Olympus, co dalej?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 3. 2010 13:31

V clanku What I want from Olympus (Kirk Tuck and Bill Beebe wishlist) je odkaz na uvahy 2 fotografov (Kirk Tuck a Bill Beebe) co by chceli aby mali nove fotaky od Olympusu. Celkom zaujimave citanie.

Chceli by napr:
- model s minimalnym mnozstvom nastaveni *)
- tichu uzavierku
- lepsie handlovanie videa (EP2 je dobry start)
- trosku lepsi marketing formatu - nie ze objektivy su mensie, ale ze je jednoduhsie pre vyrobcov spravit kvalitnejsiu optiku a ze FT (four thirds, cize fotmat 4/3) ma optimalnejsie DOF pre video a "focus depth" ako napr. FF .. skratka nesnazit sa konkurovat len cenou

- lepsie pouzitelne "lowlight ISO" a DR na nom .. ISO 6400 na urovni dnesnych 1600 (ktore su dnes na urovni zakladnej citlivosti) .. viac ako 6400 je uz rovnako zbytocne ako mat viac ako 12 megapixlov

Superzrkadlovka by mala mat:
- dokonale ISO 3200 .. teda s minimom sumu a velkym DR
- zabudovany EVF (toto som neocakaval)
- vacsie rozlisenie LCD, no nechcu vacsi rozmer ako je teraz
- lepsi autofocus, ale nie viac AF bodov

*) pekny argument .. porovnavat to s autom:
I have another vision of what camera manufacturers (and Olympus in particular) should do when designing cameras. It's similar to what BMW found out in the 1990's. Performance is great but what Americans really want is lots and lots of cup holders. And a really good stereo. And a smooth ride. So much for designing performance tools.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 1. 3. 2010 14:52

Ten lepsi AF myslia stabilnejsi nie, rychlesi s rychlostou su spokojny.

Stim zas ja nie uplne suhlasim ved prave rychlost C-AF je na olympusoch hrozna. Nepouzitelna.

Chciet maly senzor a zaroven dokonale ISO3200 je trosku zvratene nie???? Nech si kupia FF....

Tichu uzavierku?? Povedzme narovinu chceme dokonalu rychlu elektronicku uzavierku.

Lepsi marketing??? cim mi to pomoze pri foteni ??? Ja sa vzdy pousmejem ked vytiahnem svoju e-3+12-60 a ludia sa ma spitaju ci je to Canon :-P.

DR suhlas ze namiesto Mpixelov by mohli trochu zvysit DR ale fujiflmy SX-Pro. Celkove by som rad vydel nieco ako SR CDD pri dnesnej technologii. (velke monochromaticke citlive casti - jas + mensie farebne senzori s back light na farby.)

Vacsie rozlisenie LCD???? Naco????? Najprv by mali hadam zlepsit contrastne ostrenie aby LCD bolo viac pouzitelne az potom ma zacne trapit ich rozlysovacka ;)

EVF - taktiez som zastanca EVF (bez zrkadla) ale najrpv poriadne kontrastne ostrenie prosim.

Model s min. mnozstvom nastavenim???? preboha len to nie .... ved e-30 je jida s rozumnimi nastaveniami (e-3 chyba nastavenia pre AF :( a dost ma stve ze na fn si nemozem dat hocico napriklad bracketing a musim ho mackat cez 2 gombiky a fn mam nevyuzite) e-5xx,e-6xx su dostatocne "automatiky" ved maju najlepsie JPG s DSLR co viac chcu?????

A najme by som ponich chcel aby sa prestali flakat :-P (v sekcii 4/3)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radek72 1. 3. 2010 16:14

Ohledně AF by se mi docela líbily standardně křížové body na zlatém řezu, to nejen u Olympusu, ale u kterékoliv značky
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 3. 2010 17:00

PEN moze zobrazit v nahlade okrem histogramu, WB nahladu a podobnych veci aj toto: Obrázek
aj podobne zobrazenie v zlatom reze (no na to obrazok v recenzii nie je)?

Ale asi mas na mysli zaostrovacie body zrkadlovky...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 3. 2010 17:18

Irmo, ak som to dobre pochopil, nie su to sportovy fotografovia, takze rychlost im (a asi vacsine beznych ludi) staci.

Dokonale pouzitelne ISO 3200 by nemal byt problem .. kedze ISO 1600 sa im zda OK a napr senzor v GH1 je (podla DxO) aspon o 1EV lepsi v DR, tak ho staci len pouzit...
A dajme tomu 7D ma rovnake pixle ako PEN .. keby sum na ISO 3200 spracovavali podobne...

Marketing: zatial ludia vidia v PEN-ovi len mensiu a lacnejsiu nahradu zrkadlovky .. v diskusiach citam len "maly chip" no az o tolko mensi nie je...
podla mna je PEN urcite cosi viac .. nebolo to prezentovane ako profi fotak (aj ked myslim ze by mohli). Ludia dnes nevedia zaco u profi pristrojov priplacaju .. lepsie low-light ISO to uz nie je...
Keby "marketingovali" EVF podobne ako Kirk v tom blogu, urcite by si viac ludi kupilo E-P2 a mohli by klesnut ceny.
Ak by sa olympusacke zrkadlovky predavali viac (ak by marketing lepsie zapracoval), aj vyvoj v tomto smere by mohol viac napredovat

To s tym minimalnym nastavovanim som tiez moc nepochopil .. chlapik to mysli ako dve rozne "vetvy" fotakov .. a ta jednoduhsia by nemala zvytocnosti (napr. stabilizaciu ;-) ) ale len najpodstatnejse veci rychlo dostupne (napr. na PEN-ovi nastavit bracketing je dost zdlhave)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 3. 2010 17:49

> Model s min. mnozstvom nastavenim???? preboha len to nie

Mne by vyhovovalo, keby sa dal fotak prepnut do 3 stavov:
- simple - kde by sa v menu zobrazilo len zopar najdolezitejsich funkcii
- advanced/full - cele menu
- customized - kde by sa zobrazilo len to co si navolim. V Casio EX-V8 sa dalo navolit ktore parametre maju zostat zachovane pri vypnuti fotaku, takze cosi "podobneho" mohli spravit aj na menu

Z menu toho nevyuzivam vsetko, keby sa zopar veci dalo odtial disablovat, bolo by to fajn...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radek72 1. 3. 2010 18:08

Ano, když jsem psal o AF, myslel jsem body pro zaostření, abych mohl vybrat bod na zlatém řezu, je to sice prkotina, ale potěšila by
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 2. 3. 2010 08:07

tak e-3 ma velmi dobre rozmiestnenich 11 ostriacich bodov... (lepsie ako nikon svojich 53 lol)

Ja tiez niesom sportovy fotograf a C-AF je nepouzitelne ani ho tam nemuseli davat.... fotim aj pohiblive objekty na S-AF.

Pouzitelne ISO3200 na m4/3 znamena pouzitelne ISO18000 na FF ano mozno tam raz tie chipi budu..., ale ja by som racej uvital na 4/3 ISO50, 25 (tzv ekvivalent ISO100,200 na FF) to my chyba viacej.

Ktory fotak nema "plnu automatiku", ktory olympus nema advanced/full rezim??? (rychle meniu na zadnom display na kazdom olympuse ma 2 rezimi, zobrazovanie vsetkeho a zobrazovanie iba tych najcastejsie pouzivanich veci).
"P" rezim co si nastavis zostava stale, co nenastavis roby automatika .... mas to tam....

To, ze ty z menu nevyuzivas vsetko je tvoja vec a nikdo ta nenuti, skludom si nechaj faktory default a nesahaj do menu (do dvoch priecinkov), ale uplne ho vymazat je podlamna zbytocne.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 3. 2010 08:43

Mne sa tiez C-AF na PEN-ovi nepozdava .. no mozno to je na E-P2 alebo na tracking autofocuse pouzitelnejsie...

Mal si asi na mysli ISO 128000 .. a take ake ho ma D3s by mi na PEN-ovi dokonale stacilo mat ISO 3200.
ISO 50 si mozes spravit: nastav -2 EV a daj multiexpoziciu ;-)
Vlastne nie .. spoj 2 podexponovane zabery do jedneho .. aspon mne sa to da aj vo fotaku
(vyskusam co najskor .. ci to je pouzitelne...)

Problem s menu nie je v tom, ze vsetko nevyuzivam, ale tym ze je tam toho viac tak treba dlhsie prechadzat cez menu. Ked som chcel skusit HDR a zapinal a vypinal bracketing .. to bolo utrpenie...
Alebo ked som chcel nastavit manualne WB .. brr
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 2. 3. 2010 09:32

Co dál, nic. Vývoj je předvídatelný. Tj. postupné integrování dostupných technologií do foťáku (to dělají všichni), občasné prošlapávání i slepých uliček, občasné objevné inovace a snaha to celé co nejméně prodávat. To je Olympus.
A co by bylo zajmavé ? Mirolless body, poloprofi třídy s integrovaným EFV a adaptery i pro konkurenční CaNikonSony...
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 3. 3. 2010 09:01

> adaptery i pro konkurenční CaNikonSony
take cosi existuje .. napriklad tu ggrand predava redukciu na Canon

No oficialny vyrobcovia to asi vyrabat nebudu (aby sa predavali cudzie objektivy?), asi treba pckat na dakych cinanov a niekeho kto to ku nam dovezie...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 3. 3. 2010 17:01

irmo píše:ja by som racej uvital na 4/3 ISO50, 25 (tzv ekvivalent ISO100,200 na FF) to my chyba viacej.

To mozes nasimulovat uz teraz cez "image overlay" (aspon na PEN-ovi), ako som to otestoval tu .. no potrebujes na to stativ, dialkovu spust a zopar operacii v menu.
Kludne by to mohli zabudovat do firmwaru ako specialny mod...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 3. 2010 00:44

podla jedneho rozhovoru (z manazermi z Olympusu) by cela Olympus E rada mohla byt bez zrkadla o 2 roky .. no podla dalsieho este budu dalsie zrkadlovky, aj na nastupcovi E3 sa pracuje

podla mna sa to nevylucuje...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 17. 3. 2010 07:54

Nevěř nikomu kdo nosí bradku.

Viz. http://www.amateurphotographer.co.uk/ne ... 95946.html
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 3. 2010 09:24

ved prave .. aj ten clanok som spominal

Celkom zaujimave nazory .. vraj aby bolo kontrastne ostrenie take rychle ako fazove, museli by byt objektivy vacsie (teda jednoduhsie, co by viedlo k rozsireniu a predlzeniu). Ak som to pochopil spravne (asi nie).
Vari je rozdiel v dizajne objektivu pre kontrastne a fazove ostrenie, kedze sucasne objektivy vyuzivaju silny AF motor v telach fotakov?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků