Stativ (do 6000Kč)

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod still_wolf 4. 12. 2016 20:49

Dobrý den,
tak už nějakou dobu vybírám stativ bez hlavy za můj původní. Jelikož se dostávám do situace, že si nevím rady, tak jsem se rozhodl napsat se.
Hledám:
-pevný stativ pro focení na dlouhé časy
-focení v prostoru, krajiny, makra, hvězd i TimeLapse (ten zatím jen zkouším)
-bez hlavy
-s aretačními kroužky
-cena i materiál vybírám dle výrobců a jejich kvality (referencí)
-reálná nosnost =< 8kg
-háček na závaží
-výška s vysunutou středovou tyčí =<150cm
-záruka v ČR
-u dražších stativů možnost koupě náhradních dílů
-maximální cena 6000Kč

Čím fotím:
-moje sestava zatím neváží více než 1,2kg. Reálně ale nepřesáhnu 1,8kg.
-používám závaží cca 6kg

Původně jsem měl Triopo MT-3228X8C. Do této značky jsem šel s ohledem k ceně a byl jsem nadmíru spokojený (focení ve tmě s časy 30s, zkoušení Timelapse atd.). S ohledem k ceně jsem se nebál poruch po záruce, protože bych si jednoduše koupil nový a než bych jsem se přiblížil sumou k Gitzu, tak by uběhlo mnoho let. Jenomže po 1/2 roce se mi ulomilo kousek plastu, který bránil středové tyči v protáčení. Tehdy jsem narazil na nemalý problém této značky a to náhradní díly. Byli mi vráceny peníze a já kvůli ukončení výroby hledal alternativu.
Narazil jsem na několik možností a popravdě řešeno nedokážu se rozhodnout. Zatím mám tyto postřehy a budu rád za jakýkoliv Váš názor.

Triopo má u levných stativů výhodu ve slitině hořčíku a hliníku. Taky Jejich výsuvné botce jsou šikovné, bohužel krátké a nevyměnitelné. Konstrukce je jednoduchá a spolehlivá. Co jsem porovnával s jinými typy a výrobci do 8000Kč mi přišel nejlepší. Ale povolit středovou tyč přes kroužek obalený gumou je poměrně nešikovné. Jejich celková kvalita ale z mého pohledu nestojí za investice nad 4000Kč a sehnat náhradní díly je velký oříšek.

Sirui vypadá zajímavě. Ale jak tady, tak i na jiných fórech jsem narazil na stížnosti ohledně kvality laku. A nemá prodej v ČR.

Manfrotto mi vůbec nesedl konstrukcí. V rámci dané ceny nemá moc pevné nohy a veškeré vibrace se tlumí na středové konstrukci z pevného plastu. Navíc mi shází háček na zavěšení závaží a náhradní součástky nejsou moc levné.

Benro jsem bohužel neměl v ruce. Dle mnoha testů je kvalitní, ale nijak extra. Z videí a fotek mi přijde, že karbonová konstrukce má uhlíková vlákna pouze v jednom směru a ne křížově. Můj favorit je BENRO TMA28A. Na středové konstrukci opěrné zobáčky nohou přiléhají spíše bodově (alespoň u 1 typu recenzovaného stativu). Taky si nejsem jistý, jestli práškové lakování se nebude časem odlupovat. Botce se vyměňují s gumovými nožky, což přivádí velké riziko možné ztráty při nočním focení (kdybych šel rovnou z focení z prostoru a nestihnul vevnitř provést výměnu). Sice mají české zastoupení, ale to odpovídá do doby, než od nich chci nějaké závaznější vysvětlení. Náhradní díly slibují, ale nikde jsem nenarazil na žádné zkušenosti a ceny.

Feisol vypadá opravdu výborně. Bohužel jejich jediné zastoupení v ČR nereaguje a sehnat nějaký z druhé ruky je prakticky nemožné.

Gitzo mi přijde jako taková modla. Jelikož mám trochu z karbonu obavy (bublinky v křehkém karbonu a uhlíková vlákna zázraky nedělají) a s hliníkem už nepracují, tak jsem původně tuto variantu zavrhnul. Jenomže jejich náhradní díly mají velice dobrou cenu a nějaké velké stížnosti jsem neviděl. V rámci k ceně je jediná možnost počkat si na použitý kus. Aktuálně zvažuji nad nějakou z variant GT284X nebo GT283X.

A teď přichází onen problém. Co vybrat... Kdyby BENRO TMA28A stál podobně, jako můj předchůdce, neřešil bych. Ale 2000Kč příplatek vytváří onen rozdíl a přivádíme k zvažování Gitza z druhé ruky (který ovšem bude po dlouhém vyčkávání na internetu). Proto bych Vás rád požádal o Vaše názory a zkušenosti.

Děkuji
still_wolf
Kolemjdoucí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků