Výběr fotoskeneru

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ziki 26. 7. 2016 14:53

Zdravím, už několikrát jsem uvažoval o koupi skeneru na digitalizaci své kinofilmové tvorby a rodinných alb, ale zatím jsem tuto myšlenku vždy odložil na jindy. Teď si říkám, že bych do toho konečně praštil a nějaký ten fotoskener pořídil. Nabídka fotoskenerů neprodělává takový bouřlivý vývoj jako jiná elektronika, takže mám v hledáčku stále stejné modely, tj. rozhoduji se mezi Canon CanoScan 9000F Mark II a Epson Perfection V600. Skenovat chci kinofilmové i svitkové negativy a fotky nejrůznějších formátů. Nějaké recenze těchto skenerů už mám nastudované, ale zajímaly by mě spíše osobní tipy a postřehy majitelů některého z těchto kousků. Pro Canon mi hraje třeba to, že je levnější, novější, ale nemám moc dobrou zkušenost s Canoním softwarem (Canon CameraWindow). Ale některá srovnání skenerů dávají přednost Epsonu a obslužný software této značky mi celkem sedne (už mám multifunkční zařízení této značky), ale prý držáky negativů jsou u tohoto skeneru nějaké vachrlaté.
Za tipy a pomoc pří výběru předem děkuju :-) .
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 26. 7. 2016 15:30

Ziki : měl jsem Canon nějaký ten vyšší model a v ceně byl SilverFast a to je super soft. Nicméně musím říct, že skenování mne teda nebavilo a po pár filmech jsem to vzdal.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 27. 7. 2016 09:39

Jde o to, kolik těch negativů máš a jakou vyžaduješ kvalitu.
Výstupem jsou V600 a 9000F velmi podovné. Mám doma V550 (totéž co V600) a ze svitku to dokáže pro běžné účely (web, tisk menších rozměrů) vytáhnout poměrně dost. U kinofilmu je to už horší, ale pro prezentaci na intenetu dostačující.

Skenování chvilku trvá, určitě se nejedná o nejrychlejší skenery, proto jsem se ptal na množství filmu.
Včera jsem skenoval 2 svitky (24 fotek) a zabralo mi to zhruba hodinu a půl při 2400dpi.
Držáky nejsou zrovna nejpevnější, ale pokud je film rovný, není s tím problém. Pokud skenuji hned po oschnutí a film se kroutí, používám lepší držák (na svitek Lomography Digitaliza).

SW od Epsonu mi bohatě dostačuje, jak rozhranním, tak i výstupem. V práci jsem zkoušel SilverFast i Vuescan, a i když to někdo občas rád tvrdí, nenašel jsem žádný rozdíl ve kvalitě výstupu.

Pokud chceš skener na digitalizaci archivu, opravdu je důležité, kolik toho máš. Kdybych měl třeba opravdu hodně kinofilmových negativů, šel bych cestou něčeho jako Pakon F-135, který naskenuje velmi rychle celý film.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pike01 27. 7. 2016 09:55

9000F mII mám a pro takové to domácí žvýkání mi přijde ideální.

Ale souhlasím s tím, co píše reigh - taky mě to po pár filmech přestalo bavit, žere to strašně moc času (pokud počítám i následné úpravy). Nakonec těch fotek v digitální podobě zase tak moc nepotřebuju.

Ona je to skoro až filosofická otázka: Má smysl skenovat fotky prarodičů na odborářském zájezdu v Bulharsku někdy v 70. letech? Kdo se na ty fotky za 10, 20 let podívá, když si je za posledních asi 30 let ani ta babička neprohlížela a většina lidí, co je tam vyfocená, už nežije? Dokument doby? Pro koho?

A možná, že ta fotka na papíře nakonec vydrží déle než její scan.
pike01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 27. 7. 2016 16:12

Díky za reakce a praktické postřehy. V pergamenech zaarchivovaných negativů (většinou kinofilmů) mám asi v řádů desítek a počet fotek ani nevím. Z hodně negativů ani nemám udělané zvětšeniny a samozřejmě ne všechny negativy bych chtěl skenovat (popř. max. náhled). Před nějakou dobou jsem si prohlížel od i nějaké hodně staré rodinné fotky, na kterých se už podepsal zub času, tak jsem si říkal, že by nebylo od věci je zdigitalizovat (taky dokud žijí i nějací pamětníci). Takže proto kvůli univerzálnosti (negativ/fotky) vybírám mezi stolními skenery. A už se mi nechce ve fotolabu platit za skenování negativů (naposled to bylo asi 70 Kč/ks za skenování v nižší kvalitě).
Dlouho jsem byl rozhodnutý pro Canon, ale nějak jsem se nechal zviklat a nyní preferuji Epson i když se obávám těch držáků na negativy. Své vlastní negativy mám nastříhané po šesti snímcích a ani se nekroutí, ale některé rodinné jsou stále smotané ve špulkách, jak přišly z fotolabu. Docela mě překvapilo a i potěšilo, že by neměl být velký rozdíl v kvalitě výstupu SW Epson a SilverFast, Vuescan, poněvadž někde jsou tyto softy ke skenerům zmiňovány skoro jako nutnost (pro nějaký rozumný výstup) a mně se moc nechce investovat do dalšího SW.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 27. 7. 2016 16:36

Ohledně toho SW, je možné, že u pokročilejších skenerů např. s AF to udělá nějaký rozdíl, ale u téhle třídy mi to opravdu nepřišlo.

A držáky u Canonu taky nejsou žádné terno, to si nepomůžeš.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stoura 1 29. 7. 2016 23:48

Řešil jsem stejný problém. Nakonec jsem šel do Epsonu V750 (aktuálně se jmenuje V800 a V850).
Ráměčky jsou dost podobné jako u té V600 - jen je jich víc (nejsou sdružené ) a mají větší kapacitu (4x6 políček kinofilmu).

Zkoušel jsem jak epsonský skenovací program, tak Silverlight, který byl v ceně také. Ten epsonský je výrazně jednodušší a intuitivnější. Navíc dával podle mého názoru lepší výsledky při použití ICE (to je "odprašování" pomocí prosvícení IR).

Drobná praktická rada: Při použití ICE je vhodné snímat s nejvyšším možným nativním roazlišením a pak teprve v extrerním programu snížit rozlišeníí na rozlišení filmu. Sejmutí jednoho políčka kinofilmu ale pak trvá 10 minut.
Stoura 1
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ziki 30. 7. 2016 17:08

Stoura 1: Epson V600 je můj maximální cenový strop, do kterého bych šel. V800 a V850 jsou už samozřejmě mašinky minimálně o třídu výš, jak co do kvality výstupu, tak i díky možnosti skenování více snímků najednou, ale také jsou cca 2x potažmo 3x dražší než V600. Tak zatím jsem rozhodnutý objednat toho Epsona V600. Co se týče ICE, tak předpokládám, že převážná většina skenovaných negativů bude čb a s tím si tato technologie bohužel moc neporadí :roll:.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stoura 1 1. 8. 2016 09:28

Podle mne je V800 (V850,V700,V750 je prakticky totéž) jen o něco rychlejší a pohodlnější než Vámi vybraný V600.
Psal jsem to spíše jako námět k úvaze a zkušenost s rychlostí. Já si to pořizoval na seskenování cca 150 barevných filmů a byla to práce na několik měsíců. Bez použití ICE se práce samozřejmě výrazně (několikanásobně) zrychluje.
Stoura 1
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ziki 1. 8. 2016 15:11

Tak nakonec jsem objednal Epson V600, ale těsně před tím jsem byl opět na vážkách, jestli Epson nebo Canon, že jsem málem rozhodoval stylem "En Ten Týky..." :D. Ale pro V600 jsem se také rozhodl kvůli jeho softwaru, se kterým už mám nějakou zkušenost a i v tomto vlákně vychází kladně. Investovat do dalšího softwaru jako SilverFast nebo Vuescan se mi už nechce, tak jestli bych měl používat na skenování program přímo program výrobce, tak raději ten od Epsonu.
Co se týče vyšších řad skenerů od Epsonu (v současnosti V800, V850), tak vlastně o nich fakticky nic nevím, jen to, že mají držáky pro víc proužků negativů, měly by být rychlejší, kvalita skenování průhledných předloh je u nich jinde a jsou k nim přibalené i softwary jako SilverFast nebo Vuescan. Ale jejich ceny se bohužel už pohybují v násobcích ceny V600 a vhledem k tomu, že nehledám skener s profi využitím, tak jsem se o lepší skenery vlastně ani nezajímal.
Jinak všem díky za rady a tipy ;-)
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků