Absence blesku - největší bolest při focení mobilem?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Největší bolest (i high-end) fotomobilu v roli nástroje pro "běžné rodinné focení"
Absence blesku 1 %  5%  [ 1 ]
Absence optického zoomu 10 %  55%  [ 10 ]
Horší ergonomie (absence tlačítek či hledáčku) 7 %  38%  [ 7 ]
Celkem hlasů : 18

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 14. 4. 2017 00:36

Co myslíte, je xenonový blesk tou věcí, co na mobilu nejvíce chybí? Osobně si myslím, že % fotek, při nichž by blesk přišel vhod, je při focení mobilem značně vysoké. V zásadě se můžem bavit o skoro všech fotkách z místnosti. A těch je asi u "řadového uživatele" dost a dost. Dochází k pak situaci, kdy z roku 2007 bude mít ostrou, bleskem slušně nasvícenou fotku o zcela dostatečném rozlišení 5-7 Mpx, kdežto v roce 2017 bude mít sice foto o 12-20 Mpx, zato ale zrnité, neostré a s nekompatibilním osvícením ze studné LED diody z mobilu vs. světla z teplé žárovky/úsporky. Oproti tomu xenonový blesk měl tu sílu to všechno přebit, pochopitelně čim kratší synchornizační čas, tím lépe - obvykle 1/60s, která stačila, protože při focení s bleskem obvykle autorežim nastavoval ISO 100 a při expoziční hodnotě ISO 100 F2.8 1/60s je scéna v místnosti obvykle příliš tmavá na to, aby se "prala" s bleskem.

No ale jak do toho mobilu ten xenon dostat? Výhoda dobrých fotomobilů je dobrá světelnost okolo F 2.0, což umožňuje dosazení skutečně miniaturní výbojky se směrným číslem 6-8. I ta šestka by při ISO 200 "dala" dosah 3m a při ISO 250 4m, 320 5m, 400 6m... (pokud to dobře počítám). samozřejmě - pořád ta výbojka musí být v kovové "vaně", která má svoje nároky na prostor. Nepomohlo by ale otočení vany o 90° a tedy záblesk by šel odrazem o zrcadlivou plochu?

I tak by pochopitelně nějaký hrbol na zadní straně mobilu vznikl. Ale nenašlo by se dost uživatelů, co by ho rádo za dobré fotky překouslo?
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tajnik 14. 4. 2017 10:34

Ne.
tajnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 14. 4. 2017 22:27

Na druhou stranu je v tomto případě celkem paradoxní, když uvážím, že by kompaktní foťák (digitální, předtím ale i filmový) neměl na trhu sebemenší šanci, pokud by nebyl vybaven bleskem. :hm To je celkem zajímavej posun, kterej si málokdo uvědomí.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Žvel 14. 4. 2017 23:14

Co treba vykon dnesnich snimacu a svetelnost obektivu?
Žvel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 15. 4. 2017 07:22

Já blesk nepoužívám nikdy. Ani v místnosti, ani venku na slunci, na prosvětlení stínu. K vůli mě by je do
foťáku vůbec nemuseli dávat. Pro ty co je potřebují, jsou na nich sáňky pro externí blesky...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 15. 4. 2017 10:25

Blesk napřímo je fakt největší nouzovka, tak na ofocování cedule s otvírací dobou nebo dokumentů...
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 15. 4. 2017 15:31

Žvel píše:Co treba vykon dnesnich snimacu a svetelnost obektivu?


Pořád to neni ono. To spíš, jak už jsem psal, by vysoká světelnost mohla dát prostor skutečně malým xenon bleskům.

Alešak píše:Já blesk nepoužívám nikdy. Ani v místnosti, ani venku na slunci, na prosvětlení stínu. K vůli mě by je do
foťáku vůbec nemuseli dávat. Pro ty co je potřebují, jsou na nich sáňky pro externí blesky...


Blesk napřímo je fakt největší nouzovka, tak na ofocování cedule s otvírací dobou nebo dokumentů...


Jenže tady jde o "optiku pohledu" rodinného cvakače a ne pokročilého fotografa.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alešak 15. 4. 2017 16:55

No, mi je celkem jedno jakou "optikou hledí" na používání blesků rodinní cvakači a nebo i výrobci
všelikých cvakadel. Ten kdo se focením zabývá vážně, tak pracuje buď s přirozeným denním světlem,
externími mobilními světly, nebo externími blesky. Miliardě lidiček po celém světě, kteří den co den,
umístí na SS tři miliardy zbytečných cvaků, je určitě jedno, zda mají na svém mobilu, nějaký záblesk,
či leddiodu. A tak to neřeš a nepátrej po tom, raději foť... :D
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 15. 4. 2017 18:32

Pro mě je největší bolestí všech fotomobilů (i těch TOP) absence nějaké krytky foťáku! Jsem asi puntičkář, ale nerad fotím s upatlanou optikou a její neustálé čištění je otrávené a přitom by stačila nějaká posuvná krytka, jakou kdysi mívali třeba mobily Sony Ericsson.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 16. 4. 2017 22:52

Za sebe už určitě xenonový blesk ne. Měl jsem v Nokii N8 a proti dnešním fotomobilům se světelností f/1,7 stejně noční fotky horší a ta absence používání mobilu jako baterky mi tak moc chyběla a určitě LEDky na posvícení ve tmě využiju více jak xenonový blesk.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 16. 4. 2017 22:55

Ehm a to jako nemůžou mít mobily oboje...?
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 17. 4. 2017 00:20

Určitě můžou mít oboje a pak taky optický zoom, velkej a stabilizovanej snímač, f/1 optiku a potom to a tamto. Nebavím se hypoteticky a teoreticky co by mohl mít. Napsal jsem že měl blesk a neměl LEDku. Pochybuju, že pokud nějaký výrobce blesk osadí, že dá i LED, třeba pro video. Prostě vše se tam nacpat nemůže.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 17. 4. 2017 04:23

Já bych chtěl do mobilu i kávovar a striptérku.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 17. 4. 2017 06:57

No a já si koupím mobil na focení, až tam budu moci dát kinofilm a bude mít pentaprizm hledáček...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 18. 4. 2017 02:42

Luckyghost píše:Určitě můžou mít oboje a pak taky optický zoom, velkej a stabilizovanej snímač, f/1 optiku a potom to a tamto. Nebavím se hypoteticky a teoreticky co by mohl mít. Napsal jsem že měl blesk a neměl LEDku. Pochybuju, že pokud nějaký výrobce blesk osadí, že dá i LED, třeba pro video. Prostě vše se tam nacpat nemůže.


To je tak neskutečně hloupá demagogie. :-!
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků