TTL ovládací záblesk zasahuje do expozice

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PatrikJech 4. 10. 2016 19:58

Zdravím všechny,

nedávno jsem se setkal s problémem, který jsem nikdy předtím neměl, nebo jsem si ho nezaznamenal. Jde o to, že se mi na některých fotkách objevil ovládací záblesk, který odpaluje ostatní blesky a to i když byl samozřejmě deaktivován (--).

Nikon D610 (M 1/80 f/1.4-2, ISO 500, odpaloval jsem přes vestavěný blesk 1-2 SB 900. Dělalo to jak v režimu M tak v režimu TTL.

Na fotografiích byl vidět ostrý stín na tváři modelky, který definitivně nebyl od od externích blesků (120mm deštník s difuzérem)

Na Nikon lince mi řekli, že to není možné. Pokud to není vadný fotoaparát, ale někde jsem našel článek, že bych si na tento jev měl dávat pozor.

Nevíte někdo, jak se tomu vyvarovat? Nechce se mi kupovat IR krytka. Díky za rady.
PatrikJech
Návštěvník

Odeslat příspěvekod n3pi 4. 10. 2016 20:49

Tak on ten ovládací záblesk samozřejmě že osvětlí, ale ne tak zásadně aby hodil ostrý stín. Nicméně, minulý týden se mi stalo něco podobného. Nemělo by to sice mít vliv, ale při deaktivovaném záblesku jsem měl v políčku komenzace zašedlou intenzitu 1/32, co zůstala po poesledním focení. A ostré stíny byly na tvářích, předtím nikdy...
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 4. 10. 2016 21:36

Kup si radiove odpalovace ... budes pak vypadat jako profik ;)
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 5. 10. 2016 06:54

Jako že se ti ta bludička v režimu commander prosadila přes hlavní světlo?
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 5. 10. 2016 07:41

Nevím jestli to bylo na Patrika nebo na mě, ale mě, ne že se přímo prosadilo, ale znatelně ovlivnilo.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 5. 10. 2016 12:08

Mě se něco podobného stalo, když jsem fotil akvárko zepředu a odpaloval blesk co do něj svítil seshora. I když jsem vestavěný blesk stáhnul na max, přeci jenom chvilku pohasínal a ve skle byl vidět jeho odlesk. Ale že bych se někdy setkal s tím, že by mi dělal stín, to fakt ne.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 5. 10. 2016 12:29

Občas se mi taky podařilo zaznamenat na fotce účinky řídícího záblesku. Koupit rádio za pár kaček a je po problému.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikJech 6. 10. 2016 20:57

Díky za reakci. Přesně tak, i když byl vestavěný blesk v režimu Commander a byl deaktivován (--), tak se ve snímku objevil. Většinou fotím venku, tak jsem si toho nikdy nevšiml. Docela mě to zklamalo. Rádiový odpalovač mám, ale jen jednoduchý, který používám na velké záblesky bez HSS.

Zatím jsem používal jen Commander, s vestavěným, nebo externím bleskem, protože to fungovalo. Až doteď.

Chtěl bych časem přejít na rádio, ale bojím se že to nebude 100% funkční. Chtěl bych používat jak M, tak iTTL a ovládat na "těle fotoaparátu" Jako to má nejspíš Canon.

Každopádně jsem "rád", že nejsem jediný, a že to nebyla nějaká anomálie. Příště hold budu muset nasadit radio.
PatrikJech
Návštěvník

Odeslat příspěvekod n3pi 6. 10. 2016 23:00

no a nebo to byla prostě jen anomálie, mě se to stalo jen ten minulý týden a to jen u asi dvou fotek
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 10. 2016 10:02

Tak si před ten blesk děj proste kus něčeho, třeba papíru, aby z něj nešlo světlo dopředu. Pokud nemáš černé zdi, tak ho externí i tak zaregistrují a odpálí se.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikJech 9. 10. 2016 12:02

Zajímalo by mě, jestli bych to mohl ovlivnit nastavením, nebo za jakých okolností se tento záblesk objeví v expozici. Vznesl jsem dotaz na podporu Nikon a bylo mi řečeno, že to není možné a pokud to přetrvá, mám to poslat do servisu.
Nějak mě to neuspokojilo, tak zjišťuji, jak to doopravdy je:)

Podotýkám, že jsem se s tímto nikdy nesetkal. Až nedávno, když jsem fotil při barovém osvětlení.
PatrikJech
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 9. 10. 2016 13:33

U Nikonů to býval diskutovaný jev, údajně způsobený/umožňující CLS systém řízení externích blesků. Není-li využíván a jde-li vypnout...... ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod n3pi 9. 10. 2016 14:25

Tak samozřejmě že to ovlivníš nastavením :) řídícimu záblesku přidej sílu a máš to ovlivněné raz dva.
Jak jsem napsal, měl jsem při (--) zašedlou hodnotu intezity 1/32. I když by to nemělo mít vliv, tak je možné, že z nějakého nevysvětlitelného důvodu ten záblesk převzal manuální hodnoty.
Takže Nikon podpora má v tomhle pravdu, "není to možné, ale pokud problém přetrvává" je to nějaká chyba a poslat do servisu.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikJech 9. 10. 2016 15:10

Tomu nerozumím, jak se dá nastavit výkon řídícího blesku? To že je to zašedlé, znamená, že je to deaktivované. Alespoň takto to chápu já.
PatrikJech
Návštěvník

Odeslat příspěvekod n3pi 9. 10. 2016 18:14

no tak ho dej z (--) na TTL a přidej mu :-)
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků