Ohňostroje - RAW nebo JPEG [Canon EOS 1200D]?

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 27. 12. 2014 11:12

Ahoj,
mám Canon EOS 1200D a mám v plánu se na silvestra vypravit někam na kopec vyfotit pár ohňostrojů. Beru sebou noťas kvůli remotu (ať se neklepe), doba "snímání" (?) samozřejmě dokud budu držet tlačítko, ať to vypadá hezky a je tam celá dráha, ale tak nějak nevím, jestli se spolehnout na foťák a nechat ho vše udělat a potom s případnýma úpravama ztrácet kvalitu, nebo fotit do RAWu, kterej mi ale zabere nehorázně místa na kartě (cca 30MB/fotka, mám jen 8GB). Nebo do obojího, ale pak bych musel koupit druhou kartu, protože 38MB celkem na jednu fotku je moc... takže - spolehnout se na Canon a fotit do JPEG, nebo si s tím radši pak vyhrát (bože to bude piplačka) a fotit do RAWu?
anonymni

Odeslat příspěvekod DUDISKO 27. 12. 2014 11:23

raw..
koľko myslíš že ich nafotíš??
ak bude expo napr 30sek. + spracovanie foťákom + hrátky s expozíciou + kosa..
samozrejme ohňostroj nebude trvať 2 hodiny ale asi 30 min..
odhad 1 foto do minúty.. tak cca 30 :-)
ak bude súbor 30MB tak ich na 8 GB kartu vojde hafo.. ccas 266

-- 27. 12. 2014 11:27 --

fotil som takto asi 4 roky ale nič som si z ohňostroja neužil..
posledné 2 roky fotím na 50mm 1,4 f okolo f 2-4 a nastavenia na manuál..
čas asi 1/100 a ISO som mal auto ale lepšie je tam hodiť 800 :-)
http://galerie.digiarena.e15.cz/showpho ... user=89765

-- 27. 12. 2014 11:27 --



-- 27. 12. 2014 11:27 --

ak chceš aj budovy so statívu platí tých cca 30 fotiek
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 27. 12. 2014 12:54

přesně jak píše DUDISKO, těch fotek moc nebude. doporučuji vypnout odšum u dlouhých expozic, fotit RAW a poladit v postprodukci. expozice ISO 100, f/8, cca 10s. Pokud chceš mít v záběru i něco jiného než jenom rachejtle, vyzkoušet předem správnou expozici. Pak už jenom poladíš jestli chceš mít na snímku jednu salvu nebo víc. Zpravidla vypadají lépe snímky ze začátku akce, protože později je na obloze kouř, který odráží okolní světlo - obloha není modrá nebo černá, ale šedivá, žlutá apod.
Obrázek

-- 27. 12. 2014 13:02 --

ješte checklist, co jsem si připravil před focením

1. Stativ
2. Prohlídka místa za světla. studium snímků z dřívějších akcí (odkud střílí apod.)
3. Použitá ohniska - široké sklo pro celkovou kompozici nebo teleobjektiv pro izolaci jednotlivých petard
4. Expozice - režim M
5. Použité ISO - 100-200 s ohledem na šum, vypnout odstranění šumu u dlouhých expozic
6. Rychlost uzávěrky - bulb režim, 2,5-6 sec, nebo 12 pro více násobné expozice
7. Clona - brát ohled na difrakci a hvězdičkový efekt, ideálně f/8-11
8. Ovládání - dálkové pomocí IR nebo kabelové spouště, MUP 
9. zaostření - na horizont-nekonečno, vybrat nějaký objekt, na který se dá zaostřit - měsíc nebo jiný světelný zdroj, vypnout AF (na objektivu)
10. Kompozice - nejlépe než se setmí, zahrnout diváky a širší okolí, vzhled petard je často věcí náhody, ale lze si pomoc kompozitem v PS
11. Sebou - vodu, baterku
12. Jedna změna v jednom okamžiku
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 27. 12. 2014 13:19

ešte ma napadlo.. raz ma zradila baterka.. tak nabiť a nerisknúť ak budú len 2 palička.. zima je sviňa a pri dlhších expo. to ide celkom dole..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 27. 12. 2014 13:40

Lotrandor píše:přesně jak píše DUDISKO, těch fotek moc nebude. doporučuji vypnout odšum u dlouhých expozic, fotit RAW a poladit v postprodukci. expozice ISO 100, f/8, cca 10s. Pokud chceš mít v záběru i něco jiného než jenom rachejtle, vyzkoušet předem správnou expozici. Pak už jenom poladíš jestli chceš mít na snímku jednu salvu nebo víc. Zpravidla vypadají lépe snímky ze začátku akce, protože později je na obloze kouř, který odráží okolní světlo - obloha není modrá nebo černá, ale šedivá, žlutá apod.
Obrázek

-- 27. 12. 2014 13:02 --

ješte checklist, co jsem si připravil před focením

1. Stativ
2. Prohlídka místa za světla. studium snímků z dřívějších akcí (odkud střílí apod.)
3. Použitá ohniska - široké sklo pro celkovou kompozici nebo teleobjektiv pro izolaci jednotlivých petard
4. Expozice - režim M
5. Použité ISO - 100-200 s ohledem na šum, vypnout odstranění šumu u dlouhých expozic
6. Rychlost uzávěrky - bulb režim, 2,5-6 sec, nebo 12 pro více násobné expozice
7. Clona - brát ohled na difrakci a hvězdičkový efekt, ideálně f/8-11
8. Ovládání - dálkové pomocí IR nebo kabelové spouště, MUP 
9. zaostření - na horizont-nekonečno, vybrat nějaký objekt, na který se dá zaostřit - měsíc nebo jiný světelný zdroj, vypnout AF (na objektivu)
10. Kompozice - nejlépe než se setmí, zahrnout diváky a širší okolí, vzhled petard je často věcí náhody, ale lze si pomoc kompozitem v PS
11. Sebou - vodu, baterku
12. Jedna změna v jednom okamžiku

Vodu na co? :o A baterku jako svítící nebo baterku jako akumulátor? Každopádně oběma díky :)
anonymni

Odeslat příspěvekod DUDISKO 27. 12. 2014 13:48

ak budeš smädný..
:-)
ale u nás má mrznúť. mínus 10 tak ak bude nejako podobne u vás tak skôr teplý čaj v termoske..

baterku na svietenie .. je lepšie byť mimo svetelných zdrojov a fotiť z tmy.. sa mi zdá.. ak chceš teda celok a fotiť napr ohňostroj nad mestom..
:-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Raven007 27. 12. 2014 14:09

čaj????????????????????????
vodu??????????????????????????
8-D
S pozdravem Raven
Raven007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 27. 12. 2014 14:28

DUDISKO píše:ak budeš smädný..
:-)
ale u nás má mrznúť. mínus 10 tak ak bude nejako podobne u vás tak skôr teplý čaj v termoske..

baterku na svietenie .. je lepšie byť mimo svetelných zdrojov a fotiť z tmy.. sa mi zdá.. ak chceš teda celok a fotiť napr ohňostroj nad mestom..
:-)

Jojo, ohňostroje nad městem... Ostatní mi to připraví a já "jen" vyblejsknu :)
Ok, baterku si vemu, termoska... no radši taky :)
anonymni

Odeslat příspěvekod DUDISKO 27. 12. 2014 14:32

Raven007 píše:čaj????????????????????????
vodu??????????????????????????
8-D

ja som len nechcel navádzať na alkohol.. osobne by som si zobral fľašku jágermajstra a dva poháriky a príjemnú spoločnosť.. :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 27. 12. 2014 14:58

Jsem pod 18, takže flaška něčeho s příměsí alkoholu u mě nehrozí :D A u focení už vůbec ne.
anonymni

Odeslat příspěvekod DUDISKO 27. 12. 2014 15:02

som si aj myslel..
:-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 27. 12. 2014 15:51

udělej si čaj nebo kafe do termosky, ono to chvilku trvat bude a v noci je zima :)

-- 27. 12. 2014 15:53 --

baterku na svícení, i když rezervní do foťáku v téhle zimě není od věci, pokud máš. Jestli ne, tak určitě čerstvě nabitou. Pro focení ze stativu vypni stabilizaci objektivu.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fryw 27. 12. 2014 16:03

Tady je tak nějak v kostce jak na ohňostroje https://www.youtube.com/watch?v=wtijGDmN_UI
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 12. 2014 16:33

Smarja hlavne ne Neffa ^^ Ta jeho "osvedcena" patnactina vteriny, to hovori za vse, respektive jeho fotky. Navic vubec nevi o cem mluvi, protoze pokud ma rachejtle prepalene pri delsi expozici, tak za to nemuze cas, ale predevsim nizka clona a/nebo vysoke iso (to je tech jeho nesmyslnych 800 ci 400, jak rika na zacatku). Fakt odbornik na slovo vzaty toto...
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fryw 27. 12. 2014 17:27

V pohodě. Něco se z toho vzít dá a jinak to může být dobrý základ na konstruktivní kritiku :-)
Fryw
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků