Jak mít opravdu ostré fotky (portréty, ...)

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kaja.kaspar 28. 8. 2011 16:34

Obracím se na vás s téměř absurdním problémem :-)

Již 3/4 roku vlastním Nikon D7000 + setový 18-105 objektiv + Tamron 17-50 f2,8.

Experimentuji s různými tématy a snažím se fotografovat kvalitní fotky. Bohužel neustále narážím na zásadní problém - ostření.

Zejména u portrétu nejsem s to docílit opravdu (jako břitva) ostrých portrétů, ale co je horší, 90% vyfocených portrétů je nepoužitelně rozostřených.

Může mi prosím někdo poradit, jak opravdu ostřit?


Samozřejmě znám všechny teoretické poučky - ostřit na oči, používat rychlou závěrku, mít zapnutý VR, mám i kvalitní stativ a dálkové ovládání...

Ale mým základním problémem je, že při focení z ruky a při použití autofocusu (který mám nastavený na jednobodový), stejně zaostří na něco jiného než na oči, na který mám fotoaparát namířený. A když používám manuální ostření, většinou se stejně do ostrosti netrefím, byť mám opravdu perfektní zrak.

Lepší je to, když používám stativ, pak při focení předmětů mohu za pomocí liveview + zvětšení výběru manuálně ostřit, ale obecně jsem z autofocusu zklamaný.

Jen parkrát se mi podařilo vyfotit opravdu ostré fotografie portrétu (i při 100% zvětšení).

Rád bych docílil tak nádherných a ostrých fotografií, jako dělá např. M. Szydlowski (např. http://msphotog.com/people/img00190.htm .

Tedy:
1) Jaký režim autofocusu používáte a jak ostřit?
2) Jakým způsobem (či objektivem) docílit silný bokeh, např. jako toto foto: http://msphotog.com/people/img00124.htm - s mým Tamronem 17-50 f/2.8 nejsem schopen takové kvality docílit :'(

Děkuji za pro mě opravdu cenné rady...
In scientio veritas
kaja.kaspar
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daf 28. 8. 2011 17:32

1. Ověř si, ža AF skutečně ostří přesně. Je na to takové testovací měřítko.
2. Ostři manuálním výběrem ostřícího bodu po zakomponování.
3. Profíci téměř nikdy nezveřejňují foto na webu v plném rozlišení, ale zmenšené a doostřené fotografie. Ty pak samozřejmě vypadají dokonale.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 28. 8. 2011 18:43

presne ako napisal daf:
-stiahni si z netu "pravitko" a vytlac a odfot,ci ti nerobi objektiv front/back focus
-pri foteni portretu ostri na vybrany ostriaci bod (v miestach kde su oci)ked uz mas kompoziciu ok
-je fakt,ze na webe su zmensene a doostrene fotky, ale neverim, ze mas taky problem s AF...
(ja fotim na manualnu 50tku na plnu dieru 1.7 a pokial vyslovene blbo neostrim,mam fotky tam kde maju byt aj pri 1:1 ostre.

jedna otazka, neviem akym sposobom mas nastaveny fotak,resp. robis upravy v PC, ja mam aj v RAW nastavene maximalne doostrovanie vo fotaku(aspon si pri zvacsovani na display mozem lepsie kontorolovat spravnost zaostrenia) a tak to nechavam aj pri prevode RAW-TIF. ked mam fotku finalne upravenu v TIF v plnom rozliseni, potom ju zmensim na JPG a dodatocne doostrim,to potom dam na web.. ad Tamron 17-50/2.8 - az taky zly nemoze byt,zeby si bol tak nespokojny,tomu neverim(sice je variabilita kusov) a 18-105 vie tiez slusne fotit (ostrost, bokeh az natolko neurobi).

ak chces na D7000 robit dake slusnejsie portrety,odporucil by som ti Sigma 50/1.4 a Nikkor 85/1.8. ani s jednym sklom co mas teraz neurobis totiz take portrety co si sem dal linky.
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 28. 8. 2011 18:45

Já dodám:

3) Dostatečně krátký čas. Doporučuje se minimálně převrácená hodnota reálné ohniskové vzdálenosti (pro ten Tamron na nejdelším ohnisku 1/75 s), ale to je opravdu minimum, pro opravdu ostré fotky je vhodná 1/2 i 1/4 tohoto času.

4) Zaostřit a ihned vyfotit - hloubka ostrosti je velmi malá, i pohyb rukou mezi zaostřením a vyfocením o 1cm je znát. Nejlépe pak fotit ze stativu, ale pozor, ať se nepohne model.

5) Ostření na obličej / oko nemusí být spolehlivé, protože tam nejsou žádné moc ostré linie (hlavně na obličeji; u oka je to o něco lepší), proto foťák občas zaostří na kontrastní pozadí - je třeba to hlídat! Eventuelně pokud je to možné / vhodné, zaostřit třeba na oblečení, pokud na něm je nějaká ostrá linie.

6) Přijde mi, že pokud máš zaostřeno "skoro" na tu správnou vzdálenost, foťák s ostřením občas nepohne. Proto před záběrem raději ručně zaostřím nablízko a pak namáčknu spoušť, abych ho zaostřit donutil (ale jak říkám, je to můj pocit a nemám to nějak exaktně ověřené).

7) Fotky je potřeba po zmenšení na výslednou velikost doostřit v počítači, tím se dělají ty "opravdu ostré" fotky.

Co se týče té druhé fotky (dítě), tak to IMHO bylo nějakým fullframe se světelným objektivem (50mm f/1.4 ?). Na rozmazání pozadí jsou dobrá dlouhá ohniska, například Sigmu 150mm f/2.8 jsem koupil jako makro objektiv, ale na portréty je též vynikající, (pokud je dost světla na dostatečně krátký čas).
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 28. 8. 2011 19:05

Nikkor 85/1.8D na portrety nebrat, ma silnou aberaci a seredny bokeh. Na druhou stranu je docela dost podobny tomuto:
http://msphotog.com/people/img00124.htm
...takze bys mohl byt vlastne spokojeny :D
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 28. 8. 2011 20:31

ja dodám: ak robíš portrét na tom Tamrone na 50mm tak na clone 2.8 ani nie je dosť ostrý treba cloniť na 4 a potom nejaký výsledok ale nedosiahneš čo chceš - malú DOFku

meň ostriace body - ja dávam podľa natočenia tváre na pravý alebo ľavý kútik úst - je to cca v úrovni očí a ostrí to tam ok
ale ja robím portréty C 70-200 f4 väčšinou na ohnisku 200 a clonu od toho čo chem - či celú hlavu či oči.. tu:
http://galerie.digiarena.e15.cz/showpho ... user=89765
napr clona 8, 200mm 1/200 ISO 400
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 28. 8. 2011 21:48

Pro Nikon by mě za tímhle účelem napadlo jediné levné řešení a to ne zrovna snadné.

Samyang 85mm f1.4 + KatzEye ostřící matnice

Matnice stojí dost, ale jsou dobré (asi nejlepší) a je to jediný "jednoduchý" způsob jak mít vážně ostré fotky při manuálním ostření. Plus se hodí třeba zvětšovací očnice, jestli ji Nikon má v nabídce.

Samozřejmě si můžeš koupit i nějakej Nikon, ale cena za to se ti nebude líbit..

Nicméně si rozhodně zkus zkontrolovat jestli ti to ostří tam kam má.

Jo a obecně má nejvyšší přesnost prostřední ostřící bod. Profíci obvykle používají ten, zaostřený na oko a fotka se pak následně ořízne do patřičného formátu (nebo můžeš zkusit zaostřit na oko a překomponovat, ale obecně to nemusí být pak až tak ostré jak bys rád).

A nebo můžeš "podvádět" pomocí PhotoShopu. :D Jen ten bokeh pak není tak přirozený..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 8. 2011 22:17

kaja.kaspar píše:Ale mým základním problémem je, že při focení z ruky a při použití autofocusu (který mám nastavený na jednobodový), stejně zaostří na něco jiného než na oči, na který mám fotoaparát namířený.
Keby si si kupil E-P3, tak mas po problemoch: okrem detekcie tvari sa da nastavit aj priorita oci: mozes si navolit ci ma fotak zaostrit na prave alebo lave oko :tleskani

Samozrejme si robim srandu :twisted: .. ale aj tak .. mozes aj u D7000 vyskusat fotit cez liveview (asi tam tiez mas daku detekciu tvari) .. aspon zistis ci je to vobec pouzitelne...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 28. 8. 2011 22:22

Kup Sigmu, jak jiz bylo zmineno. Za prijatelnou cenu nic lepsiho pro APS-C neni.
F1.4:
Obrázek
100% vyrez:
Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl 28. 8. 2011 23:12

nad tou sigmou 50/1.4 som tiez premyslal, keby som nekupil nedavno sigmu 70-200/2.8, tak ta 50tka musi chvilu pockat. inak ju ma kamos na olympuse e3 a krasne foti aj na plnu dieru.
ale je to paradox, ze "moderny" tamron 17-50 nevie byt na plnu dieru dostatocne ostry,byt je to ale zoom,ked ja na viac ako 20rocnom manualnom Rikoh 50/1.7 za bratru 40euro mam ostrost ukazkovu.

player: nad tym nikkorom 85/1.8D si tu s dakym uz viedol debatu,ze ma bez zaclonenia slaby vykon,hlavne oproti tej sigme 50/1.4 co mas, kazdopadne na pentax nemam v tej cene ohnisko 85mm co stoji ten nikkor, aj ked som teda fotil dlho na manualne ostrenie na 135mm pentacone/2.8 (ale to je tiez ina clona,ze) aj bez vymenenej matnice, no ale na samyang 85/1.4 neviem ci by som bol taky presny...a hlavne na MF skle mam iba stredovy bod na ostrenie,cize prekomponovanie pri tak nizkej clone/dlhom ohnisku je nepresne, orezavat to potom tiez nie je idealne riesenie ani na 14mpx cipe,hm
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 28. 8. 2011 23:32

Ale tak Tamron je zoom a zadny zoom neni na konci ohniska alespon stejne dobry, jako na zacatku (plati i pro tele). I mnohem drazsi Nikkor 17-55 je od cca 40mm mekky pri F2.8. Na druhou stranu v rozsahu 17-40 setre nejedno pevne sklo.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl 28. 8. 2011 23:35

moj 16-45/4 je na zaciatku este horsi ako na 45mm :-)))

no skoda,ze tazatel nehodil daku ukazku z tamronu,ako mu foti ten jeho kus,ked nie je spokojny s ostrostou.
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 29. 8. 2011 01:43

Ze by to mel Pentax opacne? :)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AndrewJ 29. 8. 2011 08:42

No ještě upozorním, že pokud se fotí ze stativu, je vhodné stabilizátor vypnout.
AndrewJ
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 29. 8. 2011 10:33

Ah Sigma, jo to není špatná volba. :) Pokud by chtěl autor opravdu ostré fotky, tak nějaký macro objektiv od Sigmy, nebo Tamronu. 90mm f2.8 rozostří pozadí spolehlivě na APS-C.
Daemonius
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků