Fotografie ze 4K videa

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sesty 18. 6. 2016 18:09

Zdravím kolektiv. Přicházím s jednou technologickou otázkou. Sám fotím zrcadlovkama a byl jsem svou švagrovou požádán o pomoc s výběrem nového foťáku (kompaktu - ultrazoomu).

Narazili jsme na fotografie ze 4K videa. Ona má psy a očekává, že si je bude natáčet na 4K video a z nich si bude "cucat" pěkné fotografie.

Podle mě je to technologicky nemožné. Jestliže to natáčí 30fps, to je 1/30 sekundy, ne? A to je přece žalostně málo na fotografii v pohybu. Našel jsem tenhle článek, a dole jsou ukázky (pouze ilustrační) z rychlých sekvencí.

Je to jen tahák? Nebo to fakt funguje? Ale netuším jak. Chlubí se dvojitou stabilizací senzoru, ale ta snad řeší třes rukou a ne pohyb, ne?
Nechci aby to někdo jiný studoval za mě, protože mě osobně se to netýká a nemám čas se tomu víc věnovat, jen jsem to sem hodil, zda má někdo osobní zkušenost.

Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám, nenašel jsem ho.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 6. 2016 22:06

sesty píše:Podle mě je to technologicky nemožné. Jestliže to natáčí 30fps, to je 1/30 sekundy, ne? A to je přece žalostně málo na fotografii v pohybu.
Nie: je to "maximálne 1/30 sekundy". Teda menej .. napríklad 1/1000 sekundy.
Aj pri videu (podobne ako pri fotkách) je možné nastaviť expozičný čas.

Akurát som do vedľajšej diskusie dal toto video:


sesty píše:Je to jen tahák? Nebo to fakt funguje? Ale netuším jak.
Funguje to tak ako na tom videu: najprv natočíš "špeciálne video" a potom z neho môžeš extrahovať snímky (vďaka dotykovému displeju to ide ľahko). Ešte som to neskúsil, len som videl som pár videí na youtube, kde to predvádzali; ale vyzeralo to použiteľne.

No napríklad chlapcisko to u LX100 aj vyskúšal:
Obrázek

-- 18. 6. 2016 23:16 --

FYI: Panasonic má na to špeciálny foto mód, optimalizovaný priamo na takéto "fotenie".
(zo štandardného 4K videa by tie výsledky pravdepodobne neboli v maximálne možnej kvalite)
Dokonca môže fungovať v niekoľkých (asi troch) módoch - napríklad umožňuje uložiť aj pár sekúnd pred stlačením spúšte (keďže si to môže aj priebežne ukladať do pamäte) :-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 18. 6. 2016 22:24

Asi záleží jaké má člověk nároky, ale buď bude na prd video nebo fotky. Nejsem nějaký extra profík na video, ale doporučuje se expoziční čas 2*1/fps u 30 fps teda 1/60. Na zmrazení pohybu, bude potřeba někde kolem 1/500 a kratší a takovým časem zase utrpí video.


poměrně polopatisticky třeba tady
http://nikonblog.cz/rychlost-zaverky-ve-videu-srozumitelne/
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 18. 6. 2016 22:48

sesty: zrovna ten panasonic má na to zvláštní režim, kde je rychlost závěrky třeba 1/1000s. Má to pak nějaká jiná omezení, ale z toho v principu něco vytípat lze. "normální" 4k video samozřejmě bude trpět na rozmazání pohybem, pokud jde o rychlé.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 18. 6. 2016 22:59

Cvachu už jsem ti to psal Xkrát. Buď té dobroty a nevyjadřuj se k problematice, o které víš fakt hodně velké kulové. Odkaz na Nikon blog ti snad řekne více.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kubajs84 19. 6. 2016 06:48

sesty píše:Jestliže to natáčí 30fps, to je 1/30 sekundy, ne? A to je přece žalostně málo na fotografii v pohybu.

Ne, to znamená 30 snímků za sekundu, ale každej jednotlivej snímek se bude exponovat třeba tisícinu sekundy. A jak už bylo napsáno výše Panasonicy na to mají speciální režim 4K Photo, kdy natočíš videosekvenci ve 4K a pak si z ní můžeš vybrat a uložit jednotlivý snímky. Takže na focení psů v pohybu je to myslím víc než dobře použitelný. Jen nevím jaká je maximální délka té videosekvence, nemám Panasonic.
Kubajs84
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sesty 19. 6. 2016 08:42

Díky moc všem. Dokonale objasněno.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 6. 2016 17:22

Grimjaur píše:Cvachu už jsem ti to psal Xkrát. Buď té dobroty a nevyjadřuj se k problematice, o které víš fakt hodně velké kulové.


To je marne, me se zda, ze nekteri lide to maj snad v genech, kecat o necem, o cem ve skutecnosti prd vedi. Kdyby se Ganec ridil tvou radou, tak by tu nemohl napsat ani carku.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 6. 2016 18:59

Grimjaur: na tomto fóre som o záberoch z videa písal už pred 7 rokmi, teda ešte pred tvojím prvým príspevkom ;-)

Petr Luňák: takže ty máš v génoch kecať o tom, čo nevieš? No pekne... :-l
(to mimochodom celkom pekne vysvetľuje tvoje zapojenie do tejto diskusie, hehe :D )

-- 19. 6. 2016 20:06 --

Ešte zopár dovysvetlení:
sesty píše:byl jsem svou švagrovou požádán o pomoc s výběrem nového foťáku (kompaktu - ultrazoomu)
Našel jsem tenhle článek, a dole jsou ukázky (pouze ilustrační) z rychlých sekvencí.
Uvedený Panasonic GX8 nie je ani kompakt, ani ultrazoom, ale bezzrkadlovka.

sesty píše:Chlubí se dvojitou stabilizací senzoru, ale ta snad řeší třes rukou a ne pohyb, ne?
Áno, stabilizácia rieši len pohyb/roztrasenie foťáku.
Duálna stabilizácia znemená, že môže naraz využiť aj stabilizáciu snímača (v tele GX8) aj stabilizáciu objektívov. A tým zlepšiť jej účinok.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 6. 2016 19:25

Ne Gance, ja jsem psal o tobe, stejne jako Grimjaur, ale ty ses natolik primitivni, ze ti to zjevne nedocvaklo.
Jiste sis ale vsiml, ze tu tentyz nazor na tvou osobu sdili vice uzivatelu. Jak to vysvetlis?

K tematu bylo jiz vse podstatne napsano, nikoliv vsak tebou.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AwwA 19. 6. 2016 20:18

P.L. Supr fotky, kreativita a ... .
Ganec zastupuje asi tak 96% ,,fotografu" protoze..
AwwA
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků