Kam se posunout ze Samsungu nx11? -> Fuji?

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Tučňák 12. 1. 2016 08:46

Ahoj,

možná trošku teoretická diskuze, ale přesto. Stále přemýšlím, že bych se posunul od současného Samsungu NX11 s objektivy 18-55 a 30mm pancake někam dál. Kdybych měl shrnout současné zkušenosti a co mi hlavně vadí:
- "rychlost" foťáku - po pořízení snímku chvilku trvá než ho uloží na kartu a nelze ihned fotit znovu
- "rychlost" ostření není taky žádná výhra, často mi přijde, že i za dobrého světla trvá dost dlouho než zaostří. Vyfotit někdy neposedné děti je problém.
- nízký rozsah iso - již ISO800 dost šumí a přijde mi na hranici použitelnosti. S tím souvisí špatný výkon ve špatných světelných podmínkách. Pokud chce člověk něco vyfotit večer/podvečer bez stativu, tak jen za cenu zašuměné fotky, což zase nechci. Čili nějaká momentka z večerního města je problém.
- měkká kresba setového objektivu. Seťák od Samsungu patří mezi ty lepší, ale přeci jenom po nějakém čase mi přijde, že fotky co vyfotím by mohly být ostřejší. Naproti tomu ten 30mm pancake je výborný.
+ co mi vyhovuje jsou rozměry foťáku.

Co se týče témat co fotím, tak je to takový mix, ale převážně architektura, příroda, dokument z cest, rodinná fotografie. Fotím si jen pro sebe, pro radost, nemám žádné profi ambice.

Čili chtěl bych něco, co by odstranilo výše zmíněné nedostatky a zachovalo výhody (rozměry+váha). Vychází mi z toho opět bezzrcadlovka. Přemýšlel jsem i nad zrcadlovkou, ale přeci jenom ta váha a rozměry. Nejsem si úplně jistý, že by se mi s tím chtělo na cestách tahat. Bezzrcadlovka aspoň pro moje oko a potřeby produkuje podobný výstup jak zrcadlovka.

Co se týče financí. Nechtěl bych kupovat něco jen tak, ale aby tam byl vidět opravdu rozdíl. Díky tomu se dostávám k hranici kolem 30k (tělo+objektiv). Chtěl bych rovněž nějaké lepší sklo než jen seťák.

Takže co mě zaujalo:

Fuji X-T10 + 18-55 f2,8/4: http://www.megapixel.cz/fujifilm-x-t...m-cerny?v=3590

Tenhle fuji se mi moc líbí po designové stránce, recenze vypadají rovněž pozitivně. Co se mi taky líbí je filozofie značky Fuji, snaží se to dělat trošku jinak než konkurence. Taky se mi líbí, že průběžně aktualizují firmware i pro starší fotoaparáty. Zmíněné sklo v recenzích dopadá taky velice dobře. Foťák jsem zatím v ruce neměl, je taky možné, že mi vůbec nesedne nebo to prostě nebude ono a je vymalováno.
Naopak na druhou stranu, velice často narážím na webu na to, že RAW snímky z Fuji a lightroom se nemají moc rádi. Nevím jaká je aktuální situace. Máte někdo zkušenost? Co mi přijde taky zvláštní je, že v případě focení do RAWu je nejnižší hodnota ISO200, ale nepředpokládám, že by to měl být nějaký problém, jen mě to překvapilo.

Další věc je cena Fuji objektivů - ano, jsou drahé. Nemám žádnou zkušenost, ale co jsem četl, tak by fuji objektivy měly patřit mezi ty kvalitnější. Čili dá se říct, že by srovnatelná konkurence stála +/- stejně? Nyní cca 5 let fotím se základním rozsahem ohnisek a vystačím si. Mám k tomu ještě 30mm s f/2, který je výborný, ale zrovna tento objektiv u Fuji není nejdražší. Netvrdím, že bych občas neuvítal širší ohnisko, ale zatím jsem si
vystačil, takže bych si vystačil i dál.

No a pokud ne Fuji, tak pak co? Napadl mě ještě nějaký Olympus - široká nabídka objektivů. Jenže nevím jestli ekvivalent k tomu 18-55 f2,8/4 od Fuji není až 12-40 f2,8, který je mnohem dražší než ten Fuji. Navíc úplně nevím jestli chci jít do micro 4/3 formátu.

Jak to vidíte vy?
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 12. 1. 2016 20:26

Co se týká zpracování Fuji rawu v LR, tak je to bída...Adobe loni přislíbilo že s tím něco udělají, ale zatím nic. Ale není to zase takový problém, jen prostě ty mikrodetaily při 100% přiblížení nevypadají tak dobře, jako třeba z jiných raw konvertorů. Já LR normálně používám a moc mě to neomezuje (i když mě to štve, když vím že mi to kazí jinak super kresbu :)).

Co se týká objektivů, tak ty XF objektivy jsou po optické stránce fakt super. Průser je, že u Fuji chybí levné pevné skla, třeba obdoba levné plastové padesátky od Canonu za cenu kolem 3000Kč.

Jinak ten 18-55mm sám mám a doporučuji. Proti těm pevným sklům (23mm a 56mm) je méně ostrý, ale zase má hodně účinnou stabilizaci a celkově podává hodně dobré výsledky. Více info o něm včetně pár ukázkových snímků jsem zveřejnil zde: http://www.fototipy.cz/2015/11/11/pruvo ... otechniky/
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Poltergeist 12. 1. 2016 21:00

Tučnák: jestli máš Samsung, tak si zkus Fuji a světelný objektiv 56mm anebo si radši nech Samsunga, na Fuji až bude stabilizace (jestli bude) přejdi, jinak nepřecházej, na Olympuse taky až vylepší podání a dynamiku, taky nepřecházej, na Sony - můžeš zvážit

na Canon FF - je to drahé ale měl bys minimálně zkusit (třeba 17-40 + 5d II. a 24-70)
nebo zkus Nikon D300 a 50mm 1.8 G a podivej se na výsledky a zkus třeba 35mm DX
a nový 20mm 1.8 (stojí 20 tisíc) a podivej se sám jestli to stojí za to pro tebe přecházet . .
.

dadajax: a které konvertory používáš na Fuji ? jak to upravuješ s LRoomem ? pak vyvoláš do TIFF a následně to dostříš v jiném programu ? o Fuji X 18-55 2.8-4.0 právě že uvažujeme, pak ještě palačinkou
Naposledy upravil Poltergeist dne 12. 1. 2016 21:00, celkově upraveno 1
Poltergeist
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 12. 1. 2016 21:20

Vyvolávám to a upravuji jen v Lightroomu. Ono to není zas tak strašné jak se všude píše, pořád je ten výstup mnohem kvalitnější než to co lezlo z mého předchozího Canonu 60D :)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Titan_66 12. 1. 2016 21:37

Poltergeist: Na LR bych se vykašlal. Na Fuji určitě Capture One Pro. Tam je to odladěný.

Tučňák: Fujifilm X-T10 mám a jsem s ním spokojenej. Kupoval jsem to se seťákem 18 55 a k tomu ještě pevnej 23. Ten nemá chybu. Možná jen velikost :) Ostří to slušně i v horších světelných podmínkách. V porování s X-E2 je to docela rozdíl. V pátek se to teda dorovná :)

Ta nová 35 f2 vypadá lákavě. Cenově je rozhodně dostupnější a ty fotky na plnou díru to je zajímavý.

Brácha kupoval před týdnem X-E2 s 18 55 a měl k tomu navíc 50 230. U toho 50 230 jsem překvapenej, jak to dobře kreslí a ta ostrost. 55 200 to může směle konkurovat a stojí to minimálně 2x méně.

Pravdou je, že by mohli rozšířít nabídku XC. Udělat nějaký pevný.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 13. 1. 2016 08:11

Jo, ten 50-230mm mě taky kresbou překvapil. Jen ta světelnost není nic moc. Zvlášť v kombinaci s maximálním ISO 6400 to pak není moc praktické
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tučňák 13. 1. 2016 09:36

dadajax píše:Vyvolávám to a upravuji jen v Lightroomu. Ono to není zas tak strašné jak se všude píše, pořád je ten výstup mnohem kvalitnější než to co lezlo z mého předchozího Canonu 60D :)


Díky za info. Tohle bude v pohodě. Jak píšu, nejsem profík, fotím si pro radost, takže nějaké menší nesrovnalosti při 100% přiblížení mi opravdu nevadí.

Poltergeist:
Canon ani Nikon FF není nic pro mě - velké, těžké, drahé :-)


Titan_66:
Možná blbá otázka, ale na co používáš tu 23tku? Dokument, reportáž? Přijde mi to takové ohnisko někde uprostřed :-) Na portrét je to krátké na architekturu/krajinu mi to zase přijde málo široké :-)
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 13. 1. 2016 10:02

Já třeba 23mm používám často na portréty kde chci focené lidi zasadit více do prostředí kde se nachází. Pak taky na street foto a případně reportáž.

Obrázek
https://500px.com/photo/122108129/
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tučňák 13. 1. 2016 12:15

Jo, takhle to dává smysl :-)
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Titan_66 13. 1. 2016 12:45

Na street je to perfektní. Ale jak píše dadajax, dají se s tím klidně fotit i portréty, skupinky lidí.

Mně to teda přijde jako dost univerzální ohnisko pro všechno. Krajina se dá taky v pohodě. Navíc co jde díky té světelnosti fotit z ruky i večer je skvělý.

Třeba se s tím zajímavě fotí i lidi v MHD, v metru. Dám elektronickou závěrku a "nenápadně" s přes vyklopený displej zkouším momentky :)
Titan_66
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků