Absence blesku - největší bolest při focení mobilem?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Největší bolest (i high-end) fotomobilu v roli nástroje pro "běžné rodinné focení"
Absence blesku 1 %  5%  [ 1 ]
Absence optického zoomu 10 %  55%  [ 10 ]
Horší ergonomie (absence tlačítek či hledáčku) 7 %  38%  [ 7 ]
Celkem hlasů : 18

Odeslat příspěvekod rammstein 28. 4. 2017 15:08

Když si vypůjčím nějaké příklady z netu. Většina fotek s bleskem napřímo je totálně nepoužitelná a vypadá zhruba jako toto:
Obrázek

Takže blesk většinou spíš uškodí, než aby pomohl jako při jeho správném použití:
Obrázek

Samozřejmě je to většině lidí jedno a vůbec nevidí rozdíl. Nedávno mi známá ukazovala "fotky z dovolené na Džerbě", kde byly s dcerou a ani na jedné fotce nebylo chudák dítě celé. Vždycky mu chyběly nohy minimálně od kotníků, někdy i od půlky holení. Zbytek byly naopak fotky, kde hlavní motiv (dcerka) zabíral zhruba 1 procento fotky a zbytek bylo moře, v polovině horizont a přepálené nebe. A jí vůbec nic na těch fotkách nepřišlo zvláštní, hned to naprala na facebook, kde jí kamarádky pogratulovaly k pěkným fotečkám a bylo.
Za mě tedy xenonový blesk u telefonu zbytečnost, která by neměla žádný užitek a mně by ještě chyběla LED, kterou používám celkem často jako svítilnu.
rammstein
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 29. 4. 2017 05:29

Že by hypotetický smartphone s xenon bleskem neměl LEDku je nesmyslná fabulace. A) Je drahá? Není. B) Má značné nároky na prostor? Nemá. C) Je využitelná i mimo FOTO/VIDEO? Ano, díky ní člověk nemusí nosit v kapse baterku. Posvítí si na JŘ, posvítí si na temný ulici, atp.

Takže PROČ by neměl mít mobil blesk i LEDku?

Prohlížel jsem si nyní naše ranné digifotky z let 2002-03, nafocené Canonem A20 - v té době kompakt střední třídy s 2Mpx, 3x opt. zoomem, pouze s jedním ISO (odpovídalo 100), bez plné manulální kontroly (to bylo až v nástupcích - A40, A60, A70...). Fotila se taková ta klasika - výlety, dovolené, oslavy, Vánoce. Podobně jako roky předtím na film, jen díky nulovým nákladům na fotku ve větším množství, samozřejmě.

Fotky ve špatných světelných podmínkách jsou s bleskem plně koukatelné. Nejsou dokonale, rovnoměrně nasvícené ale jsou ostré a až na vyjímky nepřepálené. Krásně z nich člověk vidí, jak vypadal před 15 lety i si může vzpomenout na tváře těch, kteří nás již bohužel navždy opustili. A ono je to možná nejdůležitější. Důležitější, než jestli je zeď místnosti tmamvší nebo světlejší.

Ano, některé fotky jsou z místností, jejichž osvícení mi dnes dovoluje fotit i bez blesku, ale pořád to chce ten zmiňovaný cit (+ velký snímač!).

Některé fotky jsou ovšem z místností, kde naopak by byl člověk bez xenonu v pr...deli. A jsou to často fotky z různých srazů, oslav atp. z restaurací, což jsou dnes, troufám si říct, místa/příležitosti přímo typická pro focení mobilem.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 29. 4. 2017 06:07

Na dokumentační fotky stačí i ta ledka, co už na mobilu je. Tohle jen vymejšlení chujovin...(osobně mám na mobilu blesk vypnutej a používám ho jen jako svítilnu).
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 29. 4. 2017 23:57

LEDka je slabá, vyžaduje svůj (expoziční) čas okolo 1/30s, načež se pochopitelně přihlásí "o slovo" i umělé žárovkové (nebo spíš "žárovkové") světlo a začnou se nechutně tlouct světelné zdroje dvou rozdílných teplot.

...a bude to horší než z 10 let starého kompaktu o 5-8 Mpix... ...jak už jsem psal...
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 30. 4. 2017 07:35

Tak psát si můžeš co chceš. Na věci to nic nemění.
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 30. 4. 2017 08:44

Ja si myslim, ze najvacsou slabinou dnesnych mobilov, je absencia xenonoveho blesku.
Je to takto spravne? :-Do
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 30. 4. 2017 10:22

To chtěl číst celou dobu, Roman to rozštípl :)
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metatron 30. 4. 2017 12:10

RS: suhlasim ! Xenon do kazdeho mobilu ! :-D
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 30. 4. 2017 12:21

Jdu na svoji sedmičku naroubovat výbojku, jedna mi zbyla, když jsem teď nechal repasovat světlomety...
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 1. 5. 2017 03:05

Pánové, vy se na to prostě nejste schopni se dívat jinou optikou, než tou vaší. To pak asi fakt tento dialog nemá cenu.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 1. 5. 2017 05:55

Ono je to spíš přesně naopak. :)
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 1. 5. 2017 19:08

Co je přesně naopak?
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 2. 5. 2017 00:50

Ty se na to nejsi schopný dívat jinou optikou. Přesně víš co potřebují ostatní a ignoruješ jejich volbu. Kolik lidí za tebou chodí a stěžují si, že fotky s bleskem už nejsou co bývaly?
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sesty 2. 5. 2017 14:02

fricoolinek2 píše:Pánové, vy se na to prostě nejste schopni se dívat jinou optikou, než tou vaší. To pak asi fakt tento dialog nemá cenu.


Tak když jsi zatím jedinej na světě komu chybí u mobilu xenonový blesk, tak se nediv.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 2. 5. 2017 15:38

Možná by stačilo výrobce přesvědčit o tom, že by na mobil mohli
nainstalovat sáňky na blesk a fricoolinek by měl vystaráno. Šup do
sáněk externí blesk a bude posekáno. No ale už čtu, kdo se má s
externím bleskem tahat, že jo, a co když ho zapomenu doma, nebo
zapomenu nabít baterku v blesku? Safra, to jsou trable jako bejk,
co s tím ?.......
Alešak
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků