Světelnost a clona

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ondrasheq 18. 3. 2017 14:51

Ahoj,

přečetl jsem snad už dvacet různých pojednání a článků o světelnosti a cloně, ale pořád nerozumím dvěma věcem:
Jak to, že je světelnost zároveň nejmenší nastavitelnou clonou? Jak spolu tyto dvě věci vůbec souvisí? Předpokládal bych, že plná díra je plnou dírou na každém objektivu bez ohledu právě na světelnost.
Případně mi to jako laikovi působí jako by méně světelný objektiv byl ve výchozím stavu už zacloněný, což je ale nesmysl, ne?
Nebo je plná díra stále plnou dírou a minimální clona je jen výchozí informací o "ztrátovosti" světla objektivem?
A související otázka - to, zda má zoom objektiv konstantní světelnost v celém rozsahu je dáno pouze tím, že se jeho přední čočka je stále na jednom místě? Nebo naopak, pokud mám v ruce objektiv, který se při zoomování vysouvá/zasouvá, je tím jasné, že má proměnlivou světelnost?

Díky za odpovědi, hezký víkend,
Ondřej
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod klokotik 18. 3. 2017 18:41

Světelnost (též clonové číslo) je bezrozměrná informace o poměru mezi ohniskem a nastavenou clonou. Plná díra znamená stav, kdy není objektiv cloněn. Velmi laicky napsáno: ohnisko / "díra" = světelnost.
Příklad:
Mám dalekohled, který má ohnisko 1000 mm a průměr primárního zrcadla je 200 mm (= "díra"). Světelnost této soustavy je tedy 1000 / 200 = 5 (f/5). Když telekonvertorem zdvojnásobím ohnisko, světelnost bude 2000 / 200 = 10 (f/10). Stejné světelnosti dosáhnu zacloněním zrcadla na 100 mm: 1000 / 100 = 10 (f/10).

Konstantní světelnost mohou mít i vysouvací objektivy. Vždy záleží na rozhodnutí výrobce, jakou konstrukci zvolí.
Z českých škol: „Internet je to modré E na ploše, po jehož spuštění se zobrazí Seznam internetu.“
klokotik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chel 19. 3. 2017 17:11

predstav si objektiv jako okno s nepruhlednymi okenicemi. Okno na parametry f/1.4. Mas-li okenice uplne otevrene neclonis (f/1.4) a mas okno na plnou diru. Pokud okenicemi priclonis treba f/2.8 nastavil jsi proud svetla do mistnosti mensi nez je co okno zvladne. pokud je privres hodne tak mas treba f/8 pokud tam nechas malouskvirku mas clonu f/28 a v mistnosti je sero. mistnost = prostor se snimacem. Pak jsou objektivy treba zoomy co maji okno proste mensi tj. treba f/2.8 a takove okenko do zachodu je f/8
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků