autofocus: displej X hledáček a FF/BF

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod papun 27. 8. 2017 14:12

Ahoj,

mám takový problém. Mám Nikon D90 + 18-105 a 50 1,8. Tyto objektivy fungují bezvadně.

Nedávnou jsem si koupil Tamron 17-50 2,8 (nestabilizovaný) a mám problém s ostřením. Obecně o FF a BF jsem toho pročetl hodně. To je mi jasné, ale zarazila mě jiná věc.

Když jsem to testoval na zmíněný FF a BF, tak jsem to fotil přes hledáček. A výsledek, že na ohnisko 50mm to je super, ale všechno ostatní je FF a čím menší ohnisko tím o malinko větší.

Ovšem při ostření přes displej to ostřilo vždy přesně. Znamená to, že mám rozhozený AF ve foťáku? Pokud ano, jaktože to s Nikon objektivy ostří dobře?

Mám v plánu si koupit D7200, kde se to dá ladit, ale nestejnoměrný FF/BF stejně nenaladím. To bych pak musel do servisu.

Díky za rady
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 27. 8. 2017 14:22

Přes liveview z principu nemůže FF/BF nastat. Protože tam se ostří na základě detekce kontrastu - tedy foťák neustále zaostřuje, dokud obraz který zachytí snímač není ostrý. Při klasickém ostření se ostří pomocí AF modulu, který je umístěn mimo snímač foťáku.

Pokud se chceš problémů s FF/BF zbavit, pořiď si bezzrcadlovku, kde tyto problémy nejsou. Jinak to budeš řešit neustále...tedy za předpokladu že nebudeš mít pořádné štěstí na kombinaci těla + objektivů :)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papun 27. 8. 2017 14:31

Díky za vysvětlení. Takže si koupím D7200 a uvidím co bude. Když to bude špatné, tak to pošlu do servisu a oni to tam snad naladí. Kdyby to aspoň bylo po celém ohnisku stejné, tak si to na D7200 pak sladím, ale takto bych šel maximálně do kompromisu a ty já nerad.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 27. 8. 2017 19:03

Jo a D7200 umí u zoom objektivu doladit jen jednu hodnotu že?
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 28. 8. 2017 08:24

D7200 umí doladit jen jednu hodnotu. Jinak ostřící modul D90 a D7200 je natolik generačně odlišný, že se opravdu nedá dopředu říci, jak se bude chovat s Tamronem 17-50/2.8.
Ovšem vzhledem k tomu, že zrcadlovky se v drtivé převaze používají pro profesionální reportážní práci, kde se fotí na jistotu, tak opravdu jediná možnost jak se zbavit FF/BF, není pořídit si bezzrcátko. Mám dost objektivů a opravdu nemám žádné problémy s FF/BF. Naučil jsem se jak je nemít. Kupuji si objektivy a těla, u kterých vím, že jsou spolu dobře kompatibilní. To jsou především Nikon těla vyšší třídy (kam D7200 patří) a Nikon objektivy, které nejsou o desítky let starší. Pokud bych si kupoval Tamron nebo Sigmu, tak si to prostě pečlivě vyzkouším a buď nekoupím nebo vrátím Internetovému obchodu nebo odladím pomocí mikroadjustmentu. Sigmu 18-35/1.8 jsem hodně chtěl, takže jsem ji odladil na středové ostřící body a mám ji jako druhé sklo. První sklo, Nikkor 16-80/2.8-4 funguje na D7200 na 100% a můžu se spolehnout. Stejně tak dalších 5 Nikkorů. |Ano, existují i kombinace Nikon tělo - Nikon objektiv, které mají vážné problémy, ovšem celkem se o nich ví, takže je možné se jim vyhnout, protože jich není zas tak moc. Třeba opticky výborný starý Nikkor AF 80-200/2.8 na novějších tělech mívá problémy, protože je tam obrovský rozdíl v řádově desítkách let. Když f/2.8 zoom, tak se dá koupit levný bazarový Nikkor 17-55/2.8, ten je dost spolehlivý i když je z roku 2003, pak zmiňovaný Nikkor 16-80/2.8-4, který je vlastně f/2.8 sklo, protože v obvyklém rozsahu 16-50mm jde pomalu od f/2.8 k f/3.5. Ovšem není levný, to ne. Ale to nejsou ani kvalitní f/2.8 zoomy na bezzrcátka.
Když Sigmu nebo Tamron 17-50mm f/2.8, tak bych prostě sehnal kus, který funguje, třeba i za cenu toho, že stávající Tamron 17-50/2.8 se ztrátou prodáš. Zvláště pokud je to starší kus. Oni Sigma i Tamron se taky snaží o to, aby novější verze byly kompatibilnější. Ale prostě fakt je, že Sigma i Tamron 17-50/2.8 jsou na to, že se jedná o f/2.8 základní zoom, moc levné. Kdysi jsem uvažoval o Tamronu, ale měl jsem jej doma současně s Nikkorem 17-55/2.8 a viděl jsem ten rozdíl v dílenské kvalitě a hlavně Nikkor byl na prakticky stejný rozsah několikanásobně větší a těžší, především kvůli mnohem delší ostřící dráze. Už tenkrát jsem si udělal názor, že tehdejší Tamron tím ostřícím členem pohybuje o nepatrné kousíčky a děje se to ve viklavém plastu, u kterého vůle mnohanásobně převyšují tu ostřící dráhu. Přišlo mně to jako orloj z modelíny. Jen můj názor, někdo na to může mít jiný.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 8. 2017 09:05

Většina objektivů jde seřídit a Tamron, navzdory laciné konstrukci, na tom bývá velmi dobře. Kamarád si například koupil letitý Tamron 28-75/2,8 pro svůj FF Canon, který ostřil víceméně náhodně. Poslal ho do rakouského servisu a vrátil se mu bezvadně funkčí objektiv. Tuto 17-50 v úplně první verzi (pohon AF z těla přes hřídelku) jsem měl na Nikonu D80 a ostřil přesně za dobrého světla, nepřesnosti se stávaly jen v šeru (narozdíl od Nikkoru 17-55/2,8, který jsem pořídil později a který mi ostřil bezvadně za všech podmínek).
...Problémy s FF/BF u zrcadlovek Nikon bych nezveličoval, zvlášť u těch moderních. Mám teď D750 a problémy s nepřesným zaostřením vůbec neznám. Nikkory 20,35,85/1,8 G, 50/1,8D, 105/2,8 VR micro, 24-120/4 VR, Sigma 180-3,5 HSM macro. Všechny mi ostří naprosto přesně na všechny AF body a na všechny vzdálenosti, jen na 85ce jsem musel dát fine tuning na +10, což byla otázka 10 minut.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 28. 8. 2017 09:28

Uprimne, taky ty stiznosti na FF/BF povazuji za zvelicene. Ja s tim problem nemam, pravda, pouzivam origo objektivy na telech (Pentax). Chyba v zaostreni je ale zpravidla nekde jinde nez v kombinaci tela a objektivu a to by bylo stejne i u bezzrcatek.

V kazdem pripade, nekupoval bych hned dalsi telo, ale normalne nechal seridit objektiv. Korekci AF by mela umet i ta D90.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 28. 8. 2017 10:17

No jak se to vezme, všechno je relativní. Z vlastní zkušenosti bych spíš řekl, že problémy s FF/BF jsou reálné. Vysokou přesnost AF vyřeší až mirrorless, viz např. A9.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 8. 2017 11:41

Reálné, ale nikoli všudypřítomné. Když si zrekapituluju svou minulost s DSLR.
Nikon D70 - 0 problémů na středový bod, jen krajní byly nekonzistentní v horším světle, Nikkory 18-70, 50/1,8D, 80-200/2,8 dvouprstenec, 105VR micro, Tokina 100/2,8 macro, sigma 10-20.
Nikon D80 - trochu komplexnější problematika, ale celkově velice konzistentní výsledky, bez frustrace. Středový bod krása, krajní body byly daleko lepší než na D70, ale přesné byly se světelnými objektivy až po zaclonění na cca f/2,2 (50/1,8D, 85/1,8D), s ostatními skly jako Nikkor 17-55/2,8, 105VR micro zcela bez problémů. Nadruhou stranu přibyly trable s 80-200/2,8 na dlouhém konci, do cca 160mm ohniska ale ostřil bezvadně a na všechny vzdálenosti.
D7000 - ten je známý svým specifickým AF s velkými AF body, které se rády chytají kontrastu za objektem. Používal jsem ho proto téměř výhradně v režimu AF-C 3dAF collor tracking ještě s nějakými podnastaveními nalezenými v diskusi na dpreview. Pak to bylo celkem cajk, se 17-55/2,8 úplně bez problémů. Na blízko na velké objekty také. Na větší vzdálenost a malý objekt - menší než AF body - to ale bylo hodně o pozornosti a správném umístění AF bodu, jinak se to prostě zase chytilo za nebo na jiný mnou nezamýšlený kontrast.
D750 - jak bylo řečeno 0. O víkendu jsem například fotil děcka na zahradě s 85/1,8G na f/1,8 a všechny AF body kvůli kompozici. 0 špatně zaostřených z asi 100ky, všechno přesně na oko.
Zkrátka a jednoduše AF systémy zrají. Když si vzpomenu na Olympus E-PL3 s contrast detect systémem, ten si ostřil, kam chtěl, i na blízko zepředu klidně zaostřil člověku na uši. E-M10 nebo Fuji X-T10 taky umí minout, když je nízký kontrast, nebo se objekt hýbe a elektronika to nestíhá zpracovat. U DSLR je to dost podobný. Nelze soudit dnešní DSLR podle modelů z roku 2010.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 28. 8. 2017 12:18

Mluvím i o D750 :) Příklad 85/1.8G, pravý krajní bod má backfocus oproti středu. Střed mám taky na +9 asi. Zkoušel jsem 2 kusy 85 na 2 tělech D750 se stejným výsledkem. Těla seřízená. Strávil jsem dokonce několik hodin v Nikon servisu s nastavováním těl a objektivů s technikem. U 28/1.8 je backfocus na stranách taky zřejmý, to viděl i on, ale prý to zatím nikdo takhle neřešil :) Fázový modul je zkrátka ze svého principu náchylný na tyhle nesrovnalosti a ještě jsou tam vždy nějaké tolerance výrobce. Navíc jak pořád tvrdím, u fázového AF mimo čip jsou tyhle problémy dost často i na straně objektivů, takže je to celé nakonec docela alchymie. Těchle dotazů a stížností na tohle jsou ostatně na netu tisíce. Nebudeme si nalhávat, že ostření na čipu není přesnější a spolehlivější. Až to budete mít i v CaNikonu, tak to všichni budete najednou chválit :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 8. 2017 12:50

Njn, mám teď D750 a Fuji X-T10 a vůbec neřeším rozdíly v AF, nepozoruju rozdíl v přesnosti zaostření ani nic podobného. Možná mám štěstí na kus D750 a skla, ale za ty skoro 2 roky nemůžu říct proti ani ň. Nemám vůbec potřebu chválit přesnost X-T10, která je samozřejmě perfektní, protože na svý D750ce to mám úplně stejný + ostří přesně v horších podmínkách a nehádá se se mnou, na který obličej zaostřit. Možnost problémů u DSLR kvůli principiálním rozdílům ale nepopírám, třeba se mi zase připomenou s nákupem nového objektivu.
Jen bych podotknul, že moderní mirrorrless mají phase-detect na snímači a v některých režimech (např kontinuální snímání s vysokým fps) není upřesněný contrast detectem. Např E-M1 II za těchto podmínek už neostří tak spolehlivě a má výrazně vyšší odpad než podobná DSLR jako D500 - zdroj review E-M1 II od Thoma Hogana, které vyšlo minulý týden.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lemming 28. 8. 2017 14:44

hoax píše:Až to budete mít i v CaNikonu, tak to všichni budete najednou chválit :)


Ano, protože současné ostření kontrastem na čipu při LV není nic moc. Pokud Nikon udělá fázové ostření na čipu a-la Cannon a bude fungovat i ten focus peaking co teď uvedli s D850, tak nebudu mít už vůbec žádný důvod pošilhávat po bezzrcátkách :)
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 28. 8. 2017 14:53

Já měl jeden kus Tamronu. koupil jsme ho a nějak si neuvědomil, že to mám na FF/BF při nákupu otestovat. Doma jsem zjistil, že to má šílený FF. Šlo to i s tělem do servisu, kde to podle nich seřídili a napsali, že by chtělo zkalibrovat AF ve foťáku v Nikonu (Otázka proč, když origo objektivy šlapou bez problému). No ale co bylo hlavní po seřízení to byl ještě větší FF.

A při telefonování se servisákem - byl to nějaký cizinec a mluvil lámanou češtinou z něj vylezlo, že to seřizoval na displej. Proto jsem se na začátku ptal jak to je s displejem X hledáček. Tak jsem mu řekl, že přece fotím přes hledáček a on ať mu to teda pošlu, že to předělá.

K tomu už nedošlo, protože jsem v prodejně vzal jiný kus, který přesně ostří na 50 mm, ale až doma jsem zjistil, že zbytek stojí za prd. No ale vzhledme k tomu, že stejně chci nové tělo, tak počkám až to bude, vyzkouším a pokud to nepůjde naladit, tak to pošlu teprve znovu na servis Tamron.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 29. 8. 2017 18:27

papun píše:Tamron 17-50 2,8 (nestabilizovaný) a mám problém s ostřením ..na ohnisko 50mm to je super, ale všechno ostatní je FF a čím menší ohnisko tím o malinko větší.
Ono to nemusí byť len ten jeden problém: je aj možné, že to, čo je zaostrené na vzdialenosť 3 metre, už na 10 metrov ostré nemusí byť (s tým istým ohniskom) => takto to mal brácho so Sigmou 50/1.4

ForeignerOnEarth píše:Mám dost objektivů a opravdu nemám žádné problémy s FF/BF. Naučil jsem se jak je nemít.
Čo pre to robíš? Namáčkneš a urobíš polkrok dozadu? ^^
Aj môj bácho mal problémy s tým Tamronom na 60D.
(len teraz neviem či aj on to tak robieval, alebo som len túto fintu niekde čítal, keď som sa mu s tým snažil pomôcť)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smikoto 30. 8. 2017 07:30

Ganec píše: Namáčkneš a urobíš polkrok dozadu? ^^


Dobře ty.
smikoto
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků