Senzitometrie, cemu verit?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kromec 27. 11. 2005 23:50

Koupil jsem si posledni cislocasopisu DIGIFOTO a tam je u kazde recenze graf Senzitometrie fotoaparatu(jaho CCD)
Jestli to dobre chapu tak Senzitometricky graf by nam mel udavat dynamicky rozsah snimace.


Docela me na tech grafech udivilo ze napr. pansonic FZ5 ma lepsi rozsah(-4.7 az +2,3 EV) nez napr. zrcadlovka Canon EOS 5D (-3.7 az +2,7 EV) ktera stoji pres 100 000kc. Doted jsem si myslel ze prave zrcadlovky jsou na tom podstatne lip nez kompakty.

Moh by me prosim nekdo vysvetlit princip mereni a jakou vahu mam davat temto grafum pri vyberu fotaku? Protoze se me zdaji ty grafy divne viz vyse.

Obrázek


PS: Pripadne pokud to spatne chapu tak me opravte a poucte. Dekuji
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 28. 11. 2005 06:34

Inu, majitelé a zastánci zrcadlovek taky věří mnohým mýtům. A na některých serverech je možné najít tabulky, kde se dynamický rozsah pohybuje od 4.5 u kompaktů po 11 u nejlepších DSLR. Já se obávám, že je tam "přání otcem dynamického rozsahu" a věřím spíš naměřeným grafům. Rozsah 11 žádná DSLR do 100 tisíc Kč prostě nemá.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod riman 28. 11. 2005 14:30

Že největší naměřené údaje mají ultrazoomy jsem si už taky všiml. Ale zajímal by mě hlavně ten background, způsob měření a dopady na kvalitu fotky...
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 30. 11. 2005 06:40

Inu, majitelé a zastánci zrcadlovek taky věří mnohým mýtům. A na některých serverech je možné najít tabulky, kde se dynamický rozsah pohybuje od 4.5 u kompaktů po 11 u nejlepších DSLR. Já se obávám, že je tam "přání otcem dynamického rozsahu" a věřím spíš naměřeným grafům. Rozsah 11 žádná DSLR do 100 tisíc Kč prostě nemá.n/quote]
Pety ten CANON stoji pres 100000 kc a snimac ma velikost kinofilmoveho policka! Dokonce ma i dynamicky rozsah podobny jako jeste drazsi zrcadlovky.
Cituji z clanku:
Senzitometrie CANONU EOS 5D je prakticky totozna s extratridou EOS-1 D


Zda se me divne ze fz5 za 10000 kc ma lepsi dynamicky rozsah nez zrcadlovka ktere stoji hodne pres 100000kc.

NEbo je pravde ze dig. zrcadlovky jsou na to s dynamickym rozsahems tejne jako levne kompakty?




Mozna by bylo dobre kdyby se ktomu vyjadrili redaktori z DIGIARENY a udelali clanek o tom jak testuji fotoaparaty, mnoho lidi by to uvitalo a pomohlo by jim to pri vyberu.
diky
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 12. 12. 2005 20:37

Nejde jen o měření dynamického rozsahu, ale i měření šumu je v redakci DIGIfoto trochu záhadné. Nevěřím jim ani nos mezi očima. Časopis mám sice předplacený, ale "recenze" beru s nadhledem. Rozhodně doporučuji nespoléhat na ně jako na jediný zdroj informací a zkusit si výsledky srovnat s jiným zdrojem.
Ale tohle platí o každém zdroji informací bez výjimky.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 12. 12. 2005 21:54

Ja ty recenze taky tak beru ,ale ty grafy jsem nikde v zadnych jinych casopisech(digiwebech) nevidel.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků