Absence blesku - největší bolest při focení mobilem?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Největší bolest (i high-end) fotomobilu v roli nástroje pro "běžné rodinné focení"
Absence blesku 1 %  5%  [ 1 ]
Absence optického zoomu 10 %  55%  [ 10 ]
Horší ergonomie (absence tlačítek či hledáčku) 7 %  38%  [ 7 ]
Celkem hlasů : 18

Odeslat příspěvekod standavfr 21. 4. 2017 06:14

Není lepší se s tím smířit a neřešit cobykdybyproč?Stejně to nikam nepovede.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 21. 4. 2017 08:00

fricoolinek2 píše:A i kdyby ne a hypotetický smartphone s bleskem by to dal třeba na 1/60s F2.2 ISO 100, tak co, no? Byla by tam tmavší voda v bazénu? No, bóže. Ale ty xichty by tam byly úplně v poho, a to je zásadní, protože tato fotka má dokumentovat jejich přítomnost, resp. kompletnost Fed cup týmu. Bez blesku je to tmavé cosi, odhadem 1/30-1/15s a ISO cca 640-1000


Ne, ty ksichty by bylo přepálený a voda skoro černá (1/60s ISO 100 a 1/30s ISO 800 je rozdíl 4 EV!). Takže by na fotce nikdo nic nepoznal, protože by po zásluze putovala do koše.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 21. 4. 2017 18:30

Mike: a není na čase se ptát, proč mají telefony vůbec fotoaparát ?
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 21. 4. 2017 18:49

IMG_1446.JPG


Já nevím jak tvůj, ale můj foťák v mobilu si svoji existenci obhájí celkem v poho. A blesk napřímo do ksichtu je prostě špatně.

Pokud člověk chce používat blesk, tak to chce aspoň trochu variability a citu.
web-1-of-1.jpg
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 25. 4. 2017 01:48

Ale to je zase ukázka fotky od profíka/pokročilého amatéra.

Prostě BFU zamíří pod umělym interiérovym světlem o 20-100 luxech, blejskne, vyfotí. Pokud neselže AF, tak díky blesku ta fotka nějak vypadat bude. Bez blesku vypadat nebude.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 25. 4. 2017 03:25

Nebude vypadat ani s ani bez. A jak jsem psal předtím kolikrát jsi slyšel, hlavně vypni blesk atp. Já asi milionkrát. Lidi to používat nechtějí to je odpověď na tvůj problém.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 26. 4. 2017 07:13

Od nejlevnějších kompaktů až po vyšší třídu APS DSLR - všechno ten blesk má. A k čemu se asi tak dá vestavěný blesk použít, že?

Ale to je pořád o tom samym.

Absolutní nepochopení účelu tématu.

Do ankety jsem napsal Největší bolest (i high-end) fotomobilu v roli nástroje pro "běžné rodinné focení", věřím, že tím lze pochopit, že se ptám na to, co nejvíce chybí mobilům k tomu, aby nahradily 10 let starý rodinný kompakt, se kterým se mimo fotek pořízených v Chorvatsku na pláži během dovolenky fotilo především uvnitř.
Naposledy upravil fricoolinek2 dne 26. 4. 2017 07:31, celkově upraveno 1
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 26. 4. 2017 07:28

To téma je nesmyslné samo o sobě. Tvoje starosti bych chtěl fakt mít :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 26. 4. 2017 07:42

Tak já nevim, člověk se na nejednom místě dočítá, jak jsou už (levné) digitální fotokompakty mrtvé, protože jejich cílová skupina fotí na mobily. V tom případě mi přijde zcela legitimní otázka, zda mohou být jejich "plnohodtnou" náhradou. A pokud nemohou, tak co jim zejména chybí.

Upřímně mne celkem překvapilo, že tolik lidí zvolilo optický zoom. Když se ale na to člověk podívá z "historického hlediska" tak v "analogové éře" optický zoom kompakty buď neměly nebo měl velice malý rozsah (běžně bylo 35-60mm, tj. 1,7x zoom) a taky brutálně klesala světelnost až do doslova děsivých hodnot. Zkrátka ten optický zoom u nich nestál za řeč. A přesto byly důstojnými zaznamenavately rodinných vzpomínek.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 26. 4. 2017 07:46

11 ľudí - fantastická vzorka... :-) Asi by sa výsledky mali poslať do Applu, Samsungu, Sony, Huawei, LG, Xiaomi a podobne.
A na mobile mám blesk natvrdo vypnutý. Na kompakte som to mal presne tak isto.
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 26. 4. 2017 08:29

A ještě jednou do třetice. Lidi to používat nechtějí, nepoužívají ani LED blesk, tak proč by to měli výrobci vyrábět?
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 26. 4. 2017 08:31

fricoolinek2 píše:... se ptám na to, co nejvíce chybí mobilům k tomu, aby nahradily 10 let starý rodinný kompakt ...


Ne, ty se neptáš, ty chceš aby lidi řekli, že je to xenonový blesk a vztekáš se když ti lidi vysvětlují, proč to xenonový blesk není :D
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 27. 4. 2017 15:49

Lemming to vystihnul přesně. Stejně tak v hlasování byly položeny možnosti nesmyslně. Pro férové srovnání by tam měla týt i ta stabilizace, světelnost a velikost snímače. Takle většina lidí zvolila chybějící optický zoom naschvál, protože další možnost není, blesk je kravina a tak je zoom menší zlo (ergonomie je tam nějak navíc).
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 28. 4. 2017 05:50

Tak já ještě zopakuji - nejsem rozhodně nějaký bleskofil. Fotím na FZ1000, mašinku s účinou stabilizací a snímačem dost velkým na to, aby nemusel mít strach z ISA na hraně čtyřciferného čísla.

A právě proto je mi jasné, že pro focení bez blesku je třeba citu. 1) Umět vyhodnotit, zda je užití blesku vyhnutelné 2) Poprosit lidi, aby se nehýbali 3) V naprostém klidu stisknout spoušť a udělat pro sichr více než jednu fotku.

To prostě BFU neumí a blesk mu dlouhé roky zachraňoval pr..del. Prostě takové ty klasické "BFU momentky" při focení lidí nemusí BFUákovu vyjít ostře, pokud nebude cca 1/50 a kratší (samozřejmě - toto číslo berte VELICE orientačně). Buď se mu hýbne někdo, koho fotí nebo nebude při focení plně soustředěn (tj. nebude stát jako zmražený) a bude tam lehčí roztřesení ruky, které nemusí ani OIS zachránit. A pod umělym světlem ty časy prostě krátké nebudou ani s optikou F2.2, pokud se nešáhne k hodnotám ISO vskutku bláznivým pro (nejlépe) 1/2,3" snímač.

Musíte se dívat na to pohledem člověka, co ví o focení velké ho....

-- 28. 4. 2017 06:53 --

Luckyghost píše: Pro férové srovnání by tam měla týt i ta stabilizace, světelnost a velikost snímače.



Tím už ale (aspoň ty lepší) fotomobily vesměs disponují. Světelnost je dokonce lepší než u low-end kompaktů, snímač už má také velikost low-end kompaktu, i ten OIS se probíjí...
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 28. 4. 2017 06:33

fricoolinek2 píše:A právě proto je mi jasné, že pro focení bez blesku je třeba citu.


Pro focení s bleskem ještě víc.
lemming
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků