Mechanická/elektr. závěrka x rolling shutter efekt

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 20. 6. 2017 07:38

Obrázek
Obrázek
Můj fotografický apatrát Panasonic FZ1000 může fotit jak s klasickou centrální mechanickou závěrkou, tak s ryze elektronickou. Dokázal by mi někdo vysvětlit, na jakém principu dokáže mechanická z. eliminovat RS efekt? :hm Obě fotografie byly foceny na čas 1/4000 během prudkého švenku. Rozdíl je více než patrný. A tedy nechápu už vůbec to, jak vůbec mohlo dojít ke zborcení kolmé hrany během pouhé čtvrtiny milisekundy během niž probíhal osvit.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod msp_x 20. 6. 2017 08:21

Pointa je, ze u elektronicke zaverky se sice cast cipu osvetli 1/4ms, ale vycist cely cip trva klidne nekolik desitek ms. Centralni uzaverka je mnohem rychlejsi, nez rychlost vycitani celeho cipu u elektronicke zaverky.
ukazky viz napr. http://m43photo.blogspot.nl/2014/02/shutter-readout-speed.html
msp_x
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 21. 6. 2017 04:32

No ale jak je možný, že při tý mechanický závěrce se dosáhne kompletního snímku namísto jen úzkýho pruhu (a zbytek černo). Tj., že se za tu 1/4000, co dopadá světlo na snímač skrz oteřenou centrální závěrku, stihne vyčíst celý obrázek.

Obrázek
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 21. 6. 2017 08:11

https://www.dpreview.com/articles/58166 ... ed-to-know

Ti uživatelé větších snímačů dneska fakt nic neví ... :roll:
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 6. 2017 09:58

Ne každá mechanická závěrka dokáže eliminovat RS efekt. Štěrbinová, na rozdíl od centrální, to přece také neumí.
Pokud je v přístroji použitá centrální, v případě pohybu dojde k rozmazání obrazu v celé ploše. Zkrácením jejího času elektronickou, (postupným vyčítáním dat) dojde k RS také. Tam ta čtyřtisícina nepomůže. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 21. 6. 2017 16:59

fricoolinek2 píše:
Obrázek


Bohužel, pořád nechápu. Konktrétně to, japato nezpůsobí ta mechanická závěrka to, co je na obrázku.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 6. 2017 19:17

Bohužel neznám ten FZ1000. Ale zamysli se sám, otevření centrální závěrky (na jakýkoliv čas) způsobí osvit celého čipu. Vyčítání řádků začne až po jejím uzavření. Elektronická závěrka je, že to vyčítání řádků proběhne do plně otevřené závěrky a může skončit dřív, tedy v kratší době, než "umí" ta závěrka mechanická.
To na obrázku připomíná jev, který způsobují blikající zářivky (LED ?).

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 6. 2017 19:17

Laicky řečeno:

U mechanické závěrky senzor detekuje světlo mezi dvěma zatměními. Ty zatmění obstarává závěrka. To detekované světlo senzor přemění na číslo a pošle dál.0, asi někam do mezipaměti a pak to procesor zpracuje. Rozdíl časů čtení mezi horním a dolním řádkem senzoru je hodně malý, cca něco jako 1/160-250 sec.

U elektronické závěrky musí senzor zajistit vynulování signálu a taky dodat informaci, že se má přestat číst a má se to poslat dál. A tahle organizační práce okolo způsobuje, že se senzor čte delší dobu. Sice každá buňka se čte po tebou definovanou dobu, ale buňky v řádcích níže jsou čteny vždy o trochu později. Rozdíl mezi časem čtení horního a dolního řádku je cca 1/20-30 sec. Olympus em1 mark II má prý 1/60 sec, nová Sony A9 asi taky, ale ostatní foťáky jsou pomalejší.

No a tak se ty svislé linie při horizontálním pohybu kácí :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 6. 2017 19:24

Tak to jsem na rozpacích. Před deseti lety uměla moje Minolta A1, která měla elektronickou závěru (pro rychlé časy) a uměla šestnácti tisícinu. :-) Kácení svislic bylo běžné, ostatně podobně, jako je tomu na každé zrcadlovce.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 6. 2017 20:05

Fakt dobře je to popsáno v tom odkazu, jak dal Mikecz.

U štěrbinové i u elektronické závěrky, pro krátké časy, probíhá expozice senzoru shora dolů.

U mechanické závěrky prolétne přes senzor osvětlený proužek. Ta rychlost průletu je dána mechanikou závěrky (např. 1/250 sec). Doba osvitu je (pro krátké časy) dána výškou té štěrbiny.

U elektronické závěrky elektronika vyčítá senzor po řádcích, také shora dolů, ne všechny řádky najednou. Má s tím víc práce, protože kromě prostého čtení musí i nulovat a dávat povel k ukončení čtení. Takže to celé trvá např 1/30 sec.

Jo a u mechanické závěrky souvisí ta rychlost pohybu se synchronizačním časem blesku. Tehdy totiž dochází k tomu, že závěrka přechází do "štěrbinového" módu.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 22. 6. 2017 17:37

Puntík píše:Tak to jsem na rozpacích. Před deseti lety uměla moje Minolta A1, která měla elektronickou závěru (pro rychlé časy) a uměla šestnácti tisícinu. :-) Kácení svislic bylo běžné, ostatně podobně, jako je tomu na každé zrcadlovce.

Zdravím



No, A1 měla CCD a tam by se nic kácet nemělo...

-- 22. 6. 2017 18:40 --

Takže dá se říct, že mechanická závěrka eliminuje jakýsi "přebytečný světelný bordel"?
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 22. 6. 2017 19:32

Ach jo... Nevím jestli bys ten foťák s velkým snímačem neměl vrátit.

Mechanická závěrka závěrka letí přes zapnutý čip, takže přelet té závěrky trvá 1/250 ale to, že je to jenom škvíra znamená, že každá část snímače je osvětlena třeba na 1/4000. U elektronické závěrky se snímač vyčítá jen po dobu expozice, protože závěrka je pořád otevřená. Jenomže technologicky nejde vyčíst celý snímač zaráz, takže se to dělá po řádcích a trvá to nezanedbatelnou dobu, něco jako 1/30.

Takže rozdíl v pořízení obrazu u mech závěrky je cca 1/250 a u elektronické 1/30. Tak proto.
Mikeczcz
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků