Skener negativů

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radomir 25. 7. 2017 17:45

Máte někdo tip na skener negativů? Potřebuji jednorázově naskenovat své negativy z analogové éry.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 25. 7. 2017 19:44

To není jednoduchý, před pár lety se dal levně koupit filmový skener Plustec, teď za rozumný peníz maximálně slušnější plošný skener s nástavci, ale to je vopruz. Jedině zkus bazar.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 25. 7. 2017 21:09

reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pike01 25. 7. 2017 23:46

Kolik je to asi filmů? A fakt jsou všechny tak zásadní,že je třeba je scannovat? Za cenu průměrného scanneru ti ve schopnějších fotoprodejnách udělají i několik stovek scanů na řádově kvalitnějším hw. Plus ušetřený čas.
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radomir 26. 7. 2017 15:31

Je to několik tisíc nafocených políček na kinofilmu v negativu. Nechat si chci řádově stovky. Ale prohlédnout bude potřeba asi všechny, abych věděl, které si nechat a které skončí v propadlišti dějin
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ady_h 26. 7. 2017 17:21

da sa to aj s tymy plochymi od epsonu alebo canonu, len je potom dobre zainvestovat do programu cca 190usd a novych nadstavcov kde sa da nastavovat vyska alebo veci pre mokre skenovanie. S tymto sa vysledky posunu uplne inde
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karben 27. 7. 2017 20:57

už delší dobu (leta) mám Canon CanoScan 8400F; vykonal dílo při archivaci diáků, čb filmů i negat. barvy i 6x6, dokonce pár skleněných desek 9x12; ve většině laboratoří nemaj ani šajnu o rozlišení a skenují dle výst. formátu papíru
karel
karben
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 28. 7. 2017 07:41

Asi jsi to zvazoval, ale co takhle neco na zpusob

https://www.fotoskoda.cz/pentax-film-duplicator/

Samozrejme tohle je zbytecne jednorazove kupovat, ale vim, ze nekteri od nas si to jednoduse a levne zbastlili s pomoci krabice od bot, macro objektivu a LED panelu za filmem.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pike01 28. 7. 2017 09:58

S krabicí a led panelem jsem si taky hrál, ale přijde mi to spíše jako proof-of-concept než něco prakticky použitelné pro stovky až tisíce snímků. Ale pokud na to má někdo čas...

Fakt bych doporučil projít ty negativy, vybrat to klíčové a to si nechat nascannovat někde (polo)profi. Na zbytek pak klidně stačí i "fotoscanner" z Lídlu.
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karben 30. 7. 2017 17:10

jen bych dodal, že jsem hleděl s otevřenými ústy, česky spíše čuměl, co všechno je na barevných negativech a není na fotkách z labu; snad ještě propastnější rozdíl než mezi jpg z foťáku a RAWem; dodatečně díky Ti Canone CanoScane 8400F ! a bezva zábava na zimní večery, 2 x 6 políček filmu a JEDÉÉÉÉÉÉÉM ! (cituji medvědy od kolína, pane pojďte si hrát)
k.
karben
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pike01 30. 7. 2017 23:20

To není vždy pravda, hodně záleží na zdroji. Můžeme se sice hádat, kolik teoretických Mpx má políčko nějakého solidního kinofilmu (nemluvě o svitku nebo ještě větším formátu), ale druhé hrdlo je domácí scanner (měl jsem canoscan 9000II). Ten od nějakého dpi už moc navíc do obrazu nepřináší. Na rodinný fotoarchiv v 4800 či dokonce 9600dpi pak je místo pár zimních večer potřeba polární noc a diskové pole v řádech TB :-)

A největší úspěch měl nakonec tchán, který přefotil staré rodinné fotky mobilem. Cílové skupině (babičkám, tetičkám a spol) je obvykle technologie pořízení i obrazová kvalita úplně ukradená.
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radomir 31. 7. 2017 09:02

Já mám převážně černobílé negativ nastříhané po 5 políčkách, archivované v "trezorech". Bohužel zdaleka ne vše řádně popsané, takže problém bude najít ty klíčové, jak píše pike. Prostě budu potřebovat naskenovat alespoň v nějakém draft modu skoro vše. Proto to chci na doma.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pike01 31. 7. 2017 10:54

Pokud máš čas a nechceš moc utrácet, tak se podívej na aukro/sbazar/bazos a podobně po starším scanneru, který umí transparentní předlohy a ideálně je k němu i lišta na film. To se dá, podle značky a stavu sehnat i za pár stovek, solidní canon/epson bez problémů do dvou tisíc. Že je starší nevadí, vývoj v této oblasti je prakticky nulový.
Pak to můžeš bez výraznější ztráty zase prodat.

EDIT: pokud si něco vybereš, podívej se po webu na to, jak rychle scannuje v jakém rozlišení, pro náhledy sice stačí i méně než 1200 dpi, ale pro další zpracování je určitě lepší 2400 dpi nebo 3200 dpi, cokoliv víc nemá moc smysl, akorát narůstají zdrojová data a doba scannování bez reálného dopadu na kvalitu výsledného obrazu (tedy, ve třídě dostupných stolních scannerů)
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radomir 19. 8. 2017 13:46

Zatím jsem si vybral skener REFLEKTA X7-Scan s rozlišením 3200 dpi 30bit za 3490. Máte s ním někdo zkušenost, nebo s nějakým podobným typem?
https://www.megapixel.cz/reflecta-x7-scan

Nebo jsou podle vás skenery v této cenové kategorii vyhozené peníze a vyplatí se připlatit?
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pike01 19. 8. 2017 22:17

To hlavně není scanner, to je převlečený kompaktní foťák (snímač 1/2.3" + pár čoček a fixfocus objektiv, 14 mpx bude v reálu tak 12 a i tom dpi bych pochyboval :-) ). Má to zásadní výhodu v rychlosti snímání (prostě se típou fotky), ale zásadní nevýhodu, že na tom nejde v podstatě nic nastavit a výstup je jen do jpeg. Projdi si na webu recenze, jsou u nich i ukázkové "scanny", podle nich se rozhodni, zda ti ta kvalita stačí. S klasickým stolním scannerem (nebo i s tou krabicí a zrcadlovkou a nebo i kompaktem s větším čipem) dostaneš výrazně lepší výstup a ve vhodnějším formátu pro další zpracování, ale nebude to tak rychlé a pohodlné. Na domácí hraní asi OK (stejně jako ten "scanner" z lídlu nebo tchiba), ale pro archivaci nějakých zásadních snímků nebo kvalitnějších negativů bych volil jiný postup.
pike01
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků