4k video, má smysl?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Zdendaond 15. 6. 2017 11:43

Ahoj, má v současný době nějaký využití 4k video?? Nebo je to zbytečný?
Zdendaond
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pike01 15. 6. 2017 12:44

To je zase dotaz :-)

Pro někoho má, pro někoho nemá.

Rozhodně nabízí větší a lepší možnosti postprocesu než fullHD. Na druhou stranu práce s ním je výrazně náročnější na workflow/HW/data/čas.
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standavfr 15. 6. 2017 13:03

Hlavně musíš mít kvalitní zobrazovač a to levné 4k televize opravdu nejsou.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 15. 6. 2017 13:21

Přesně jak píše pike01, Jinak rozhodnutí je na každém jedinci.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 15. 6. 2017 15:11

Jak mi kdosi odpověděl v jiném vlákně - jestli nevíš, jestli to potřebuješ, tak to nepotřebuješ.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PavlinaH 15. 6. 2017 16:47

Na tohle se nedá stručně odpovědět. Je potřeba si o tom něco nastudovat. Pro začátek se podívej tady na tohle:

https://avmania.e15.cz/kdy-se-vyplati-k ... rozlisenim
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 15. 6. 2017 19:40

Kolik znas lidi co ma 4k? Podle meho ma 4k jeste par let cas
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 6. 2017 22:35

4K zobrazovace (TV, monitor, mobil) jsou dnes jiz standard, zcela bez nadsazky, takze nevidim duvod, proc byt zpatecnicky a spokojit se s full HD. Videi na youtube ve 4K je cim dal vic a byt mam k dispozici "pouze" 1440p monitor, tak to vyssi, nez 1080p rozliseni, je hodne znat a na kvalitne natocene zabery z prirody ci sportu je radost pohledet.
Co me vadi je fakt, ze je malo zaznamovych zarizeni, natacejicich ve 4K pri 60fps. Nerikejte mi, ze ten vykon na to neni. Je to jen dalsi tahani prachu z lidi. Proc naservirovat to "nej" hned, kdyz to lze rozkouskovat postupne do nekolika, casove odstupnovanych, zarizeni, ze? :/
Jinak ted jsem strihal a poruznu editoval jedno 4K video z G80 a na i7 se 64GB DDR4 se to da v pohode (v Premiere Elements). Video ma asi tri a pul minuty a ukladalo se cca 5 minut. Neprijemny je, ze i pri pouhych 30Mbit/s ma 2GB :-! Takze jsem z toho nakonec udelal moc hezky prokresleny 1080p :D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PavlinaH 16. 6. 2017 08:03

A je k tomu ještě potřeba doplnit, že se jedná o investici v řádu desítkách tísíc. 4 K monitor - pokud vezmu ty nejlevnější od 24 palců cca 10 tis,4 K televize se solidní uhlopříčkou, aby to stálo za to cca min. 15 tis, výkonný počítač s pořádnou grafickou kartou alespoň 6GB, což je minimum min. 35 tis. jinak u úprav videií strávíš věčnost, a samozřejmě pro natáčení ideálně 60 fps/s, např. Panasonic GH5 stojí 50 tisíc, a k tomu další externí disky, protože 4 K video je velmi obsáhlé a rozhodně ti nebude stačit jej ukládat pouze do PC. Ale abych úplně neodradila, 4 K video je vážně lahůdka.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zdendaond 16. 6. 2017 09:40

Já se právě rozhoduju mezi akčníma kamerama, jedna má 4k při 30fps, což mi přijde i celkem koukatelný, ale zase je za 6k, druhá tak ta je za 3,5k a umí "jen" fullHD. Tak si řikám, jestli to 4kčko má smysl, vlastně když se udělá výstřižek ze 4k, tak je to jakoby fullHD výstřižek ne?
Zdendaond
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pike01 16. 6. 2017 10:37

Tak v tom případě platí, co zaznělo výše - pokud nevíš, jestli to potřebuješ, tak to nepotřebuješ. Protože pokud se ti 6000 za kameru zdá moc, tak nevím, jak budeš řešit HW pro 4k workflow, který tě přijde na x více.
A pokud tím hodláš točit video typu "rodinná dovolená", tak to fakt nepotřebuješ.
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 16. 6. 2017 10:39

Zdendaond, má smysl jít do té dražší, pokud budeš mít možnost to porovnat, tak uvidíš, že 4K po renderu do full HD bude mít lepší detaily a kresbu, než video zlevnější natočené do FHD. Obvykle to tak je, zvlášť u pidičipů.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zdendaond 16. 6. 2017 10:52

jako právě chci, aby z toho ty záběry nějak vypadali, chci to i třeba na potápění nebo na kolo/motorku. Můžete kdyžtak na ní pls kouknout, je to tahle

https://www.alza.cz/lamax-x10-taurus-d4 ... toChange=1
Zdendaond
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chel 16. 6. 2017 11:33

pak 4k nepotrebujes .. a dodam ze spousta lidi chce video ale pak prijde cas to sestrihat a tady se to cele zlomi. Je fajn tocit ale sestrihat je to porod. Ja to vim strihal jsem stovky hodin a neni to zadny med.

-- 16. 6. 2017 12:52 --

kldine si udelaj test jestli te to bude bavit strihat natoc mobilem nejake videa a sestrihej je a uvidis co ti ten zazitek da :D
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 6. 2017 12:35

30fps na sport nebrat, imho. Jestli chces akcni kameru co toci 4K, tak Xiaomi Yi 4K+. Jako jedina zatim umi 60fps.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků