Live View, ano či ne?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Bovien 27. 12. 2007 19:43

Tak přemýšlím nad užitečností živého náhledu (Live View). U kompaktů je to věc zcela běžná, sám jej využívám asi v 95% případů, ty ostatní případy jsou v situacích, kdy je čas otevření závěrky neudržitelný z volné ruky a tak pomůže opření foťáku o čelo. Proč je ale Live View v takové oblibě? U kompaktů, kde je absence zrcátka odrážejícího scénu zachycenou objektivem do hledáčku, to chápu, ale proč se to rozšiřuje i do zrcadlovek? A používáte jej u své zrcadlovky?
Chápu, že je to asi trochu pohodlnější, ne každý chce mít foťák nalepený na obličej a někdy se to může opravdu i hodit, např. při focení ze stativu. Jako další důvod mě napadá fakt, že ne všechny zrcadlovky zobrazují v hledáčku 100% scény zachycené objektivem. Proč ale stále více výrobců Live View do svých zrcadlovek dává? A proč jej lidé chtějí? Co myslíte? Je to jen marketingový tah, jak setřít hranici mezi digitálem a zrcadlovkou, což možná přitáhne více potenciálních zákazníků z řad nadšených amatérů? Nebo může být na displeji zobrazeno více údajů než v hledáčku? Sám mám kompakt, ale uvažuju o přechodu na DSLR a právě přemýšlím, jakou roli hraje živý náhled.
A pokud má živý náhled usnadnit fotografovi práci, proč jej přední výrobci jako Canon a Nicon dávají napevno, přestože uživatelé by jistě uvítali výsuvný (pohyblivý) displej, jako to je u Panasonicu nebo Olympusu. Když fotíte v malém prostoru, každých 10cm je dobrých.

Co tedy myslíte? Jaké jsou přednosti a vady Live View, a používáte jej vůbec?
Bovien
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Sherman 27. 12. 2007 20:19

Ja na kompaktu nejvic pouzival pruhledovej hledacek (a pritom mel displej kterej byl spickovej i na slunci). Ted mam zrcadlovku a misto liveview mam tlacitko na nahled (vyfoti, ale neulozi). Liveview by se obcas hodilo - hlavne kvuli lamam co se divi proc se nezobrazuje nahled na displeji.
Sem silenej a ničemu nerozumim...
Sherman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 27. 12. 2007 20:24

Mám-li mluvit za sebe, jsem rád, že jsem se live-view po přechodu na zcadlovku zbavil. Z principu nikdy nemůže bý tak ostrý, věrný a rychlý, jako pohled přes zrcátko. Na druhou stranu bych ale uvítal něco na způsob průhledného displeje v hledáčku, který by volitelně doplňoval obraz živým histogramem.
Když dojde na divoké úhly na stativu, tak na ty mám úhlový hledáček. S tím otočným displejem je to složité. Když jsem fotil reportáž a strkal jsem foťák vysoko nad hlavu, abych dostal rozumný pohled přes dav, napadlo mě, že by se hodil. Ale to je asi jediné rozumné použití.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 27. 12. 2007 20:27

Sherman píše:Liveview by se obcas hodilo - hlavne kvuli lamam co se divi proc se nezobrazuje nahled na displeji.


To mě nanapadlo - jo člověk s tím může frajeřit. Mojí přítelkyni (EOS 30D) takhle uzemnil jeden majitel staršího kompaktu od Olympusu: "Hele, já můžu fotit před displej a ty ne."
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drAcOniS 27. 12. 2007 20:29

Myslím, že toto téma už se tady jednou objevilo, nicméně osobně vidím jako hlavní výhody živého náhledu tyto:
  • zobrazení histogramu v reálném čase
Nikon D80 + Tamron 17-50mm F2.8 XR Di II LD Asp.(IF) + Sigma 70-200mm F2.8 EX APO HSM
drAcOniS
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 27. 12. 2007 20:35

Na to makro - bohužel máš pravdu. Kombinace klínové matnice a úhlového hledáčku je sice daleko lepší, ale live-view je levnější.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sherman 27. 12. 2007 20:56

Do moji prvni zrcadlovky se koukalo zezhora nebo pruhledovym otvorem rovne (mimo objektiv) :D
Practica r.v.1953 (kez bych tu pevnou 50ku 1,8 mel i na mym Samsungu)
Sem silenej a ničemu nerozumim...
Sherman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 27. 12. 2007 21:29

Mno co muze byt lepsi, nez kdyz vidim hned, jak bude fotka vypadat?:)
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 27. 12. 2007 22:38

Dokonce i s veškerým prohlížením na displeji pořád ještě nevidím, jak fotka bude vypadat. Protože potom si ten RAW otevřu v editoru a na papír nakonec vyleze něco úplně jinýho.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 27. 12. 2007 23:04

Skutecne?To bych se dost divil, obzvlast co se expozice tyce;)
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 28. 12. 2007 00:34

No na expozici mi přece stačí ten histogram. ;-)
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 28. 12. 2007 00:46

a ten mas u dslr k dispozici uz pri foceni?
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 28. 12. 2007 08:09

elho_cid píše:Na to makro - bohužel máš pravdu. Kombinace klínové matnice a úhlového hledáčku je sice daleko lepší, ale live-view je levnější.e/quote]


nieje daleko lepsia .... mam oboje a staticke makro (kvetiny, serepeticky atd) vzdy cez LW a MF ostrenie.

Hlavna nevyhoda LW je oneskorenie, ktore roby LW prakticky nepouzitelne v normalnych situaciach respektive to zhadzuje na uroven kompaktu ..... (jedine e-330 ma dobre LW ;-), neviem ako presne su natom nikony a canony ale tiez maju tusim opozdenie)

LW je urcite vyhoda, ale urcite by som to nedaval ako podmienene kriterium pri nakupe DSLR ..
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bovien 28. 12. 2007 10:18

No, zajímavá debata se tu rozběhla :) Díky za každý příspěvek.

irmo píše:Hlavna nevyhoda LW je oneskorenie, ktore roby LW prakticky nepouzitelne v normalnych situaciach respektive to zhadzuje na uroven kompaktu ..... (jedine e-330 ma dobre LW ;-), neviem ako presne su natom nikony a canony ale tiez maju tusim opozdenie)


Čekal jsem, že to tu někdo zmíní. Bohužel je to tak, že co jsem viděl u Canonu (40D), tak zaostření, zklopení zrcátka a zobrazení na LCD, je tak příšerně pomalé, že je prakticky nepoužitelné, pokud nefotíte jen statické objekty. Od Nikonu jsem nic neviděl, ale tuším, že to bude podobné. A přitom to jde řešit elegantněji i bez sklápění zrcátka. Tak to, tuším, řeší Olympus, kdy zrcátkem odražený obraz jde do hledáčku, ale přes druhé zrcátko i do druhého snímače a zněj hned do LCD, takže jde opravdu o živý náhled. Pravda, pokud je druhý snímač jiný, než primární, nikdy nebude zobrazení na displeji odpovídat tomu, co zachytí primární snímač. A 2 totožné snímače zase můžou vyjít dráže.

Osobně bych Live View uvítal, kdyby měl následující vlastnosti:
- opravdu živý náhled bez zpoždění a to ve stejné kvalitě jako bude zachycen snímek na čip, což zase může zkomplikovat nekvalitní displej.
- výklopný displej - osobně se mi u Canonu PoweShot A95 osvědčil např. v malých místnostech, kdy je třeba foťák nacpat až do rohu, nebo při focení makra v krkolomných pozicíh. (Tohle se dá simulovat např. doplňkem ZigView, který je ale hodně drahý (okolo 7000Kc)
- poskytnutí více informací než v hledáčku, např. zmňovaný živý histogram.

Co se týče hledáčku u kompaktů, jak jsem psal, obraz do nich nejde z objektivu, takže neodpovídá skutečnosti. Když třeba zoomujete, obraz v hledáčku je stále stejný, tudíž je to nepoužitelné. O tom, že hledáček obvykle nepokrývá 100% scény zachycené objektivem ani nemluvě.
Bovien
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elho_cid 28. 12. 2007 11:23

player píše:a ten mas u dslr k dispozici uz pri foceni?

Ne, ale Pentax už si to patentoval, takže časem snad bude.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků