50 mm na APS-C - Portrétní objektiv?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lotrandor 8. 4. 2013 14:08

Otázka zní jednoduše. Na senzorech s crop-faktorem (1,5 Nikon, 1,6 Canon) je zorný úhel objektivů jiný než na Full-frame senzorech. Zorný úhel však není všechno, důležitá je i perspektiva. ta je však stejná a je daná ohniskem (crop-faktor se neuplatní). Na APS-C má tedy 50mm objektiv užší záběr - ořízne - ale perspektivu stále stejnou, jako 50 mm na FF.

Perspektiva má však poměrně zásadní vliv na to, jak přijímáme a vnímáme samotný portrét. Zda se nám líbí, zda se sobě líbíme atd. V uvedeném případě by to ale znamenalo, že na APS-C potřebuji obvyklou portrétní ohniskovou vzdálenost, tedy cca 85 mm, abych dosáhl "správné" perspektivy. Na APS-C však v tu chvíli dojde k ořezu, což se prakticky projeví tak, že snímek bude "těsněji" oříznut, model bude mít po stranách méně místa.

Pokud situaci vyřeším tak, že si poodstoupím (zmenším "přiblížení"), tedy vlastně od-zoomuju, bude to mít vliv na hloubku ostrosti (zvětší se).

díky za názory
Naposledy upravil Lotrandor dne 8. 4. 2013 20:34, celkově upraveno 1
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 8. 4. 2013 14:30

moje praxe je taková, že na děti mi vychází optimální portréťák 85/1,8 kvůli tak nějak optimálnímu odstupu a na "dospěláky" 50/1,8 - mluvim o fotografování celých postav. Míra odpíchnutí od pozadí je u delšího ohniska lepší... Ideální je mít oba, v sobotu jsme s kámošem taky oba Nikkory vyzkoušeli a třeba 50-ka je hodně rychlá, bude super i na video...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 8. 4. 2013 14:51

Na světě jsou dvě záhady.
1) proč má Lídl plný šunek s 96% masa a salámu s 160g masa na 100g výrobku a výborných sýrů a zavařenin tak špatnou pověst
2) proč tolik lidí skočilo na to, že 50mm je portrétní objektiv, zřejmě proto, že se dá koupit za 2500 Kč?
Jinak portrétní ohnisko je spíše okolo 100mm, spíš bych šel na 135 než na 85, i když 85 je silné číslo...
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 8. 4. 2013 15:24

Nemáš pravdu. Perspektivu ovlivňuje pouze vzdálenost od fotografovaného objektu. Nikoliv ohnisko. Takže pokud budeš chtít vyfotit objekt na FF fotoaparátu bude perspektiva více zvýrazněná než pokud budeš fotit stejnou věc na APSC snímač. Neboť v tomto případě budeš tu stejnou věc fotit z jiné vzdálenosti. Pokud bys fotil ze stejné vzdálenosti s APSC a FF přístrojem a z fotky FF přístroje uděláš výřez. Dostaneš co se perspektivy týče naprosto identickou fotku. Stejně tak to platí pro jakékoliv ohnisko. Pokud uděláš výřez uvidíš, že perspektiva bude stejná ;)
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 8. 4. 2013 15:46

Na APS-C má tedy 50mm objektiv užší záběr - ořízne - ale perspektivu stále stejnou, jako 50 mm na FF

Však to píše, nicméně pak do toho vnáší zmatek poodstoupením a přirovnává to k zoomování, což je blbost, pozice a zoom spolu nic nemají, to je záhada číslo 3, kde se vzalo "nejlepší zoom jsou nohy". To je blbost asi jako "nejlepší zoom je 3 komorová brašna".
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 8. 4. 2013 15:49

50 je "portrétní" možná tak na FF. Na APS-C je to většinu času blbé ohnisko které je buď krátké, nebo moc dlouhé (on taky existuje dobrý důvod proč 75mm objektivy na dSLR nejsou).

Dle mě je dobré mít 35mm a pak tak 70-90mm. Ostatně Nikon dělá levnou 35/1.8 a 85/1.8 .. není moc důvod je nevyužít, obojí jsou docela slušné.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Daf 8. 4. 2013 16:05

Foceno na 105, 50 a 24mm. Perspektiva je úplně stejná.
DSC_11010.JPG

DSC_11011.JPG

DSC_11012.JPG
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 8. 4. 2013 19:02

"Nejlepší zoom jsou nohy", je hláška fotografů, kteří preferují pevná ohniska. Tedy údajně. Nicméně, nemají pravdu, vzdálenost od objektu a zoom jsou dva odlišné přístupy. Zatímco zoom nemění poměr vzdáleností mezi objekty, změna vzdálenosti ano.

Ta nejasnost tam byla vnesena záměrně. Připusťme ale, že poměry vzdáleností jednotlivých prvků tváře se pár kroky příliš nezmění a proto může tento postup pomoc příliš těsnému ořezu.

Je možné, že tato pomůcka bude s příliš dlouhým ohniskem méně účinná, totiž, že se projeví měnící se podíl prvků obličeje mezi sebou navzájem?

Dalo by se tedy říci, že na APS-C lze s určitým omezením použít ohniskovou vzdálenost 85 mm s tím že si stoupnu dál abych se vyhnul příliš těsnému ořezu. Ale zatímco na FF mohu použít ohniska i mnohem delší, na APS-C budu dříve limitován?

Daf: díky za obrázky. Zdá se mi to, nebo se mění hloubka ostrosti? Při krátkém ohnisku jsou na úrovni sluneční clony patrné detaily kresby dřeva, zatímco při dlouhém jsou už mimo oblast přiměřené ostrosti?
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 8. 4. 2013 19:12

Daemonius: s tím ohniskem to je individuální, někomu ta padina může vyhovovat - mně třeba taky sedí víc delší ohniska, ale já fotím svoje půlčlovíčky. Navíc mám za to, že klasické dělení na to, co je a co ne portrétní objektiv se odvíjí od zkreslení, které právě na 85mm zmizí. Jenže dnes se běžné vady korigují buď přímo ve foťáku, nebo v PC a s padesátkou v tomto problém nebude.
Jo a Nikon taky dělá levnou a supr rychlou padesátku, taky není důvod ji nevyužít :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 8. 4. 2013 19:44

reign: Zmínil ses o rychlosti 50 1.8G. Myslíš AF? Je fajn, ale rychlá mi moc nepřijde teda.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 8. 4. 2013 19:56

reign píše:Daemonius: s tím ohniskem to je individuální, někomu ta padina může vyhovovat - mně třeba taky sedí víc delší ohniska, ale já fotím svoje půlčlovíčky. Navíc mám za to, že klasické dělení na to, co je a co ne portrétní objektiv se odvíjí od zkreslení, které právě na 85mm zmizí. Jenže dnes se běžné vady korigují buď přímo ve foťáku, nebo v PC a s padesátkou v tomto problém nebude.
Jo a Nikon taky dělá levnou a supr rychlou padesátku, taky není důvod ji nevyužít :-)


Myslim, že dělení na portrétní a neportrétní je spíš podle splácnutosti perspektivy, která někde od těch 80 začíná být "tak akorát". Samozřejmě delší objektivy maj ten plus jak si napsal, že zkreslení je nižší a jsou docela snadné na design.

Já zrovna na svém foťáku 50 mam a je to jako jediný objektiv kapku opruz s APS-C. Nedávno sem málem nacouval do řeky (málo místa). Plus to má dost málo separace objektu a pozadí i jako f1.4 (když fotíš celou postavu).

Může to být jen můj názor, ale celé "přepočty" na ekvivalent jsou pěkná blbost.. z 50mm se na APS-C fakt portréťák nestane.

Jinak SW korekce, no někdo je má rád, někdo méně a já je jen tiše nenávidím, protože to umožňuje některým výrobcům to v podstatě zneužívat ( Panasonic a jeho 12-35/2.8 ). Plus nikdy nejsou zadarmo, jen to tak vypadá..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Bilbo.cz 8. 4. 2013 20:37

Padesátku na aps-c si člověk buď oblíbí, nebo nikdy nepochopí k čemu. Znám spoustu lid z obou kategorií, ale nikoho uprostřed.

A dělení na portrétní a neportrétní objektivy je irelevantní. Někdo fotí lidi s rybím okem a pořád se tomu dá říkat portrét. Někdo (většinou módní fotografové) zase nejde pod 200mm. Pokaždé to vypadá trochu jinak, ale když to dokážeš využít pro svůj záměr...
Bilbo.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 4. 2013 20:45

Oznacit nejaky objektiv jako portretni je stejne uzkoprse, jako oznacit nejaky objektiv jako sportovni. At si kazdy foti portrety takove, jaka se mu libi perspektiva, ne?

Jinak, pokud nasadim nejaky objektiv na crop snimac, tak pri zachovani stejne kompozice zaberu bude mit zcela jinou perspektivu (a vetsi DOF), nez jakou ma na FF snimaci.

Sigma 50/1.4 na DX:
Obrázek
Sigma 50/1.4 na FX:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 8. 4. 2013 20:50

Přesně, souhlasím s Bilbo.cz. Je docela směšné označovat objektivy jako portrétní nebo neportrétní. Samozřejmě každé ohnisko má své specifika a záleží už na fotografovi, čemu dá přednost.

Osobně jsem se zamiloval do focení na 50mm (na APS-C zrcadlovce). A to hlavně kvůli té vzdálenosti mezi focenou osobou a mnou. V podstatě naprostá většina portrétů které dělám je pořízena na ohnisko 50mm. Viz můj blog http://www.fototipy.cz/blogy/dadajax

Do budoucna ale plánuji pořízení jak 35mm, tak i 85mm objektivu. V určitých případech by se mi hodily. Stejně ale myslím, že dále budu většinu portrétů pořizovat tou "neportrétní" padesátkou :)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 8. 4. 2013 20:55

Hoax: no, oproti 85/1,8 AF-S je 50-ka rychlejší znatelně, oproti 35/1,8 jakbysmet.

a tady ukázka portrétních možností 50-ky na APS-C D5100 http://www.flickr.com/photos/rojwhitelo ... otostream/
Naposledy upravil reign dne 8. 4. 2013 21:30, celkově upraveno 2
reign
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků