Fuji X-T10

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod talin 2. 9. 2015 21:04

Pokud jde o obrazovou kvalitu, tak Oly má více detailů. To je fakt, že Fuji dost necitelně odšumuje. Výhodou je zase, při vyšším ISO méně šumu. Ale to ostření při horších podmínkách...Na rychlost ostření není dobré zapomínat. To je u Fuji děsně pomalé. e to fakt bída u některých objektivů. Ono je to vlastnost všech Fujin, i když dělají co můžou, tak hrozně zaostávají za konkurencí. Zde se můžeš kouknout na Dprewiew a hned budeš vědět která bije.
http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-t10/8
Oly má voděodolné tělo. O kvalitě videa raději nemluvě. Tady má Oly podstatně navch. Navíc Oly má dotykový displej, takže stačí tuknout kam potřebuješ a okamžitě změníš ostřící bod bez zbytečného výběru přes menu. Další věc je absence vysokorychlostní synchonizace. A opravdu velký cenový rozdíl mezi objektivy obou značek. Oly má 5 osou stabilizaci, takže kupuješ objektivy bez stabilizace, což samozřejmě docela solidně snižuje cenu.
Mě osobně přijde ergonomií více profi Oly. Fuji fakt vypadá jak hračka. Ale to je jenom dojem.
K X T 10 tuším nelze připojit grip s baterií. Tohle vše je dobré pečlivě zvážit.
talin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 9. 2015 21:18

Mogen píše:jít s tím někam do akce, kde chci a očekávají výsledky (viz kulturní akce), tam bych se s tím možná trochu bál
S pevnými sklami sa moc netreba báť. Môj PEN je staršia generácia a fotil aj v takýchto podmienkach:
(45,0mm, 1/30sek f/1,8 -0,3EV, ISO3200)
Obrázek
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamik99 2. 9. 2015 21:34

talin píše:Pokud jde o obrazovou kvalitu, tak Oly má více detailů. To je fakt, že Fuji dost necitelně odšumuje. Výhodou je zase, při vyšším ISO méně šumu. Ale to ostření při horších podmínkách...Na rychlost ostření není dobré zapomínat. To je u Fuji děsně pomalé. e to fakt bída u některých objektivů. Ono je to vlastnost všech Fujin, i když dělají co můžou, tak hrozně zaostávají za konkurencí. Zde se můžeš kouknout na Dprewiew a hned budeš vědět která bije.
http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-t10/8
Oly má voděodolné tělo. O kvalitě videa raději nemluvě. Tady má Oly podstatně navch. Navíc Oly má dotykový displej, takže stačí tuknout kam potřebuješ a okamžitě změníš ostřící bod bez zbytečného výběru přes menu. Další věc je absence vysokorychlostní synchonizace. A opravdu velký cenový rozdíl mezi objektivy obou značek. Oly má 5 osou stabilizaci, takže kupuješ objektivy bez stabilizace, což samozřejmě docela solidně snižuje cenu.
Mě osobně přijde ergonomií více profi Oly. Fuji fakt vypadá jak hračka. Ale to je jenom dojem.
K X T 10 tuším nelze připojit grip s baterií. Tohle vše je dobré pečlivě zvážit.


talin: Nedávno jsem v bezzrcátkách přešel od Olympusu k Fuji. O necitlivém odšumu je to přesně naopak, s Fuji nemám problém. Naopak olympus je rozpatlávač i při vypnutém odšumu a detaily žádné. K AF, ano Oly je svižnější, ale že bych si řekl, že je to "fakt bída" tak to ne.
Nijak nezdržuje. Na sport to není, ale to ani Oly.
Ergonomie, je zase pro mě u Fuji lepší. Oly má výhodu ve větším výběru objektivů. Fuji má bohužel objektivy dražší.
U Olympusu může někomu vadit větší HO oproti APSC a taky "debilní" formát fotek 4:3
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mas0n 2. 9. 2015 21:39

talin: Tak urcite, e-m5 a e-m10 to je vrchol ergonomie, k tomu se Fuji ani neblizi... :D
Jinak pevna skla jsou u Fuji drazsi, ale zase Fuji ma mnohem pouzitelnejsi setaky, vcetne tech levnych XC skel, co davaji ke kazdemu telu, nebo se prodavaji na paladixu za par korun.
mas0n
Návštěvník

Odeslat příspěvekod talin 2. 9. 2015 21:59

.
Naposledy upravil talin dne 2. 9. 2015 22:05, celkově upraveno 3
talin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2015 22:01

Mogen,
K těm objektivům. Jedna věc je, jaká světelnost komu stačí, druhá, jestli porovnáváme ekvivalentní sestavy. Ta drahá pevná skla pro Fuji mají obvykle f/1,4 nebo f/1,2, což je imho sakra rozdíl proti f/1,8 pro m4/3 (60% plocha snímače a důsledky pro HO a použitelnou citlivost). Krom toho dělá Fuji několik levnějších f/2 a 2,8 pevných objektivů + levné manuální Samyangy atd.

Na outdoorové ktivity je imho lepší zoom než měnit pevná skla. Setový Fujinon 18-55/2,8-4 je nejen poměrně sympaticky světelný, ale je také velmi ostrý (na úrovni pevných skel) a má solidní bokeh. Olympus proti němu nemá co nabídnout (všechny základní zoomy kromě 12-40/2,8 nesnesou srovnání). Pro mě je tenhle zoom důležitým faktorem, proč jsem zakotvil u Fuji - mám X-E1 jako druhý lehký foťák vedle DSLR. Obrazová kvalita Olympus setů je vedle toho špatná (samozřejmě taky záleží na výstupním formátu). Ovšem i levný Fujinon 16-50/3,5-5,6 je obrazově zázrak proti 14-42 a 12-50 Zuikům, jeho slabinou je zase plastová konstrukce. A vlastně totéž platí i o telezoomech. Fuji neodfláknul optiku žádného z nich.

Kdybys třeba časem rozšiřoval systém a hledal v profi zoomech, ceny jsou srovnatelné, ale Oly se soustředí hlavně na ostrost, zatímco Fuji má imho z hlediska fotografa lepší přístup a bere návrh objektivů komplexněji - stačí třeba srovnat (pro mne nestravitelný) bokeh drahého Zuika 40-150/2,8 a naopak velmi dobré podání Fujinonu 50-140/2,8. Zuiko 12-40 vs Fujinon 16-55 podobně. Přijde mi, že Oly univerzálně použitelné zoomy neumí, ještěže dělá ty pevňásky, které mají hodně kladů (jsou ostré, většina má rychlé ostření, pěkný bokeh).

Jako nikonista jsem mnohem spokojenější s jasným a přímočarým ovládáním Fuji + skvělý nápad Q tlačítko pro rychlý přístup k mnoha důležitým nastavením + logické menu. Olympus je pro mne chaos - ovladače i menu.

Mám zkušenost s Fuji X-T1 (vlastní ho kamarád). Vynikající foťák, pokud zrovna nechceš fotit sport nebo nepotřebuješ snadnou práci s blesky, je imho víc než dostatečný na cokoli, má spoustu vychytávek včetně moderních fcí typu intervalometr apod. O X-T10 rezenzenti říkají, že je to z 90 % X-T1 - má menší hledáček, menší buffer pro seriové snímání, méně robustní neutěsněnou konstrukci. Funkčně je ale prakticky nerozeznatelný. Jestli je to pravda, vůbec bych se X-T10 nebál.

Jediný, co bych obrečel, je stabilizace - OMD má účinnou stabilizaci snímače. Fuji má stabilizaci sice také velmi účinnou, ale v jen v některých objektivech. V případě, že se ti sejde víc příslušenství, bude Oly menší, ale ne nutně lehčí, protože Oly používá na těla i objektivy hodně kovu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod talin 2. 9. 2015 22:05

Kamik, kamarád má X T1 a fotky dost často porovnáváme. Detaily patle Fuji a to dost agresivně. Nejhorší je, že odšumování je i v Rawu. Tohle je ale známá věc. Naopak u Olyho můžeš vypnout odšum zcela. Nebo dát automatický odšum, či si vybrat míru odšumu. Podstatné je, že fotit můžeš do Rawu naprosto čistě, což u Fuji fakt nelze. Bohužel. Jinak ten setový zoom 18-55mm zrovna dost blbě ostří. Ale to je každého věc co preferuje. Pro mne jsou podstatné detaily a surový raw.

maOn, X T1 má docela dobrou ernomii, ale X T10 se mi moc jistě nedrží. Nevím, možná mám moc velké plácačky :-)

Je asi nejlepší si to osobně pořádně vyzkoušet. Pokud nemáš možnost si fotáky půjčit, tak v megapixelu fotáky půjčují, ale chtějí 3% z ceny. Pokud jej koupíš, nic neplatíš.
Naposledy upravil talin dne 2. 9. 2015 22:13, celkově upraveno 1
talin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2015 22:09

talin, jestli v tom třeba nehraje roli použitý raw konvertor. Nejsem fanda X-trans snímačů, ale Fuji rawy považuju za lepší a pružnější než z OMDček.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 2. 9. 2015 22:27

Za mně musím říct, že pro mě je daleko zajímavější Fuji než Olympus. Měl jsem cestu kolem Megapixelu, tak jsem si šel prohlídnout foťáky.

Musím říct, že Olympus mě teda moc nezaujal (teď nevím model ale byla to údajně vlajková loď). Prodavač mi ho neustále vnucoval, tak jsem si to zkoušel a působilo to na mě jako laciná hračka, nelíbil se mi vůbec design, nesedělo mi ovládání. A navíc ten 4/3 snímač mě odrazuje už z principu :)

Pak jsem si vzal do ruky Fuji X-T1 a musím říct, že se skvěle drží, hledáček něco neuvěřitelnýho když to porovnám s entry zrcadlovkou :-) Ovládání vypadalo intuitivně. AF se mi zdál v pohodě. Jako zrcadlovka to sice rychlý není, ale náhodou to bylo fajn, docela pokrok.

XT10 se mi drželo o malinko hůř, ale pořád to bylo v pohodě. Oproti X-T1 působil nenápadnějším dojmem.

Pokud vím tak na XT-10 se grip prodává ne ?

https://www.fotoskoda.cz/fujifilm-hand-grip-mhg-xt10/

Jen je pak váha o 100g víc což překoná X-T1 :)

Ty pevný objektivy, tam by mě nejvíc lákal asi ten 23 1.4, skvělý ohnisko na univerzální použití. 18 55 seťák jsem četl samou chválu.

Jediný co mě děsí jsou ty červový větvičky.

Navíc už se vytrubuje, že se koncem roku, nebo začátkem oznámí X-PRO2 s X-TRANS III s 24mb pixel snímačem a procesorem EXR III. A následně po pár měsících X-T2. No to jsem zvědavej.

Ne nadarmo mě to chytlo už s Fuji x10. To Fuji mě láká čím dál víc.

Ty ceny se seťákem jsou u XT10 v pohodě. Pevná 24 stojí sice 24, ale zase na druhou stranu u Nikonu pevnou 24 1.4 to bych se taky nedoplatil...
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod talin 2. 9. 2015 22:38

Grip ano, ale nedáš do něj baterku.
talin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2015 22:46

...na X-E1 taky používám grip (bezbateriový, čili jen kvůli úchopu) a nárůst velikosti mi vůbec nevadí, i tak je foťák pořád malý a lehký.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 9. 2015 23:25

Dolgor píše:Olympus proti němu nemá co nabídnout (všechny základní zoomy kromě 12-40/2,8 nesnesou srovnání). Pro mě je tenhle zoom důležitým faktorem, proč jsem zakotvil u Fuji
Nemá nič .. iba jeden => teda má ;-)
A zabúdaš na to, že okrem Olympusov možno použiť aj sklá Panasonicu.
(plus pevné sklá Sigmy a ultrazoom Tamronu)

Dolgor píše:mám X-E1 jako druhý lehký foťák vedle DSLR
No a toto je najväčší prúser u Fuji:
- zrkadlovkári ho berú ako doplnok, ktorý nedokáže zrkadlovku nahradiť: tie staré fakt nedokázali
- Nikonisti, ktorí skúsili prejsť na FujiFilm, sa sklamali a písali články "prečo bezzrkadlovka nie"

Dúfam, že táto X-T10 je na tom už lepšie, ale vtedy mu vytýkali presne tie veci, ktoré Panasonic a Olympus vyriešili už pred 2 generáciami (ostrenie v horších podmienkach, pomalé objektívy, ..) a pridali aj vylepšenia navyše (dotykové ovládanie, rýchle sériové snímanie, crop video, ..) ktoré zrkadlovky nemali

Dolgor píše:Přijde mi, že Oly univerzálně použitelné zoomy neumí
Čítal si vari niečo zlé o 14-150II? Na 10x zoom už prvá verzia nebola zlá, druhá je opticky ešte lepšia.
A ešte existuje Panasonic 14-140 II, ktorý sa dosť podaril (je rádovo lepší ako prvá/ťažká verzia)

Dolgor píše:Jako nikonista jsem mnohem spokojenější s jasným a přímočarým ovládáním Fuji .. Olympus je pro mne chaos - ovladače i menu.
Okrem hlavného menu má Olympus ešte bočné menu a SCP (Super control panel: ktorý je defaultne vypnutý). Tie sú tiež jasné a priamočiare. Dokonca aj to menu má svoju logiku (písal som v článku).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod talin 3. 9. 2015 06:03

Ganec, máš úplně pravdu - mimochodem moc hezká fotka. Ano, nabídka objektivů je pro Olyho podstatně větší. Pokud jde o bokeh, tak Sigma bude brzy vyrábět ve světelnosti f 1,2 toto:
http://digiarena.e15.cz/novy-patent-sig ... ky-olympus
U Fujiho jsi odkázaný na ten jejich úzký ,,levný monopol". Proto si můžou dovolit držet ceny tak vysoko. Tam ti prostě nic nezbyde. A když se budeme bavit o bazaru, tak na 4/3 se toho dá sehnat spousta doslova za pár kč. A mám za to, že celkově příslušenství je i širší. Ale vždy je třeba vycházet z ceny nových objektivů. Od nich se odráží i ceny bazarové.
Sám vlastním 12-50 mm a jsem celkem spokojený. I tady je docela chválený:
http://slrgear.com/reviews/showproduct.php?product=1479
http://www.digimanie.cz/recenze-olympus ... ivo/4959-8
Je i voděodolný a velmi ostrý kvalitně provedený. Pokud chceš něco lepšího, tak věřím že 12 -40 f 2,8 tě určitě nezklame. Olympus má workshopy v Praze i v Brně na kterých si zdarma můžeš vše vyzkoušet.
talin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 17. 10. 2015 17:50

S těmi objektivy je fakt, že u Fuji je to takový monopol. I když takový Samyang Rokinon 12/f2 vypadá hodně dobře a stojí asi 8000. Na astro-fotografii a krajinky je to super.

Talin: nikdo tě přece nenutí si kupovat Fuji. Prostě ti víc sednul Olympus. Navíc x-t10/x-e2 v setu v 18 55 není tak strašně drahá záležitost :)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 23. 10. 2015 14:06

http://www.fotoguru.cz/fujifilm-x-t10-recenze/

Konečně nějaká česká recenze
Titan_66
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků