Ohňostroje - RAW nebo JPEG [Canon EOS 1200D]?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lotrandor 27. 12. 2014 17:41

Jsem poučen, příště přestěhuju lokalitu k moři a cvaknu to mobilem
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LGA 28. 12. 2014 07:13

DUDISKO píše:ešte ma napadlo.. raz ma zradila baterka.. tak nabiť a nerisknúť ak budú len 2 palička.. zima je sviňa a pri dlhších expo. to ide celkom dole..

Podstatné je mít baterku před focením v teple. V těle foťáku je chráněná před přímým ochlazováním, tak i při -10°C to nějakou chvíli potrvá, než vychládne.
LGA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod snopa 2. 1. 2015 09:05

michalvasicek:
tak jak se ti dařilo?

také jsem byl fotit ohňostroj


IMG_0891.JPG
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 2. 1. 2015 19:36

Také jsem byl fotit ohňostroj, odnesl jsem si tuhle tanečnici :
ZGIMGP2570.jpg

:-D :-D

Tedy kromě klasiky, tentokrát začouzené.... :-)
ZGIMGP2634-2.jpg



Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 2. 1. 2015 22:19

Lotrandor píše:ješte checklist, co jsem si připravil před focením

1. Stativ
2. Prohlídka místa za světla. studium snímků z dřívějších akcí (odkud střílí apod.)
3. Použitá ohniska - široké sklo pro celkovou kompozici nebo teleobjektiv pro izolaci jednotlivých petard
4. Expozice - režim M
5. Použité ISO - 100-200 s ohledem na šum, vypnout odstranění šumu u dlouhých expozic
6. Rychlost uzávěrky - bulb režim, 2,5-6 sec, nebo 12 pro více násobné expozice
7. Clona - brát ohled na difrakci a hvězdičkový efekt, ideálně f/8-11
8. Ovládání - dálkové pomocí IR nebo kabelové spouště, MUP 
9. zaostření - na horizont-nekonečno, vybrat nějaký objekt, na který se dá zaostřit - měsíc nebo jiný světelný zdroj, vypnout AF (na objektivu)
10. Kompozice - nejlépe než se setmí, zahrnout diváky a širší okolí, vzhled petard je často věcí náhody, ale lze si pomoc kompozitem v PS
11. Sebou - vodu, baterku
12. Jedna změna v jednom okamžiku


Docela bych nesouhlasil s vyznačeným bodem. Zní sice logicky, ale nemyslím si, že to je vždy dobré řešení.
Tím, že nastavím nízké ISO sice teoreticky snížím šum, ale na snímku budu mít jen (slabé) stopy ohně. Chci-li dodat snímku i prostor, tak zvýším ISO na 400 popřípadě i 800 (co snese daný DF) a zapnu odšum. Odšum trvá cca stejně dlouho jak expozice a tím, že běží příliš času neztratím, ale získám méně šumu. Ve výsledku tím dostanu nejen stopu blesku, ale i alespoň náznak prostoru, kde se střílelo. Ne každý má nasvícené Hradčany.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod snopa 2. 1. 2015 22:57

exif mého snímku, foceno do JPG,


---- Informace o obrázku -------------------------------------------------------
Jméno souboru: IMG_0891.JPG
Velikost souboru: 418 KB (427 869 bajtů)
Rozměry: 1200 x 800
Bitová hloubka: 24
Vytvořeno: 1. ledna 2015 19:03:20
Změněno: 2. ledna 2015 18:08:41

---- Popis ---------------------------------------------------------------------
Autor snopa
Copyright Foceni-pro-radost

---- Fotografické informace ----------------------------------------------------
Zvuková poznámka Ne
Fotografické informace Ano
Textové informace Ano
Vytvořeno 1. ledna 2015 19:03:20
Digitalizováno 1. ledna 2015 19:03:20
Změněno 1. ledna 2015 20:27:29
Blesk Ne
Doba expozice 1/13 s
Clona 5.0
Ohnisková vzdálenost 24.00 mm
Ohnisková vzdálenost (EQ35mm) 24 mm
ISO 2500
Kompenzace expozice 0
Režim měření expozice Se zdůrazněným středem
Režim expozice Ruční expozice
Vyrovnání bílé Automatické
Program expozice Ruční
Orientace Normální
Kontrast Normální
Sytost Normální
Typ snímané scény Běžná
Výrobce Canon
Model Canon EOS 6D
Software Zoner Photo Studio 17
Komprese Komprese JFIF
Reprezentace barev YCbCR
Rozlišení DPI 72.00
Verze EXIF 2.30
Verze Flashpix 1.00
Barevný prostor sRGB
Blesk podrobně Ne, Vypnutý blesk
Horizontální rozlišení senzoru 3810.58
Vertikální rozlišení senzoru 3815.90
Jednotka rozlišení senzoru Palce
Uživatelské zpracování Normální
Režim vzdálenosti Vzdálené
Kvalita komprese Jemný
Firmware Firmware Version 1.1.4
Sériové číslo zařízení
Režim ostření MF
Objektiv EF24-105mm f/4L IS USM
Klíčová slova Ne
Digitální podpis Ne
Sériové číslo objektivu
Picture Style Neutrální
Barevný prostor 1
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 2. 1. 2015 23:16

yorg: hodně záleží na tom, co vlastně fotíš, ne? Navíc si neuvědomuji, že bych někde trval na univerzálnosti těchto řádků. Myslím že existuje spousta případů, kdy to prostě fungovat bude a je lepší jít na první focení vybaven alespoň nějakou kuchařkou.

Na ukázkové fotce je vidět, jak jsou exponované nejen ty části snímků, které jsou přímo osvícené, ale i ty, kde světla moc nebylo. Tazatele jsem na to konkrétně upozornil - "Pokud chceš mít v záběru i něco jiného než jenom rachejtle, vyzkoušet předem správnou expozici." Asi mu těžko poradím naprosto konkrétně, když nevím za jakých okolností se bude střílet. Může být i tak, že prostě vyjdou příliš dlouhé časy a bude muset přidat ISO. Bude ale začínat od základu a měnit jen jeden parametr (ideálně nastaví clonu a čas, najde vhodné ISO).

Mě osobně ten zapnutý odšum vadil víc, než ta trocha práce v postprodukci, protože mě to neustále od něčeho zdržovalo.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 2. 1. 2015 23:38

Lotrandor: Ano, záleží. Jde ale o to, že tvůj checklist je výčet, což svádí k tomu, že to je to správné řešení a ani na tom nemusíš trvat. Navíc je ISO 100-200 uváděno snad ve všech návodech jak fotit ohňostroje, na které jsem narazil. Stejně tak doporučené vypnutí odšumu při čase expozice do 5 sec. Těch 5 sekund se mi docela hodilo abych třeba zjistil, že když natočím objektiv kousek vedle, tak to vypadá líp.

Proto se snažím naznačit, že to není jediné řešení. A vydařený snímek od snopa to jen potvrzuje. Jinak nejsme ve sporu. :-)
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 2. 1. 2015 23:52

Jak píše Lotrandor, potřeba vyzkoušet. Rachejtle je po celou dobu své činnosti pohybující se bodový předmět s výjimkou rozprasku, který je nejjasnější - a setrvává většinou v jednom místě. V zásadě tedy právě na moment rozprasku nastavuji clonu a citlivost. Dráha jednotlivých ramen "květin" vyjde expozičně vždycky přijatelně a jejich délka i expozice okolí pak je dána časem. V případě mých dvou výše vložených fotek bylo ISO 100, clona 8 a čas v režimu B/MF cca 2 sec. pod kabelovou spouští.
Tedy při prvních rachejtlích si zkontrolují jas středu obrazce a podle toho nastavím clonu a ISO. Expoziční čas pak tvoří délku ramen "květin" a prokreslení případného okolí.
Samozřejmě praxi může mít - i má - každý různou, důležitý je předpokládaný výsledek. :-)

Ještě dodám, že je nutné počítat s velkým množstvím odpadu.

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 3. 1. 2015 00:16, celkově upraveno 2
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 3. 1. 2015 00:04

yorg: jestli on to snopa nefotil z ruky :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 3. 1. 2015 00:24

Fotit ohnostroj na iso 400, nebo nedej boze na is800+, si rika o tezky pruser, pokud z nejakeho duvodu clovek nefoti na relativne velmi kratke casy. Jestli se nekomu libi, ze ma na vysledne fotce zachyceny jenom konec vybuchu...no tak pak jo, pak k tomu pruseru nedojde, protoze nebude mit na foce zachyceny cely chod delobuchu, vcetne nejjasnejsi casti, ktera typicky pri vysoke citlivosti a/nebo nizke clone vybuch silene preexponuje. Me se jednak nelibi fotky, kde a) je pouze ohnostroj na cerne obloze, a za b) je pouze zachycena kratka cast samotne exploze, nejsou vytvorene "kytice".

Podle meho subjektivniho estetickeho vnimani vypada ohnostroj nejlepe, kdyz je zachyceny start delobuchu, vybuch a nasledny efekt, ktery konkretni delobuch vytvari. Eventulne lze ozelet "startujici" stopu, nicmene ma slova mi potvrdil i sam autor naseho ohnostroje behem vinobrani, ktery stal vedle me a sledoval vlastni dilo a zajimaly ho nazory divaku.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ohnostroj foceny z ruky je podle meho nazoru akorat ztrata casu a zaverky :hm
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snopa 3. 1. 2015 00:43

PL píše
/- Ohnostroj foceny z ruky je podle meho nazoru akorat ztrata casu a zaverky -/

a pro mne je naopak ztráta času příprava stativu s tím spojené těžkosti, navíc dlouhočasové snímky nijak nezbožňuji, tudíž nedělám

znáš tu písničku "Ten dělá to a ten zas tohle" ???????????????????????
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 3. 1. 2015 00:50

snoopa, v pořádku, každý chce od své fotky něco jiného. Mně se zase líbí tvoje fotka, není to typická, milionkrát omletá kalendářovka pro tetky a strejce, na kterou když se člověk podívá, tak jde hned zase dál. Každý máme nějaké vidění..... :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 3. 1. 2015 01:01

snopa: evidentne se te muj nazor dotkl a to jsem to napsal jeste setrne, aby se tak nestalo :)

Ohnostroj z ruky ma u me smysl pouze tehdy, pokud to nebude fotka pouze o ohnostroji, ale bude mit nejaky reportazni charakter, typicky hloucek lidi sledujici ohnostroj apod., coz by se s primhourenym okem dalo vstahnout i na tvou fotku, nebyt toho ujeteho barevneho tonovani, nepovedene kompozice a zbytecne u-rampy v zaberu, mam-li byt zcela uprimny.
V idealnim pripade hovorim o napriklad takovemto zaberu (vypujcena fotka):
Obrázek
Klidne mi ted ale vpal, ze se me nikdo na nazor neptal, ustojim to.

Me pripraveni stativu a s tim spojene "tezkosti", jak ty to nazyvas, zaberou max. 2 minuty vcetne testovaciho snimku. To je pro me osobne zcela akceptovatelny cas kdyz chci, aby fotka za neco stala. Bez ohledu na to, zda fotim ohnostroj, blesky, horsky potucek, nebo treba plynouci mraky.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 3. 1. 2015 06:42

Tak ja jsem taky pouzil iso 100, k tomu clonu 11, cas jsem mel bulb a drzel to od oka podle toho jak to litalo
Přílohy
10887535_10204504461185428_3568470623601695973_o.jpg
10683544_10204504461065425_5716818258213559202_o.jpg
10371181_10204504461145427_6943603971590236558_o.jpg
qwerts
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků