3-denní srovnání Olympus OM-D E-M5 Mark II a Nikona D7100

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radek71 5. 10. 2015 09:36

No to je treba ten novej plot z Hornbachu. Samozrejme ze da. To jsou mozna ty co nepoznam. Primarne to vzniklo z toho, ze nekdo taha ze tri RAWu. Ono to nema cenu, vzdycky prijde nekdo kdo rekne "i prejezeny clovek muze dobre jet na kole". A ja napsal jenom, ze prezrany lidi na kole jezdit nemaji. Celej je to jenom o mire, na druhou stranu je dobre, ze se tu mira objasnila tema ukazkama.
Navic boj nekoho komu se libi zena s rafinovane umistenym kouskem pradla proti lidem kterym se libi kdyz je cela naha, protoze "cela naha" je mnohem vic nez "trochu oblecena" vyhrava vzdy "cela naha". "Videt pod ker proti slunci 20 minut pred zapadem" bude vzdy vic nez pod ker nevidet. To je matematika.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 5. 10. 2015 09:37

Abychom to měli komplet, tak mě ty Luňákovic úpravy taky nijak nedráždí, (možná s výjimkou třetí dvojice, která je už trochu za hranou, ale to je detail)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 5. 10. 2015 10:25

Ted jsem si uvedomil, ze jsem tim outsourcingem trosku prehnany, zrovna jsem si objednaval od indu a bangladesanu popisky k fotkam. Normalne mi to prijde OK, protoze jsem jim poslal serii fotek a vsechno udelali oni, ale ted jsem ke kazde musel neco napsat, takze oni to jenom ucesali.
Zrovna aktualne vcera zboural ISIL toto: http://thumbs.dreamstime.com/x/ruins-an ... 984764.jpg
Takze jsem jim napsal kde to je, jak se to jmenuje a tak a stejne jsem si to nebyl ochoten/schopen udelat sam.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 10. 2015 23:38

Fíha .. za víkend tu pribudlo 6 strán!

Lotrandor píše:Jsou totiž jen dvě možnosti, pokud předpokládáme scénu s DR vyšším, než je DR snímače.
Expoziční strategie selhala, foťák bez korekce pořídil nepoužitelný snímek, ale protože to bylo nad jeho možnosti, nebudeme se na něj zlobit. Expoziční strategie dokonalého Olympusu selhala, protože scéna měla příliš velký DR, za což si zaslouží postavit ke zdi a za úsvitu zastřelit fotograf. Vyber si.
Tu vôbec nejde o to, čo zvolila expozičná stratégia: tá totižto volila rôzne expozície!

Ale o to, čo bolo nakoniec vybraté do výsledného "sumáru":
- z Olympusu ten najhorší záber z nich (teda: s najkratším časom, teda najtmavší => najviac zašumený)
- a z Nikonu zase ten najmenej zašumený (s najdlhším časom)

Zaujímavé je, že v popise automatiky (99 slov) predchádzajúceho záberu píše presný opak:
"Fotografie z OM-D byla nekorigovanou automatikou exponována světlejší. Vzhledem k tom, že s tímto fotoaparátem nemám větší zkušenosti, spíše jsem se snažil příliš nekorigovat a neexperimentovat a kromě fotografování do RAWu ponechat většinu nastavení tak, jak jsou, jelikož jsem z mnoha stran včetně prezentací Olympus m4/3 systému opakovaně slyšel, že s Olympus bezzrcátky je fotografování snazší, jelikož jsou lépe vyladěné, než zrcadlovky, takže novopečený majitel vezme Olympus foťák tak, jak je, a má výsledky podstatně lepší, než nezkušený zrcadlovkář, protože fotografování se zrcadlovkou zdaleka není tak user-friendly a je nutné se to na rozdíl od Olympus m4/3 dlouho učit."

EDIT: a pritom záber z Nikonu je podexponovaný o 1 EV, teda foťáky by zvolili takmer rovnakú expozíciu.

ltokar píše:Ale ABC predsa napisal, ze detekciu tvare vypol, takze tu mame dalsiu vec, co Ganec ma opravit. Som zvedavy, ci sa tak stane.
Ja som tam ale písal, čo ma napadlo pri pozeraní tých záberov.

No ale keďže si myslíš, že to tam má byť, tak som to tam dopísal
(hoci - ako vidíš z citácie - tvrdil aj, že nechal pôvodné nastavenia)

ltokar píše:Keby Ganec ntrpel utkvelou predstavou, ze nic lepsie neexistuje, mohla sa viest konstruktivna debata, hoc aj ohniva. Ale jeho nezmysly skodia vsetkemu :)
Nikdy som nepísal, že nič lepšieho neexistuje. Ani takými predstavami netrpím.
Len sa mi nepáči porovnávanie neporovnateľného a vyvodzovanie z toho nezmyselných záverov.
Že Nikon dopadne lepšie som vedel aj bez pozerania záberov (hoci ma fakt prekvapilo nepresné zaostrenie u krajiny), no bol som zvedavý na skutočný rozdiel. Čo sa ale z nerovnakých záberov zistiť nedá.

ForeignerOnEarth píše:E-M5 II umí HDR i do RAWu, což oceňuji, a já jsem to předvedl.
Sorry, ale text:
"HDR na jiném snímku dá výsledek mnohem lepší" (8 slov)
vôbec nevyzerá ako predvedenie funkcionality foťáku, keďže je v sekcii kde porovnávaš objektívy:
"Cestou z radyně jsem ještě zastavil k pořízení dalších fotografií krajiny, protože jsem ještě chtěl srovnat širokoúhlé a základní objektivy"

Aj to "ocenenie" HDR RAW si len málokto všimne, lebo si ho "pochoval" v 315-slovnom odstavci o ergonómii, kde zaberá 23 slov (a po ňom je 64 slov o Nikone a HDR) a každý si z neho odnesie len kritiku nastavenia ISO. To ťa kde učili takto "slohovať"?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 10. 2015 00:24

Ha, novej argumentacni level. Pocitani slov.

:))
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JSP070 6. 10. 2015 07:02

Malo to mat minimalne 27 slov, naslefovat maximalne po 297 slovach a po tom nesmie ist viac ako 45 slov.
Foe s Gancom su skvela dvojka. Grafoman a statistik.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 6. 10. 2015 08:53

Ganec se chova jako zadavatel reklamy. "vy jste mi prodali sice banner s reklamou na masticky na hemoroidy, ale jeho umisteni v clanku s nahatejma zenskyma zpusobila, ze vetsina lidi klikla na galerii nahatych zenskych a ne na moji reklamu a já platím za shlédnutí a ne za proklik" .
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 6. 10. 2015 09:00

Ganec by mal stanoviť jasné pravidlá, takto bordelácky to ďalej nejde. Navrhujem:
1. do úvodu pochvaly olympusu, - bolt, výkričníky, jasné odrážky
2. Text do druhého odseku, slovo olympus - bolt a k nikonu blijíci smajlík
3. Sťažnosti na funkcie a iné obsiahnuť v závere, zásadne v texte a dlhých nečitateľných súvetiach, slovo olympus NIKDY nepoužívať.
4. Autor čo moc rozvedie bod 3 a uvedie slovo OLYMPUS bude dodaný do Sýrie ako dobrovoľník a na obranu dostane iba seťák NIKON bez krytky!!!
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 10. 2015 21:57

ForeignerOnEarth píše:Takže fakt nerozumím tom, co se Gancovi furt nelíbí
Čím dlhšie to analyzujem, tak v podstate takmer všetko :D
(z tej prvej strany sa v teda dá regulárne porovnať len jediná dvojica záberov)
bob222 píše:Chlapi, už sa tu v tom strácam. Potreboval by som nejaký "výcuc" na A4, lebo mi to pripadá že sa motáte dokola o tom istom.
Na prvej strane je toto:
  • rozdiel medzi f=90mm EQ a f=128mm EQ => sa nedá "snadno odmyslet a transformovat", ako píše
    => teda prvých 7 záberov a 4 porovnávačky (tretina recenzie) je nepoužiteľných
  • druhý záber: porovnanie na f=90mm (pevná 45-ka vs 16-85) na 4 jpg a porovnávačkách
    => podľa popisu to vyšlo "nerozhodne", hoci pozadie je citeľne lepšie z OMD
  • tretí záber: "něco s dramatickou oblohou"
    (zdali sa mi na prvý pohľad na záberoch rozdielne svetlé, tak som ich zatiaľ ešte neporovnával)
    -> kvôli rozdielnemu jasu oznámil, že OMD exponoval svetlejšie (a kecal o prezentáciách Olympusu)
    => je to nezmysel, lebo záber z D7100 bol manuálne podexponovaný (inak by exponovali podobne)
  • štvrtý záber: "V dálce začíná Šumava"
    => jeden záber pod mrakom, druhý na slnku => neporovnateľné
  • piaty záber: "sluneční paprsky prosvítající skrz mraky"
    => z OM-D úplne iný záber => teda absolútne neporovnateľné
  • porovnanie Hi-res - na rôznych ekvivalentoch => teda neporovnateľné
    -> z Nikonu len 12M zmenšeniny, z Oly sú na 12M aj na 24M (načo?) a samozrejme 40M
    => zákernosť je, že u Nikonu je v popise len "D7100" a nie "D7100 12MPx" a na per-pixel
    výsekoch z 12M Nikonu a 24M Oly je podobný obsah, zvádzajúci k porovnávaniu
  • tvrdenie, že "HighRes mod je obtížný na realizaci v terénu"
    -> je len zopakovanie Nordhupovho neúspešného testu
    (no on si na tom u iného záberu dal aj záležať: vtedy boli výsledky lepšie ako u D810!)
    => vyzerá to odfláknuto, pri tvrdení že za 3 dni to skúsil len na 5 pokusoch, z toho 4 nepoužiteľné
    (nenapísal s akým nastavením, alebo čo skúšal pomeniť, keď videl, že dostáva roztrasené výsledky)
  • RAW-y na stiahnutie bez popisov: 7x s rovnakým textom "OM-D - RAW" a 9x "D7100 - RAW"
    => hoci zábery v recenzii sú "Losina_x" a "Radyne_y", RAW odkazy sú na pôvodné názvy súborov
  • 315 slovné zhodnotenie dojmov
    => zdanlivé chválenie ergonómie, no zabité vyjadrením, že po D300/D7100 to nie je ideálne; klamlivá kritika ISO; pochválenie HDR RAW, no prehlušené tým, že to nepotrebuje, lebo Adoboviny to dokážu => celkovo ten odstavec teda vyznel negatívne
  • porovnanie HDR a normálnych záberov
    => v texte je ale napísané, že sa tam porovnávajú širokáče a seťák; poradie záberov je nekonzistentné; zábery majú neporovateľné expozičné časy; kritika je len na záber z OMD;
    u Nikonu použil (nenápadné) slovné spojenie "záběr ze dvou RAWů" a nie (jednoznačné) HDR

Globálne pripomienky
Všetko to zmenšoval na "shodné rozlišení 4200 pixelů delší strana"
-> čiže 4200x2800 (Nikon) s 4200x3150 (Olympus)
=> teda porovnával 11.76 Mpix zmenšeninu s 13.23 megapixelovou zmenšeninou (čo nazýval "12MPx")

U OLY použil clonu, na ktorej sa znižuje kvalita kresby kvôli difrakcii (túto jedinú pripomienku uznal)

.. a to sú len pripomienky k prvej strane (z troch) :/
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod metatron 9. 10. 2015 23:08

Chalani ! Navrhujem "workshop Milc vs. DSLR alias Ganec team vs. Zbytok sveta team" ! Dame dokopy nejake peniaze, a sup na nejaku vikendovu chatu! Zlaty klinec vecera bude prezentacia PEN-u alebo niecoho podobneho Gancom. Potom sa dohodneme, ze sme sa nedohodli, zapijeme to niecim kvalitnym a zalozime tu na fore nove vlakno na dalsich 1000 stran ! Kto sa hlasi ?

Za tuto srandu by som si urobil aj vylet do CR ;)
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod talin 9. 10. 2015 23:29

Poslední dobou to tu nemám čas sledovat. Dnes jsem natrefil na tyto fotografy, jenž fotí profesionálně s Olympusy velmi rychlý sport a tak zde pro inspiraci dávám odkazy:
http://www.mujolympus.cz/blog/lide/18/v ... ro-redbull
http://www.mujolympus.cz/blog/lide/43/j ... v-hledacku
talin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 10. 10. 2015 08:33

Talin:
nechcem byt zly, ale tie fotky motoriek ti nafoti kazdy , kto ma skusenosti bez problemov s manualnym teleobjektivom.Ziaden AF. A ze som takych fotiek uz videl. Takze na zaklade tohto nemozes porovnavat fototvorbu rychlych sportov :)

Ganec:
455 slov!
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 10. 2015 09:08

Olympus si kupuji mastodonti co nevi co s penezi, vlaci se s boxem jak clovek co rozvazi pizzu, zijou si nekde v roce 2010, bude to bolet az to pochopi, dneska se foti olympiada mobilem co se jenom vynda z kapsy. Hlavne rychly sporty jako je volejbal, nebo letisi sip apod.
https://fstoppers.com/sports/pro-photog ... mpics-5568
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 10. 10. 2015 12:30

Však máme i vlastní tvorbu, iPhone 5s, zaostřený je to přesně
Obrázek
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 10. 10. 2015 13:21

Kamarád fotil mistrovství Maďarska v yachtingu iphonem a ještě stihl obsadit historicky nejlepší české umístění (3. místo).
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků