Digitálny fotoaparát versus videokamera.

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hans12 2. 2. 2006 19:37

V dnešnej dobe majú aj tie najbežnešie a aj najlacnejšie modely videokamier bežne 20x optický zoom a zhruba 500-800 digitálny zoom.
Zaujímalo by ma,že prečo potom bežné digitálne fotoaparáty majú iba
väčšinou iba 3x optický zoom a keď nejaký foťák má náhodou 10-12
optický zoom,tak už hovoríme o ultrazoome.
Prečo nemajú ani tie najdrahšie zrkadlovky,ktorých ceny sa pohybujú rádovo v 100 000 SK,takú vymoženosť ako aj tá najlacnejšia videokamera za 10 000 SK.
Je to iba vývojom techniky,keďže videokamery sa začali vyrábať už oveľa skôr alebo aj niečim iným.
hans12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TA 2. 2. 2006 19:56

neviem, ako to je s opt. zoomom, ale cca 4x digitálne zväčšenie foťákom už aj tak pokazí fotku tak, že sa stane nepoužiteľnou.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 2. 2. 2006 20:03

Tak si nekdy porovnej obrazovou kvalitu videokamer a fotaku. Pokud ti bude na fotce stacit takova kvalita jako z kamery tak neni problem udelat 20x opticky zoom. Jenze ona ti stacit nebude - kvalita prumerny kamery je spatna i oproti podprumernymu fotaku.
Jenze u pohyblivyho obrazu to neni zas tak dulezity narozdil od statickyho.
Wikan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nill 2. 2. 2006 21:04

Klicovym parametrem je velikost cipu, ten maji kamery oproti fotakum nekolikrat mensi a cim mensi cip, tim mensi je i objektiv. Priklad: Panasonic FZ20 s 12x zoomem ma cip o velikosti 1/2.5 palce, kamery maji cip kolem 1/6 palce - tedy vic nez 2x mensi. To znamena ze pri velikosti cipu co maji kamery a pri zachovane velikosti objektivu, by mel FZ20 zoom skoro 30x. U zrcadlovek za statisice je to jeste vyraznejsi, pokud by meli mit objektiv s 20x zoomem, objektiv by meril skoro metr. Neco si o tom precti, zjistis ze velikost zoomu je marketingovy cislo, kazdyho fotografa zajima min. a max. ohniskova vzdalenost. Jejich podil je prave velikost zoomu.
Nill
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TA 3. 2. 2006 00:36

hans12 : tu sa o tom vedie debata : http://forum.digiarena.cz/viewtopic.php?t=697
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 3. 2. 2006 06:18

Hlavní je ta obrazová kvalita - tvarové zkreslení, vinětace, aberace, nic z toho nemá v kameře velký význam, pohyblivé obrázky zmizí očím dřív, než je začne mozek rozebírat.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod TA 3. 2. 2006 14:40

V podstate tak, ako sú kvalitné fotky z kamery, tak je kvalitné video z foťáku. :)
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mobil-man 3. 2. 2006 15:11

TADY mate o kvalite fotek z kamer clanek...
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod TA 3. 2. 2006 22:24

topic off

Mobil-man : to sa mi ani neoplatí kúpiť si SD kartu do kamery NVGS75, ktorú mám len krátko. Po tých fotkách, čo sú tam, musím povedať, že, bohužiaľ, aj môj mobil dokáže fotiť lepšie. ( a navyše ani neinterpoluje )

topic on
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků