odrazova doska

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod DUDISKO 15. 12. 2015 10:33

Nazdar.. Ježiško mi chce niečo dopriať.. rozhodol som sa pre odrazovú(é) dosku(y)
Priemer okolo 100-120..
ako úplne neznalý som vybral v pre mňa prijateľnej cene tieto
http://www.makrofoto.sk/kategoria/studi ... 71x112-cm/
a
http://www.makrofoto.sk/kategoria/studi ... v1-110-cm/
odber bude z toho obchodu.. dostupnosť odberu na mieste
je niečo na čo si dať pozor.. alebo podľa čoho sa rozhodnúť..
držať to bude fotený človek, prípadne nejako prichytený na klasický statív.. prípadne donútim svojich chalanov na výpomoc (moc ich to nezaujíma..ale môžem ešte vyjednávať - počítač tablet...)
za skoré reakcie dopredu ďakujem..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 12. 2015 11:47

Tou první nasvítíš půl postavy, tou druhou obličej (což bývá dostatečné). S kterou se bude lépe manipulovat je jasné. Já mám jednu cca 160cm, míněnou jako pozadí a pak nějakou skoro 100cm, tu jsem zatím asi použil nejvíc. Kromě stříbrné a bílé jsem použil i zlatou případně bez potahu jako difuzor. černou jako flag (odstínění).


Ale chce to někoho, kdo to podrží a trošku vidí světlo. Ideálně druhý fotograf, nebo alespoň někdo, koho to baví. S rodinnými příslušníky mám všelijakou zkušenost.

Každopádně i jednoduchá odrazka dokáže portrét posunout.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 15. 12. 2015 11:48

Nu, když pominu, že to samý na eBayi stojí zlomek týhle ceny, tak bych se v první řadě ujistil, že chci fakt takhle velkou desku (na portrét či na celou postavu?).
Pokud na to nebudeš používat stojan, volil bych asi spíš tu obdélníkovou, v případě stojanu kruhovou desku. Jinak na tom není veskrze co zkazit, jediné, co se mi zatím stalo nebylo přímo s deskou, ale s obalem - pokud není zrovna ideálně ušitý a neposkládáš tu desku tip-ťop, můžeš si poměrně snadno rozpárat švy podél zipu, ale žádná tragédie...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 15. 12. 2015 12:19

Ok.. rozhodol som sa.. beriem prvú
eBay.. to asi už nestihnem do vianoc.. maminka dala len pred hodinkou zelenú, že môžem dačo K fotovýbave (po drahom objektíve som mal zákaz :-) ), tak kujem za horúca.. už som objednal.. :-)
Zlomok ceny.. moc v tom neviem behať (eBay) tak som riešil SK
Ani som nehľadal
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 15. 12. 2015 14:53

Obrázek

Používám kulatou o průměru 75cm a hodí se tak na obličej. Případně s trochou štěstí se dá prosvětlil i polocelek, ale není to úplně ideální. No a samozřejmě práce s takovou deskou je oser, zvlášť když venku fouká :) A najít spolehlivý živý stativ, který bude mířit tam kam má a nebude se pořád hýbat, taky není úplně snadné :) Nakonec jsem skončil s tím, že většinou si odrazku držím sám nebo ji nechám držet focenou osobu...
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 15. 12. 2015 15:22

dobré foto..
heh.. kto stojí potom za mašinkou :-)
môj výber je teda ok?

keď tak pozerám aj tá 75ka je dosť veľká.. uvidíme..

mimo témy:
na druhej strane.. hovoril som dnes o vyjednávaní..
prišiel som domov a môj starší (12 rokov) bol milý ako pena.. chvíľku som sa čudoval.. a potom to prišlo.. prvá 5ka z geografie.. a urobil by všetko, len aby si to vyžehlil.. tak som bol mierny a plní moje želania ako na bežiacom páse.. nech mu to zostane :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 15. 12. 2015 16:03

Myslím že výběr je v pohodě. Sám nevím jakou bych si jinak koupil, ono ideální je jich mít více pro každou situaci, ale to je zase zbytečné pokud to člověk nepoužívá často. Já taky hodně vybíral podle rozměrů ve sbaleném stavu, tu svou odrazku dám v pohodě do batohu a nezabere moc místa navíc.

Jinak když fotím, tak ji držím jen jednou rukou a v druhé ruce mám foťák. Tady na té fotce zrovna něco vysvětluju, je to z mého prvního workshopu :)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jack08 15. 12. 2015 20:51

odrazná deska se mi zdá dost nepraktická a zbytečná investice. Jestli máš blesk tak ho používej na externím stojanu a s ním vykouzlíš mnohem víc než s deskou.
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 15. 12. 2015 22:21

jo.. blesk je aj odpaľovače.. nepracoval som s tým.. skúsim.. už som objednal..
uvidím.. a možno hodím nejaké foto
:-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 12. 2015 22:41

no jasně, holej blesk porovnávat s odraznou deskou. pobavilo
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 16. 12. 2015 07:44

Používat blesk to už je úplně jiný level než odrazka. To pak člověk narazí na další hromadu problémů - jaký modifikátor použít, čím odpalovat, jak si poradit s omezením synchro času, jak sladit světlo blesku s dostupným světlem, kam blesk umístit a další. Proti tomu je použití odrazky úplně primitivní :)

A nazývat odrazku zbytečnou investicí mi přijde úsměvné. I při focení s bleskem se velmi hodí, používám ji občas i v ateliéru.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 12. 2015 09:56

Hlavne ale pos.rat fotku deskou je problem. Pos.rat ji bleskem je standard.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 16. 12. 2015 10:00

To už je jak u Babicu. Nemáte svíčkovou, vražte tam párek, nač odrazka, plesknite to bleskom...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dadajax 16. 12. 2015 10:10

Zase jsou situace kdy odrazka moc nepomůže. Ale fakt to není zbytečná investice, je to fajn věc za minimální cenu.

Osobně se ale raději snažím vybírat takové místa a světelné podmínky, kdy není odrazka potřeba. Jako třeba tady, protisvětlo při západu a díky vhodnému natočení modelky a zvolené lokalitě je krásně prosvícený i obličej :)
Obrázek
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 12. 2015 10:27

No to je ale nejaky extrem, pokud tam neni odrazka. Tak je tam zaparkovany chladirensky vuz.
Radek71
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků