Gancove otázky a odpovede

Diskuze na témata, která se vůbec netýkají digitálů

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 1. 2013 16:09

Aby mohla diskusia Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky? pokračovať, vytvoril som tu novú diskusiu kde vám rád odpoviem na vaše otázky :-)

Napríklad:
Radek71 píše:Čím se asi Ganec živí? Jaký obor?
oldbas píše:Ganec:
Fotíš ty vůbec něco, nebo jen studuješ teorii a tlacháš po webu?
Měl jsi nikdy u oka pravou zrcadlovku?
toto som už raz napísal do článku: [Ganec bloguje] Neviem fotiť? Časť 3: Čosi o mne

Ak vás ešte niečo zaujíma, pýtajte sa.

S pozdravom

Ganec

-- 25. 1. 2013 16:18 --

lukas_highenergy.cz píše:Zkoušel si někdy pro někoho fotit reportáž ze sportu? Můžeš kalibrovat třeba podle křišťálový koule, ale stejně to každej čtenář na monitoru uvidí jinak barevný (podle toho jaký barvy zrovna jeho monitor nebo třeba tablet ukazuje).
Sám pre seba som si nafotil turnaj čo sme organizovali, poslal som to bez cenzúry kamošovi nech čosi z tých fotiek vyberie a on to celé dal na facebook...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NefroniK 25. 1. 2013 16:38

No vtedy som si uvedomil že takéto fotky sú mi vlastne zbytočné:
- už ich nafotili iný, takže pre mňa nemá dôvod sa kvôli tomu stresovať, trápiť a namáhať
- pre svoju potrebu takéto zábery určite nikdy nebudem potrebovať
- je to len výzva: nazval som to čelendžovka (od slova "challenge"), no ja takéto výzvy nepotrebujem
1. ešte ma trápia iné veci ktoré treba vyriešiť a
2. už som si extrémne fotenie natrénoval (šport indoor: stolný tenis)

Breakpoint #1:
Tým NATRÉNOVANÍM(!) EXTRÉMNYCH(!) športov fakt myslíš tieto fotky STOLNÉHO TENISU(!)?

:tleskani

Ak si naozaj tohoto názoru, že takto vyzerajú fotky od "natrénovaného" fotografa, tak sa asi nemá zmysel pozastavovať nad ďalšími vecami, ktoré si tam popísal, ale idem to dočítať.

A neviem, či sa mám rovno smiať nad vecami, ktoré vyčítaš fotke Martina K., alebo si to ísť prečítať ešte raz, pretože keď ti nejaky ďalší natrénovaý fotograf napíše na tie fotky konštruktívu kritiku, asi sa pôjdeš natrénovane zahrabať.

-- 25. 1. 2013 16:49 --

Ja sa mínusiek nebojím (naopak: je to často znamenie správneho názoru
...
Že je môj názor správny potvrdzuje napríklad toto:
- rovnaký názor mám už roky a nie som nútený ho meniť
- vývoj DSLR sa prakticky zastavil (mám pocit že sa tam len občas s oneskorením implementujú kompaktové technológie)

Skrátka podľa doterajšieho vývoja si myslím že foťákom typu CSC patrí budúcnosť.
(už teraz prekonali DLSR prakticky vo všetkom okrem výdrže batérie)


4x :shock:

-- 25. 1. 2013 16:54 --

Mnohé tieto problémy:
- sú spôsobené zastaralými/nekompatibilnými objektívmi

Zastaralé objektívy máš asi na mysli tie pre kinofilmové zrkadlovky, ktoré sú už takmer všetky v dnešnej dobe nahradené modernou alternatívou.

A naopak: medzi najčastejšie výhody je uvádzaný napríklad veľký výber objektívov. No nie vždy to je výhoda:
- nie je jasné ktorý objektív je s daným telom kompatibilný
- ktorý je dostatočne kvalitný aby uživil dnešné telá

Keď si si schopný v prípade napr. Nikonu zapamätať 2, resp. 3 primitívne skratky, všetka kompatibilita ti bude hneď jasná. D alebo G, AF-S, DX.
Canon napríklad tieto "dostatočne kvalitné" objektívy označuje písmenom "L".
NefroniK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 25. 1. 2013 16:54

Ganec: ty jsi se fakt zbláznil, nebo je to celé nějaká parodie, provokace, nebo co? Nebo tě někdo dokonce platí? Nakonec proč ne.
Rád fotíš, v pořádku, foť. Ale poučuj druhé, až to budeš umět. To se zatím neděje.
A to tvé obhajování bezzrcátek? To má být co? Např. já si zrcadlovku koupil právě pro její rozměry a OPTICKÝ HLEDÁČEK. Nesrovnávej nějaké ujeté Japonce s námi Čechy. Bezrcátka jsou hezké, líbí se mi. Ale jsou vhodné tak na výlety, pro holky, pro japonce a pro zábavu. Ale pro seriozní focení to není a pokud se budou stále zmenšovat, tak ani nebudou.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NefroniK 25. 1. 2013 16:59

To, čo som zistil na flogu ma odradilo od publikovania fotiek:
- na to aby som sa ocitol v TOP-ke nestačí odfotiť dobrý záber - treba si vybudovať fanklub, ktorý bude preferovať moje fotky (na čo nemám čas, chuť ani potrebu)

Skús sa registrovať na portál, kde je pridávanie fotiek na hlasovanie za TOPky anonymné napr. do istého počtu bodov, alebo kým ju ten konrkétny človek subjetkívne (ale objetívne = nezaujato) ohodnotí. A nebudeš ani znevýhodnenými žiadnými fanclubmi.
NefroniK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 1. 2013 17:56

oldbas: nahodou ke me vcera prisel na karlove moste mladej japonec a pote, co jsme si vzajemnou lamanou anglictinou pokecali o stativu giottos, jenz mi visel na baglu, tak mi soupl do ruky ZRCADLOVKU Canon s nastavenym rezimem P a pozadal mne, zdali bych jejich celou skupinku nevyotil. Nehazejme vsechny japonce do jednoho pytle :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 25. 1. 2013 18:07

To byl nakej podezrelej Japonec :D

-- 25. 1. 2013 18:10 --

Ganes píše:Že je môj názor správny potvrdzuje napríklad toto:
- rovnaký názor mám už roky a nie som nútený ho meniť

tento sposob dokazu je zaujimavy :shock:
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 25. 1. 2013 18:34

Petr Luňák: před 2 roky jsem potkal cestou z Macochy skupinu asi 10 japonců, půl na půl žena/muž. Úplně všichni měly v ruce Canon 50D a nasazený 17-40L. Co jsem stihnul, viděl jsem, že všichni mají nastavený zelený čtvereček, tedy plný automat. Tenkrát jsem se slušně pobavil, kam se otočil první, tam skoro všichni a závěrky rachtaly plnou rychlostí. Zřejmě slušnej oddíl :-)
Ale ty mašiny jsem jim záviděl, to jo.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 1. 2013 19:15

NefroniK, stolný tenis považujem za jeden z najrýchlejších halových športov.
Fotiť ho kompaktom je "mission impossible", seťákom (tie na začiatku a ešte zopár) sa dajú odfotiť len statické alebo umelecké zábery (pekne vyzerajúce machule).

Možno som to tam písal, no s brachom som si vyskúšal aj fotenie lietajúcich vážok a kačiek (samozrejme nie PEN-om).
Neviem si predstaviť čo by bolo ešte náročnejšie na fotenie. Napadá ťa niečo zložitejšie?

K tým fotkám: Viem že nie sú dokonalé. Dal som na ne odkaz len preto aby som ukázal "že aj toto som si už vyskúšal".
Nerobil som s nimi žaden postprocessing (len upravil WB na prvých zábeoch), orezávanie, ani som nemazal slabšie zábery (len tie fakt zlé, ktorých bolo len zopár). Na to že som ich fotil foťákom s naozaj zaostalým senzorom a bez AF-C ich považujem za dostatočné.
Viem že by mohli byť aj lepšie, sú tam aj zábery ktoré som nerobil ja: kamoš ktorý sa fotením čiastočne aj živí urobil zopár úplne iných záberov (schválne či rozoznáte ktoré) a je mi jasné že keby som sa tomu venoval dlhšiu dobu tak by vyzerali inakšie...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 25. 1. 2013 19:34

to Ganec, docela mě překvapuje jak dokážeš být kritický k jiným a totéž ti chybí při kontrole vlastní práce. Opravdu dáváš lidem vše co nafotíš? Tak to jsem opravdu ještě neviděl.........Tohle je jako z jiného světa.
Naposledy upravil Grimjaur dne 25. 1. 2013 20:41, celkově upraveno 1
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 1. 2013 19:47

lukas_highenergy.cz píše:Jinak nechápu, co na tý červený řešíš?
Toto som už vysvetľoval v predchádzajúcom článku [Ganec bloguje] Ako som sa naučil fotiť:
- proste mi po páde začal foťák škaredo fotiť
- dlho som nevedel prečo, až neskôr som zistil že je to hlavne kvôli prepalom
(že sa prejavujú aj keď ich v histograme nevidno: môžu byť len v jednotlivých kanáloch)
- odvtedy si na ne dávam veľký pozor (a varujem pred nimi ostatných, hoci to málokto pochopí)

-- 25. 1. 2013 20:10 --

Grimjaur píše:Opravdu dáváš lidem vše co nafotíš? Tak to jsem opravdu ještě neviděl
Od istej doby: keď si mama vyberala fotky ktoré chcela spraviť do albumu, tak si vybrala aj jednu "machuľu" ktorú som zabudol vymazať: "lebo tam má sesternica perfektný výraz"...

Reku dobre: keď sa bežným ľuďom páčia aj také fotky, tak im ich poskytnem.
Odvtedy už takmer nič nezmazávam.
(a samozrejme tie najkompromitujúcejšie zábery scenzurujem .. veď chcem fotiť aj nabudúce)

Paradoxne sám zisťujem že sa aj mne páčia niektoré zábery ktoré by som voľakedy určite zmazal. Napr:
Obrázek
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 25. 1. 2013 20:34

oldbas píše:Ganec: ty jsi se fakt zbláznil, nebo je to celé nějaká parodie, provokace, nebo co? Nebo tě někdo dokonce platí? Nakonec proč ne.
Rád fotíš, v pořádku, foť. Ale poučuj druhé, až to budeš umět. To se zatím neděje.
A to tvé obhajování bezzrcátek? To má být co? Např. já si zrcadlovku koupil právě pro její rozměry a OPTICKÝ HLEDÁČEK. Nesrovnávej nějaké ujeté Japonce s námi Čechy. Bezrcátka jsou hezké, líbí se mi. Ale jsou vhodné tak na výlety, pro holky, pro japonce a pro zábavu. Ale pro seriozní focení to není a pokud se budou stále zmenšovat, tak ani nebudou.


Mohl by jsi mě poučit, co je to "seriozní focení"? Abych věděl, co s bezzrcátkem můžu a nemůžu fotit, nerad bych, aby mě třeba někdo napadl, že jsem neseriozní, protože s bezzrcátkem fotím seriozní věci. Dík :-)
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 25. 1. 2013 20:34

Ganec: to je cvakanie, nie fotenie. Cvakat vie kazdy.

ad: stolny tenis .. tento sport je pomerne dost staticky, jedine co je neprijemne je malo svetla. Naroky na ostrenie male .. neda sa porovnat s hokejom, futbalom,atd. Skus nafotit hokej .. nieco z toho co ma kozakm a potom to sem daj.

btw: tento topic vypadol z listu search.php?search_id=new :hm
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod NefroniK 25. 1. 2013 21:00

Ganec píše:NefroniK, stolný tenis považujem za jeden z najrýchlejších halových športov.
Fotiť ho kompaktom je "mission impossible", seťákom (tie na začiatku a ešte zopár) sa dajú odfotiť len statické alebo umelecké zábery (pekne vyzerajúce machule).

Možno som to tam písal, no s brachom som si vyskúšal aj fotenie lietajúcich vážok a kačiek (samozrejme nie PEN-om).
Neviem si predstaviť čo by bolo ešte náročnejšie na fotenie. Napadá ťa niečo zložitejšie?

K tým fotkám: Viem že nie sú dokonalé. Dal som na ne odkaz len preto aby som ukázal "že aj toto som si už vyskúšal".


Tak potom si asi to slovo "extrémne" v spojení so športom myslel náročnosťou fotenia a nie v súvislosti ako extrémny šport. Čo je zaujímavý názor, ale naozaj je tam čo sa týka náročnosti asi len jediný problém a to problém spojený s nedostatkom svetla a prípadne ak by si chcel odpichovať od pozadia tak drahé svetelné (tele)objektívy. Ale to je detail.

Podstatnejšie však - nad čím som sa hlavne pozastavil - je, že si na blogu uviedol, že si si toto fotenie, citujem: "natrénoval". Teraz uvádzaš, že si si "už vyskúšal". Tak ja neviem.

Vážne, sú to len cvaky, toto má s fotením spoločné len jediné - fotoaparát.

A že stolný tenis je s kompaktom "mission impossible"? Na 90% by som z Nikonu P300 (super foťáčik za 5000 Kč) vytiahol lepšie (technicky) obrázky. :roll:
NefroniK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 1. 2013 21:42

ltokar píše:ad: stolny tenis .. tento sport je pomerne dost staticky
len keď ho hrajú amatéri a dedovia hrajúci obranu :-)

Bežne hráči počas jedného zápasu nabehajú aj 5 kilometrov
(nielen do bokov, ale aj dopredu a dozadu...)

NefroniK píše:je tam čo sa týka náročnosti asi len jediný problém a to problém spojený s nedostatkom svetla
hej, ale to je len jeden problém (tuším mi voľakedy s Fuji F50 na F2.8 a ISO 800 vychádzali časy okolo 1/20s), druhý problém je správne načasovanie (ak chceš zachytiť loptičku pri odraze) a ďalší je občas dosť nepredvídateľný pohyb

ltokar píše:neda sa porovnat s hokejom, futbalom,atd.
myslím si že hokej a futbal je ľahšie odfotiť: pohyb je plynulejší a fotí sa na väčšiu diaľku (teda nie je tam až taká nutná presnosť zaostrenia). A za lepšieho svetla.
No neviem to isto: na tieto športy nechodievam, takže som ich ani neskúšal fotiť.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NefroniK 25. 1. 2013 21:54

Ganec píše:myslím si že hokej a futbal je ľahšie odfotiť: pohyb je plynulejší a fotí sa na väčšiu diaľku (teda nie je tam až taká nutná presnosť zaostrenia)

Už len keby si si to vypočítal tak zistíš, že hĺbka ostrosti napr. na crope s 300mm f/2.8 je pri 10 metroch od objektu 12 centimetrov.
Reálnejší príklad? OK. 200 f/2.8, 20 metrov = 47cm DOF

Pre porovnanie na Nikone 1 s malým čipom, 50mm ohniskom a clonou 1.8, 3 metre (taká vhodná kombinácia na stolný tenis ako si ho fotil ty) to bude 14cm.

Áno, tu som teoretik rovnako ako ty, ale aspoň to zadám do kalkulačky a vidím, že v oboch prípadoch je správne zaostrenie dosť a rovnako podstatné.
Naposledy upravil NefroniK dne 25. 1. 2013 22:02, celkově upraveno 2
NefroniK
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků