Panasonic G80 vs Olympus M5 MARK II

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Allydamm 19. 2. 2018 17:12

Plánuji novou hračku a zajímalo by mě jestli jste vybírali stejně nebo dokonce udělal po nákupu jednoho z nich změnu na druhý.

Oba odpovídají tomu co chci/čekám a budu to trošku neobvykle používat jen na focení. Zatím mně vychází jako správná volba Panasonic, s bonusem že je podstatně levnější. Ale říkám si Olympus je léta fotografická značka, třeba se o něj víc starají, mají vychytané úplně všechny chyby, taky nabízí prakticky jen tři modely. Zatímco Panasonic neví co dřív, modelů jsou desítky a jen G80 má minimálně tři různá označení podle trhu. Zase v bazaru více M5 II, proti pár G80. Naopak příslušenství spousta na Olympus i "čínské" kopie a na Panasonic se nenajde ani pořádný L plate.

Parametry znám, takže ty mě nijak neovlivní, ale rád si přečtu nějaké dlouhodobé zkušenosti s focením a setkání se s nedotaženými věcmi.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 19. 2. 2018 17:43

Pokial by som chcel fotit nieco co sa hybe, rozhodne by som siel do Panasonicu, inak ma to viac taha k Olympusu (pokial by som planoval pouzivat len mensie skla).
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 2. 2018 18:19

Tu EM5 mII jsem měl, G80 ne, ale mám tři jiné Panasonic foťáky (GX80 GX8, GH5), takže mohu snad porovnat.

Co bych vyzdvihl na Olympusu je noční snímek. Pokud bys chtěl občas fotit v noci - hvězdy, noční město, malování světlem - pak tohle je funkce k nezaplacení.

Dále - podle mě o fous lepší stabilizace, mimo jiné i velmi dobře stabilizovaný obraz v hledáčku.

HiRes - o tom se tu uz psalo, ani se neodvážím pokračovat :-) Ten jsem nepoužíval, tak i proto. Ale je tam, a na něco se dá jistě využít.

Ovládání - velmi osobní věc. Ač jsem spíš geek a baví mě zkoumat menu, z Olympusu mám respekt. Teda spíš strach :-)
Ale nastavit se dá všechno, mnohem ví než u Panyho.

Grip - G80 má urcitě lepší

Zpracování Olyho je výborné a je podle mě hezký.



Panasonic - klasický design. Podle mě lepší úchop a filozofie ovládacích prvků - kolečka a tlačítka s JEDNOU funkcí, a ty funkce jsou ty, které při focení potřebuješ. Takže ne Keystone Compensation, HDR apod.

Velký rozdíl - dotykový display, včetně možnosti měnit ostřící bod s foťákem u oka - velmi pohotové. Toto tu vyvolalo velké kontraverze, někdo má na displayi nos a musí to vypnout (nebo se naučit ostřit nosem), někdo to z principu odmítá.
Jak to máš ty, nevím, ale je to tam a je to k dispozici ale jde to vypnout.

DFD podle mých zkušeností funguje dosti uspokojivě, ale upřímně - GH5 se Zuikko 40-150 mi ostří rychleji, než s Lumix 35-100/2.8 ...
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Allydamm 20. 2. 2018 09:37

Hmm, Live Composite je dobrá hračka, to by mě asi ukecalo.

Hires složenina pro mě není zajímavá. Snad to v dalších modelech vyvinou na možnosti si ovládat počet posunů a hlavně dají možnost exportovat snímky a spojit si je v pořádném externím editoru.

Nefotím akčně, takže ergonomie nebo ovládání je nepodstatné, respektive úplně zkažené ho nemá ani jeden z nich. A u Olympusu bych šel do gripu s L destičkou.

Co ovládání přes aplikace? Už je to něco takového že si nastavím třeba 15min snímek a můžu si s mobilem dělat co chci nebo to stále končí na programované spoušti nebo mobilu speciálně pro foťák.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 2. 2018 10:29

Takhle vypadá Panasonic
Přílohy
80ED033B-48A5-48A8-83E6-214A634C7420.jpeg
2AEAE9AF-ECDE-4DF0-AF60-0EC5FDFC59E4.jpeg
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Allydamm 20. 2. 2018 14:30

Díky, to ale vypadá na úplné běžné ovládání jako ve fotoaparátu bez nějakého rozšířeného programování/plánování.

Ale narazil jsem na zajímavou hloupost. Bulb je u G80 jen 2 minuty? To by pro mě bylo automaticky naprosto nepoužitelné.

M5 má v bulbu i časování po násobcích minut až do 30 což je super a na většinu snímků by mě to zbavilo hraní si s nějakým dalším ovládáním přes mobil nebo programovou spoušť.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 2. 2018 15:12

já myslím, že Bulb je nafurt :-) resp. dokud znovu nezmáčkneš.


Programovat se nic skutečně nedá, na Olympus se ti ještě kouknu. Ale podle mě je to samý.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Grimjaur 20. 2. 2018 15:37

OMD 5MKII jsem měl dost dlouho, super foták. Na noční fotky se hodí, s gripem pohodlné držení. Panas G80 mám a vyhovuje více mým nárokům. Každopádně tady se nedá šáhnout blbě.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 21. 2. 2018 07:17

Obecně je Bulb napořád, ale prakticky u G80 si tím jistý nejsem. V návodu se celkem jasně píše o maximu na 120 sekundách. A na webu zase že to tak u některých modelu Panasonic má a dá se to obejít poskládáním snímků..

Grimjaur: Proč jsi přešel? Tedy pokud to nebylo kvůli videu. :-) A s tím bulbem můžeš potvrdit že s drátovou spouští se dá dostat na desítky minut?
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 22. 2. 2018 13:21

CO se týká drátové spouště, tak to nemůžou sloužit. Nepoužil jsem ji. Já mezi modely nepřecházím, alespon to tak nedefinuji. Z Olyka OMD řady jsem měl doma naprosto všechno (i nějaké PENy), poslední je OMD 1 MKII. Ale pro natáčení preferuju Panasonic. S Olykem jsem toho natočil taky dost, ale panas je dál. Na focení mi ovšem Oly vyhovuje bez debat.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 23. 2. 2018 15:06

Čau. Pokud ti až tolik nezáleží na ergonomii a video je druhořadé, vzal bych Olyka. V mým případě by byl asi nejvíc rozhodující prvek to, že často fotím na AutoISO a v tomto je Panasonic až na GH5 a G9 horší než Olympus, bo nelze nastavit nejdelší čas závěrky pro AutoISO, ani nelze fotit v manuálu s AutoISO a s možností korekce expozice. Tohle na Olym jde a na G80 nejde. Dále je šikovnej ten malej přídavnej blesk co dostaneš k E-M5, má vyklápěcí hlavu, občas se to může hodit. Jinak G80 je určitě fajn stroj, ale mě by vadilo co jsem zmínil a asi bych se přes to nepřenesl.
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 2. 2018 16:18

Almiku, podle mě nastavit čas pro AutoISO na EM5 mark II nejde. Tohle má jen EM1 mark II, aspoň teda myslím.

Na EM5 je sice finta, jak to ovlivnit - přes nastavení času pro blesk :-) - ale má to své mouchy a nefunguje to pro elektronickou závěrku.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Grimjaur 23. 2. 2018 16:32

Auto ISO použvám minimálně a nesetkal jsem se na G80 se situací, která by mi trhala žíly. Jednoduše, pokud fotím s tím zastaralým zrkadlovkovým způsobem, tak stejně jedu na M, A, S do raw, ISO si volím podlet toho co chcu. Pak je fakt jedno co mám v ruce. Na ňahňání se v kravinách mám tak první dva dny a pak mě to přestane ba a fotím stejně jako posledních 40 let. U Panasu je to nemlich to samé (různé 4K mrtvolky z videa apod), jen s tím rozdílem, že G80ky mám více jako kamery. K tomu ještě zastaralá G3, která má už 7 let, ale furt fotí i točí. Takový nezničitelný tank. Na kameru jsem si díky závěsu překopal i drona Mavic Air, pro některé specifické záběry s využitím 3osého kardanu. A jen tak na okraj, pokud zpracovávám RAW, tak je v podstatě, snad jen na nepodstatný rozdíl v rozměru jedno, jeslti to je z OMD 1 MKII, nebo z Lumixe G80. Není to jedno u nočních snímků, tam vede Olouš, a pak u videa, tam to pro změnu válcuje Panák.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 23. 2. 2018 16:34

Davidof, je to přesně jak píšeš - je na to finta, ale jde to. A jediná omezující věc je z mýho pohledu nejkratší nastavitelný čas 1/250s (nejkratší čas pro blesk), což mi ale stačí. Mě jde o to, aby mi foťák nenastavoval čas, kterej se rovná přibližně 1/ohnisko, to na ostré momentky obvykle nestačí (prosím Gance aby se nezapojoval do této debaty ☺ víme proč). Ale 1/250s už mi obvykle na většinu situaci stačí. Takže ano, je na to u Olympusu finta a není to úplně bez omezení, ale furt lepší než při focení řešit nastavení jedné proměnné navíc, zvláště pokud onen uživatel v těchto věcech není zběhlý. Stačilo by kdyby mu to pak na tom Olympusu někdo rozumně nastavil, ať se nemusí prokousávat tím rozsáhlým set-upem. Hele ale to je jen můj pohled na věc, chtěl jsem na to upozornit, protože se o tom moc nepíše.
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 23. 2. 2018 17:15

Panasonic jednoduše padá, na hračce potřebuju normální bulb režim. Spekuluje se o letošním M5 MARK III, tak by se nabídka měla trošku rozhýbat.
Allydamm
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků