}
- fajkusj: na toto ti tu nikto neodpovie

Či uniklo mi ešte niečo?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 16. 6. 2015 23:08

Ne, ale teď to můžeš smazat, protože to pro praktické focení až na výjimky (Daemonius) není k ničemu. Naučit se dobře fotit může ten, kdo od malička pořád něco maluje, patlá z hlíny nebo používá všelijaké jiné výtvarné techniky. Tomu pak po zvládnutí jednoduchých úkonů k obsluze ten foťák skutečně může něco přinést. Jako všeobecné rady - k ničemu. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 17. 6. 2015 06:33

Ja si jenom nejsem jisty, jestli by Ankety a sumare o deni v lese mela delat veverka.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 17. 6. 2015 06:38

Abych to pre seba uzavrel, nevieš fotiť a nikdy nebudeš vedieť fotiť. Nie je to osobný útok ale realita. Fotím 40 rokov a neviem fotiť, rovnako ako nevie fotiť 95% ľudí čo majú foťáky. Robíme cvaky. V lepšom prípade to nazveme reportáže, v horšom sa snažíme o umenie. Občas niečo trafíme (milión opíc milión rokov...), ale nevieme to. Dodržíme pravidlo zlatého rezu, dodržíme okraj, dodržíme kompozíciu.... a to je tak všetko.
Musíš mať skrátka talent, výtvarné cítenie.
Moja sestra má výtvarný talent, od detstva chodila do lidušky, vie kresliť a modelovať. Zobrala foťák na auto a mne bolo po 36 políčkach filmu ktoré som jej vtedy vyvolal mierne povedané do plaču. Vtedy pri tej červenej žiarovke som pochopil, čo je to talent.
Nedá sa to naučiť, preto sú na skutočné umelecké školy talentové skúšky.
Môžeme to tlačiť technikou, otrocky to strážiť a sledovať do najmenšieho detailu, a to je tak všetko čo s tým môžeme robiť.
Ale ako koníček je fotenie fajn a dokiaľ budem vládať stlačiť spúšť sa ho nevzdám.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allydamm 17. 6. 2015 06:55

To máš tu práci s foťákem, tedy umění fotit, vyřízené přečtením manuálu k technice co použiješ.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 17. 6. 2015 07:24

bob222: neříkej mi, že při dnešní poptávce po audiovizuálním obsahu, všichni kdo ho poskytují, mají talent, o kterém mluvíš. Zcela jistě to tak není, většinou se prostě používá aplikace milionkrát vyzkoušených schemat a díky změně prostředí, obsazení, detailu je to unikátní, byť třeba ne originální nebo objevné.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 17. 6. 2015 07:33

Ale iste, v pohode sa to dá nadrilovať a dá sa s tým aj živiť. To nevyvraciam. Ono aj to kreslenie sa do určitej miery naučíš, aj deskriptívnu geometriu som zvládol v pohode. :-]
Len u toho kreslenia to proste vidíš hneď, tam to skrátka neokecáš. (Samozrejme nehovorím o červenom bode na bielom plátne a podobných výkrikoch)
U tej fotky sa dá utekať od "tak som to chcel" po "každému sa páči niečo iné". Farby dodá foťák.
Ale koľkí dokážu to čo MK alebo chel? (Možno potom napodobniť, to áno)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 17. 6. 2015 08:31

To s tim kreslenim, to je velka pravda, kamarad kresli uhlem, treba si i nakresli nejake planovane sceny a videl jsem mnoho nedorozumeni od lidi kteri nechapou jak to ma k sobe blizko. A nejpeknejsi na tom je, ze u kresleni se to neda okecat. Tam proste stojis s uhlem a ze ses blbec se zjisti v desitkach sekund.
Jinak treba do socharstvi dorazila takova skareda nepekna vec, jak vykladal jeden VŠ kantor. Žáci se dělí na tři skupiny, na připravené žáky, co chodili na brigádu, zakoupili sadu dlát za 7900 Kč, ví co se bude na hodině dělat, ví vlastnosti hlíny a mramoru. Pak druhá skupina, intelektuálové, koupí si nějakou fartrade špachtli, trosku vi co se bude na hodine delat a pak posledni skupina, nepripraveni flakaci, budto poloautisti nebo nejaci uletaci. No a vysledky. Prvni skupina dokonci dilo a vypada to jako kdyby tu sochu delala Ikea, druha skupina ma sokl a pak nic, protoze se 8 hodin bavili o moralnich dilematech, jestli je poza zeny ponizujici a jestli muz s kyjem neni rellikt ktery by se nemel zobrazovat. No a pak posledni skupina, co zapomenula doma spachtli, tak pujcenou spachtli udela neco jako od Zoubka, ale pak to rozbije, protoze se jim to nelibi.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 17. 6. 2015 08:36

Radku Ty by si mal fakt vydať nejaké poviedky. Niečo som popísal, aj v redakčných radách som bzdil do stoličky a viem že by to bolo dobré.
A kúpil by som si to, nesťahoval by som!!!! 8-)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allydamm 17. 6. 2015 08:41

Tak nějak, ani o untitled červené tečce, malířskou štětkou na 5m plátně by se nemělo pochybovat. To že tomu nerozumím a z plátna bych si raději udělal světelný stan, neznamená že to někoho, kdo má od autora nebo kurátora příběh, neinspiruje, mnohé to jistě dokáže uzemnit i tak jak to visí, bez té omáčky. Už jen že o tom tady píši je jasné, že to ve mě něco zanechalo. :-)
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 17. 6. 2015 08:45

bob222 píše:Radku Ty by si mal fakt vydať nejaké poviedky. .... A kúpil by som si to, nesťahoval by som!!!! 8-)


Tak si kup něco od Haška, to je podobné a nemusí to být zrovna dobrý voják..... ;-) :D :D

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 17. 6. 2015 08:49

Puntíku, Haška, E.E. Kische a podobne mám načítané spredu zozadu. Som fanatický čitateľ a česká a slovenská literatúra je prežutá, teda to podstatné.
Radek mi pripomína niektorých anglických humoristických autorov. Klasický suchý humor v neurážajúcom háve.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 17. 6. 2015 09:28

Umeni jakoze napriklad malba je zcela mimo to co jsem rikal ohledne cekane kvality fotografie. Asi proto, ze tam jsou penize. Tam je takovy chaos, tolik pozeru, tolik lidi co maji penize ze se tam neda rici, ze je neco jasne. Do toho bych nesel ani nahodou.
Kdyz nerozumim bilymu platnu s japoncem, tak mlcim, maximalne mam podezreni. Uz treba to, ze 1000 lidi obdivuje padelek a kdyz se zjisti, ze je to padelek, tak to ztrati 90% ceny je indikator, ze je to prefinancovany. Budto to vlastnim jako relikvii jako z Titanicu a je mi jedno co tam je, nebo je to uhranujici obraz a je v urcite mire jedno jestli je to padelek, nebo ne jedno, ale ztrata 99% ceny to odkopava, ze vlastne nejde o obraz.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 17. 6. 2015 09:32

Keď stojím pred Delacroixovým plátnom v louvri, tak mi je šumafuk čo to stojí alebo má stáť. TO tam proste je.
K modernému umeniu v poňatí určitých skupín sa fakt radšej nevyjadrujem, to mi evokuje presne to "TAK SOM TO CHCEL!!!"
Aj keď nasypať kopu pytlíkov cukru na hromadu, prípadne zakonzervovať vlastný exkrement teda chce svoje...
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků