Sony A9

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod vojko 26. 4. 2017 20:59

Jasne pán profesionál, vy vždy musíte pravdu.

Len tak mimochodom. Keď si zoberieme, že športový fotograf má 25-60 rokov. Takže to máme ľudí v rozsahu 60-25 + 1 = 36 rokov. Každý rok teda príde priemerne na scénu 1/36 nových športových fotografov. Neviem, koľko vás je celosvetovo dokopy, ale asi dosť. Aj 1/36 je pomerne dosť veľký počet. Tak si nerob z toho sradnu, profesionále.
vojko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hoax 26. 4. 2017 21:13

pemar:
http://www.exclusivearchitecture.com/?page_id=1291
část Accuracy Improvements.

Dále např. v 5D II white paper:
Focusing is started using the f/5.6, horizontal line-sensitive central sensors with individual pixels arranged in a zigzag pattern for improved extreme defocus detection. When focusing is nearly achieved (and when using an f/2.8 or brighter lens) focusing is handed off to the f/2.8 sensitive vertical line sensors.

Nad tím je obrázek s textem: f2.8, f/5.6 sensitive sensors.

Proč se tam píše pořád o 2.8 a 5.6, kdyby to začínalo níž, proč by nenapsali třeba f/2 a brighter?
http://www.learn.usa.canon.com/resource ... pers.shtml
první pdf nahoře.
Naposledy upravil hoax dne 26. 4. 2017 21:28, celkově upraveno 1
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 26. 4. 2017 21:17

Od Martina Kozáka jsem pár fotografií už viděl a některé byly opravdu skvělé. Od pana vojko zatím nic, jen pár sporných příspěvků ke článku o A9. Náhoda? Nemyslím si.

-- 26. 4. 2017 22:23 --

hoax: U Canonu si nejsem jist, nemám ho odzkoušený, druhý link ani neotevřu. U Nikonu je to tak jak píšu, ověřeno přes Reikan Focal Pro.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 4. 2017 21:24

lemming píše:Autofocus: Pokud vím, tak zrcadlovky nemají ostřící body více do kraje, protože blíž ke kraji už fázové ostření moc nefunguje
hoax píše:Podle mě je to vyřešeno právě tím AF na čipu. Dokáže využít vyšší světelnost objektivů, oproti klasickému fázovému AF modulu a s tím ve finále asi bude souviset i to lepší pokrytí.
Ja si skôr myslím, že pokrytie DSLR nie je také rozsiahle preto, lebo AF zrkadloviek využíva "sub-mirror"
=> pokrytie AF bodov je teda závislé v prvom rade od veľkosti tohto pod-zrkadla
Obrázek
A keďže nemôže byť také veľké ako hlavné zrkadlo (lebo by sa tam nezmestilo), tak zrkadlovky ani nebudú mať úplné pokrytie AF bodmi.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 26. 4. 2017 21:33

pemar: Co máš ověřeno, focus shift? Ten já nepopírám, ale to je "vlastnost" objektivu. Podle mě to nevylučuje to co píšu já. Podle všech informací co jsem k tomu hledal, tak AF modul mimo čip takhle funguje.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 26. 4. 2017 21:52

Když nebude tělo zaostřovat na dostatečně odlišnou nižší clonu, focus shift se prakticky neprojeví, respektive bude skryt v nepřesnosti měření a hloubce ostrosti. Míra focus shiftu souvisí s konstrukcí objektivu a jeho kvalitativním provedení (výrobními tolerancemi atp.).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lemming 27. 4. 2017 06:41

hoax píše:Focusing is started using the f/5.6, horizontal line-sensitive central sensors with individual pixels arranged in a zigzag pattern for improved extreme defocus detection. When focusing is nearly achieved (and when using an f/2.8 or brighter lens) focusing is handed off to the f/2.8 sensitive vertical line sensors.

Proč se tam píše pořád o 2.8 a 5.6, kdyby to začínalo níž, proč by nenapsali třeba f/2 a brighter?


No, to si ten článek musíš přečíst celý :) Z té věty cos citoval to opravdu vypadá, jako kdyby "ostřili na cloně f/5.6". Ale když si přečteš celé okolo, tak zjistíš, že senzory v principu využívají symetrické části svazku. A s tím F číslem je to tak, že normálně využívají části svazku, které jsou od sebe tak daleko, že tak akorát projdou clonou s f/5.6. A Canon že má ještě extra senzory, které jsou spolu s čočkami nastavené tak, že měří paprsky které tak akorát projdou clonou na f/2.8, tedy (ty paprsky) jsou dále od sebe a proto je přesnost měření a AF vyšší - akorát funguje jen pokud má objektiv alespoň f/2.8.

Nicméně v obou dvou případech se bere zhruba stejná část přicházejícícho světla. Dál se explicitně píše

Although offering higher focusing precision, the high-precision AF points do not enhance focus accuracy in dark environments even if an f2.8 lens is used.


Jinak moc děkuju za odkaz, konečně jsem pochopil, jak ta fázová detekce funguje!

Akorát jsem přemýšlel, že podle mě v bezzrcadlovkách to musí fungovat ještě nějak jinak, protože IMHO ty condenser lens musí být dostatečně daleko od senzorů a tedy nemohou být na čipu a při použití čipu pro focení by vadily.

Další věc je, že bezzrcadlovky jsou i tam hodně omezeny tím, že si nemohou dovolit na fázové ostření vyplýtvat moc prostoru (plošně), protože by degradovaly obraz. Bylo by zajímavé zjistit, jak to dělají tam.

Ganec: To je dobrá připomínka. Nicméně to by vysvětlovalo, proč jsou body omezené ve vertikálním směru, ale v horizontálním by teoreticky mohly jít skoro až do krajů, ale stejně nejdou. Možná to souvisí s tím, že ač se tomu v bezzrcadlovkách také říká "fázové ostření", tak to bude přeci jenom fungovat trochu jinak, než funguje ostřící modul v zrcadlovkách.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 27. 4. 2017 07:02

Lemming: Ta moje citace je ale z 5D II white paper. Jinak nechápu, i podle toho co píšeš ty, to tak je ne? Nevidím rozpor.

Každopádně jsem si to teď ráno zkusil. Sigma 24/1.4 / Nikon 28/1.8 versus 18-35 3.5-4.5. AF-D ani 5.6 sklo nemám, ale 4.5 by mohlo stačit. 18-35 jsem nastavil cca na 28mm, clona ukazovala 4.5 a zaostřovalo to v šeru naprosto stejně. Když jsem zamířil do větší tmy, nechytil se už ani jeden. Rozdíl v zaostřování jsem nezaznamenal žádný. Můžeš to zkusit s tím tvým.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 27. 4. 2017 07:47

hoax: Však já ti v tomhle věřím. Celé to začalo tvojí poznámkou, že ostření na čipu prý umí využít lepší světelnost objektivu, zatímco klasický ostřící modul ne. A že Canon umí využít f/2.8 zatímco Nikon ne.

Jednak jde o to, co myslíš tím "využít f/2.8 vs f/5.6". Využít ve smyslu, že ostřící senzory mohou být dál od sebe a mají větší fázový posun, takže mohou přesněji měřit rozdíly, to umí. Ale využít ve smyslu že se na ně dostává víc světla, to neumí.

Druhá věc je, jestli bezzrcadlovky (respektive ostření na čipu) tu lepší světelnost opravdu umí využít a o tom tady zatím žádný důkaz nepadl. Aby ji využít umělo klasické ostření, musely by tam mít další sadu čoček pro specifický f-stop a tu a ty senzory by musely někam dát - ale je otázka, jak to fázové ostření na čipu vlastně funguje - viz můj předchozí příspěvek. Možná ji využít umí, ale zase může mít jiné nevýhody (?) Bylo by fajn, kdyby někdo spolehlivý s bezzrcadlovkou zkusil podobný test jako ty - jestli má clona objektivu vliv na ostření nebo ne.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 4. 2017 07:57

lemming: presne o tom sa píše na na spomínanom článku z dpreview: Sony A7RII tak dokázala zaostrovať lepšie ako zrkadlovka z (naj)vyššou citlivosťou (podľa špecifikácií).
Ja ti tiež môžem potvrdiť, že so svetelným pevným sklom dokážem v zlých podmienkach zaostriť tam, kde so seťákom sú už problémy. Ale ja nemám fázové ostrenie na snímači...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod lemming 27. 4. 2017 08:33

hoax: Tak to nakonec bylo jednoduché - na konci toho článku cos postoval je odkaz na další kapitolu (a pak ještě jednu) a tam přesně fázové ostření na čipu řeší :)

Jak jsem čekal, funguje opravdu jinak, než fázové ostření s klasickým AF modulem, byť na podobném principu. Podle toho, co píšou, se nepoužívají dva svazky, ale obraz z celé půlky clonového otvoru, takže by opravdu měl umět využívat i vysokou světelnost skel. (Nevýhodou je vyšší výpočetní náročnost.)
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 27. 4. 2017 09:03

Kterýho článku z těch čtyř?
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 27. 4. 2017 09:06

kozakm:
http://www.exclusivearchitecture.com/?page_id=1291
část III a IV
Ještě by se mohl vyjádřit odborník pemar, jak to tedy doopravdy je :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 27. 4. 2017 09:12

Díky, prostuduju!
kozakm
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků