Zaklady sportovni fotografie

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod nemem9aa 26. 5. 2014 10:18

Zdravim,

jsem nadseny nohejbalista a letos na jare jsem se rozhodl, ze budu fotit pro potreby propagace klubu nase utkani. Predtim jsem nikdy nic nefotil a ani nevlastnil fotak. K fotografii taky nemel zadny vztah.
Poridil jsem si Canon EOS 70D, setak 18-135 IS STM a pevne sklo sigma 35mm 1.4 (pro skupinovky a do haly, kde je mene svetla). Precetl jsem si manual, na netu jsem tu a tam nasel informace jak fotit, zaklady kompozice a tak.

Dosavadni foto: http://www.nohejbal-caslav.cz/index.php ... fotografie

Obvykle fotim na prioritu clony. Otevrit co objektiv dovoli a iso nastavim aby cas zaverky byl tak 1/1250 (tak od 800-2000). Iso je obvykle az neprijemne vysoko. Pokud je pod mrakem tak kolem 1000.
Kdyz uz to delam, tak bych chtel aby fotky vypadaly. Bouzel nemam moc esteticke citeni a tak uplne presne nevim jak na to. Taky bych se chtel zeptat, zda by nekdo nemel tip na nejakou literaturu, nejlepe v elektronicke podobe a i anglictina by byla vyhodou. Zdroje prave orientovane na sportovni fotofrafii (pripadne wild life, coz je dle mych zjisteni vcelku blizko :) ).

-- 26. 5. 2014 11:33 --

Jinak jak fotim. O priorite clony jsem psal. Ostreni autofocus, single point pokud fotim z vetsi dalky a jinak spise tedy Zone AF. Autofocus mam nastaven na one shot. Pri nastaveni AI Servo se mi tedy zda, ze je ostrych minimum fotografii. Fotim na vysokorychlostni davky. Ukladam do jpeg. Jsem si vedom vyhod RAW, ale zatim se mi ho nepodarilo zvladnout jeho upravy.
Na zpracovani fotografii pouzivam Digikam a v podstate z uprav pouze crop a pripadne rotaci, kdyz jsou fotky nakrivo.
nemem9aa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kozakm 26. 5. 2014 10:52

V češtině: http://knihy.cpress.cz/velka-kniha-spor ... rafie.html
(zatím to nikdo do pdf neukradl, pokud vím)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 11:07

1) UPRAVA - Zvaz na upravu RAW program Adobe photoshop Lightroom stoji nejak 3000. Je to raw editor a umozni ti udelat skoro co umi photoshop.
2) objektiv - jelikoz u tohoto sportu muzes byt pomerne blizko mozna bude stacit treba canon 85/1.8 a svetlo uz moc resit nemusis .... zkus si na tom svem nastavit 85mm a pak uvidis.
3) Svetlo - pokud chces skutecne uchvatne fotky potrebujes blesky, takze pouvazuj nad 3 bleskama mimo fotak odpalovane radiovymi odpalovaci. Vice ti rikat nebudu je to rozsahle tema ... hledej ;)
4) hrej si je to prima zabava ;)

Priorita je v tomto poradi zabava, svetlo, objektiv, uprava ;)
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 26. 5. 2014 11:29

Chel už vidím jak tam při zápase osadí 3 blesky. To ho budou všichni milovat.

Sám bych viděl cestu v praxi, vzdělávání a v úpravě rawu. Pokud zvažuješ investice, tak canon má za dobrou cenu 70-200 F4 v bazaru. Jinak bych řekl, že s delším pevňákem se spíš natrápíš.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 11:42

Mikeczcz píše:Chel už vidím jak tam při zápase osadí 3 blesky. To ho budou všichni milovat.

Sám bych viděl cestu v praxi, vzdělávání a v úpravě rawu. Pokud zvažuješ investice, tak canon má za dobrou cenu 70-200 F4 v bazaru. Jinak bych řekl, že s delším pevňákem se spíš natrápíš.

Pokud chce dobre fotky .... bez svetla to nejde ;)
Otazka jaka inteznita je rusiva. Foti v uzavrene hale ktera ma nejake svetlo. Pokud to je nejaka telocvicna se spatnym osvetlenim, tak 3 dobre umistene systemaky udelaji to so potrebuje. Jinak pri zapasech se urcite najdou lidi s bleskem nebo ne a je to zakazane?

Jsou na zapasech nohejbalu zakazane blesky?

Jinak ty jsi ale dobry poradce .. on rika ze trpi vysokym ISO a ty mu poradis clonu 4!!!!! Ctenari at si preberou co tu zaznelo.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nemem9aa 26. 5. 2014 11:52

Blesky v zadnem pripade. Sice hezke fotky, ale vsichni hraci nastvani.
70-200 na aps-c asi ne. Ja jsem o tom premyslel, ale vetsinu fotek mam na kratsi ohniskove vzdalenosti.
Ad lightroom -- jedu na linuxu a na tom se nic nezmeni. Mam nainstalovane RawTherapee a i Darktable (aleternativy pro zpracovani raw na linuxu) a mam v planu na tom zapracovat, ale desi me hlavne casova narocnost.
nemem9aa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chel 26. 5. 2014 12:00

Nejdi po kvantite ale po kvalite... je duvod proc by jsi mel vychrlit 200 fotek kdyz muze stacit z jednoho utkani treba 15?
Jinak u tech blesku je otazka intenzity. Na maly vykon si toho mozna ani nevsimnou ale fotaku to stacit bude ;) Jo a nebudes jim prece z blizka blikat do obliceje!!!!
Asi je treba si to vyzkouset ... v kazdem pripade bez dobreho svetla budes mit fotky ploche.
A nebo fot jen tam kde maji velmi dobre osvetleni :D
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 26. 5. 2014 12:03

Nohejbal není fotbal, tady si s kratším ohniskem vystačíš. Ovšem dobré fotky bez hlubších a časově náročnějších úprav v PC získáš jen za dobrého osvětlení. S tím se smiř, tedy pro začátek. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 26. 5. 2014 12:18

chel píše:Pokud chce dobre fotky .... bez svetla to nejde ;)
Otazka jaka inteznita je rusiva. Foti v uzavrene hale ktera ma nejake svetlo. Pokud to je nejaka telocvicna se spatnym osvetlenim, tak 3 dobre umistene systemaky udelaji to so potrebuje. Jinak pri zapasech se urcite najdou lidi s bleskem nebo ne a je to zakazane?

Jsou na zapasech nohejbalu zakazane blesky?

Jinak ty jsi ale dobry poradce .. on rika ze trpi vysokym ISO a ty mu poradis clonu 4!!!!! Ctenari at si preberou co tu zaznelo.


Já nevím jestli jsi někdy vůbec něco hrál? Tak fajn ... kam dáš ty tři systémáky aby to mělo smyl a zároveň nepřekážely?

Já ti nevim, ale mně by už i u okresního přeboru celkem vysíral týpek se třema bleskama, který mi ve chvíli největšího soustředění pošle blesk ze třech směrů. Třeba rozdíl mezi clonou 5,6 na konci toho záklaďáku a F4 po celém rozsahu je celkem znát. Navíc pokud jede na ISO 1000, tak je to ještě úplná pohoda, já jsem si teďka na házené nevystačil ani s ISO 6400 a tam jsem si stoprocentně jistý, že by mě hnali s jakýmkoliv bleskem. ISO 1000 po nějakém zpracování a resamplu na web je úplně v pohodě.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 26. 5. 2014 12:23

Já si myslím, že by ty blesky vadit nemusely, pokud budou v rozích tělocvičny trochu výše, ale chce to vyzkoušet a zeptat se.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nemem9aa 26. 5. 2014 12:27

Vetsinou se nastesti hraje venku. V hale jsou skutecne pouzival tak ISO6400.
nemem9aa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 26. 5. 2014 12:52

Ja som teda hrával halové športy a keby niekto pravideľne blýskal s bleskami pri každej akcii, tak by letel jak špinavé prádlo aj s bleskami. Druhá vec je, ak by boli inteligentne umiestnené ako píše MK, to by bolo o inom. Len ak to bude mať nastavané zle domáci hráč, čo teda autor píše že je, a bude to vadiť súperovi, môže z toho mať klub pekný pruser a riešenie niekde na svaze, jestli to nebolo úmyselné. Uvedomme si, že nejde o novinára ale o hráča!
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kozakm 26. 5. 2014 13:15

Je to jednoduchý, prostě se to vyzkouší a pokud to bude vadit, blesky se nepoužijí. Netřeba hned hrozit průserem a svazem.
Já mám zkušenost, že většinou si blesků hráči v zápalu boje ani nevšimnou.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Skulivert 26. 5. 2014 13:43

Osobně bych blesk také nepoužíval, v dokumentární fotografii nemá podle mého názoru co dělat, a skupinu blesků si už vůbec neumím představit, to je tak do studia na aranžované fotky, ne na rychlou akci... volil bych kombinaci stabilizovaný světelný tele zoom (70-200 - raději nižší než f4, sice za tu cenu je to dobrá koupě, ale ta světelnost neni zrovna to pravé ořechové do haly), při jednom těle by mohl pevný objektiv občas vadit (ale není špatné ho mít s sebou, zvlášť když je vysoce světelný) + vyšší ISO (800-1600, lze nechat i na volbe automatiky - většinou býva do 1600 nastavena z výroby, vlastní omezení jde nastavit přes menu) + RAW (to je myslím opravdu nutnost)... a nějaké materiály zkusím doma pohledat... jinak Darktable mohu také doporučit...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 26. 5. 2014 13:54

Kozakm má pravdu, čtyři blesky, visící v rozích u stropu jsou dobrým řešením, pokud je jejich instalace fotografovi umožněna. A pokud to i fotografovi jeho kapsa dovolí. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků