Ostrost v celém rozsahu

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 28. 4. 2017 21:19

Ahoj,
Nedávno na jedné akci jsem potřeboval vyfotit fotku ostrou v celém rozsahu (už od 1 metru po cca 5 metrů).
Nemohl jsem popojít dál od foceného objektu a abych zvětšil hloubku ostrosti, tak jsem začal zatahovat clonu. Protože byl večer, měl jsem k dispozici pouze umělé osvětlení, nebo přímý blesk, který vydával velmi tvrdé (hnusné) světlo. Zbývalo mi už jenom prodloužit čas (neměl jsem stativ), nebo zvednout brutálně iso.
Tím pádem se mi fotka nepovedla.

Začal jsem nad tím potom přemýšlet a chtěl jsem zkusit na foťáku dosáhnout stejné hloubky ostrosti jako má např. mobil.

V mobilu je snímač 1/3" s optikou 4.15mm, f2.2
http://dofsimulator.net/en/?x=EAqAs2C7gAAIJEwkAAADgAA

Ekvivalent pro APS-C je 19mm, f10
http://dofsimulator.net/en/?x=EDFDSWC7gAAIJEwkAAADgAA

A pro Full-Frame je 30mm, f16
http://dofsimulator.net/en/?x=EEqFAQC7gAAIJEwkAAADgAA

Zkusil jsem vyfotit dvě (zoufalé) fotky pro porovnání:

1. Mobil: 1/3" 8MP 4.15mm f2.2 1/17s iso400
Obrázek

2. Foťák: APS-C 24MP 20mm f10 1/15 iso6400
Obrázek

Když porovnám kvalitu obou fotek při stejném poměru velikosti, vypadají téměř stejně.
Přítelkyně dokonce řekla, že se jí zdá fotka z mobilu lepší. Prý je tam víc detailů.
Obrázek

Toto mě docela dostalo, protože jsem si uvědomil, že vysoká clona úplně zdegradovala výhodu velkého snímače.

Pak jsem hledal na internetu nějaké informace, abych se ujistil, že nejsem úplně mimo a nejlépe se o tom mluví v tomhle videu.
https://youtu.be/f5zN6NVx-hY
cca na čase 5:55 porovnávají snímač mikro 4/3" vs Full Frame při zachování ekvivalentního ohniska a clony.
Malý snímač použije iso pouze 200, kdežto full frame použije iso 800, a proto malý snímač vyhrává v kvalitě pořízeného snímku.
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 28. 4. 2017 21:54

A úplně nejhorší kvalitu má SF.
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 28. 4. 2017 22:32

hezka to teorie .... a ted sup fotit.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 28. 4. 2017 23:08

Zeratulcz, Chel má recht, než fotit blbosti doma, tak je lepší nabírat zkušenosti venku. Jinak mFT oproti FF nevyhraje na plné čáře, to je prostě zbožné přání, která praxe dost jasně ukáže. To ti píšu jako člověk, který mFT využívá nejvíce.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 28. 4. 2017 23:54

Hoši, ptá se na cosi, tak spíš bych odpověděl něco v tomto smyslu, že Nyquistův problém (vztažený i k CoC) nastává u malých čipů dříve než u velkých. Tedy že v případě velkých čipů dovoluje bez ztráty kytičky použít vyšší clonová čísla a rozdíl by určitě poznal po pečlivém zpracování a na větších zvětšeninách. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 28. 4. 2017 23:56

Až na to, že se na nic neptá.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 29. 4. 2017 03:59

Pochvala za čisté ponožky :tleskani
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 29. 4. 2017 13:34

Díky :)

No zajímá mě to z toho důvodu, protože se chystám přejít na FF.
A nyní jsem překvapený, že můžou nastat i situace (ale asi jenom tato), kdy je fotka z malého snímače kvalitnější, než z velkého?

Vždy jsem si myslel, že s větším snímačem, za každé situace, budu mít výrazně kvalitnější výstup, než ostatní s mobilama, nebo kompaktama.
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 29. 4. 2017 13:46

Myslel sis to dobře, jen v dobrých podmínkách a pro běžné užití jsou fotky z kompaktů/mobilů přijatelné. I když.... kolikrát se divím, co všechno je pro některé lidi přijatelné. Na druhou stranu chápu, že nejen cena několika desítek tisíc je pro spoustu lidí zbytečným vydáním. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 29. 4. 2017 14:26

Zeratulcz: A víš ty vůbec proč ten FF chceš, když tě překvapují takové základní věci ? :)
A tvoje úvaha není úplně správná, m43 snímač je horší zhruba o 2 EV, takže kvalita bude při ISO 200 vs 800 +- stejná.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 29. 4. 2017 14:27

Zeratulcz píše:Vždy jsem si myslel, že s větším snímačem, za každé situace, budu mít výrazně kvalitnější výstup, než ostatní s mobilama, nebo kompaktama.

Fotil jsi uz nekdy? Podle toho co pises o tom nemas poneti. Ale staci si odpovedet na otazku. Proc vetsina profi fotografu pouziva ff nebo vetsi snimace? Ale to si odpovis az tehdy kdy zacnes doopravdy fotit a mit i vysledky ktere jsou koukatelne.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zeratulcz 29. 4. 2017 16:04

No nic, omlouvám se, že jsem se zeptal hoši. Je vidět že vás to docela rozrušilo.
Zeratulcz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AwwA 29. 4. 2017 16:22

Jen jestli neni lepsi koupit neco s mensim senzorem(APS-C) a zjistit jak to vlastne je-objektivy, blesk, stativ, jak upravovat v pc atd.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 29. 4. 2017 17:03

Co jsem se tak díval, tak třeba mezi APS-C a FF je rozdíl cca 1 EV. Čili s 70-200 F2.8 na APS-C by člověk měl udělat snímek podobné kvality (co do zrna - pokud třeba fotí na stadionu pod umělym světlem a musí prát vyšší ISO) jako na FF s 300 F4 ...asi
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 29. 4. 2017 17:21

Že skočíte každýmu hejtrovi na lep ;)
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků