Pár začátečnických dotazů

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Tulip 18. 5. 2015 15:15

Dobrý den,
ráda bych se naučila pořádně fotit. Prošla jsem si kurzem, kde jsme se učili jak manuálně nastavit zrcadlovku. Už alespoň vím co je clona či expozimetr :) Nicméně to focení pořád není ono...Rozhodla jsem se nakonec fotit na prioritu clony, protože ruční nastavování času i clony mi trvalo hrozně dlouho. A popravdě i s tou clonou mám problém. Když vyfotím fotku do RAWu, tak je pokaždé hrozně světlá, přitom na displeji to tak nevypadá. Snažím se fotit na co nejnižší clonu, aby pozadí bylo hezky rozostřené. Je to normální? Druhý a závažnější problém spočívá v ostření. Ostřím na jeden bod, v hledáčku je fotka krásně ostrá, ale po vyfocení je hrozně rozostřená. Nevíte čím by to mohlo být?
Fotky upravuji pak v PS, zejména jas, kontrast, vyvážení barev, retušovací štětec...

Za případné odpovědi předem děkuji. Učený z nebe nespadl :)
PS: Možná mě ještě nějaký ten dotázek napadne...
Tulip
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 5. 2015 15:44

Ta fotka je svetla v PC jen kdyz vyvolavas raw, nebo je svetlejsi i jpeg?
Abych dokazal posoudit, co je pricinou neostre fotky, musel bych tu fotku videt. Pricin neostrosti muze byt nekolik.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 18. 5. 2015 15:57

Škoda že internet neumožňuje transport chutí, vůní, obrázků apod. Takto se to musi opisovat slovy.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 18. 5. 2015 16:24

Pošli ukázky, takhle to nemůžeme posoudit. Divné je, pokud na displeji foťáku vypadá dobře a v počítači je hodně světlá.

Co se týká té ostrosti, taky to chce ukázku. Jedna možnost je, že objektiv zaostří na jinou oblast a vznikne tak frontfocus nebo backfocus (tedy zaostření před, nebo za zvolený bod). Na malém displeji foťáku se to těžko odhaluje, to je někdy vidět až po přiblížení na 100%.

Další důvod rozostření může být dlouhý expoziční čas a fotka bude rozmazaná vlivem pohybu foťáku nebo foceného objektu.

PS. určitě není nutné fotit vždy na manuální režim. Většinou bývá vhodnější zvolit právě prioritu clony, nebo času...viz http://www.fototipy.cz/2015/04/14/profe ... na-manual/
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 18. 5. 2015 16:42

Tulip píše:Dobrý den,
ráda bych se naučila pořádně fotit. Prošla jsem si kurzem, kde jsme se učili jak manuálně nastavit zrcadlovku. Už alespoň vím co je clona či expozimetr :) Nicméně to focení pořád není ono...Rozhodla jsem se nakonec fotit na prioritu clony, protože ruční nastavování času i clony mi trvalo hrozně dlouho. A popravdě i s tou clonou mám problém. Když vyfotím fotku do RAWu, tak je pokaždé hrozně světlá, přitom na displeji to tak nevypadá. Snažím se fotit na co nejnižší clonu, aby pozadí bylo hezky rozostřené. Je to normální? Druhý a závažnější problém spočívá v ostření. Ostřím na jeden bod, v hledáčku je fotka krásně ostrá, ale po vyfocení je hrozně rozostřená. Nevíte čím by to mohlo být?
Fotky upravuji pak v PS, zejména jas, kontrast, vyvážení barev, retušovací štětec...

Za případné odpovědi předem děkuji. Učený z nebe nespadl :)
PS: Možná mě ještě nějaký ten dotázek napadne...


Naozaj treba postnut fotku, nech vidíme co sa deje. Inac fandim tvojej snahe a zaujmu o fotografovanie. V tejto suvislosti ta ale dorazne musim varovat pred fenoménom Ganec (ked ti to vydrzi a budes sem nejaku dobu chodit, tak sama si urobis nazor), aby si sa nedostala do slepej ulicky z ktorej nie je navratu. Ak ti Ganec bude adresovat nejaky príspevok, tak s pravdepodobnostou hraniciacou s istotou sa dozvies, ze robis nasledovne fatalne chyby:

- fotis zrkadlovkou ,
- fotis do RAW,
- upravujes - robis postproces fotiek,
- a ine...

Akokolvek moze toto moje varovanie zniet sarkasticky a mozno nevies co si mas o tom mysliet, ubezpecujem Ta, ze vsetko myslim smrtelne vazne...!!!
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Tulip 18. 5. 2015 18:59

Posílám požadované fotky. Nechám max. den, nechci aby tady visel člověk, který je na fotkách, napořád :) . To poslední je srovnání raw -> jpeg -> upravený jpeg. Ty dvě samostatné posílám kvůli neostrosti, zejména u té v tričku jsem manuálně ostřila a v hledáčku byla prostě 100 % ostrá (dá-li se to vůbec tak říci). Nevím, jestli to tady bude z fotek pořádně poznat. Musela jsem je zmenšit...

-- 18. 5. 2015 20:09 --

A při té příležitosti bych se ještě ráda zeptala v jakém rozlišení je obvyklé fotit portréty? Jde mi o to, že čím víc člověk přibližuje fotku v pc, tak tím víc je kostičkovaná. Popravdě nevím, jestli je to normální. Příklad - při takovém přiblížení (viz příloha) je to v pořádku? Nebo se jedná o nekvalitní fotku?
Tulip
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 18. 5. 2015 19:23

Ty fotky se mi jeví jako správně světlé nebo jen mírně přesvětlené (zkontroluj nastavení jasu a kontrastu svého monitoru). Pokud je v záběru velká tmavá plocha, je normální, že foťák přesvětluje, a je potřeba použít funkci korekce expozice do mínusu.
Fotky jsou ale nekontrastní, což je při focení do RAWu normální - tam se předpokládá, že si později kontrast zvýšíš podle libosti, jako u té fotky napravo.
Když se díváš na display, sleduješ místo RAWu náhledový JPEG, kterému foťák nějaký ten kontrast přidá - proto se ti mohou fotky na displayi zdát tmavší, než po otevření RAWu.
Osobně doporučuju fotit ze začátku do JPEGu a s RAWem začít až vyřešíš akutnější nedostatky.

Kostičkování fotek je normální, když je prohlížíš zvětšené na víc než 100%. Je to pochopitelné, pokud by k poklesu kvality při zvětšování nedocházelo, vůbec by nebylo potřeba používat zoomy - stačilo by mít jeden objektiv a z něj dělat jenom výřezy a zvětšovat je.
Protože tomu tak ale není, je vždy vhodné fotit do maximálního rozlišení, které foťák umožňuje. Potom můžeš víc zvětšovat, než se kostičkování objeví.

Zaostření posledních dvou fotek je rozhodně špatné - dělá to foťák i při automatickém ostření? Máš správně nastavenou dioptrickou korekci hledáčku? U těchto zrcadlovek s malými hledáčky je lepší při manuálním ostření používat zvětšený živý náhled na displayi.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tulip 18. 5. 2015 19:32

Foťák špatně ostřil i při automatickém režimu - chvíli jsem si nevěřila, že dobře ostřím, tak jsem to zkusila i na automat. Nemůže to být tím, že objektiv nemá stabilizátor? Také mě napadá, že když ostřím na jeden bod, ten by měl být ideálně v očích. Jenže to nechápu jak mám přivést do praxe :) Protože by postava byla uříznutá a naopak by vznikl prostor nad hlavou, protože ten bod je vprostředku. Dioptrickou korekci hledáčku zkusím, nosím brýle...
Tulip
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 18. 5. 2015 19:49

U té fotky v černé mikině je díky krátkému času prakticky vyloučené, aby byl záběr rozmazaný třesem rukou. Obecně bys z ruky měla s tímto objektivem fotit s časy kratšími než zhruba 1/150, abys měla jistotu, že záběr neroztřeseš.
Pokud jsi ostřila středovým bodem na oči a potom změnila záběr, tak se rovina ostrosti pohnula, ale potom by mělo být zaostřeno třeba na uši, nebo aspoň na ten strom hned za postavou. Tady to ale vypadá, že je zaostřeno ještě před obličej. Zkus udělat podobný portrét s automatickým ostřením, jednou přes hledáček, podruhý přes display. Vždycky si nastav polohu zaostřovacího bodu tak, abys po zaostření už nemusela hýbat se záběrem. Pokud bude fotka přes hledáček zaostřená špatně a přes diplay dobře, pak to znamená nepřesné ostření a foťák bude potřeba odnést k seřízení do servisu.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 5. 2015 20:24

Nevim v cem konvertujes RAW. Pokud ale fotka po vyvolani vypada jinak, nez jpeg, je nutne vyvolavat tak, aby si konevrtor neaplikoval vlastni upravy, ale naopak zachoval nastaveni aplikovana ve fotoaparatu.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 18. 5. 2015 20:38

Nafoť pokusně nějakou scénu s postupně vzůstajícím clonovým číslem. Pomoz si při tom i vyšší hodnotou ISO. Pokud bude ostrost při clonovém čísle např. F:8 dramaticky lepší, odnesl bych přístroj i s objektivem do servisu. Pokud ne, tak také. Je mi líto. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 19. 5. 2015 03:51

Tulip: Pokud ostříš ručně přes hledáček se světelným 85mm sklem, není problém minout o velký kus (20-30cm), byť v hledáčku se to může jevit ostré.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tulip 19. 5. 2015 07:32

T-Lama píše:Tulip: Pokud ostříš ručně přes hledáček se světelným 85mm sklem, není problém minout o velký kus (20-30cm), byť v hledáčku se to může jevit ostré.


Mám 85 mm, f/1,8. Jak jsem psala výše, ostřím na jeden na bod. Nevím jak dosáhnout toho, aby ten ostřící bod byl na očích. Vznikl by hrozný prostor nad hlavou... Jak jsem ostřila u konkrétní fotky posílám v příloze.
Naposledy upravil Tulip dne 20. 5. 2015 07:15, celkově upraveno 1
Tulip
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 19. 5. 2015 07:57

Na to se buď vybírá konkrétní bod (kdyžtak návod), který je nejblíž zaostřenému místu, nebo se zaostří středovým a překomponuje se podle potřeby. Středový bývá nejpřesnější, ale může se díky překompozici posunout hloubka ostrosti. Ale v tomhle případě bych radši napřed otestoval samotné ostření, jestli není nějak rozhozené.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 5. 2015 12:39

landov píše:Ak ti Ganec bude adresovat nejaky príspevok, tak s pravdepodobnostou hraniciacou s istotou sa dozvies, ze robis nasledovne fatalne chyby:

- fotis zrkadlovkou ,
- fotis do RAW,
- upravujes - robis postproces fotiek,
- a ine...
Nie, napísal by som, že Zrkadlovkami treba fotiť inak, čo možno po absolvovaní kurzu už tuší
(len ešte stále ignoruje tie negatívne dôsledky)

Tulip píše:Ostřím na jeden bod, v hledáčku je fotka krásně ostrá, ale po vyfocení je hrozně rozostřená. Nevíte čím by to mohlo být?
Okrem problémov s jedným bodom ktorý spomínam v predchádzajúcom článku (a hoax v predchádzajúcom príspevku), tu je zopár možností, za ktoré môže foťák: Zvýšené nároky na ostrosť (alebo: problémy zrkadloviek)

Tulip píše:Nemůže to být tím, že objektiv nemá stabilizátor?
S časom 1/125s a ohniskom ekvivalentu 136mm je to na hrane .. takže čiastočne za to môže aj stabilizácia, ale v tomto je to skôr tým, že proste zrkadlovky z princípu neostria až tak presne na plne otvorenej clone, hlavne ak nie sú nakalibrované:
Autofocus Reality Part 1: Center-Point, Single-Shot Accuracy
No a tu sa určite ozve landov, že klamem, že zrkadlovky fotia dokonale, len sa treba učiť, učiť a učiť.
Že jemu sa minule podarilo zaostriť správne, takže to čo píšem nie je pravda. :hmm:

Tulip píše:Nevím jak dosáhnout toho, aby ten ostřící bod byl na očích. Vznikl by hrozný prostor nad hlavou...
netráp sa s hľadáčikom a foť cez displej .. síce to je pomalšie, ale v takýchto motívoch to nevadí ;-)
Naposledy upravil Ganec dne 19. 5. 2015 14:28, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků