Čo znamená "naučiť sa fotiť"

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 5. 2015 06:19

Čo si predstavujete pod touto otázkou?
Pod fotením si predstavujete len prácu s foťákom, alebo aj upravovanie fotky v PC?
Kedy to už niekto "vie"?

Častokrát mi býva vytýkané že ja to neviem. Napríklad:
Grimjaur píše:pro začátek by stačilo se naucit fotit. Pak fotit, pak zase fotit


Čo KONKRÉTNE by som sa napríklad ja ešte mohol naučiť, aby mi to niektorí už nemohli napísať?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 25. 5. 2015 06:24

Už nic, fotíš už dlhé roky, máš to zmáknutý všechno, v podstatě jsi skvělý fotograf. Obávám se, že bys potřeboval spíš udělat něco z hlavou, ale to vidím jako nemožné :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 25. 5. 2015 06:35

Práce s foťákem, vhodná úprava fotek, dobře zvolená kompozice, barvy, světlo, zajímavý motiv a zachycení toho správného okamžiku.

Výsledkem by měly být snímky, které na první pohled nevypadají jako bezmyšlenkovité výcvaky, nebo jako práce někoho, kdo si foťák pořídil jen k dokumentaci věcí co vidí kolem sebe.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 25. 5. 2015 06:56

Základom je naučiť sa pouzívať ikonku kôš. Väčšina záberov aj dobrých fotografov tam skončí...
A to nemyslím ako iróniu, ale úprimne.
P.S. A nemať dnes postproces je naozaj o ničom. Koniec koncov postproces bol vždy. Či to robil za nás fotolab, alebo sme trávili večery pri červenej žiarovke v kúpeľni. Nikdy však nemal fotograf toľko možností ako vylepšiť alebo zmršiť fotku ako dnes.
V tomto súhlasím s Chelom, že bez postprocesu je prakticky všetko len cvak.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chel 25. 5. 2015 07:01

Odpoved mozna snadneji najdes za otazkou: Co znamena naucit se ridit?
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 25. 5. 2015 07:36

Nekrmte trolla. doteď to byl technofilní cvakal, no budiž, takových je. Ale jestli ho teď nakrmíte, dá další tři články o tom, jaký on je borec a vy cvakalové. A je úplně jedno jak dobře tu radu budete myslet.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 25. 5. 2015 08:30

Ganče, chceš čelendž jako prase? Pak jeď fotit plaváčky a jejich cestu Evropskou Uhnijí. Budeš mít reprot jak bič. Namátkou ti nabízím témata jako HateFree vyhození křestanu hnuslimáky do vody, Hatefree rozbití nákladu v kamionu a cesta do anglie. Pokutování překvapeného a okradeného řidiče pobavenými policajty. Krádež úrody domorodců plaváčky na jihu Itálie. Formování domobrany na jihu Itálie. Vystoupení Ojrouhnijní parodie na ministryni soušky Bedřišky její pozvánka na Majdan, sorry, mejdan to mělo být... jako k ní dom, ona mám totiž nafukovací bejvák, do kterého se vleze celá Afrika. No a co ty na to? Není to výzva hodna velikána?
Naposledy upravil Grimjaur dne 25. 5. 2015 08:31, celkově upraveno 1
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 5. 2015 08:31

Naprosto klicove je okoli, ktere ma dotycneho vliv. I kdyby to byl naprosty genius, samouk tak korektni okoli mu zkrati cas na desetinu. Korektni okoli je vzacnost, napriklad me dost pomohla v letech 2001-2004 smecka na PP a pak fyzicky jeden "fotograf", kterymu jsem donesl v roce 1997 vyfoceny domecek u rybnicka a zapad slunce nad Zubstejnem a ten rovnou rekl ze jsem uplnej loser a ze mam radeji delat neco jinyho.
Kdyby takovej Chel mel nekoho takovyho, tak uz foti v Milane prvni ligu. Takto si jeste 8 let pocka. ;-)

-- 25. 5. 2015 10:15 --

No ale to nekmrte trolla, toje je velka pravda, to se nam tady jeste vsem Xkrat vrati.... :-(
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 25. 5. 2015 09:32

Ganec, v první řadě je potřeba, přestat si myslet, že něco umíš i když už něco umíš. A nesnažit se o tom přesvědčovat druhé. Jako Američan, co umí prdlajz, ale svoje umění vnucuje (s namyšleností sobě vlastní) všem okolo.
A cosi v tom smyslu, jak piše R71, natrefit na dobrého učitele. Šplhat po internetu je běh na třicet let, je v něm spousta blbostí, právě i od těch"Američanů". ;-) :-D

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 25. 5. 2015 10:38

třeba tenhle američan je obzvlášť nebezpečnej
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 25. 5. 2015 11:01

Mohlo by jít o rozpor, umět fotit vs umět dělat obrázky co se líbí. Vzájemně se to vůbec nevylučuje, ale samozřejmě krásně doplňuje. :-)

Ukaž nějakou svoji galerii, ať se může každý kouknout jestli děláš obrázky co se mu líbí nebo alespoň umíš zachytit obraz.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod snopa 25. 5. 2015 11:45

Tý vo.e, nejlepší sportovní fotograf se ptá jak fotit?????????????????

To už je na hranici, kdy se dá na tento web ještě chodit, asi brzo přestanu a udělejte si tady z toho DigiGancovky. :shock: :oboze
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 25. 5. 2015 12:55

Ale ja sa musim Ganca zastat. Nemyslim si totiz, ze by bol troll.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fryw 25. 5. 2015 13:24

Praktičtější by možná bylo se na tuto otázku podívat z pohledu cílů. Jak se nám daří naplňovat cíle, pro které jsme do techniky investovali. Osobně jsem ty cíle měl dva. Nebyly nijak vysoké. Tím prvním byla zábava. Ten se naplnil, baví mě si vzít na procházku foťák a pak si prohlížet co jsem nafotil. Druhý cíl byl rozšířit rodinné album. Za tímto účelem jsem si pořídil i tiskárnu. Rodině se líbí. Aby ne, vnučka na kolotoči, vnučka na poníkovi, rodinná oslava, zájezd.... Takže mě se to nějak povedlo. Vyšší ambice nemám.
Já umím dokonce i vařit, byť při přípravě špenátových lasagní se do receptu podívám snad 100x, ale umím to a dá se to sníst, když je hlad. :-D
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 5. 2015 13:47

Najlahsie bolo pre mna asi naucit sa exponovat vedome tak ako chcem (tj necakat na vysledok toho, co si "mysli" o danej scene fotoaparat) a chytat tie momentky, ktore potrebujem (to slo relativne lahko aj s EOS 400D,...s 40D/1D4 sa to akurat este viac zjednodusilo)...

Druha, trocha narocnejsia vec bola naucit sa spracovat fotky - to sa mi meni skoro kazdy rok - ci uz so zistovanim lepsich postupov, alebo len potreby samotnej zmeny, nech mam nejaku novu motivaciu - aj ked zmeny su po prvych rokoch vyrazneho "laborovania" s programami a postupmi pomerne male...

Nieco, co mi stale nejde tak ako chcem, je kompozicia pri kludnejsom foteni a praca s ludmi - chyba mi vyraznejsia kreatvita, kedze ma fotenie zacalo bavit vdaka sportu, reportazam a koncertom, kde nie je nudza o momentky a staci sa ich naucit len zachytit (napr. MK vie robit sport velmi kreativne - ja zasa skor tak ako potrebovali sponzori, media alebo kluby). Na tomto budem musiet este dlllho pracovat...

To posledne, co spaja vsetko dokopy, je naucenie sa toho, co je este "vkusne" a co uz znacne prestrelene alebo privelmi fadne... fotografi fotia rozne veci, maju na ne svoj pohlad a rozdielny styl spracovania, no vediet fotku spravit tak, aby bola vacsinou ludi povazovana za dobru, je dost narocna vec...

Sam som skor na zaciatku cesty k nejakemu imaginarnemu "titulu dobreho fotografa", no snazim sa na tom popracovat :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků