Dalo by se fotit černobíle s vyšším rozlišením?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Michal855 14. 8. 2016 11:41

Ahoj všem, napadla mě taková věc, zajímalo by mě jestli by to šlo použít v praxi. Digitální foťáky mají nějaké rozlišení, a každý pixel se přitom skládá ze 4 podpixelů (červený, modrý a 2 zelené). Nešlo by foťák přepnout do černobílého režimu, přičemž každý z těch podpixelů by fungoval jako samostatný pixel? Potom by mohl mít foťák rozlišení třeba 20 MPix barevně nebo 80 MPix černobíle.
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 14. 8. 2016 12:33

Nešlo. Těch 20 Mpix platí pro součet barevných pixelů - 20megapixelová fotka je tvořená z 10Mpix zelené, 5Mpix červené a modré. V místě zeleného pixelu se musí odhadnout, jakou hodnotu by asi měl červený a modrý pixel, kdyby tam byl. Pro ostatní barvy obdobně.
Kup si Leicu Monochrom.
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 14. 8. 2016 12:46

Aha, já myslel že to je jako u monitorů, když má monitor nějaké udané rozlišení tak barevných pixelů je tam 3x tolik ne?
Ale to nevychází. To by znamenalo, že fotka by měla na monitoru jen třetinové rozlišení, a s těmi dopočítanými pixely by měla pořád jen dvoutřetinové rozlišení na monitoru, ne?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 14. 8. 2016 13:24

Lze vyrobit foťák bez barevného filtru - viz ta Leica Monochrome. Nebo lze udělat snímač, který rozlišuje barvy jinak než pomocí filtru - konkrétním příkladem je Foveon od Sigmy. Tam záleží jak hluboko do křemíku světlo pronikne (v podstatě na základě vlnové délky a její průchodnosti materiálem). Výhodou je brutální rozlišení, řádově jinde než u bayera, nevýhodou neslavný výkon na vyšší ISO. V případě foťáku bez filtru pak samozřejmě ztráta informace o barvě.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 14. 8. 2016 15:17

Michal855 píše:Aha, já myslel že to je jako u monitorů, když má monitor nějaké udané rozlišení tak barevných pixelů je tam 3x tolik ne?


Ne. Tahle funguje ten Foveon. Běžné čipy používají Bayerovu masku https://cs.wikipedia.org/wiki/Bayerova_maska
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal855 14. 8. 2016 15:59

aha, takže vlastně skutečné rozlišení foťáků je jenom třetinové, než se udává? A ten zbytek je dopočítaný jako třeba když zvětším fotku v editoru na 200%?
Michal855
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MildaX 14. 8. 2016 19:29

Michal855: Ne.
MildaX
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků