Motivace k fotografování

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod IvanGS 25. 9. 2014 14:39

Tohohle tématu jsem si všiml až teď. Já měl problém s tím, že kdysi dávno jsem fotil rád, měl poměrně kvalitní - tehdy kinofilmové - foťáky, pak jsem koupil první digitální kompakt a byl konec. Postupně se to zvrhlo v zápisníkové focení akcí, mám tisíce fotek, na které koukáme v televizi nebo na počítači, ale radost z vlastního focení vyprchala. Teď jsem se s tím rozhodl něco udělat a vzhledem k hlavnímu koníčku, turistika na motorce, jsem koupil Sony RX100III. Mám poměrně slušný foťák v mobilu (LG G2), ale najednou s ním nefotím, ReXíak mám stále po ruce, v autě leží na vedlejším sedadle , teď jsem ho měl v Rumunsku, najednou se koukám kolem sebe jinýma očima, často zastavím třeba u nějakého starého domku a zkouším ho vyfotit. Obvykle několikrát, s různým nastavením a večer si to prohlížím a analyzuji. Tyhle srovnávací fotky časem vymizí, teď to dělám i proto, že s RX neumím pracovat, ale vidím, že má mnohem větší potenciál a je to pro mne výzva.
Dalším důvodem, proč to samé nefotím mobilem nebo levným kompaktem je, že fotka z RX pro mne není jediná fotka. Zatímco z mobilu je zvětšená fotka nekvalitní, s fotkou z RX si hraji, zvětšuji a posouvám po obrazovce a najednou vidím jinou scénu nebo detaily, které jsem předtím ani ve skutečnosti neviděl a to stále ve slušné kvalitě (= stále příjemné pro oko). To, spolu s celkovým posunem kvality fotek, mne momentálně fascinuje nejvíc...
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod defie 25. 9. 2014 15:05

Hmmm, pěkné... Sám, když chci pěknou fotku, tak také sahám po ReXíkovi :) Prostě vím, že když je moment, který si chci uchovat, nesahám po mobilu (iPhone 5s) ale beru do ruky Foťák :)

Tak ať ti to vydrží!
defie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod IvanGS 25. 9. 2014 15:54

Díky, snad vydrží. Foťák po ruce mám celý život (je mi 54:-)), kdysi jsem trávil noci v koupelně u zvětšováku, s digitálem to skončilo a protože mám pár přátel, 2 z nich se focením živí, jaké fotky udělají na akcích, kde já jen bezhlavě cvakal, trochu mne to mrzí a motivuje, nehledě k tomu, že přítelkyně dělá z větších akcí takové fotokoláže na zeď a teď mi dala nádhernou fotoknihu zahrnující 5 let naší známosti, resp. společných akcí. Jsou tam fotky naše, ale i našich šikovnějších přátel a rozdíl je to veliký. Knihy chceme dělat každoročně, na stěnách je taky ještě dost místa, tak ať to za to stojí:-).
Co je to ale "pěkná" fotka? Pro mne v tuto chvíli fotka, která je z ReXíka kvalitnější než ty dosavadní. O kompozici a nastavení přemýšlím a experimentuji, výsledky odpovídající mému citu a "talentu" se snad časem dostaví a pokud mi to vydrží, chystám se i do zrcadlovky.
Trochu se ale hledám, co fotit. Na "umění" nemám, takže dokumentaci z akcí, pokud možno pěknou a vedle toho fotím, co se mi líbí, dokonce přemýšlím, kam směrovat procházku se psem či výlet na motorce, abych našel inspiraci. Jasně, profíkovi dáte libovolných 50 metrů čtverečných a on nafotí pěkné album, to ale není můj případ, takže musím koukat a čekat, až mne něco cvrnkne do nosu. Ale i to mi zatím přijde jako napínavá činnost, zvlášt když je to u mne i o náhodě - nedávno jsem mobilem cvaknul přes celou místnost obývák kvůli naplánování úprav a až později jsem si všiml kocoura na opěradle křesla, který v tu chvíli zíval. Vypadal jako strašidlo, kterému se odklopila půlka hlavy, když jsem ho "vytáhnul" byl ale nepoužitelný, zatímco s RX by to byla pěkná fotka...:-)
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod defie 25. 9. 2014 20:55

Držím palec! :)
defie
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků