Nikon a časová expozice

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Githerson 21. 7. 2018 18:39

Zdravím hoši,
mám asi takový hloupý dotaz, ale nedaří se mi to pochopit nebo najít jak to funguje s delšími expozici či uzávěrky, když se fotí noční obloha. Mám Nikon D3300 a fotím hlavně timelapse(časosběr).

Když jsem poprvé fotil tu noční oblohu a nastavil ty vhodné parametry. Tak jsem nedokázal pochopit, proč můj foťák to fotí dlouho 2x tolik než to nastavím.
Např.: Dám čas 20 sekund a čekám na fotku 40 sekund, abych mohl fotit intervalem tak musím dát až 42 sekund. (Ještě jsem v životě nefotil tak dlouhé časy. Je to pro mě nové.)

Mě to jenom zarazilo, protože můj kamarád co vlastní Canon EOS 100D to nedělá. Nastaví si čas 20 sekund a interval např. na 25 či 22 a jede. Natož já musím přidat 2x tolik.

Ne, že by mě to vadilo. Ale rád bych pochopil zda to je prostě normální u mého foťáku nebo jestli něco nedělám špatně. Při focení je to dobrý, Mléčná dráha je vidět krásně, ale video jako timelapse(časosběr) to už není tak plynulé. Děkuji moc za reakce a rady.
Naposledy upravil Githerson dne 22. 7. 2018 15:02, celkově upraveno 1
Githerson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod honza08 21. 7. 2018 19:00

Vypni si funkci odšumování při dlouhých expozicích.
Fotoaparát pracuje tak, že vyfotí 20 sec fotku. Poté zavře uzávěrku a dalších 20 sec fotí černou fotku. Funkce odšumování funguje tak, že ve výsledku od sebe tyto 2 snímky odečte aby se zbavila šumu který vzniká pouze na snímači teplem při dlouhých expozicích. O to větší péči potom budeš muset věnovat odšumu při následném zpracování v PC. Vyfoť si stejnou situaci se zapnutým i vypnutým odšumováním a porovnej, která cesta je pro tebe vhodnější.
honza08
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Githerson 21. 7. 2018 19:13

Strašně moc děkuji, hodně jsi mi pomohl. Vůbec mě to nenapadlo, že by to bylo tím. Já si říkal, co to furt dělá po uzavření uzávěrky. Ale když vím o tom kulový. Ještě raz moc děkuji!!
Githerson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Allydamm 22. 7. 2018 08:38

Odšum při dlouhých expozicích asi nakonec vypne úplně každý .-)
Na konci focení i udělej mapu šumu sám, vyfocením dalšího snímku s nasazenou krytkou a šum si potom odečteš z předchozích snímků v SW.
Allydamm
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků