Fujifilm X-M1 - dotaz na majitele

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod honzark 14. 4. 2015 09:32

Dobrý den,
měl bych pár dotazů na majitele tohoto fotoaparátu.

V některých diskuzích jsem se dočetl příspěvky, že je zde problémová úprava fotografií přes grafické editory, vzhledem k tomu, že fotoaparát má snímač x-trans, ale v některých odborných recenzích tento problém vytčen nikde není. Jak to tedy je? Konkrétně by mě zajímalo, jak je to u Ligtroom. Popř. si rád nechám doporučit nějaký jiný program pro základní úpravy, který by s tímto fotoaparátem spolupracoval lépe.

Také jsem četl, že kvůli snímači, je špatná ostrost fotografií a ve výsledku jsou špatně viditelné detaily. Např. při focení lesa je to prý problém.

Někde je doporučován spíše X-A1, kvůli klasickému snímači, ale nedá se sehnat v tak výhodném setu se 2 objektivy, jako X-M1.

Také by mě zajímali nějaké zkušenosti a postřehy, jak se s ním fotí.

Jsem v podstatě začátečník zde mě zaujala hlavně vysoká kvalita výstupu (dle některých recenzí).


Děkuji
honzark
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod blacksquare 14. 4. 2015 10:38

Nevím, kolik lidí tu má X-M1, ale zkusím napsat já (vlastním X-E1, taky X-TRANS).

Kolem X-TRANS senzoru se i tady vedly dost debaty.
S kvalitou výstupu není problém, JPEGy má Fuji určitě jedny z nejlepších, s RAWy není problém v Lightroomu pracovat.
Pokud chci z fotky dostat maximum, je pravda, že jsou lepší programy než Lightroom, např. Photo Ninja, Silkypix (ten dává Fuji), Raw Therapee.
Ale pro běžnou práci opravdu Lightroom stačí.

X-A1 i X-M1 mají kvalitu výstupu defakto stejnou, jen u X-M1 je cesta k nejlepším výsledkům trochu trnitější.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 4. 2015 15:39

Mám DSLR s Bayer snímačem i Fuji s X-Trans (X-E1), oboje 16 mpixelů. Kvalita výstupu je podle mne srovnatelná, dokud člověk nezačne řešit artefakty demozaikování, kde má Fuji ještě rezervy. Potíž není s nedostatečnou ostrostí, ale s umělými (nereálnými) detaily na některých strukturách. Fuji X-trans také poměrně výrazně odšumují na vysoké ISO, výsledkem jsou čisté fotky s nižším množstvím mikrodetailů. Nicméně udělat technicky výbornou fotku to nemůže nikomu bránit, Fuji X-trans fotí skvěle, to zmíněné je spíš do akademické debaty než něco, čím by se měl vzrušovat prostý uživatel.

Upravuju v Lightroom a nestěžuju si.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dadajax 14. 4. 2015 16:36

Fotím s Fuji X-E2 (stejný snímač jako v X-M1) a řekl bych k tomu snad tohle: pokud tě baví pitvat fotky na 100% přiblížení a řešíš každý pixel, tak je možné že budeš mít s Fuji problémy, viz co píše Dolgor. Pokud ti jde o celkovou kvalitu fotek, neřešil bych to vůbec.

Sám upravuji fotky v Lightroomu. Z testů na webu najdeš doporučení na raw konvertory, ze kterých vytáhneš z X-Trans rawů ještě více detailů. Ale to už je fakt minimální rozdíl.

Nedávno jsem psal o tom, proč jsem přešel ze zrcadlovky k Fuji, viz http://www.fototipy.cz/2015/04/01/proc- ... fujifilmu/

Případně tě možná bude zajímat má starší recenže X-M1: http://www.fototipy.cz/2013/11/11/recen ... film-x-m1/
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků