ostření na dotykovém displeji a správné držení přístroje

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kozakm 20. 12. 2014 15:57

Jak držet tři zrcadlovky zároveň se tam píše také? :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 20. 12. 2014 17:07

No jistě, lze je nahradit jedním penem s dostatečně dotykovým displejem...ovšem musí mít nejnovější firmvér 8-)
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 20. 12. 2014 18:54

Hádám, že teď už bude promptně doplněno
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 20. 12. 2014 19:58

kozakm píše:Jak držet tři zrcadlovky zároveň se tam píše také? :)

Musíš je slepit dohromady kobercovkou. Dotykový display je pak pochopitelně nutnost...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 20. 12. 2014 20:56

Pak se mi ale nevejdou do vrecka u trenýrek.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tor47h 21. 12. 2014 00:47

kozakm píše:Kozak bali na Dakar :)


Kozak se má, bych jel hned, klidne bez foťáku.

Všechny rady špatně ! Musíš zajít do Olympusu, tam poradí s odlehčením výbavy a s Gancem už jen dopiluješ techniku držení a ostření… :-D
tor47h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 21. 12. 2014 08:18

Mno jo vlastně, když vlezeš dostatečně funíc do OlympusObchodu ověšenej třema tělama s nějakejma velkejma sklama, možná dostaneš fotomasaž už ve dveřích :D
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 12. 2014 09:36

ltokar píše:
Ganec píše:ltokar: ako dlho by si v tej jeho polohe vydržal?
A co ma ta poloha spolocne so spravnym drzanim fotaku ?
Len taký postreh: aby takto mohol držať foťák dlhšiu dobu (byť pripravený na fotenie), je lepšie sa o čosi oprieť. Lakte môže mať opreté o stehná keď si čupne. No keď si čupne, dlhšiu dobu takto nevydrží. Bludný kruh :-)

Všimol si si že obaja vlastne držíme foťák rovnako?
Nedržíme foťák za grip (čo je jediné kritérium podľa ktorého posudzujete držanie foťáku), len ho zaň pridŕžame, na čo úplne stačí len pár prstov.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IvanGS 22. 12. 2014 11:01

Ganec - tohle pitvání správného držení mi přijde k ničemu. Navíc - ale třeba to dělám blbě - se snažím držet foťák stále stejně a ne pokaždé jinak, je to jistější, pevnější, komfortnější, snazší pro ovládání atd.. I když uznávám, že to platí pro velkou zrcadlovku, u malého RX100, když fotím přes displej, OBČAS držení podřídím poloze.
Když jsem foťák kupoval, nebyl jsem si jistý, jestli absencí dotykového displeje o něco nepřicházím. Postupně, jak jsem fotil, jsem se začal přiklánět k tomu, že mi nechybí a toto vlákno mi v tom udělalo definitivně jasno. Snad základní nastavení foťáku by bylo jednodušší a semtam když zabrousímdo menu, na mobilu je to příjemné a asi by bylo i na foťáku. Ale do nastavení už téměř nelezu a věci, které potřebuji dělat operativně, jsou pod různými tlačítky, navíc se to dá intuitivně dělat i s okem u hledáčku. A na zaostřování už bych to vůbec nepotřeboval, i na mobilu s 5,5" displejem je to opruz, ale tam na konkrétní bod ostřit nepotřebuji.
Ale berte mne s rezervou, jsem učedník a mohu se mýlit. Navíc každý má svou zkušenost a způsob používání, který mu vyhovuje a je nepřenosný.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 22. 12. 2014 12:45

Já jen lehce připomenu historii téhle lapálie. Jako všechno ostatní, počátek je u toho ostření, kdy Gancem propagovaná metoda výběru ostřícího bodu palcem, narazila na holou realitu. Palcem lze totiž ovládat jen větší či menší část dotykového displeje. Proto ta lekce držení bezzrcadlovek.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 22. 12. 2014 12:50

ono to hlavně funguje na každém foťáku jinak a dělat nějaká obecná pravidla nelze...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 12. 2014 13:01

IvanGS píše:Navíc .. se snažím držet foťák stále stejně a ne pokaždé jinak, je to jistější, pevnější, komfortnější, snazší pro ovládání atd..
Podľa toho som si vyberal PC kreslo .. aby "bolo čím najergonomickejšie". V predajni paráda. No po čase ma chrbát z neho bolel viac ako z predchádzajúceho.

Ohľadom dotykového displeja: nie si jediný kto sa o ňom takto vyjadruje a prirovnáva ho k mobilu.
Už som to tu spomínal že dotykový mobil mám, ale nepoužívam. Je totižto zásadný rozdiel medzi bezrkadlovkou a mobilom.

Dotykový displej nie je niečo bez čoho sa nedá žiť. Proste si navykneš na iné postupy.
Až keď som si naň navykol a potom skúsil fotiť modelom čo dotykáč nemal, až vtedy som si uvedomil aké bolo fotenie bez neho utrpením...

reign píše:dělat nějaká obecná pravidla nelze
Keby si si aspoň ten článok prečítal, tak by si zistil že presne to tam píšem.

Píšeš moje slová, no vždy zásadne so mnou nesúhlasíš :oboze
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 22. 12. 2014 13:05

Já jsem za dotykový displej rád. Přestože ho používám jen občas, tak někdy je k nezaplacení. A palcem obsáhnu celej displej bez problému.Displej ale používám jen k focení, na ovládání foťáku vůbec ne.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 22. 12. 2014 13:08

Ganec: ne, tvé články nečtu- ale není to osobní, stejně tak nečtu celé statě FotoABC- ty ovšem lidi celkem pravidelně poučuješ ve stylu "to sa ale má držať ináč", odtud má reakce

add PC židle - jediné, z čeho mě nebolí záda je toto http://www.zdravotni-zidle.cz/zidle-spinalis/hacker/
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 22. 12. 2014 13:23

Ganec:
- srovnání s křeslem je matoucí a nedá se použít, snad jen s "křeslem" pilota závodního auta, kde musí být k bezvadnému výkonu práce a vnímání auta posaz také naprosto jednoznačný a během jízdy neměnný.
- dotykový displej - paradoxně mi v mobilu připadá k ostření použitelnější, mobil i tak držím dost "vachrlatě" a nemám vysoké nároky na přesný bod ostření. Ale automat nastaví expozici tak, že je ostré skoro všechno kolem záměrného bodu, tak to skoro nepoužívám...
IvanGS
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků