Nejlepší nastavení Panasonic Lumix GX80

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Erik1991 6. 1. 2019 19:02

Zdravím,chtěl bych se zeptat, na vaše nastavení (nejlepší) pro foto a video. Jsem úplný nováček a mám GX80 ze setákem 12-32mm.

Dále bych se chtěl zeptat na Cinelike D a V a unlock videa 4k 30fps a 1080 60fps. Videa na YT jsem viděl. Je to bezpečné? Co je ten Cinelike D a V a je nutný?

Díky a sorry za blbé otázky.
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 6. 1. 2019 22:36

Cinelik D a V ti rozšíří možnosti editace. Otázkou je, nakolik to teď v začátcích využiješ. Jestli je ten unlock bezpečný nevím, mám G80 a tudíž tohle nemusím řešit.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foto1977 6. 1. 2019 23:06

Ahoj loni na jaře jsem také začínal s GX80kou a místní mirrorless guru Davidof mi radil toto nastavení:
Davidof píše:Foto1977 - ať ti gx80 slouží

Napíšu to sem, třeba to někomu něco dá:

- brašna - zkus se podívat spíš na pouzdra, Lowepro dělá takový šikovný, co mají suchý zipy a jdou dát jak na batoh, tak na opasek

- nastavení - to je velmi osobní. Mě chybělo nastavení režimu ostření a měření expozice, tak jsem si je dal na tlačítka Fn1 a Fn3

Pár fint a návrhů:
- dlouhým stiskem tlačítka vyvoláš jeho nastavení
- na jedno tlačítko (u mě Fn2) si zkus dát Q Menu - tam máš souhrn nastavení, lze i konfigurovat
- když vybereš ostřící bod a kurzor je zelený, tl. Disp ho centralizuje. Dvakrát Disp ho navíc zvětší na default velikost (která je ale podle mě moc velká). Přední a zadní kolečko ten ostř. bod zvětšují a zmenšují.
- v C klíč - 8/9 - nastavení dotyku dej AF dotykové plochy OFFSET (ne EXACT)
- vysvětlení režimů ostření
AFS - klasika - namáčkneš a zaostříš, můžeš překomponovat, ostření drží
AFF - hybrid - namáčkneš a zaostříš a foťák neustále doostřuje dokud nezmáčkneš spoušt
AFC - klasika - kontinuální ostření
Rozdíl mezi AFF a AFC je že AFC při sekvenci zaostřuje každý snímek a snaží se nějak predikovat pohyb (údajně). AFF při sekvenci zaostří jen PRVNÍ snímek a pak ostření drží stejné.

Jinak mi přijde, že je to jasný a přijdeš si na to sám. Hlavní je naučit se rutinně přemístit ostřící bod, vrátit ho na střed a zmenšit ho na minimum. Pak máš vyhráno :-)

P.S. Pokud používáš Custom režimy, počkej s tím až si nastavíš definitivně funkce tlačítek ... ;-)


doufám, že nevadí, že jsem to sem zkopíroval z jiného vlákna, to je zde:
http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=209&t=1267230&st=0&sk=t&sd=a&start=270
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 08:05

Foto1977
To jsi přehnal s tím mirrorless guruem :-))) maximálně micro čtvrtinový

Eric

Ten foťák je v defaultu nastavenej tak, aby začátečník nemusel moc řešit. Hodně záleží taky na tom, s čím jsi fotil doteď a co vlastně chceš fotit.
A jestli víš, co ty různý nastavení vlastně znamenají. Jestli tu neházíme termíny, co kde nastavit, ale ty bys potřeboval vysvětlit i ty termíny.
Tak případně upřesni dotaz, takhle je to trochu moc obecný ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 15:15

Manuál si přočítám a pořád se ve foťáku hrabu atd.
Žena pojede v listopadu do Afriky, tak chci aby tam udělala nějaké super fotky.

Zatím mi ty fotky, moc extra nepřijdou, když porovnám můj mobil za 4tis a foťák určen jen na focení za 12tis.

Bude fotit krajinu mám nastavit formát 16:9 a jen 12Mpix nebo to nechat na 4:3 a 16Mpix a pak dělat ořez.

Potlačení šumu je - nebo + u profilu NR. Proč když si nastavím profil u foťáku na normál třeba, tak proč je ten stejný i u videa.

Typ závěrku mám dát na AUTO nebo mechanickou kterou mám teď a v případě nutnosti dát el.
Rychlostsnimani mám nechat na High nebo Super High.

Chci z toho foťáku vytáhnout maximální výkon. Snad mě chápete jak to myslím.

Jinak jakou powerbanky doporučujeme pro nabíjení tohoto foťáku?

Je to můj první lepší foťák, učím se od základů, ale baví mě to :)
Naposledy upravil Erik1991 dne 7. 1. 2019 15:33, celkově upraveno 1
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 15:25

Zatím jen ty jednodušší odpovědi:

formát - doporučuju nechat max (4:3) a ořezávat potom. Předpokládám, že fotíš rovnou jpeg.

závěrku - pokud fotíš venku a pokud nefotíš tzv. panning, tak dej elektronickou.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 7. 1. 2019 15:42

Určite doporučujem RAW a povedzme v kombinácii s DXO photo lab. Čo sa týka Cinelaku, nejak to nepoužívam, uprednostňujem úpravu farieb v DaVinci Resolve 15 (je zdarma). Inak vo videu sa dá dobre spoľahnúť aj na automatiku Ai+. Duálna stabilizácia je určite nadpriemerná s príjemným dobehom.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 15:46

Mám nastaveno RAW+ něj. kvalita JPEG. Snažím se upravovat v Lightroomu CC nevím jestli je to nejlepší volba pro RAWy od Panasonicu.

Ok zkusím tu el. závěrku.

Jinak co mi nejde do hlavy je velikost JPEG snímku 16mpix fotka a má 3MB??? Fotka z mobilu 12mpix cca 5MB

FXE1 díky mrknu na to a co těch 30FPS u 4K?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 7. 1. 2019 16:11

Tá veľkosť 3 MB sa mi nezdá, pozriem na to, neviem lebo fotím len RAW, a ešte aj ukladám do Jpeg v max. kvalite, cez 20 MB. 4K30p som neskúšal. Väčšinou si vystačím s FHD 50p prípadne UHD 25p
Naposledy upravil FXE1 dne 7. 1. 2019 16:50, celkově upraveno 1
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 16:44

Pokud fotíš do RAW tak je ořez irelevantní, ukládá se vždy celý obraz. Ale můžeš ten ořez použít pro lepší představu o kompozici.

Dtto platí pro NR.

-- 7. 1. 2019 16:46 --

Pro focení krajiny je sekvence asi zbytečná, takže bych nastavil single shot.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 17:02

V Lightroomu mám problém RAW oříznout na formát 4K 3840x2160

DXO photo lab vypadá super, ale ta cena 200 euro?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 17:07

Jakto, vždyť tam můžeš pro ořez zadat libovolný poměr stran. Nebo trváš na těch pixelech ? Ty můžeš nastavit při exportu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 17:13

Ok zkusím, tak jaký styl snímku a nastavením mi doporučujeme?

A zobrazení displeje máte nastaven jak?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 1. 2019 17:46

No ale to nastavení stylu se na RAW neaplikuje, jen na ten případnej jpeg. Takže je to jedno, snad jen pro určitou vizualizaci třeba když nastavíš černobílý mód.

Display na foťáku mam na maximální jas, jestli se ptáš na tenhle display.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Erik1991 7. 1. 2019 18:06

Takže styl snímku je pro RAW nepodstatná věc jen pro JPEG. Tak tedy kdybych to bral pro ně? Jde mi hlavně o potlačení toho šumu.
Přílohy
IMG_20190107_180622.jpg
Myslím tohle nastavení
Erik1991
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků