Monitor pro úpravu fotografií

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Luckyghost 19. 3. 2017 19:48

Aktuálně mám tento C-PVA https://www.czc.cz/monitor-samsung-syncmaster-f2380-za-malo-penez-hodne-muziky/clanek panel a řeším jestli po cca 5-6 letech pořídit něco nového. Předně bych asi chtěl větší úhlopříčku, s podáním barev aj. jsem vcelku spokojený. Dnes jsem hledal testy a na netu jsou takřka samé testy herních monitorů.

Rozpočet bych měl max 10 000. Vůbec se v panelech neorientuju a netuším jaké jsou novinky.

Můžete mi někdo poslat odkaz na nějaké české recenze dostupných monitorů pro úpravu fotografií? Má to vůbec smysl přecházet z toho mého Samsungu nyní, nebo počkat až budou dostupné OLED monitory a budou vůbec do pár let vhodné a dostupné pro úpravu fotografií? Nevím jestli jít do IPS, trochu se děsím toho jak jim šedě svítí "černá" na různých mobilech a tabletech.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 19. 3. 2017 20:59

mam IPS benq 24" za nejak 8000 pred 3lety a dobry. nebal bych se te znacky az budu kupovat zas beru Benq.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 19. 3. 2017 21:09

IPS je obecně preferovaná volba (nejlepší barevná přesnost), prakticky všechny profi modely určené pro grafiku ho mají. IPS glow tam je vždy, ale dražší modely mají samozřejmě panely s lepšími vlastnostmi než mobily. PVA zase trpí sléváním černé a color shiftem. Osobně bych vybíral nějaký Dell, Eizo, Nec.. Nějaké recenze snad dokážeš vygooglit, to bych akorát dělal za tebe :) Dřív dělal docela dobré testy extrahardware, nevím jaká je situace dnes. Jinak anglicky tftcentral, prad.de atd. OLED se u monitorů ještě nedělá, tak těžko soudit. Jestli má cenu přecházet, asi za tebe nevyřeším :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 19. 3. 2017 21:57

Před Vánoci jsem měnil monitor Samsung a měl jsem doma na zkoušku celkem 3. Nakonec jsem vybral BENQ GW2765HT LCD (27" IPS panel) a koupil jej tady - https://www.exasoft.cz/benq-gw2765ht-lc ... 39261.html Vše proběhlo bez problému, pečlivě zabalené a asi před 14 dny jsem jej kalibroval půjčenou sondou Spider 4 (ještě jí mám doma). Rozdíly po kalibraci oproti původnímu továrenskému nastavení minimální. Spokojenost absolutní, šlo mi především šetření očí (technologie Flicker-free a Low Blue Light), když celý den v práci čučím do monitoru a pak další hodiny doma. Oproti cca 5-6 letému Samsungu i tomu pracovnímu, obrovský rozdíl.
Recenzí na monitory pro zpracování fotek, najdeš na netu kvanta... pohledej :).
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 20. 3. 2017 07:40

Tenhle Benq vypadá zajímavě, určitě dobrý tip.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 20. 3. 2017 15:56

Z exasoftu už jsem lecos kupoval a také dobré. Díky za tipy, vyberu nějaký IPS Benq
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 20. 3. 2017 18:55

Tak asi zkusím tento https://www.exasoft.cz/benq-bl2420pt-lcd-monitor_d139260.html
přeci jen, 27" už mi přijde dost. Trošku mě mrzí rozlišení, raději bych nižší fullHD
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 21. 3. 2017 07:43

Tak chtěl jsi větší úhlopříčku. V tom případě nevím proč sis vybral 24" panel s QHD, tzn. jen o palec víc a s rozlišením, které nechceš. Právě u 27" tohle rozlišení dává větší smysl.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 21. 3. 2017 16:01

Tak pro mě by byl ideál na stůl 25" a to QHD, věřím, že úpravu fotek bude fajn, ale myslím, že na kancelářskou práci by bylo FullHD lepší. Už jsem ho objednal, tak uvidím.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 23. 3. 2017 16:28

Monitor dorazil, postavil jsem je vedle sebe a porovnával fotky s továrním nastavením. První dojmy pozitivní. Zmizel takový šedý závoj co byl na starém monitoru, objevila se i kresba v černých místech, kde se na starém už barva slévala. Rozlišení po nastavení většího fontu je v pořádku i pro kancelářskou práci, na fotky každopádně parádní. 1" navrch není moc, ale díky většímu rozlišení je tocelkem dostatečné zlepšení.

Nějak nevím jak monitor nastavit
Ty režimy co tam jsou jsem dal sRGB, režim Photo je strašně studený.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 23. 3. 2017 17:08

mam na stole v praci 27" a je to pomerne maly monitor. Me by se libil 34" nebo 43" 4k
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 25. 3. 2017 10:26

Tak jsem měl víc času nastavit si tlačítka a projet si menu monitoru a volba zn. BENQ byla díky vám perfektní.

Nevím jaké jsou zásady v nastavení monitoru, ale vzal jsem nějaké zvětšeniny a na denním světle porovnal s obrazem na monitoru. Na předchozím Samsungu jsem různě zkoušel kalibrovat barvy ve win7 a výsledek nikdy nebyl uspokojivý. Tady jsem na to ani nesahal. režim sRGB a standard jsou perfektní.

A co je nejlepší, že na fotky mám režim sRGB, kde mám jas na 100 a když jsem na nettu a nebo kancelařina, tak jsem si jako první tlačítko navolil režim LOW Blue Light, kdy na -30% mám jas 75 a na ostatních se snižuje. Takže mimo fotky mám rychle dostupné režimy s pro očí příjemným podáním barev i do tmy a fakt super je, že si to k nim pamatuje jas.

Tak díky všem, jsem moc spokojenej. Jen mohl mít těch 25" :-)
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků