Lehký a skladný stativ

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Aillas 22. 8. 2016 19:43

Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu při výběru stativu. Hledám lehký a skladný stativ především pro focení v horách, kde by se mi s objemným a těžkým heblem nechtělo tahat. Fotoaparát mám momentálně Panasonic GM1, později to bude možná Nikon DL24-85 nebo Panasonic LX200, takže vše do 0,5kg. Cenový limit bych viděl cca 2000 Kč. Budu rád, když to bude míň, ale dá se s ním hýbat i směrem nahoru.
Ve stativech se vůbec nevyznám, takže jsem jen proletěl parametry a vypadlo mi několik možností:
Hama Star 75: 620 g, složený má 42,5 cm, cena 290 Kč :-)
Velbon EX-230: 740 g, 44 cm, cca 800 Kč
Manfrotto Compact Light: 841 g, 40 cm, 1100 Kč
Velbon P-MAX: 800 g, 35 cm, 1300 Kč
Dá se některý z nich doporučit nebo byste sáhli po něčem úplně jiném? Předem díky za veškeré postřehy.

EDIT: Doplnil jsem odkazy na stativy. Ceny, které jsem uvedl v příspěvku neodpovídají těm z odkazů, ale uvádím takové, za které by měly jít stativy sehnat.
Aillas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod STigre 23. 8. 2016 12:47

Zdravím,
všchny ty stativy co tam máš nestojí za nic. Prostě levnej, lehkej a použitelnej stativ neexistuje, ale to je zkušenost nepřenositelná,všichni máme někde doma na půdě nebo ve sklepě nějakej takovej levnej zmetek. Nikdy nebrat žádný stativ, který má takové ty tři vodorovné rozpěrky. A ten Manfrotto se čtyřdílnýmia nohama - to bude jeden velkej vakl.
Kopíruju Ti sem, co jsem tady už jednou napsal:
S rozhodováním by Ti mohla pomoct tato videa:
http://www.4foto.cz/4foto-13-jak-vybrat-stativ/
http://www.4foto.cz/4foto-14-vyber-stativove-hlavy/
Určitě nebrat stativ, který má víc jak třídílné nohy, a který stojí tady v ČR méně jak 4 tisíce
(a pokud u focení přírody zůstaneš, stejně budeš časem kupovat stativ za desítku :-).)
Stativ MUSÍ být robusní, jinak Ti nebude nic platný. Venku fouká vítr, dupou králíci a ochránci přírody, občas nějaké zemětřesení, jak lesem jede čtyřkolka - to všechno Ti levný stativ rozvibruje. Jinak ho za chvíli vyhodíš, stejně jako já (a mnoho dalších). Jestli je hlava kulová nebo video je skoro jedno - skoro - ale z logiky věci bych pro focení bral hlavu kulovou. Na druhý pokus jsem to tak taky udělal. Pro focení "panorámat" musí mít hlava akorát stupnici. Údaje výrobců o nosnosti stativu i hlavy vyděl třemi, a máš jejich skutečně použitelnou nosnost. A pozor, výrobci často udávají výšku stativu s vysunutou středovou tyčí. Vysunutá tyč snižuje stabilitu hlavy s foťákem. Mnoho štěstí.
Tohle je také k tématu: viewtopic.php?f=1924&t=1241686
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aillas 30. 8. 2016 18:26

Nakonec jsem pořídil stativ Triopo C-158 a hlavu Triopo B-1 s tím, že stativ případně časem vyměním, pokud nebude vyhovovat. Pořád to není nic masivního, ale snad bude stabilnější než ty, o kterých jsem původně uvažoval. Nakonec jsem se rozhodl pořídit nějaký s vodováhou přímo na stativu, ale nenašel jsem za rozumnou cenu žádný, který by ji měl a zároveň měl nohy otočné o 180°, aby byl skladnější. Jak řešíte vyrovnání středového sloupku pro panoramata, pokud nemáte na nohách stativu vodováhu?
Aillas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 30. 8. 2016 19:19

Ľahký statív neskôr použiješ na svetlá... ;-)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 31. 8. 2016 05:30

Aillas píše:.... Jak řešíte vyrovnání středového sloupku pro panoramata, pokud nemáte na nohách stativu vodováhu?


Jednoduše, pořídíš vodováhu do sáněk blesku, máš-li kvalitní hlavu, tak v poloze fotoaparátu "na výšku" svírá horná osa hlavy s osou těla hlavy 90°, čili spodní strana fotoaparátu je rovnoběžná s osou těla hlavy a tudíš i se středovým sloupkem. Do sáněk dáš vodováhu a fotoaparátem otáříš na hlavě od nohy k noze a štelováním výšky nohou jej ustavíš takto do váhy. Středový sloupek bude +/- kolmo k zemi. Trocha cviku a máš to za dvě minuty hotové.
Nebo od oka, to taky šlo. Nikdy mi to neudělalo v panoramatu neplechu. Pomocí vodících linek v hledáčku. Jen to nejde použít vždy, protože ne vždy se máš od čeho odpíchnout (horizint, nějaká svislice)
Oboje mám léty praxe prověřeno.
Vodováha na nohách je k ničemu, nebývá tak přesná.
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Aillas 31. 8. 2016 07:21

Díky za tip, to vyklopení o 90°je dobrý nápad. Budu muset vyzkoušet, jestli to na mojí hlavě bude fungovat a porovnat to s vodováhou na nohách.
Aillas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod golem2 31. 8. 2016 11:11

Triopo má upinanie arca swis Keď chceš upevnenie fotoaparátu na výšku nemusíš uvoľniť guľu a vyklopit fotoaparát, ale pri použití rychloupinacej platničky L bracket stačí uvoľniť platničku a otočiť fotoaparát na výšku. Podľa mna je upevnenie stabilnejsie, lebo nie je mimo osi stativu a rychkejsie, lebo ak mas nastavený stativ, zmenou nemusíš zastavovať znova podľa vodovahy. Na amazon.de je ich kopec od univerzalnych po platničky pre určité fotoaparáty.
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 7. 9. 2016 05:42

Tos nepochopil, ty ten fotoaparát upevňuješ na výšku, abys podle něj ustavil stativ do váhy a to precizně, aby si pak mohl otáčet panoramatickým posuvem na hlavě a fotoaparát byl pořád v rovině.
L bracketem si v tomto vůbec nepomůžeš.
Navíc na víceřadá panoramata ti je L bracket ještě více na škodu, protože máš fotoaparát vyosený od nodálního bodu ještě více, než při klasickém umístění.
L bracket by byl skvělý, kdybys měl hlavu, co má panoramatický posun hned pod rychloupínákem, jako například tady: https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... _With.html
Pak by ti bylo jedno jak máš ustavený stativ, do váhy bys srovnal jen fotoaparát na kouli a otáčel bys jím na hlavě, pak by byl L bracket k nezaplacení! Ale jen na jednořadá panoramata.
Stabilita upevnění je +/- stejná.
Jenom na závěr zdůrazňuji, že šlo o vyrovnání stativu do váhy, když nemáš na nohách váhu a i tu bys musel mít vedle každého kloubu nohy, abys to měl přesně, protože tam je vidět každá nepřesnost, kolikrát sme měl 2 nohy ve váze a na třetí mi to letělo a hlava se tak netočila dokola, ale po elipse.
Pro běžné focení je L bracket skutečně lepší a rychlejší, chceš li si jen udělat rychle fotku na výšku.
lorenzo pipe
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků