Nejlepší nastavení Panasonic Lumix GX80

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Erik1991 6. 1. 2019 19:02

Zdravím,chtěl bych se zeptat, na vaše nastavení (nejlepší) pro foto a video. Jsem úplný nováček a mám GX80 ze setákem 12-32mm.

Dále bych se chtěl zeptat na Cinelike D a V a unlock videa 4k 30fps a 1080 60fps. Videa na YT jsem viděl. Je to bezpečné? Co je ten Cinelike D a V a je nutný?

Díky a sorry za blbé otázky.
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 6. 1. 2019 22:36

Cinelik D a V ti rozšíří možnosti editace. Otázkou je, nakolik to teď v začátcích využiješ. Jestli je ten unlock bezpečný nevím, mám G80 a tudíž tohle nemusím řešit.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 6. 1. 2019 23:06

Ahoj loni na jaře jsem také začínal s GX80kou a místní mirrorless guru Davidof mi radil toto nastavení:
Davidof píše:Foto1977 - ať ti gx80 slouží

Napíšu to sem, třeba to někomu něco dá:

- brašna - zkus se podívat spíš na pouzdra, Lowepro dělá takový šikovný, co mají suchý zipy a jdou dát jak na batoh, tak na opasek

- nastavení - to je velmi osobní. Mě chybělo nastavení režimu ostření a měření expozice, tak jsem si je dal na tlačítka Fn1 a Fn3

Pár fint a návrhů:
- dlouhým stiskem tlačítka vyvoláš jeho nastavení
- na jedno tlačítko (u mě Fn2) si zkus dát Q Menu - tam máš souhrn nastavení, lze i konfigurovat
- když vybereš ostřící bod a kurzor je zelený, tl. Disp ho centralizuje. Dvakrát Disp ho navíc zvětší na default velikost (která je ale podle mě moc velká). Přední a zadní kolečko ten ostř. bod zvětšují a zmenšují.
- v C klíč - 8/9 - nastavení dotyku dej AF dotykové plochy OFFSET (ne EXACT)
- vysvětlení režimů ostření
AFS - klasika - namáčkneš a zaostříš, můžeš překomponovat, ostření drží
AFF - hybrid - namáčkneš a zaostříš a foťák neustále doostřuje dokud nezmáčkneš spoušt
AFC - klasika - kontinuální ostření
Rozdíl mezi AFF a AFC je že AFC při sekvenci zaostřuje každý snímek a snaží se nějak predikovat pohyb (údajně). AFF při sekvenci zaostří jen PRVNÍ snímek a pak ostření drží stejné.

Jinak mi přijde, že je to jasný a přijdeš si na to sám. Hlavní je naučit se rutinně přemístit ostřící bod, vrátit ho na střed a zmenšit ho na minimum. Pak máš vyhráno :-)

P.S. Pokud používáš Custom režimy, počkej s tím až si nastavíš definitivně funkce tlačítek ... ;-)

doufám, že nevadí, že jsem to sem zkopíroval z jiného vlákna, to je zde:
http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=209&t=1267230&st=0&sk=t&sd=a&start=270
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 08:05

Foto1977
To jsi přehnal s tím mirrorless guruem :-))) maximálně micro čtvrtinový

Eric

Ten foťák je v defaultu nastavenej tak, aby začátečník nemusel moc řešit. Hodně záleží taky na tom, s čím jsi fotil doteď a co vlastně chceš fotit.
A jestli víš, co ty různý nastavení vlastně znamenají. Jestli tu neházíme termíny, co kde nastavit, ale ty bys potřeboval vysvětlit i ty termíny.
Tak případně upřesni dotaz, takhle je to trochu moc obecný ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 15:15

Manuál si přočítám a pořád se ve foťáku hrabu atd.
Žena pojede v listopadu do Afriky, tak chci aby tam udělala nějaké super fotky.

Zatím mi ty fotky, moc extra nepřijdou, když porovnám můj mobil za 4tis a foťák určen jen na focení za 12tis.

Bude fotit krajinu mám nastavit formát 16:9 a jen 12Mpix nebo to nechat na 4:3 a 16Mpix a pak dělat ořez.

Potlačení šumu je - nebo + u profilu NR. Proč když si nastavím profil u foťáku na normál třeba, tak proč je ten stejný i u videa.

Typ závěrku mám dát na AUTO nebo mechanickou kterou mám teď a v případě nutnosti dát el.
Rychlostsnimani mám nechat na High nebo Super High.

Chci z toho foťáku vytáhnout maximální výkon. Snad mě chápete jak to myslím.

Jinak jakou powerbanky doporučujeme pro nabíjení tohoto foťáku?

Je to můj první lepší foťák, učím se od základů, ale baví mě to :)
Naposledy upravil Erik1991 dne 7. 1. 2019 15:33, celkově upraveno 1
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 15:25

Zatím jen ty jednodušší odpovědi:

formát - doporučuju nechat max (4:3) a ořezávat potom. Předpokládám, že fotíš rovnou jpeg.

závěrku - pokud fotíš venku a pokud nefotíš tzv. panning, tak dej elektronickou.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 7. 1. 2019 15:42

Určite doporučujem RAW a povedzme v kombinácii s DXO photo lab. Čo sa týka Cinelaku, nejak to nepoužívam, uprednostňujem úpravu farieb v DaVinci Resolve 15 (je zdarma). Inak vo videu sa dá dobre spoľahnúť aj na automatiku Ai+. Duálna stabilizácia je určite nadpriemerná s príjemným dobehom.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 15:46

Mám nastaveno RAW+ něj. kvalita JPEG. Snažím se upravovat v Lightroomu CC nevím jestli je to nejlepší volba pro RAWy od Panasonicu.

Ok zkusím tu el. závěrku.

Jinak co mi nejde do hlavy je velikost JPEG snímku 16mpix fotka a má 3MB??? Fotka z mobilu 12mpix cca 5MB

FXE1 díky mrknu na to a co těch 30FPS u 4K?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 7. 1. 2019 16:11

Tá veľkosť 3 MB sa mi nezdá, pozriem na to, neviem lebo fotím len RAW, a ešte aj ukladám do Jpeg v max. kvalite, cez 20 MB. 4K30p som neskúšal. Väčšinou si vystačím s FHD 50p prípadne UHD 25p
Naposledy upravil FXE1 dne 7. 1. 2019 16:50, celkově upraveno 1
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 16:44

Pokud fotíš do RAW tak je ořez irelevantní, ukládá se vždy celý obraz. Ale můžeš ten ořez použít pro lepší představu o kompozici.

Dtto platí pro NR.

-- 7. 1. 2019 16:46 --

Pro focení krajiny je sekvence asi zbytečná, takže bych nastavil single shot.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 17:02

V Lightroomu mám problém RAW oříznout na formát 4K 3840x2160

DXO photo lab vypadá super, ale ta cena 200 euro?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 17:07

Jakto, vždyť tam můžeš pro ořez zadat libovolný poměr stran. Nebo trváš na těch pixelech ? Ty můžeš nastavit při exportu.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 17:13

Ok zkusím, tak jaký styl snímku a nastavením mi doporučujeme?

A zobrazení displeje máte nastaven jak?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 17:46

No ale to nastavení stylu se na RAW neaplikuje, jen na ten případnej jpeg. Takže je to jedno, snad jen pro určitou vizualizaci třeba když nastavíš černobílý mód.

Display na foťáku mam na maximální jas, jestli se ptáš na tenhle display.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 18:06

Takže styl snímku je pro RAW nepodstatná věc jen pro JPEG. Tak tedy kdybych to bral pro ně? Jde mi hlavně o potlačení toho šumu.
Přílohy
IMG_20190107_180622.jpg
Myslím tohle nastavení
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 18:23

Tak na tohle nastavení jsem nesahal, to pod tím jsem dal na 1*. Zdálo se mi, že na auto jas je to moc tmavý.

V Africe možná bude účelný zvednout ten jas, ale nikdy jsem tam nebyl, tak nevím :-)

Ad NR v jpeg, to je těžká rada. Komu nevadí šum a preferuje víc detailů, dává -5. Pro hladké plochy bez množství detailů je lepší tu redukci nechat na 0. Pokud bude žena fotit RAW + jpeg, tak bych to neřešil a vybraný fotky vyvolal z RAW. Pro web to na těch jpeg moc nepoznáš.

Spíš jí nauč rutinně vybrat ostřící bod, vrátit ho na střed a měnit jeho velikost. A pracovat s kompenzací expozice.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 18:47

Budeme chtít pak udělat foto knihu máme poukázku na 800kc jsem dostal jako dárek k tomu foťáku. Fotolab.

Ohledně jasu, pohoda, mě se zdá že výdrž je hodně slabá tak jsem eliminoval všechen luxus. Kolik tak vyfotíte fotek cca 100-150 když se člověk nehrabe v menu a jen to seká bez blesku a hledáčku místo avizovaných 290 snímku?

4K foto mě taky pěkně naštvalo že to funguje jen pro jpegy.

Mno ohledně focení si myslím že více než ISO 200 potřebovat nebude. Co by jsi doporučil na focení krajiny, zvířat(typ ostření). Set objektiv 12-32mm by měl vyhovovat ne?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 19:08

Na krajinu bude seťák určitě stačit, ale na zvířátka ne. Na ně potřebujete něco delšího, nejlépe 100-300. Tohle je mimochodem oblast, kde uvidíte největší rozdíl oproti mobilu.

Jo a na tu 12-32 jí kup automatickou krytku. Možná tu verzi s clonou, dělá to myslím JCC.

Baterie se po pár vybití a nabití ustálí cca na úrovni mobilu - vydrží jeden den, max. dva. Počet snímků není IMHO moc důležitý (pro tu baterii), spíš doba činnosti. Ale v defaultu je nějaké automatické usnutí po 5 min. nebo ne ?
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 19:39

No ty mi dáváš :) krajina 12-32mm OK, jakou automatickou krytku máš na mysli? Já přemýšlím nad 37mm filtry. Na zvířátka 100-300 tedy pro mě 50-150mm? Crop 2x. Nějaký kandidát cenově přijatelny a dobrou světelností? A proč 12-32mm zvířátka nezvládne? Zase si nedovedu představit, že bude v terénu v rychlosti mění objektivy prach na čip atd.

1 den na baterii tak to asi nikdy po 30-60minutách KO
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 19:46

https://www.megapixel.cz/jjc-automatick ... ic-12-32mm

Jakmile vysuneš objektiv, automaticky se otevře. Ale bacha, s ní už tam nedáš polarizák nebo jiný filtr.

No, na ty zvířátka ten objektiv nepřibližuje dostatečně, takže ti utečou, resp. v Africe tě můžou napadnout. Takže delší sklo se šikne.

Měl jsem 14-140/3,5-5,6 (=280EQ), ta by mohla taky vyhovovat. Myslel jsem ale 100-300/3,5-5,6 (=600EQ) ;-)

Tu baterku zkus 3-5x vybít a nabít, pak musí vydržet 500 fotek min.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 20:12

Mno zkusím mrknout na ty kanóny :D 100-300mm to bude už pěkný macek. Bude jezdit po safari v Jeepu tak snad něco by na ten seťák mohla vyfotit.

Baterky mám dvě ta jedna už je nabitá 5x minimálně ta druhá asi 1x. 500 fotek? :D kéžby.

Ten 14-140mm se mi libi. Jedno sklo na vše. Jen ta světelnost.
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 7. 1. 2019 20:25

Ja to mám odskúšané s celou viazaničkou objektívov, brácha ich má viacero, aj tu 100-300. Nič v zlom, tá GX80 je dobrá kým je malá, vrátane objektívu. Potom to už je ergonomický masochizmus vrátane nie príliš podareného EVF. Sú situácie, keď 1" UZ s ergom DSLR odvedie omnoho lepšiu prácu.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 7. 1. 2019 20:28

Jak to vidím, tak s focením to u tebe bude na úplném začátku. Takže spíš než se hrabat v technice, je třeba se vrátit k základům. Pro rychlé focení ti doporučím nastavení na RAW, 4:3 na nějaké 16:9 zapomeň. (lepší je ořezávat v PC) Za další naprudko to nastav na "oslíka" tedy IÁ, to si neber osobně, ale podle to co čtu, tak o focení nevíš mnoho. Inteligentní automatika ti na počátku pomůže a není ostudou. Pak malá poznámka, "kanón" na lumíka nenašroubuješ, takže spíš na tohle označení telátka zapomeň, aby ti pak v rozverné náladě někdo neprodal nějaké eLko a ty ses nedivil.A poslední věc. Super fotky nedělá foták, ale ta přebytečná hmota mezi hledáčkem a podrážkama bot. Takže učit se fotit, pak zase fotit a ve finále fotit. Hodně štěstí. JO poznámka pod čarou na GX80 dávat dlouhé sklo je celkem ergonomická kláda. Když tak max 45-175/4-5,6. Je to malé, ale přitom hodně dobré sklo. 100-300 fakt ne.
Naposledy upravil Grimjaur dne 7. 1. 2019 21:13, celkově upraveno 2
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 20:37

:-)

Tady ten borec šel ještě dál - https://microfourthirdssite.wordpress.c ... y-edition/

To, co píše Grimjaur, je silně k zamyšlení, když se nenaštveš, tak budete mít lepší fotky.

Afrika, Safari ... to chápu jako docela významný výlet, tak bych za dané situace oželel ergonomii a zvážil co nejdelší sklo, ale je to jen můj osobní názor.

Se světelností nehneš, předpokládám ale, že většinou bude světlo OK.

-- 7. 1. 2019 20:50 --

Možná to znáš, ale

https://www.fotolab.cz/eshop/simulator-objektivu-1-3/
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 7. 1. 2019 21:51

Možná by nebylo od věci vyměnit seťák za 12-60. Jsou dva, samozřejmě ten světlejší je lepší. Ale taky dražší. Na safari by možná byl vhodný Olympus 45-150 2,8, ale ten stojí jak HDP Somálska. ;-)
Jinak, 100-300 (200-600) určitě využije. Podle mě to tam nebude jak při safari ve Dvoře Králové, kde tě dovezou pár metrů od divé zvěře. Určitě bude potřebovat sluneční clonu. Aby nemusela přehazovat objektivy, tak by mohla používat 2 těla, GX80 se teď vyprodává za 10.000, nebo bazarově za 7-8.000. A doporučuji k němu přikoupit grip pro GX9 za 2.000!!! Fotoaparát se pak líp drží.
A výdrž baterky není noc extra. Já ji musím měnit po cca 260 fotkách (přes hledáček). Doporučuji přikoupit nabíječku do zásuvky. A pozor na neznačkovou baterku. Většinou začnou blikat červeně při 10-20 fotografiích do konce. A připadne mi, že nafotí míň. Ale možná se mi to zdá.
A taky se hodí poutko na ruku co prodává megapixla a lepší (měkčí) popruh. A taky stativ se šikne. Aspoň ten "jednonohý".
Moto G5+.
Sony NEX7, Panas GX80 a GX9
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 22:23

Tak jste mě motivovali udělat pokus, ale nemám sílu to dotáhnout do konce :-)

Při zapnutém EVF jsem u televize teď nafotil 1000 snímků - v sekvencích po 5-10 cca. 20x jsem přepnul na display a prohlížel si to dílo.

Vzhledem k tomu, že mám pořád tři čárky a zítra musím do práce, končím. Zdá se mi ale, že 100-300 snímků je příliš málo na zdravou baterku. Ještě bych se k tomu vrátil, neříkám, že vám to nedělá, ale u mě je to takhle.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 7. 1. 2019 22:32

Erik1991: pokud je to tak, že se teď chceš naučit "fotit" ty tady na netu a pak to budeš učit ženu, tak se obávám, že by bylo pro výsledné foto do fotoknihy (a nemyslím FB) vykašlat se na velký foťák a nafotit tam vše v klidu a pohodě iPhonem (nebo jiným mobilem se slušným mobilfoto)...
Kamarádky byli předloni na zájezdu v Keni, o technice focení ví prd a vše fotili jen iPhonem a kupodivu z těch 2000 foto je cca 60-100 opravdu dobrých jako skvělá vzpomínka na báječnou dovolenou...
Kdyby tam měli jet s foťákem a přemýšlet nad ovládáním tak nemají o moc víc dobrých foto, spíš méně a hlavně by si to vůbec neužili...

Pokud to žena chce opravdu zkusit s GX80kou tak doporučuji jí zaplatit nějaký fotokurz pro začátečníky, kde jí v praxi a na jejím foťáku naučí jak se co ovládá a nastavuje. To jí dá nejvíc, žádné rozumy z internetu. A hlavně, ještě než tam pojede tak ať si pořádně zafotí ať to dostane do ruky.

- nastavení rozlišení: já jsem zvyklý na klasický fotoformát 3:2 tak ho mám nastaven já, jinak vše fotím do RAW+nejvyšší kvalita JPEG.
Ten poměr 3:2 zabírá véc místa v hledáčku (je lépe vidět) a i na displeji.

- objektiv: kupte ten ultra zoom 14-145mm nejlépe z bazaru, za rok ho můžete zase prodat se ztrátou max.3 tisíce a to se na tu dovolenou za desítky tisíc vyplatí...
Nebude se muset zdržovat přendaváním skel (jak už jsi zmiňoval) a neutečou jí nejlepší záběry...

- fotoeditor: ten DxO Photolab se dá v akci sehnat ve verzi Essential za 70 EUR...

- proč fotím do RAW+JPEGu: jednoduše si pak v prohlížeči projedu JPEGy v nejvyšší kvalitě a na nich provedu první selekci odpadu. Pak podle zbylých promažu i RAWy a na zbylých teprve v deitoru provádím finální úpravy a konverzi do cílového formátu.

- rozlišení a poměr stran ve foťáku: jak už se tu psalo, pokud máš nastaveno ukládání do RAWu, tak je úplně jedno jaké rozlišení a poměr stran foto si nastavíš v menu foťáku a vidíš následně na displeji či v hledáčku.
V editoru pak u RAWu se ti otevře vždy plné rozlišení s poměrem 4:3...

- výdrž baterie: pokud bude fotit "po paměti" a nebude každou fotku hned zkoumat detailně na displeji tak jí to na 2-3 hodiny focení vydrží v pohodě. Myslím tím čistého focení, na celodenním výletě víc času focením určitě nestráví. A zkoumat detailně to může pak na hotelu/kempu u nabíječky. Asi ale bude dobré mít pořád u sebe min. ještě jednu plnou náhradní baterii...

p.s. hlavní je tam koukat očima přímo a né jen přes hledáček/displej. Na netu jsou milióny foto z Afriky k prohlížení, ale to co uvidí na vlastní oči jí dá tu nejlepší vzpomínku... :-)
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 8. 1. 2019 16:26

Takže myslíte že ten objektiv 14-140mm může nahradit v pohodě 12-32mm? Tak že bych ho prodal a koupil bazarovou 14-140mm?

Ještě by mohla fotit na prioritu clony? Nastaví clonu max ISO nebo nastavím limit ISO 400 a bude mít klid ne?

Baterky mám zatím 2 origo + chci koupit powerbanku.
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 8. 1. 2019 16:32

S tou 100(75)-300 to můžu potvrdit. Měla jsem to delší od Olyho, ale z ruky jsem s ním fotit na nejdelší ohnisko nemohla. Nedalo se to udržet.
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 1. 2019 16:48

Já bych ti radil tu 12-32 neprodávat, podle mě na ten foťák prostě patří. A na to safari jít do tý 14-140 z bazaru.

Tu prioritu clony a auto ISO může klidně dát, ten limit bych zkusil bejt tebou co nejvysší co ještě sneseš. Já mám 1600.

Ještě můžše dát iAutoISO. To se snaží detekovat jak pohyb ve scéně, tak třas tvých rukou :-) A když obě podmínky dovolí, prodlouží dobu expozice a sníží ISO.

A nastav si kompenzaci expozice na zadní kolečko, v Africe myslím bude nutno expozici často korigovat.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 8. 1. 2019 17:32

U mě je maximum limit ISO 800 ale raději 400. Počítám stím že za sluného dne větší ISO než 400 nebude zapotřebí.

Ok koupím bazarovku 14-140mm. Bude velký rozdíl 12 vs 14mm na obou objektivech?

Nasadím sluneční clonu na 12-32mm? Asi těžko co. Filtry chci koupit jaké doporučujete?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 8. 1. 2019 18:45

No, pokud bude fotit běžící gazelu, tak bude potřebovat i vyšší ISO. Takovému pasoucímu se slonovi bude ISO 400 stačit. ;-)
Víš, asi by bylo lepší si s tím fotoaparátem a s manželkou vyrazit někam do přírody nebo ZOO a zkusit si tam nafotit nějaké cvaky. Nejlepší je praxe a ne Leninova slova "Učit se, učit se, učit se."

Ta automatická krytka na 12-32 už má sluneční clonu.
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 1. 2019 19:30

A když jsme u těch citátů, tak "Zavaž mi střevíc ... !!!" není úplně ideální strategie.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 8. 1. 2019 21:08

Myslíš jako "Hoď ho do vody a buď se naučí plavat nebo se utopí?".

Mě taky nikdo neučil fotit, vše stále objevuji a zapomínám sama. :-)
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 1. 2019 21:19

Tak nějak ;-) Říkám si, jestli ty odkazy má člověk posílat už rozkliknutý ... a vůbec :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 8. 1. 2019 21:26

Erik1991: pokud bude jasné slunečné počasí, což by mělo, tak určitě nastav iAuto ISO limit na iso800. A fotil bych na režim priority clony A, tam bych ponechal F5,6 až F8 podle scény...
Pokud to světelné podmínky dovolí, tak to stejně bude pořád fotit na iso200 a když zazoomuje na těch 140mm a bude tam pohyb foceného objektu tak se to iso800 hodí. Navíc při jasném slunečném počasí tam nebude skoro žádný šum. Možná v takovém tom poledním žáru bychse nebál tam v klidu nastavit limit iso1600.
Pořád lepší mít foto skákajícího antilopy v detailu s mírným šumem, než rozmazanou šmouhu co byla antilopou... :-)
Navíc při focení do RAW se s tím šumem dá slušně pracovat i dodatečně...

- rozdíl 12mm vs 14mm: již zde odkazoval Davidof na tento simulátor:
https://www.fotolab.cz/eshop/simulator-objektivu-1-3/
tam ti to bude hned jasné...

Jinak já bych na takovou dovolenou určitě upřednostnil rozsah 14-140mm před 12mm s koncem na 32mm.
A to jsem zarytý širokoúhelník... :-)

Na 12-32mm dáš buď automatickou krytku se sluneční clonou nebo jen filtr a klasickou krytku...

Filtr bych si tam vzal na 100% polarizák...

p.s. těch 12mm se dá přihodit sebou do kabelky... :-) ... (12-32mm)
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 9. 1. 2019 05:13

Erik1991 píše:Ok koupím bazarovku 14-140mm. Bude velký rozdíl 12 vs 14mm na obou objektivech?

To je otázka. Záleží, jak moc velká je automatická korekce zkreslení u toho 14-140. U 12-32 je to celkem dost a reálný výsledek 24mm eq.FF neodpovídá. Ale 32mm vz.140mm je obrovský rozdí.
Tu auto korekci jsem řešil zde: viewtopic.php?style=6&f=1902&t=1290123&start=0&st=0&sk=t&sd=a
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 9. 1. 2019 16:33

foto1977 - Takže koupit sklo 14-140mm + sluneční clonu + polar. filtr. Nastavit ji to na prioritu clony. Clonu doporučuješ používat 5.6-8 proč zrovna tyto hodnoty? ISO limit 800-1600 a nastavit ISO na iISO než auto ISO?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 9. 1. 2019 22:40

Erik1991: sl.clona by snad měla být součástí toho objektivu, nebo není???
jak funguje iAUTO ISO ti popisoval Davidof už na předchozí stránce... čteš to vůbec???
Ten clonový rozsah cca f5,6 až f8 jsem myslel tak, že v tomto clonovém rozsahu většina objektivů má nejlepší kresbu a je tam minimum optických vad.
Samozřejmě může fotit na jakoukoli clonu, to bylo jen doporučení.
Já kdybych si nastavil foťák na rychlé akční focení tak si tam na široká ohniska kde budu fotit krajinu nebo skupinky zvířat z dálky dám f8 a pokud budu zoomovat na nějaký objekt tak dím f5,6 kdy bude objekt ostrý a pozadí bude mírně rozostřeno...
To je na dlouhé romány, jak píšu, buď nějaký fotokurz nebo kamarád co fotí a vyzkoušet v praxi, takhle od klávesnice se to nedá...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 10. 1. 2019 11:41

Eriku, fakt nerozumím, jaké informace chceš dostat. Pokud nechápeš (a pro člověka co nefotí to není ostuda) o čem se tady kluci snaží podat informace, tak to zapni na “oslíka” a je to, netrap se s nastavením, věnuj se pouze záběru a je to, časem to všechno pobereš. Nekecat a fotit.
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 1. 2019 12:11

Taky myslím, že by tvoje žena dosáhla nejlepších výsledků při použití nějakých scénických režimů (na horním kolečku), nebo použitím módu iA - tamtéž.

Ten mód iA celkem logicky detekuje to, co vidí a snaží se přizpůsobit nastavení foťáku. Pořád se dá operativně fotka zesvětlit nebo ztmavit (kompenzace expozice), když se jí bude zdát, že je expozice mimo.

Tohle všechno by jí umožnilo soustředit se jen na kompozici, zachycení okamžiku apod.

Takhle je to fakt, jako kdyby se člověk zeptal, jak má řídit auto na Rallye Paříž-Dakar, jestli to má ject na dvojku a v zatáčkách přes ruční brzdu, že to pak řekne ženě, která pojede expedici přes Fagaraš :-) Bez urážky, ale myslím, že z těch informací moc chytrá nebude.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 10. 1. 2019 15:20

Ještě je dostatek času vše vyzkoušet a zhodnotit co bude pro ni nejlepší. Teď v zimě se moc venku fotit nedá. Déšť, sníh, mráz atd. to by bylo hned po foťáku.

Z nabídky ISO 100,200,400 je před němí ISO AUTO a iISO o kterým tvrdí že že je ještě lepší než ISO AUTO.

Ohledně formátu focení ještě Fotím tedy 4:3 16mpix a chci v Lightroomu udělat 16:9 ale tam je nastaven jen asi předvolba 16:9 ve 1920*1080 což je trochu blbé ne? A když tam chci napsat své rozlišení tak nereaguje.

A ohledně ostření co doporučiti na krajinu a krajinu se zvířaty. 49 zón a na zvířata terčik který by je měl pořád sledovat?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 10. 1. 2019 17:17

Tak znova, neexistuje nejlepší nastavení. Je to jasné? Je třeba fotit, fotit, a pak znova doblba fotit. S tím pak člověk získá návyky, zkušenost a ty si usadí do několika vlastních pouček, které pak prostě a jendoduše aplikuje. Je to stejné jakoby se mě někdo zeptal jaké “nejlepší”struny použít na el kytaru a jak “nejlíp” hrát, a jak “njelépe držet trasátko a tohle řešit na foru, kde ti každý do palice naklavíruje vlastní názor jako nejlepčejšejšejší na celým svjetě. Někdo natahuje lana (jako třeba já) a někdo měkoučké 9. Kdo má pravdu? Nikdo. Nic jako nejlepší nikdy neexistuje. Ani foták, ani nastavení, ani zpúsob focení, dokonce ani kompozice není nejlepší. Prostě tak to je. Fotit a méně psát.
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 12. 1. 2019 15:46

A není lepší volbou 45-150mm za 7tis než 14-140mm když si ponechám stejně 12-32mm?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 1. 2019 16:18

Erik1991 píše:No ty mi dáváš :) krajina 12-32mm OK, jakou automatickou krytku máš na mysli? Já přemýšlím nad 37mm filtry. Na zvířátka 100-300 tedy pro mě 50-150mm? Crop 2x. Nějaký kandidát cenově přijatelny a dobrou světelností? A proč 12-32mm zvířátka nezvládne? Zase si nedovedu představit, že bude v terénu v rychlosti mění objektivy prach na čip atd.

Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 12. 1. 2019 17:04

Eriku, a co na to všechno říká tvoje žena "paní Colombová"?
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 12. 1. 2019 17:20

Ten 45-150mm mají tento víkend na eglobalcentral v akci za 120 eur, takže funglovka za necelé 3200 Kč...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 12. 1. 2019 18:09

A jak je na tom v porovnání ze 14-140mm?
https://www.eglobalcentral.eu/cameras/l ... duct/20448 mno moc velká sleva to není 3% jak obvykle jinak White box znamená co?

Za tu cenu ať mění :D
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 12. 1. 2019 18:17

Porovnání nevím, ale sám o něm uvažuji.
White box znamená že není v originální krabičce značky, ale v bílé. Jde o objektivy co byly vyrobeny a zabaleny jako setové co se přibalovali do setu k fotoaparátu...
Sám jsem takto koupil 25mm, je to kompletní balení jen je ta krabička bílá bez potisku...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 12. 1. 2019 18:28

A doprava?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 12. 1. 2019 18:32

při objednávce nad 50eur je doprava zdarma...
Vždyť to píšou hned u toho objektivu jak jsi sám dal odkaz...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 12. 1. 2019 21:05

A není lepší volbou 45-175mm?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 12. 1. 2019 22:33

je
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 1. 2019 08:05

:-)

A 45-200 ?
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 13. 1. 2019 12:23

Co jsem koukal tak ty 45-175(200) už jsou obrovský "roury" oproti nim je ten 45-150mm ještě drobek. S GX80 si bude z hlediska ergonomie asi lépe rozumět. Já ho před chvílí z toho ECG objednal...
Dle recenzí má docela slušnou kresbu, obzvlášť v rozsahu cca 60-130mm...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 13. 1. 2019 15:15

Dej vědět ;-) 200ka už není tak dobrá jako 175mm. 175,150 a až jako poslední volba je 14-140mm kde ji hlavně doporučuji na video a foto prý nic moc
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 13. 1. 2019 16:06

No koupil jsem ho spíš ze zvědavosti, za ty 3K ho u nás v bazaru prodám bez problémů...
Třeba to bude milé překvapení na cvakání např. až vyrazíme do ZOO...
Jinak k tomu tvému pův.dotazu: já když létal na dovolené do exot. krajů tak jsem si vždy bral sebou jen tělo + jeden univerzální zoom (většinou Nikkor 16-85mm na APS-C) a s tím jsem si vystačil.
Představa, že bude tvá žena na korbě jedoucího landroveru měnit objektivy mě docela děsí a sám bych to nechtěl absolvovat.
Ale třeba to bude méně akční a nebude problém...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 13. 1. 2019 16:22

No méně akční to asi nebude bude to tak jak píšeš. Spíš bych to viděl že jeden den se zaměří na zvirata a druhý den na krajinu + zvířata vní třeba. Kdy by měl dorazit?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 13. 1. 2019 17:06

píšou 6-8 dní, ale dřív jak zítra to nepošlou...
Já u nich nakupuji poprvé, dobrý je že jde platit paypalem...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 14. 1. 2019 09:42

Chci se zeptat na živé oříznutí 4k. Proč to natáčí do 1080p 25 snímků. Z názvu by to mělo ořezávat ze 4k, prošku hodně podfuků od panáku.
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 1. 2019 09:59

Protože je to výřez z 4K rozlišení, tak to musí mít zákonitě menší (FHD) rozlišení.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 14. 1. 2019 10:30

Škoda super věc, ale nepoužitelná. Dá se této finty nějak jednoduše docílit ve 4K videu?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 1. 2019 12:50

No asi jedině švenkováním a zoomem během nahrávání 4K videa.

Nebo jak bys chtěl udělat výřez z videa 3840x2160 a přitom mít pořád rozlišení 3840x2160.
To bys musel natáčet 8K video a downsamplovat ho na 4K, ale to asi od GX80 neočekáváš ... :-)

Možná ti někdo poradí fintu u počítače u editačního programu, ale pochybuju, že to bude jednoduché.
Naposledy upravil Davidof dne 14. 1. 2019 17:42, celkově upraveno 1
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 14. 1. 2019 16:08

foto1977: nebo mít na krku 2 těla a nepřehazovat skla.
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 14. 1. 2019 16:17

Chci se zeptat čím a jak čistíte čočku objektivu? Jsem si na ni omylem šahnul :( je tam flíček. A lze použít na GX80 i jiné objektivy než Panasonic a Olympus? Ale ty jsou mimo mě protože nepodporují stabilizaci nebo už to nějak vychytralost? Co objektivy Sigma? Přes nějakou redukci doporučujete?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 14. 1. 2019 16:28

Moniko, nějak si nedovedu představit tahat o dovolené na krku 2 foťáky,
ale pokud to bylo myšleno jako vtip tak dobrý... :-)
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 14. 1. 2019 17:18

O dovolené i 3, kdo má furt přehazovat skla.

-- 14. 1. 2019 17:22 --

Eriku, výřez 4K na FulHD a jeho švenk neřeš. Funkce na dvě věci. Vyzkoušet a zapomenout. Stejná věc jde udělat z každého UHD, nebo 4K videa v editačím softu. Navíc s detailnějším nastavení. A proč je to menší? No je to výřez, tak proto.
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 1. 2019 17:25

foto1977 píše:Moniko, nějak si nedovedu představit tahat o dovolené na krku 2 foťáky,
ale pokud to bylo myšleno jako vtip tak dobrý... :-)

Dvě GX80 bych si představit dovedl, lidi nosej i dve D5 :-)

Dyť je to Safari ! ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 14. 1. 2019 17:26

David ti to řekl přesně, jinak podle mě se soustředíš na okrajové věci, zaměř se na podstatu focení, popřípadě točení
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 1. 2019 17:45

Erik1991 píše:Chci se zeptat čím a jak čistíte čočku objektivu? Jsem si na ni omylem šahnul :( je tam flíček. A lze použít na GX80 i jiné objektivy než Panasonic a Olympus? Ale ty jsou mimo mě protože nepodporují stabilizaci nebo už to nějak vychytralost? Co objektivy Sigma? Přes nějakou redukci doporučujete?

Hadříkem, případně plus spray na optiku/brýle

Pokud mají bajonet micro four thirds, tak ano.

Stabilizaci máš furt, na čipu.

Sigma - ty s bajonetem m43 jsou dobrý.

Redukci ti nedoporučuju.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 14. 1. 2019 17:46

Já jsem občas veselá kopa, ale tohle jsem myslela vážně. Vždyť ty panasoniky skoro nic neváží oproti zrcadlům. A na krku může mít jen jeden fotoaparát a druhy po ruce v brašně.
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 1. 2019 17:56

Nene, to se nosí takto

575839F6-4AE9-46CD-9DE1-0CAF77432284.jpeg
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 14. 1. 2019 18:00

Ok, nejsem asi tak "zapálený" fotograf, reportážní nejsem vůbec, to si sám přiznám, jsem strašně pomalý a zakládám si (většinou zbytečně) na technické dokonalosti.
Takže než správně nastavím a zkomponuji tak je většinou ideální momentka dávno pryč...
Každopádně na klasické dokumentační foto z dovolené mi vždy jedno tělo + jedno univerzální sklo stačilo a kupodivu i po postprocesu v rawu z toho lezly pěkné snímky, které bych kolikrát čekal od pevného skla...
Ono to je i tím, že se ženou jsme většinou cestovali na dovolené v tzv. expedičním režimu a tam už se každé kilo navíc počítá...
Teď s malými dětmi to je ještě horší, proto jsem šel do kompaktního bezzrcátka...

Ad původní dotaz: stále si myslím, že nejlepší by bylo ženě pořídit tu 14-140mm, obzvlášť když píšeš, že to bude v drsnějším režimu...
Té kvality toho skla bych se nebál, ona i ta GX80ka má své limity a možná v takovém případě budou daleko přednější než nějaké papírové nedostatky toho skla...

Davidof: to je moc hezká představa takové foto dovolené, ale přesto dávám přednost cestování s rodinou se všemi strastmi a občas i slastmi co to obnáší... :-)
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 1. 2019 18:12

Vždyt jo :-)

Jestli to chápu dobře, tak jde hlavně o jeden výlet. Paní nefotí, asi jen s mobilem. Výlet je relativně unikátní.
Budou tam asi:
- zajímavý krajinky, západy a východy slunce
- města, trhy apod
- zviřátka asi hodně daleko a focený z auta

Tak si říkám, jestli by nestálo za to vzít mobil ... a dalekohled, a užít si to (jak už tu mnozí psali).

Jinak můj osobní názor je, že ze 14-140, i když je to univerzální sklo, ty zvířátka nevyjdou hezky. Myslete si, že jsem blázen, ale já bych šel do tý 100-300 (bazar), a kašlal bych na to, že to vypadá divně. Fotit s tím půjde. Na první dva motivy bych nechal 12-32 (ve městě se může hodit i možnost fotit nenápadně od pasu).

Ale hlavně se musí naučit a pochopit aspoň tu kompenzaci expozice a princip ostření, jinak bude ztracená.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 14. 1. 2019 22:20

Když už 100-300mm tak ve verzi II má stabilizaci Power.
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 14. 1. 2019 22:26

14-140 jsem měl první verzi, dva roky a šla z baráky, skoro jsem ji nepoužíval. Opticky žádná sláva. Kvalitou se na 14-45/3,5-5,6 nelepila ani náhodou. 100-300 jsem používal zhruba taky v té době (jedničkovou) a ta byla na delším konci výrazně lepší. CO jsem koukal tak ta nová verze je ještě propracovanější. Zároveň jsem měl přímé srovnání s mým oblíbeným 45-175 a ten v rozsahu 100-175 byl lepší než 100-300 a v 45.140 zase než ten univerzál. Na všechno jsem nafotil fakt slušné množství, ještě více natočil. Takže tak. 14-45 je pořád doma (rezerva), ale 12-60 je zase o krok jinde. Tedy takové maleé subjektivní srovnání Další skla jsem do toho nezahrnul, taková 40-150/2,8 je zase někde jinde, žejo
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 1. 2019 22:40

Jasně, jedině verze 2.

Tady je maximum, co se z toho dá vytáhnout. S tím ale bohužel nepočítej. Dlouhý skla jsou hodně náročný.

http://www.stevehuffphoto.com/2016/06/1 ... ron-brand/
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 14. 1. 2019 22:47

Takže 45-175mm za 10 590kč se jeví asi jako nejlepší z 14-140- 45-150 a 100-300mm
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 14. 1. 2019 23:09

Do háje už jsem to tu psal. Neexistuje nejlepší varianta! Pokud někdo chce 300mm, tak ho 45/415 uspokojí těžko. Mi prostě stačí sklo do 200 mm a dál prostě nefotím navíc používám vice těl, tak nepotřibuju jeden univerzál, navíc průměrné kvality. Jako do Afriky bych si 100-300 MKII vzal, ale další těla nasazená skla by byla v pohotovosti.
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 1. 2019 07:16

Erik
Na safari v Africe je 45-175 horší, než 100-300
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 15. 1. 2019 07:33

Důvod jen že je kratší? Ta 100-300 to už je fakt moc dělo. Já si to nedovedu představit ten foťák nemá grip a bojím se že ten přídavný grip to moc nezachrání :)

Chci se zeptat proč 25mm/1.7 je určen na portréty, jsem myslel že na portréty jsou vhodná ohniska po přepočtu 70mm ideál 85mm
To znamená že i já na mé 12-32mm mám portrétní objektiv?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 1. 2019 07:41

Jo, myslím jen a jen speciálně na ty zvířátka a ptáčky, tam je to docela důležitý.

Některý klasický portréty jsou i s 50EQ

Pro portréty je taky důležité to druhé číslo, světelnost = clonové číslo. Čím je menší, tím víc objektiv maže pozadí, což je u portrétů hezké.

To 12-32 moc nemá, ale zkus si to.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 15. 1. 2019 08:19

Takže u portrétuje se hraje na rozmazané pozadí, deformovaná tvář je ok, ok ;-)
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 15. 1. 2019 08:45

A jaks přišel na tu deformovanou tvář? :roll:
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 1. 2019 08:57

Erik1991 píše:Takže u portrétuje se hraje na rozmazané pozadí, deformovaná tvář je ok, ok ;-)

U 50mm ohniskové vzdálenosti se tvář nedeformuje. To si ostatně můžeš vyzkoušet sám - foťák máš, otoč objektiv na 25 mm (=50 EQ) a vyfoť manželku. Koukni se na fotku. Koukni se na manželku. Zamysli se, jestli má na fotce deformovanou tvář.

A máš další informaci.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 15. 1. 2019 09:01

Myslím, že 50mm nebo dokonce 64mm na FF už obličej při správné kompozici nedeformuje, nebo jen zanedbatelně. Sám fotím portréty na aps-c s 35mm obj. Tzn.cca 52mm na FF...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 15. 1. 2019 14:08

Sklo 25/1,7 má úhle záběru jako 50mm sklo na FF. Tady není důvod se obávat nějaké deformace.
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 15. 1. 2019 22:39

A je to slušné sklo? Udělá už ta světelnost 1.7 oproti 3.5 na GX80 nějakou parádu? Myslím tím mazlé pozadí.
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 15. 1. 2019 23:33

f1.7:
P1020113_DxO.jpg

f2.2:
P1020126_DxO.jpg

-- 15. 1. 2019 23:35 --

Jinak na konkurenčním fóru (digimánie) si toho Panáka 14-140mm dost chválej...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 15. 1. 2019 23:47

Jo jeden borec na YT jo zařadil do top 7 skel.
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 16. 1. 2019 00:15

Erik1991 píše:A je to slušné sklo? Udělá už ta světelnost 1.7 oproti 3.5 na GX80 nějakou parádu? Myslím tím mazlé pozadí.

Jako promin, na co se ptas? Bez si to vyzkouset do kramu a uvidis. Jo a pokud mas zakladni sklo na panaku a fakt to nemusi byt GX80, tak na 25 mm nebude f3,5 nabeton. Ale “drobet” vetsi numero. Jo na YT uz se toho naplacalo spoustu. Pokud nekomu 14-140 sedi pak ho milerad v tom blahem sneni ponecham.
Naposledy upravil Grimjaur dne 16. 1. 2019 11:14, celkově upraveno 1
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 16. 1. 2019 08:12

To foto1977, jak máš tu první fotku, tak tak mi poslední dobou zlobí pevná 25/1,7, teda pokud to nemáš jako uměleckou fotku. ;-)
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 1. 2019 08:25

Erik

Taky bys mohl tu GX80 zapnout a vyzkoušet ;-)

Já osobně jsem z té 14-140 nadšený nebyl, ale kolega, co jí ode mě kupoval, si jí pochvaluje.
Hodnocení skla má v sobě schované porovnání s něčím - jiným objektivem, fotkami, co jsi někde viděl, a hlavně s vlastním očekáváním. Takže je tu hodně neznámých.

Já jsem tu 14-140 vždy (na dlouhém konci) srovnával s 35-100/2.8 a tam prostě rozdíl byl jasný.

Ale ty to můžeš mít jiný.

Vlastně mi přijde, že pro tvůj účel by nejlíp vyhovovalo něco, jako Lumix TZ200, ale to už je pozdě.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 16. 1. 2019 08:30

Moniko, to byl záměr, na AF mi to vůbec nešlo, až na MF se mi to podařilo takto přeostřit...
Davidof a spol: to bude asi ono, vy ten zoom srovnáváte se svými poloprofi světelnými skly, musí se brát v úvahu, že jde o široko rozsahový základní zoom, tam musí být nějaké kompromisy...
Proto ti co nemají přímé porovnání si ho chválí...

Malý kvíz na odlehčení tohoto vlákna:
poznáte co to je na té mé první fotce? :-)

-- 16. 1. 2019 08:36 --

Eriku, třeba tady jsem ti během 20 vteřin vygooglil ukázková fota z té 25mm/f1.7:
https://500px.com/search?q=panasonic+25mm+f1.7&type=photos&sort=pulse
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cumber 16. 1. 2019 09:32

Že by vánoční strom?
cumber
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 1. 2019 10:56

Taky myslím, že strom ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 16. 1. 2019 22:32

foto1977 píše:Malý kvíz na odlehčení tohoto vlákna:
poznáte co to je na té mé první fotce? :-)

Bingo!!! Vánoční stromeček... :-)
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 16. 1. 2019 23:04

:)
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 17. 1. 2019 07:39

Přišla jsem sempozdě, ale protože se nic nevyhrávalo, tak mě ten xmassbaum nemrzí. Mě se udělaly podobné na ohňostroji a pak na adventním koncertě. Obávám se, že to bude mít na svědomí oxidace, protože jsem kontakty na objektivu očistila, a jak se ukázalo, tak to nepomohlo. :-(
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 17. 1. 2019 21:56

Moniko, u mě to byl záměr, já mám tu 25mm ještě v záběhu... :-)
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 1. 2019 06:28

Takhle to bylo zaostřený už z vyroby, že ? ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 18. 1. 2019 11:04

25/1,7 je podle mě na ostření docela rychlá a přesná. 20/1,7 je vedle toho vážně lenochod a ne tak přesný. Že je to lacinější objektiv se pozná podle materiálu (naštěstí je bajonet kovový) a třeba při přímém srovnání s 25/1,4 nebo mZD 25/1,8. Ale opticky mi přijdou ta skla dost podobná (subjektivně). Za sebe musím říct, že to byla od panasu trefa do černého :) U poláků z K24 vyjde na zhruba 4400Českocourkovské měny. Kdysi jsem za první 20 dal okolo 9000 v megáči, to jen pro porovnání. Nevím kolik si počítají teď, protože chodím do K24.
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alex 01 18. 1. 2019 14:57

Dobrý deň.
Myslím, že sa to skôr hodí do tejto témy.
Má GX80ka niečo ako micro adjustment ? Hľadám v nastavení AF, nenachádzam. Keď mi bude nový objektív robiť „back, front focus“ ... ,
alebo je v tele objektívu PanasonicLeica 15/1,7 ? Či už by som chcel priveľa ?
Ďakujem.
Alex 01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 1. 2019 15:12

Gx80 nic takového nepotřebuje a ani mít nemůže. Ostří na principu detekce max kontrastu a nepřesností fázového ostření netrpí.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alex 01 18. 1. 2019 17:10

Ďakujem pán Davidof. Od Vás mi chodia len pozitívne správy. Prajem pekný víkend.
Alex 01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 1. 2019 17:27

Tak doufám hlavně, že budeš (budete) spokojený :-) Jinak by ty zprávy stály za nic ...
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 18. 1. 2019 17:41

Tak nevím, jestli se v Řeči pospolite pokazili, ale ty ceny mi připadnou stejné jako u nás.
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 18. 1. 2019 18:52

Nevím aktuálně nesleduju, ale v době kdy jsem to kupoval, tak tady byla cena o 1500-2000 větší.
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alex 01 18. 1. 2019 22:54

Dobrý večer.
Mne samému (a starému doriti !) ten „pán Davidof“ pripadá teda riadne staromódne. Môžem tu na diskusii tykať ? Pravdepodobne sa uvidíme častejšie a vyzerá to, že sú tu pokojní a normálni ľudia.
Alex 01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Grimjaur 18. 1. 2019 23:28

Myslím, že tykání ani slušnost nevadí. Jenom se nepolekej na nejdelším vláknu, tak jako každé významnější osídlení má svého Pepka Vyskoče, tak i DA má svého nefotografa, který ale zbaštil šalamounovo lejno a ještě si dal přídavek. Tak to ber s rezervou a vítej.
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 18. 1. 2019 23:43

Dobrý pozdní večer, dám sem tip na příjemně tenký řemínek k GX80ce+palačince. Ten přibalený k foťáku z umělé koženky mě pil krev už od vybalení. Sháněl jsem něco tenčího co se krásně sbalí/omotá kolem těla a nepřekáží v kapse/pouzdře/brašně.
náhodně jsem narazil u Škody na miggo strap, je jen cca 1,5cm širokej, neoprénovej a krásně sedí kolem krku.
Za ty necelý 3 stovky je to super řemen...
Samozřejmě může být k jakémukoli kompaktu či EVF, ale asi na G80ku bych ho už nedával...
p.s. i s 25mm/f1,7 se v pohodě dá nosit...

miggo_strap2.jpg
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 19. 1. 2019 08:06

To alex, já chodím na digineffa, jsme tam všichni 50+ a ani ve snu nás nikdy nenapadlo, že bychom si vykali. Už od 90tek to tykání tak nějak patřilo k diskusím na webu. Jo, zažila jsem pár "důležitých", ale ti jak se rychle objevili, tak zase rychle zmizeli. ;-)
A to píšu v češtině. Ale vo slovenčine: "Pán Grimjaur, mohli by ste mi poradit?" by tu znělo hodně vznosně. ;-)

Já mám radši širší popruh. Přece jen, když to na krku nosím celý koncert a ještě třeba s teletem, tak to mě pak bolí za krkem. Ke GX9 jsem dostala Peak design Slide LITE. Pravda, je o litr dražší, ale za to nevím, že na krku něco mám. Popřípadě používám Megapixelí poutko na zápěstí ST1(většinou, když mám 2 těla v "akci").
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 1. 2019 08:46

Tož, pán Alex, ať TI foťák i s objektivy slouží ;-)

A pokud přidáš nějakou zpětnou vazbu, bude jen dobře.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alex 01 19. 1. 2019 12:59

Vďaka za rady Davidof, aj za potykanie si. Škoda, že neexistuje virtuálna slivovica.
Alex 01
Kolemjdoucí