Levný širokáč na Olympus - Oly 12 -50, nebo Panasonic 12-32?

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Žvel 25. 9. 2015 23:47

Ahoj přátelé, mám dotaz ohledně zkušeností s výše uvedenými skly. Fotím s PENem. V současné době mám 2 pevná skla od olympuse 45mm na portréty a panasonic 20mm jako základní pro většinu situací + seťák 14-42, ale ten používám minimálně. V interiérech a někdy na krajiny mi chybí širší ohnisko, na oly 12mm f2 za 20 000 bohužel nemám, tak zvažuji mezi m.zuiko 12-50 a panasonic 12-32 a ne a ne se rozhodnout. Na olym se mi líbí - voděodolnost(sice nemám zatím těsné tělo ale plánuji omd5), univerzálnost a lepší makro. Nelíbí se mi velikost, a prý horší kresba. Proti tomu stojí panasonic, který je krásně malinký (budu ho moct nosit po vzoru velkého Olympusího guru Gance v trenýrkách :-)) a měl by mít na širokých ohniscích lepší optickou kvalitu. Dík za názory.
Žvel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dudgeon 26. 9. 2015 20:27

Jsem na tom stejně, jen kromě seťáku mám Sigmy 19, 30 a 60 mm. Taky uvažuju o 12 mm ohnisku. Objektiv m.zuiko 12-50 mm bych asi nebral, ostrost na širokém konci je podle testů mizerná, vadila by mi i velikost. Panasonic 12-32 vypadá zajímavě, je ostřejší a myslím, že s mým Penem E-PM1 by se při lyžování vešel do kapsy od bundy. Ještě mám v hledáčku Samyang 12mm/2, kde se mi líbí světelnost a ostrost, manuální ostření u tak širokého ohniska by snad nevadila. Trochu více aberuje. Ještě uvažuji i o m.zuiku 9-18mm, kde bych získal možnost ještě siršího ohniska, jen mám trochu strach z malé světelnosti.
Nevíte někdo, jak je to s manuálním ostřením na Panasoniku 12-32mm nasazeném na Olympus těle? Je možné ostření ovládat z menu foťáku, jako na fotoaparátech Panasonic?
Dudgeon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 31. 10. 2015 09:29

O tomhle taky uvažuju - buď dokoupit 12-32 nebo Oly 9-18. Vzhledem k tomu, že mě docela lákají fotky z širokáče a často fotím krajinu a hory, tak asi půjdu do 9-18, až narazím na nějaký slušný bazarový kousek. 12-32 mě ale taky stále láká právě tím jak je úžasně malý a lehký. I ta E-M5 se drží bez gripu líp s lehčím objektivem. U Penu na univerzální použití bych asi neodolal tomu 12-32, protože to tvoří skvěle kompaktní celek.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 31. 10. 2015 11:50

Z vlastní zkušenosti. Pokud malý a široký zoom je tu v "rozumném" poměru jedině 9-18mm m.zuiko. Rohy na 9mm nic moc (daň za malost), ale dá se. Střed vždy ostrý. Pokud jej používám cloním i až 8-11. A nemám s tím problém. 12mm je zbytečný pokud je 12-32. 12-50 m.zuiko je poměrně podceňovaný, v reálu dobrý, ale na pen, vzhledem k délce jen pokud jde o film. K M5 mi 12-50 sednul jako poklice na hrnec. Jedině výhrada na 12mm měkčí rohy. Stačí jít na 14 a je to OK. 12mm m. zuiko je pro fajnšmekry kterým cena nevadí. Takže shrnul bych - začít krajinu 12-32 a pokud 12 nestačí (a to vím že většinou na krajinu nestačí) 9-18. 9mm dá úplně jinou perspektivu.
Pavel Breit
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků