Otázky o Olympuse M10 II

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jozef6 26. 10. 2018 08:32

V inej téme o výbere bezrkadlovky sa porovnáva okrem iných aj Olympus M10 II. Kedže som tu na fóre nikde nenašiel samostatnú tému venovanú tomuto fotoaparátu dovolím si položiť pár otázok o ňom.
1. zobrazuje sa v hľadáčiku jedna vodováha (zobrazujúca náklon fotoaparátu doprava/doľava) alebo dve vodováhy (prvá zobrazujúca náklon doprava/doľava a druhá náklon dolu/hore)?
2. podobne, zobrazuje sa v hľadáčiku jedna alebo dve vodováhy pri fotení na výšku? V príručke sú vodováhy popísané veľmi nejasne.
3. snímač má alebo nemá anti-aliasing filter?
4. ďalej som čítal, možno aj tuto na fóre, že I. alebo aj II. generácia OM-Dčiek má problémy s neostrosťou fotiek urobených v kritických časoch, asi v dôsledku roztrasenia závierkou. Neviem či sa to týka aj M10 II, ale čo si spomínam, týka sa to všetkých OM-Dčiek I. generácie a aj OM-D M5 II. Kto máte vedomosť, prosím napíšte ako je to s neostrosťou snímkov urobených v kritických časoch u jednotlivých OM-Dčkach, najmä však ako je to u M10 II?

Ďakujem za odpovede.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 15. 7. 2019 07:07

Keďže som si kúpil tento fotoaparát, tak si aj odpoviem aspoň na prvé dve otázky.
1. V hľadáčiku sa zobrazujú dve vodováhy, prvá zobrazující náklon doprava/doľava a druhá náklon dolu/hore.
2. Obe vodováhy sa zobrazujú v hľadáčiku aj pri fotení na výšku.

Na 3. otázku odpoveď nepoznám a odpoveď na 4. som zatiaľ ani nehľadal, lebo mám problém so zaostrovaním, čo musím riešiť skôr.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 15. 7. 2019 08:55

To som nepochopil, pýtaš sa a aj si odpovedáš???
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jozef6 15. 7. 2019 09:21

Bob222, pýtal som sa 26. 10. 2018 a vtedy mi nikto neodpovedal. Teraz po 3/4 roku som fotoaparát kúpil a preto odpovedám, lebo to možno bude niekoho zaujímať, kto by chcel tento typ fotoaparátu. Navyše Olympus M10 II tu nemá samostatnú tému.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 7. 2019 10:59

Tiez si myslim, ze ta odpoved je fajn. Olympus tu ma vseobecne vlakno, podobne ako to maju Fuji, Sony, Nikon a dalsi...
Doma mame M10 prvu verziu - na turistiku je to fajn fotak :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 7. 2019 11:27

Jo, dobře, že píšeš svoje zkušenosti.
Možná by to šlo dát i do obecného Olympus vlákna, ale to je asi celkem jedno :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Scuti 5. 10. 2019 16:40

Dobrý den, zdravím.
Také bych měl jeden dotaz.
Před nedávnem jsem koupil Olympus OMD M10 II s objektivem 12-50mmm. Nyní jsem ještě dokoupil objektiv 40-150mm. S tím delším objektivem jsem toho zatím mnoho nenafotil, jenom z okna a po balkoně, ale všiml jsem si že velmi obtížně, někdy spíše vůbec nezaostřuje na detail (vybrán jeden bod ostření), který jsem si vybral. Pozadí je zaostřené, tak to prostě ten detail neregistruje. Pričítám to k velkému zaostřovacímu bodu, který si vybere něco s větší plochou. Zkoušel jsem měnit velikost zaostřovacího budu, ale myslím, že je to stejné.
Asi řešením je zvětšený náhled (mám na samostatném funkčním tlačítku při expozici, pak je to OK nebo něco dělám blbě.
Jsem mnoho let zvyklý na zrcadlovky Pentax, kde se malý zaostřovací bod rozsvítí a je hotovo...
Děkuji za případnou odpověď.
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 10. 2019 17:59

Ano, tento problem som registroval uz s E-M1, mal som ho aj s MK II kde sa to chovalo podobne aj s najmensim bodom. Bodobne sa to sprava aj na G9. Obcas to trafi, ale inak to detaily velmi nemusi a radsej zaostri trochu dozadu.

Fix u mna je manualne trochu predostrit a potom uz to automaticky zaostri. Podla mna je to nejaky neduh kontrastneho ostrenia, ale hlbsie som to neriesil, kedze ma to nevytaca casto.

Moj starsi Canon 7D sa v tomto tiez choval spolahlivejsie.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 10. 2019 18:40

Scuti píše:Dobrý den, zdravím.
Také bych měl jeden dotaz.
Před nedávnem jsem koupil Olympus OMD M10 II s objektivem 12-50mmm. Nyní jsem ještě dokoupil objektiv 40-150mm. S tím delším objektivem jsem toho zatím mnoho nenafotil, jenom z okna a po balkoně, ale všiml jsem si že velmi obtížně, někdy spíše vůbec nezaostřuje na detail (vybrán jeden bod ostření), který jsem si vybral. Pozadí je zaostřené, tak to prostě ten detail neregistruje. Pričítám to k velkému zaostřovacímu bodu, který si vybere něco s větší plochou. Zkoušel jsem měnit velikost zaostřovacího budu, ale myslím, že je to stejné.
Asi řešením je zvětšený náhled (mám na samostatném funkčním tlačítku při expozici, pak je to OK nebo něco dělám blbě.
Jsem mnoho let zvyklý na zrcadlovky Pentax, kde se malý zaostřovací bod rozsvítí a je hotovo...
Děkuji za případnou odpověď.


40-150/4-5,6 nebo /2,8 ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Scuti 5. 10. 2019 19:06

Davidof, je to 40-150mm 4-5,6. Tak si z toho nervy nedělám. Být to 2,8 tak už hledám provaz na pověšení. Proti těm malým bodům na Pentaxu (při relativně velkém optickém hledáčku) je ten véééliký obdelník tak trochu na hovňajs. Ale jak jsem psal, na funkčí tlačítko jsem dal velký náhled při expozici a pak se zdá, že to funguje korektně. Ale bude potřeba na to myslet a vždy si to zvětšit. Trochu mi uniká, proč takto vyčubili. Vyšší modely to mají lepší...???
Tak já jsem Olyho pořizoval jako lehčí, pohotovější a menší variantu k zrcadlovce Pentax na kterého mám světelné manuální i AF pevné objektivy.
Tak při běžném nenáročném focení se s Olym nějak poperu...
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 10. 2019 19:21

Ale EM10-2 má i menší zaostřovací bod, ne ? Tak cca 2mm na zadním displayi, čtvercový tvar.

O tom mluvíš ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 10. 2019 05:28

Ako som pisal vyssie, podla mna je to na Olympuse normalne chovanie bez ohladu na model, alebo objektiv. Proste manualne predostrim tak aby bol ten objekt relativne ostri a AF to uz potom doklepne.

Na tych PRO sklach je fajn, ze maju ten posuvny ostriaci kruzok, takze to ide pohodlne.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 10. 2019 07:13

Podle tebe možná ano, ale vzhledem k tomu, že máme doma tři kousky (EM10-2, EM1-2 a EM1x) a nějakého systémového selhávání jsem si opravdu nevšiml, tak mě Scuttiho problém zajímá.

Zejména ta zmínka o velikánském obdélníku, protože nejmenší bod je malý čtvereček.
Může být, že ho má vypnutý. Olympus umožňuje vyfiltrovat jen některé ostřící mody, aby člověk mohl nepoužívané schovat (pořád na ně jde přejít z Menu).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 10. 2019 07:37

A ma E-M10 II ten najmensi bod ? Lebo E-M1 ho nemal.

Sice to v mojom pripade nic neriesilo, ale aj tak.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 10. 2019 07:45

Má ho EM10-2 i EM1-2.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků